Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

huty szkła

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • Marcin76
    Senior
    • 11-2005
    • 235

    Marka fabryczna w języku rosyjskim to "Фабричное клеимо" -często widywany napis przy logach firm sprzed I Wojny Światowej.

    Comment

    • dekant1200
      Senior
      • 01-2013
      • 110

      Dot. sygnaturki HL [#35 post Coopera]

      Na jakie lata produkcji oceniasz tą butelkę? Niewykluczone, na podstawie moich danych z historii hut szkła uda mi się coś odnaleźć, czy „podpasować”. Okazuje sie, że Huta Ludwików to późniejsze WSK Kielce. A więc to nie huta szkła, ale mogły być np. butelki do wody sodowej wykonywane przez niezbyt daleką hutę szkła dla tego zakładu, z sygnaturką odbiorcy, w tym przypadku HL, ale to butelka do piwa.
      Mam takie sugestie na.. raz, dwa:
      1/Kontrowersyjna, pewnie z góry skazana na porażkę, ale...w 1926 r właścicielami huty w Żółkwi było 5 osób, w większości rodzina Lilienów (3 osoby) i produkowano w tym roku butelki do piwa. Zmieniali się współwłaściciele w 1932 dalej były 3 osoby z rodziny Lilienów + niejaki Mayer. Od 1936 już tylko dwoje Lilienów, a w 1938 hutę wydzierżawiono. Nie wykluczam, że mogli znakować tak butelki HL, aczkolwiek bardzo znana jest inna sygnaturka tej huty z napisem ŻÓŁKIEW. Ciekaw jestem opinii Kałusza, ma w posiadaniu wiele butelek z tej huty #60, czy wszystkie sygnaturki tej huty są z napisem j/w?
      2/W 1927 Hutę Szkła w Orzeszu, produkującą między innymi butelki do piwa, wydzierżawiono braciom Liefberfreundom, może też z tego tytułu - HL?
      3/ Huta szkła „Antoninek” w Poznaniu produkująca opakowania powstała w 1933 roku. [Obecnie od 1998 roku Owens-Illinois.] Nosiła uprzednio nazwę HS „Lech”. [Książka telefoniczna 1939r. „Lech "Huty Szkła, Bracia Jakuszewscy w Antoninku – Poznań 14.] Antoninek został przyłączony do Poznania w 1940r. i tak zostało, to może od nich ta sygnaturka? [#34]

      Jeśli jest tak jak pisze Marcin76, to M.Ф. jako Marka Fabryczna nie wchodzi w rachubę. Niewykluczone, że do skrótu Мануфактура Форм nie zawsze dodawano rok?

      Comment

      • Cooper
        Senior
        • 11-2002
        • 6055

        Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika dekant1200 Wyświetlenie odpowiedzi
        Na jakie lata produkcji oceniasz tą butelkę?
        Masz na myśli tą z sygnaturą HL ? Nie mam pojecia oprócz tego że jest u mnie na 2 butelkach Haberbuscha. Typowych i bardzo popularnych w okresie międzywojennym. Pierwsza to bezbarwny "kręgiel" 0,3 litra używany na oranżady, druga to tzw "kwasówka" 0,7 litra, brązowa używana do kwasów owocowych. Zasugerowałem Hutę Ludwików bo pewnie to pokazała mi wyszukiwarka ponad 6 lat temu gdy pisałem ten post. Pewnie masz rację że Ludwików to póżniejsze WSK a ta firma znana jest już powszechnie z produkcji zupełnie innych nieszklanych wyrobów. Sugerujesz iż może być to huta Lech z Poznania. Też jest to możliwe ale huta ta miała jednak własną, zupełnie inną sygnaturę na butelkach, bardzo ozdobną i nie pozostawiającą wątpliwosci o jaką firmę chodzi i jest przezemnie opisana.
        Na prawdę trudno jest mi tutaj coś dodać więcej. Na przestrzeni lat i ilości informacji, skojarzeń i podejrzeń identyfikacji hut jaka pojawiła się w tym wątku mam już spory mętlik. Idealnym rozwiązaniem było by zebranie tego wszystkiego i jakby skatalogowanie wszystkich typów sygnatur i nazw hut jedna po drugiej np jedna huta-jeden post ale ja tego na pewno nie odważę się podjąć chociażby ze względu na kiepską znajomośc historii tychże hut. Poprzestałem jedynie na spisaniu w postach 33-35 wszystkich znanych mi sygnatur na butelkach które mam w kolekcji ze skromną próbą powiązania ich z konkretnymi hutami.
        Te litery MФ na wierzchu butelek zapewnie oznaczają to co ty i Marcin76 zasugerowaliscie że nie jest to Marka Fabryczna ale skrót od Manufaktury Form. Ja miałem na mysli tylko takie szybkie skojarzenie na pierwszy rzut oka gdy zobaczyłem ten napis po raz pierwszy lata temu. Czy owe MФ ale usytuowane już na denku ma to same znaczenie czy nie to już kolejna zagadka. Fakt że nie ma tam rocznika więc może tym razem chodzi o sygnaturę kolejnej niezidentyfikowanej huty.
        Piętnastego czerwca roku dwa tysiące czwartego zbóje z bandy Heńka zamkły "Królewskiego" !!!
        1944 - brunatni niszczą Browar Haberbuscha. W 60. rocznicę zieloni niszczą Browar Warszawski.

        Zbiór etykiet z Tanzanii, zbiór polskich bloczków kelnerskich sprzed 1945 roku i et z motywem borsuka na Facebooku

        Comment

        • dekant1200
          Senior
          • 01-2013
          • 110

          Też po głowie chodził mi od dawna ten temat jakiegoś skatalogowania hut szkła produkujących butelki do piwa i udało się. Ściągnąłem pomysł od Pendragona na mapę i chorągiewki znacznikowe, uzyskując od niego pomoc w tym zakresie, za co bardzo dziękuję. Każde kliknięcie miejsca lokalizacji spowoduje ukazanie się komunikatu o sygnaturkach danej huty szkła. Wystarczy teraz tylko otrzymać informacje o sygnaturkach, które wpiszę w to miejsce. Na pierwszy ogień wziąłem Twoje Cooper z postów #33-35, dość precyzyjnie opisane.
          Z góry informuję, że znaczniki nie są dokładnie w miejscach, w jakich powinny być. Niewykluczone, że zainteresowani naprowadzą na właściwe miejsce. Również lata działalności hut szkła są jeszcze w trakcie dopracowywania.

          Comment

          • dekant1200
            Senior
            • 01-2013
            • 110

            Mapa hut szkła -butelki do piwa

            Comment

            • Piwowar
              Senior
              • 05-2001
              • 2543

              Gratuluję pomysłu z tą mapką.
              Podsyłam sygnatury huty szkła w Murowie. Starsza, na której oprócz napisu Czarnowanzer Glashütte znajduje się oznaczenie pojemności 1/2 Q. PR., co odpowiada jednej drugiej pruskiej kwarty, czyli połowie z 1,145 l.
              Attached Files
              Archiwum piwne

              Poznaj
              http://www.browar.biz/centrumpiwowar...ndrzej_urbanek
              Historię piwowarstwa w Brzegu i okolicachhttp://www.browar.biz/centrumpiwowar...ndrzej_urbanek
              Już dostępne! "Browary akcyjne Wrocławia"

              Comment

              • Piwowar
                Senior
                • 05-2001
                • 2543

                Na nowszej pod napisem Czarnowanzer Glashütte widoczne jest nazwisko Ebstein. Ebsteinowie byli między innymi jeszcze właścicielami browaru w Kup i fryszerki "Paulshüte".
                Attached Files
                Archiwum piwne

                Poznaj
                http://www.browar.biz/centrumpiwowar...ndrzej_urbanek
                Historię piwowarstwa w Brzegu i okolicachhttp://www.browar.biz/centrumpiwowar...ndrzej_urbanek
                Już dostępne! "Browary akcyjne Wrocławia"

                Comment

                • Niedzwiadek14
                  Senior
                  • 04-2006
                  • 121

                  Ten Sieradz to chyba cos okolo 1912 rok bo wtedy Danielewicz kupil browar.Moze jest tak jak pisze Coper MF to jak w przypadku Warszawy poprostu marka fabryczna ?

                  Comment

                  • dekant1200
                    Senior
                    • 01-2013
                    • 110

                    Zapraszam kolegów briofilów przykładem Piwowara naszego znawcy i eksperta do prezentacji foto i opisowej swoich skarbów butelkowych. Może uda stworzyć się na łamach Browar.biz rodzaj katalogu sygnatur butelek do piwa.
                    Last edited by dekant1200; 12-02-2014, 20:27.

                    Comment

                    • Jerzy1960
                      Senior
                      • 07-2004
                      • 370

                      Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika dekant1200 Wyświetlenie odpowiedzi
                      Gratulacje pomysłu z mapą. Zauważyłem błąd huta w Głubczycach to inna lokalizacja niż pokazana. Huta znajdowała się z grubsza na wschód od rogu ul. Dworcowej z Lwowską.

                      Comment

                      • dekant1200
                        Senior
                        • 01-2013
                        • 110

                        Dzięki tak jak napisałem w #199 lokalizacja jest nie precyzyjna i czekam na sygnały o bardziej precyzyjnym położeniu obiektu huty. Dziękuje poprawiono nieco na wschód od w/w skrzyżowania.

                        Comment

                        • Piwowar
                          Senior
                          • 05-2001
                          • 2543

                          Chciałbym jeszcze dodać, że huta w Murowie jeszcze w 1898 roku była relamowana jako producent butelek.
                          Archiwum piwne

                          Poznaj
                          http://www.browar.biz/centrumpiwowar...ndrzej_urbanek
                          Historię piwowarstwa w Brzegu i okolicachhttp://www.browar.biz/centrumpiwowar...ndrzej_urbanek
                          Już dostępne! "Browary akcyjne Wrocławia"

                          Comment

                          • dekant1200
                            Senior
                            • 01-2013
                            • 110

                            Cooper! W trakcie poszukiwań adresowych, prawdopodobnie trafiłem na Twoje butelki z sygnaturką HL - o takich podanych pojemnościach (0,3l i 0,6l) Produkowano je od 1922 w HS Lubartów. A więc sygnaturka HL wydaje się być trafiona.

                            Comment

                            • Cooper
                              Senior
                              • 11-2002
                              • 6055

                              Dzięki Dekant. To co znalazłeś brzmi rozsądnie i na pewno twoja identyfikacja pasuje bardziej do tej sygnatury niż moja. Już sobie to zanotowałem. Może za jakiś czas zbiorę jeszcze raz do kupy te sygnatury które opisałem 6 lat temu i opierając się na naszych późniejszych postach upożądkuje je jakoś ze zidentyfikowanymi hutami.
                              Nawiasem mówiąc to chyba niepotrzebnie aż tak drobiazgowo wypisywałem sygnatury różniące się jedynie wymiarami rzędu kilku milimetrów. Teraz z perspektywy czasu raczej bym ich nie liczył jako inne i nie włączał do kolekcji. Myslę że takich różnic może być u mnie kilka/naście na 150 czy 200 butelek w zbiorze. Idąc tym tropem i porównując każdą sygnaturę z linijką takich różnic pewnie znalazło by się znacznie więcej niż ja wyłapałem i to tylko w butelkach z jednego województwa Polski.
                              Piętnastego czerwca roku dwa tysiące czwartego zbóje z bandy Heńka zamkły "Królewskiego" !!!
                              1944 - brunatni niszczą Browar Haberbuscha. W 60. rocznicę zieloni niszczą Browar Warszawski.

                              Zbiór etykiet z Tanzanii, zbiór polskich bloczków kelnerskich sprzed 1945 roku i et z motywem borsuka na Facebooku

                              Comment

                              • dekant1200
                                Senior
                                • 01-2013
                                • 110

                                dot. Stare pieczęcie na butelkach w Elblągu

                                Trafiłem na ciekawy artykuł dla kolekcjonerów pieczęci na butelkach (szklanych naczyniach)

                                Stare pieczęcie na butelkach w Elblągu część 1

                                Stare pieczęcie na butelkach w Elblągu część 2

                                Comment

                                Przetwarzanie...
                                X
                                😀
                                🥰
                                🤢
                                😎
                                😡
                                👍
                                👎