Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Browar Barczewo

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • mimons
    Member
    • 12-2002
    • 39

    #16
    Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika warmia123
    ...Przeglądałem Forum, i nie natknąłem sie na zdjęcia MINI-Browau w Barczewie....
    Ja znalazłem http://www.browar.biz/galeria.php?id=470. Budynek istnieje do dziś i jeszcze przed rokiem widziałem tam szyld.
    Budynki po browarze Thiemego stoją jeszcze, pełnią funkcje zabudowań mieszkalnych. Po browarze Kaminskiego została już tylko ziemianka. Jeśli jesteś z Barczewa to porozmawiaj z ludzmi, którzy mieszkają tam od czasów przedwojennych, na pewno dowiesz się wiele.

    Comment

    • warmia123
      Gość
      • 12-2005
      • 27

      #17
      Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika mimons
      Ja znalazłem http://www.browar.biz/galeria.php?id=470. Budynek istnieje do dziś i jeszcze przed rokiem widziałem tam szyld.
      Budynki po browarze Thiemego stoją jeszcze, pełnią funkcje zabudowań mieszkalnych. Po browarze Kaminskiego została już tylko ziemianka. Jeśli jesteś z Barczewa to porozmawiaj z ludzmi, którzy mieszkają tam od czasów przedwojennych, na pewno dowiesz się wiele.
      Wracam do budynku - browaru zakonników. Znam ten budynek. ul. Klasztorna 5a. Mam zdjęcie. Mogę je Tobie wysłać. Nie odpowiedziałeś na moje pytanie. Czy browar prowadzili zakonnicy, czy była to tylko ich własność. Wiem, że w roku 1600-1604 zakon przejął karczmę.
      Może znasz imię ostatniego właściela browaru - Thiemego .

      Comment

      • mimons
        Member
        • 12-2002
        • 39

        #18
        Wg Friedricha ostatnim właścicielem browaru Thieme była Theodora, która przejęła go od Oskara.
        O zakonnikach niestety nic nie wiem.

        Comment

        • warmia123
          Gość
          • 12-2005
          • 27

          #19
          Dziękuje, w uzupełnieniu, co tyczy się zakonników mowa jest o budynku przypisanym do ul. Klasztornej 5a, stoi on za bramą budynku nr 5 w głębi po lewej stronie. od 1810 należał do niemieckiego więzienia, po 1945 do Zakładu Karnego, od 1994 jest pod administracją Gospodarki Komunalnej.

          Comment

          • warmia123
            Gość
            • 12-2005
            • 27

            #20
            Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika mimons
            Wg Friedricha ostatnim właścicielem browaru Thieme była Theodora, która przejęła go od Oskara.
            O zakonnikach niestety nic nie wiem.
            Nie mam możliwości sięgnąć do publikacji Friedricha, a chciałbym uściślić informacje. Piszesz za Friedrichem, że ostatnim właścicielem był Theodor Thieme, który przejął browar w Barczewie od Oskara. Posiadam informację, że Theodor Thieme był właścicielem browaru w latach (1935-1940). Stąd zachodzi pytanie, kto był właścicielem do 1945 roku.

            Comment

            • mimons
              Member
              • 12-2002
              • 39

              #21
              Wg Friedricha Theodora (kobieta) była ostatnią właścicielką w latach 1935-1940. Ale ponieważ w tym spisie jest trochę błedów należy podchodzić do tej informacji ostrożnie i najlepiej byłoby potwierdzić ją wg innego źródła. Pewnie AdamP ma do takich dojścia, ja niestety nie.
              pozdrawiam

              Comment

              • warmia123
                Gość
                • 12-2005
                • 27

                #22
                Serdeczne dzieki. Jest to ważne w odniesieniu do właściciela browaru. Pozdrawiam.

                Comment

                • warmia123
                  Gość
                  • 12-2005
                  • 27

                  #23
                  Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika AdamP
                  tak po krótce. Browarnictwo barczewskie ma średniowieczną tradycję. Warzono tu doskołałe piwo znane nawet później poza Prusami Wschodnimi. Również istniejący tu klasztor miała swój browar, który oznaczyłem na załączonym fragmencie mapy (XVIII w.). BUdynek ten, po licznych przebudowach, istnieje do dziś i znajduje się przy ul. KLasztornej (nie pamiętam teraz numeru, a zdjecie budynku mam w domu). Obecnie pełni funkcje mieszkalną. W XX wieku do 1945 roku funkcjonowały tu różne browary, z których najbardziej znany był właśnością rodziny Thieme. Na forum przedstawiono wcześniej zdjęcie współcześnie funkcjonujuącego browaru, który mieścił się w dawnym młynie - spichlerzu. ... tak z pamięci to tyle
                  Ponownie zwracam się w sprawie browaru Barczewo. Poradzono mi Ciebie, jako znawcę sprawy. Otóż Wg Friedricha prawdopodobnie Theodora (kobieta) Thiema, była ostatnią właścicielką w latach 1935-1940 browaru w dzisiejszym Barczewie (Wartenburg). Wiem, też z ustnych informacji miejscowych, że browar czynny był do stycznia 1945 roku. Jesli tak, czy zawarte informacje w publikacji Friedricha potwierdzają ten fakt, czy koneksja rodzinna kończy sie na roku 1940. Proszę sprawdzić. Pozdrawiam..

                  Comment

                  • AdamP
                    Senior
                    • 05-2002
                    • 111

                    #24
                    Ostatnimi właścicielkami tego browaru były Gertruda i Edyta Erna Thieme.
                    Po II wojnie światowej - co ciekawe i zabawne - budynki browaru zajął i zamieszkał w nich, "zawiadowca" Państwowego Browaru w Elblągu. Dopiero później przekazano je Gminnej Spółdzielni "Samopomoc Chłopska" i dalej Prezudium Rady Narodowej. Wówczas praktycznie 100 % urządzeń browaru była zniszczona,

                    Comment

                    • warmia123
                      Gość
                      • 12-2005
                      • 27

                      #25
                      Serdeczne dzieki za uściślenie informacji. Co ciekawe od 1936 roku mieszkanka Barczewa przypomina sobie, że browar był czynny jeszcze w styczniu 1945 roku, przed wkroczeniem żołnierzy radzieckiech do miasta. Pozdrawiam.

                      Comment

                      • warmia123
                        Gość
                        • 12-2005
                        • 27

                        #26
                        W poprzednim liście podziekowałem za informacje, która wyjaśnia sprawę. Ale pozostała jeszcze jedna. W publikacjach widnieje, że po 1946 roku (mowa Browar Barczewo Thiema, podlegał pod Zarząd Powiatowy Zjednoczenia Przemysłu Piwowarsko-Słodowniczego w Bydgoszczy. Zachodzi pytanie, czy Państwowy Browar w Elblągu faktycznie podlegał pod Zarząd Powiatowy w Bydgoszczy. Proszę sprawdzić.

                        Comment

                        • Marcin76
                          Senior
                          • 11-2005
                          • 235

                          #27
                          Browar w Elblągu po wyzwoleniu miasta zajęty był przez wojska radzieckie i eksploatowany jako elektrownia. Pod zarząd Zjednoczenia Przemysłu Piwowarskiego, Rejon Zachodni z siedzibą w Bydgoszczy przeszedł w sierpniu ( a przynajmniej wtedy został powołany delegat z ramienia Z. P. P. do objęcia zakładu ) 1945 roku, a produkcja została uruchomiona w listopadzie.

                          Comment

                          • AdamP
                            Senior
                            • 05-2002
                            • 111

                            #28
                            Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika warmia123
                            mieszkanka Barczewa przypomina sobie, że browar był czynny jeszcze w styczniu 1945 roku, przed wkroczeniem żołnierzy radzieckiech do miasta. Pozdrawiam.
                            Ciekawe... Z dokumentów, które widziałem wynika, że browar ten nie funkcjonował już przed wojną. Wyposażony był w przestarzałe urządzenia. Po wojnie miał naprawdę ciekawe losy, toczono o niego wręcz spór. Chciano urządzić w nim m.in. magazyny pierzarsko - paszowe. Bardzo krótko funkcjonowała tu prywatna rozlewnia piwa.

                            Comment

                            • warmia123
                              Gość
                              • 12-2005
                              • 27

                              #29
                              Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika AdamP
                              Ciekawe... Z dokumentów, które widziałem wynika, że browar ten nie funkcjonował już przed wojną. Wyposażony był w przestarzałe urządzenia. Po wojnie miał naprawdę ciekawe losy, toczono o niego wręcz spór. Chciano urządzić w nim m.in. magazyny pierzarsko - paszowe. Bardzo krótko funkcjonowała tu prywatna rozlewnia piwa.
                              Miesiąc temu ponowiłem rozmowy z osobą, która znała temat browaru w dzisiejszym Barczewie (Wartenburg). Jej wiedza na ten temat jak się okazuje była i jest niewystarczająca, aby się można było na nią powołać. Wiedziała, że właścicielem była Theodora Thiem, właścicielka w latach 1935-1940 browaru. Nie jest pewna czy browar funkcjonował w czasie wojny. I tu kończy się jej wiedza. To co pan pisze, potwierdza się w zupełności. Jako browar zaprzestał działalności w 1939 roku.
                              Dziękuję za sprostowanie. Liczę, że w przypadku nowych informacji będę mógł z nich skorzystać.
                              Pozdrawiam.

                              Comment

                              • AdamP
                                Senior
                                • 05-2002
                                • 111

                                #30
                                Pełna nazwa browaru Thiemego brzmiała:
                                Oskar Thieme Bairisch - und Braunbier - Brauerei
                                Mineralwasser - Fabrik
                                Wartenburg Ostpreussen.

                                Przeprowadzane przez odpowiednik dzisiejszego Sanepediu kontrole w browarze, już w latach 20 - tych XX w., wykazały spore zaniedbania: od brudu, poprzez przestarzałość urządzeń po zbyt małe powierzchnie pomieszczeń produkcyjnych. Dotyczyło to zarówno produkcji wody mineralnej, jak i piwa.

                                Comment

                                Przetwarzanie...
                                X
                                😀
                                🥰
                                🤢
                                😎
                                😡
                                👍
                                👎