Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Historia piwa w Namysłowie

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • Piwowar
    Senior
    • 05-2001
    • 2543

    #16
    A wracając na ziemię śląską, w 1945 roku utworzono w Namysłowie „Namysłowskie Zakłady Piwowarsko – Słodownicze”. Pod tą nazwą browar działał do 01.07.1970 roku, kiedy to wcielono go do „Opolskich Zakładów Piwowarsko – Słodowniczych” z siedzibą w Głubczycach. Przez kilkanaście lat browar produkował „Karlika”, „Rycerskie”, „Zamkowe” i.t.d., raz lepszej, raz gorszej jakości, które też raz było dostępne, a raz nie. Były to niełatwe dla piwoszy czasy. Pamiętam, że stało się w kolejce, żeby dostać 2 piwa, z którymi stawało się znów na końcu ogonka. Zanim doszło się do kasy, piwa były wypite i można było bez kaucji nabyć 2 nowe, oczywiście o ile nie zabrakło towaru. Era grubego szkła w piwiarniach, kiedy po półgodzinnym staniu w kolejce brało się po 5 kufli na głowę, po czym przelewało się po kolei zawartość do tego, z którego się piło (tradycja nakazywała pić tylko z jednego). Przełom w produkcji nastąpił w roku 1991, kiedy Namysłów odłączył się od Głubczyc i został przekształcony w Sp. Z o. o. Zaczęto eksperymentować, prezentując klientom najróżniejsze kreacje. Repertuar sięgał od piwa z białą etykietą i 10,5 % ekstraktu, poprzez czerwone, zielone, niebieskie i czarne, do złotego, które miało coś koło 10,5 % alkoholu.Według mnie była to najlepsza era w powojennej historii browaru. Te piwa, (może oprócz zielonego, które miało być pilznerem) piło się z przyjemnością. W 1998 roku browar przejęła rodzina Gostomskich. Dzięki nim dziś wprodukuje się w nim piwo na nowoczesnym sprzęcie i według nowoczesnych technologii. Nie jest to już z pewnością to piwo, które pił mój dziadek za czasów „braumeistra Caesara”, (mistrz piwowarski Caesar z Namysłowa przeprowadził się do Austrii, gdzie został dyrektorem technicznym jednego z największych zakładów piwowarskich tego kraju) nie jest to też to samo „Rycerskie”, którym rozkoszowałem się ja w latach osiemćdziesiątych. Polecam jednak wszystkim, którzy na codzień piją Lecha i Tyskie, aby spróbowali Namysłowa, ponieważ ma on ciągle jeszcze indywidualny smak.
    Archiwum piwne

    Poznaj
    http://www.browar.biz/centrumpiwowar...ndrzej_urbanek
    Historię piwowarstwa w Brzegu i okolicachhttp://www.browar.biz/centrumpiwowar...ndrzej_urbanek
    Już dostępne! "Browary akcyjne Wrocławia"

    Comment

    • Krzysiu
      Krzysiu
      • 02-2001
      • 14936

      #17
      Piwowar napisal/a
      Polecam jednak wszystkim, ..., aby spróbowali Namysłowa, ponieważ ma on ciągle jeszcze indywidualny smak.
      Zgadzam się z tym w zupełności.

      Zamiast wielokropka wstawić dowolne piwo jednego z dużych krajowych producentów.

      Comment

      • Piwowar
        Senior
        • 05-2001
        • 2543

        #18
        Jedna ze starszych, zamykanych na korek butelek browaru Haselbachów.
        Attached Files
        Archiwum piwne

        Poznaj
        http://www.browar.biz/centrumpiwowar...ndrzej_urbanek
        Historię piwowarstwa w Brzegu i okolicachhttp://www.browar.biz/centrumpiwowar...ndrzej_urbanek
        Już dostępne! "Browary akcyjne Wrocławia"

        Comment

        • Piwowar
          Senior
          • 05-2001
          • 2543

          #19
          Powojenna etykieta browaru Haselbacha w Monachium,
          Attached Files
          Archiwum piwne

          Poznaj
          http://www.browar.biz/centrumpiwowar...ndrzej_urbanek
          Historię piwowarstwa w Brzegu i okolicachhttp://www.browar.biz/centrumpiwowar...ndrzej_urbanek
          Już dostępne! "Browary akcyjne Wrocławia"

          Comment

          • danoc
            Senior
            • 06-2002
            • 338

            #20
            Dawno już w tym temacie nie pisał, ale znalazłem stronę z etykietami tego browaru.
            Haselbach Namslau
            ************************************************** ************
            Moja kolekcja: wozy konne, bociany i latarnie morskie
            www.beercoasters.glt.pl

            Masz podstawki z wozami konnymi, bocianami lub latarniami morskimi? Daj mi znać.
            ************************************************** ************

            Comment

            • Piotras
              Senior
              • 08-2003
              • 307

              #21
              Znalazłem drewniana beczke po piwie z Namysłowa!, Posiada napis A.Haselbach Namslau, strasznie się z niej cieszę,Jak myślicie- do kiedy browar rozlewał piwo w drewniane beczki???Zastanawiam sie ile ta beczka może miec lat, Rzucę zdjęcie jak tylko uda się mi naprawic cyfrówkę, beczka jest tak na oko 50-litrowa, troche odpadają metalowe obręcze, ale się trzyma super. Musze ją jakoś godnie wykorzystac bo dotychczas była podstawka pod lampkę...

              Comment

              • MarcinWiatrak
                Junior
                • 06-2014
                • 3

                #22
                Związki browaru w Namysłowie z Kępnem

                Szanowni Piwofani :-)

                Witam wszystkich bardzo serdecznie jako nowy użytkownik forum.
                Choć temat dotyczący namysłowskiego browaru od dawna jest już "martwy", nim założę nowy dedykowany zupełnie innej miejscowości - Kępno, woj. WLKP., o którym na forum nie ma zbyt wiele, pytam tutaj.

                Czy ktoś z szanownych birofilów, znawców i pasjonatów posiada jakiekolwiek możliwe zdatne do potwierdzenia (dla i przez) historyka (sam jestem historykiem wojskowości) dotyczące związków browaru rodu Heselbach i ichniego browaru w Namysłowie, a przejęcia i zlikwidowania browaru w Kępnie w latach '30 XX wieku?

                Uprzejmie proszę o pomoc, prowadzę obecnie badania naukowe na temat kępińsiego browarnictwa od XVIII wieku.

                Łączę pozdrowienia,
                Marcin

                marcin.wiatrak@wp.pl

                Comment

                • Pendragon
                  Senior
                  • 03-2006
                  • 13950

                  #23
                  Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika MarcinWiatrak Wyświetlenie odpowiedzi
                  Kępno, woj. WLKP., o którym na forum nie ma zbyt wiele,
                  A jest cokolwiek? Wyszukiwarka nie znajduje.

                  moje piwne mapy // Piwny Informator (facebook) // Browarek Camelot


                  Lepiej siedzieć w gospodzie nad piwem i rozmyślać o kościele, niż siedzieć w kościele myśląc o gospodzie

                  Comment

                  • MarcinWiatrak
                    Junior
                    • 06-2014
                    • 3

                    #24
                    Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Pendragon Wyświetlenie odpowiedzi
                    A jest cokolwiek? Wyszukiwarka nie znajduje.
                    Witam,
                    Owszem w temacie "Co to za Okocim ?" jest informacja od beerek62, jakoby posiadał On szklanicę do piwa z sygnaturą MAVHABUD Kępno.
                    Po prawdzie o hucie szkła w Kępnie prawdę powiedziawszy nie posiadam informacji, kopię od kliku miesięcy w temacie browarów.
                    Poruszyłem już sporo miejsc, od kontaktu z p. Władysławem Gawlińskim z Żywca (przesympatyczny i nieprzeciętnie życzliwy człowiek) po Muzeum Browaru w Namysłowie, przez Bielsko-Białą i ichni nieistniejący już Klub Miłośników Birofilii, długo mógłbym wymieniać. Badania prowadzę od blisko 9 miesięcy.

                    Comment

                    • Krzysiu
                      Krzysiu
                      • 02-2001
                      • 14936

                      #25
                      Jak na historyka, to oryginalne podejście do badań historycznych. Ja bym zaczął od adressbuchów, lokalnych gazet i kronik miejscowości.

                      Comment

                      • MarcinWiatrak
                        Junior
                        • 06-2014
                        • 3

                        #26
                        Witam,
                        Lwią część wspomnianych przykładów ewentualnych "źródeł" już przerobiłem To tak oczywista oczywistość, że wcześniej o tym nie wspomniałem.
                        Z terenu mojego Kępna po w latach 1944/45 (szczególnie tuż przed "wyzwoleniem" miasta spod okupacji Rzesz) wywieziono niezliczone ilości dokumentów, jeszcze więcej paląc ku niepowetowanej stracie.
                        Teraz przyszła kolej na badania w terenie I szukanie szczegółów, także na forach tego typu jak to na którym właśnie piszemy.
                        Myślę, że o warsztatowe podejście można być spokojnym

                        Comment

                        • Marcin76
                          Senior
                          • 11-2005
                          • 235

                          #27
                          Browar w Kępnie w okresie międzywojennym był nieczynny. Prawdopodobnie nie ruszył po 1920 roku. Byc może chodzi o jakąś rozlewnie piwa (może w budynkach po browarze była rozlewnia piwa) przejętą i zlikwidowaną przez namysłowski browar. Pewnie w Kępnie było kilka rozlewni piwa w okresie międzywojennym, ale jest małoprawdopodobne żeby niemiecki browar interesował się przejęciem i zlikwidowaniem rozlewni piwa w Kępnie, kiedy to miasto było po polskiej stronie granicy. W okresie międzywojennym Kępno i tereny po polskiej stronie nie było rynkiem zbytu dla browaru w Namysłowie.

                          Comment

                          • Leonpraga
                            Senior
                            • 02-2005
                            • 468

                            #28
                            U mnie w spisie browarów znalazłem taki zapis

                            Kępno

                            * Browar – wł. Paweł Trautveter -1922

                            Comment

                            • Piwowar
                              Senior
                              • 05-2001
                              • 2543

                              #29
                              A mnie się wydaje, że gdzieś natknąłem się na taką informację. Z tego co dzisiaj udało mi się przejrzeć, to Haselbachowie oprócz browaru w Namysłowie posiadali browary we Wrocławiu, w Swiebodzicach i w Lubawce. Poza tym słodownię w Swiebodzicach. Wykupili też co najmniej jeden z małych browarów namysłowskich. Problem w tym że nie wiem gdzie szukać, pewnie znajdę jak już nie będzie potrzebne. Browar nie musiał być czynny, na przykład browar w Lubawce też przestał działać w roku 1933.
                              Archiwum piwne

                              Poznaj
                              http://www.browar.biz/centrumpiwowar...ndrzej_urbanek
                              Historię piwowarstwa w Brzegu i okolicachhttp://www.browar.biz/centrumpiwowar...ndrzej_urbanek
                              Już dostępne! "Browary akcyjne Wrocławia"

                              Comment

                              • Cooper
                                Senior
                                • 11-2002
                                • 6055

                                #30
                                Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Leonpraga Wyświetlenie odpowiedzi
                                U mnie w spisie browarów znalazłem taki zapis
                                Kępno
                                * Browar – wł. Paweł Trautveter 1922
                                Nie koliduje to z tym co napisał Marcin76. Browar mógł de facto faktycznie upaść około 1920 roku czy tuż przed nim, a w 1922 mogła pojawić się jeszcze wzmianka o nim jako np o niewyrejestrowanej firmie.
                                Tak czy siak z obu waszych informacji wynika że browar zakończył produkcję około 1920 roku i póki co nikt nie trafił wzmianki o nim z póżniejszych lat okresu międzywojnia.
                                Ciekawe czy Marcinowi W. uda/ło się ustalić jego lokalizację a jeśli istnieją do tej pory zabudowania zrobić jakąś fotodokumentację.

                                PS: istnieje Marcin W. kilka egzemplarzy podstawki piwnej z browaru Kępno (okrągła z herbem miejskim z łabędziem). Niestety nie posiadam jej skanu i nie jest on niestety raczej upubliczniony w sieci.
                                Piętnastego czerwca roku dwa tysiące czwartego zbóje z bandy Heńka zamkły "Królewskiego" !!!
                                1944 - brunatni niszczą Browar Haberbuscha. W 60. rocznicę zieloni niszczą Browar Warszawski.

                                Zbiór etykiet z Tanzanii, zbiór polskich bloczków kelnerskich sprzed 1945 roku i et z motywem borsuka na Facebooku

                                Comment

                                Przetwarzanie...
                                X
                                😀
                                🥰
                                🤢
                                😎
                                😡
                                👍
                                👎