Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Browar w Sławucie

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • alstro
    Senior
    • 04-2003
    • 166

    #31
    Piwa warzonego przez wołyńskich Czechów Hasek mógł napić się po raz pierwszy podczas swych jenieckich perypetii w Kijowie. Do dziś w stolicy Ukrainy, przy ul. Włodzimierskiej stoi dom w którym mieszkał ów "jeniec" (jest nawet pamiątkowa tablica). Rzeczywiście jego flirt z komunizmem nie wygląda dobrze i dziwnym trafem idealnie wpisuje się w nasz stereotypowy obraz Czecha.
    Ale to na marginesie... wracamy do sławuckiego piwa... pił, go Hasek, czy nie pił... sam fakt, że napisał już wiele mówi

    Comment

    • alstro
      Senior
      • 04-2003
      • 166

      #32
      Władysław Berkowski - kijowski archiwista - podaje, że browar w Sławucie założył książę Eustachy Sanguszko w 1824 r. (więc jest to kolejne potwierdzenie tej daty, lecz bez podania jednoznacznego źródła).

      Browar musiał być względnie nowoczesny i w miarę duży, skoro odróżna się go od warzelni, które istniały przy sławuckich dobrach Sanguszków, co najmniej od XVIII w.

      W pierwszej połwie XIX stulecia wszelkie zakłady sanguszkowskie pozostawały w cieniu sławnej na całą Europę (i daleko poza nią) stadniny arabów czystej krwi.

      Więcej konkretów Berkowski podaje pisząc o końcu XIX w.:
      "Browar znajdujący się w dzierżawie żydowskiej zatrudniający w 1894 roku tylko 3 pracowników. W 1887 roku wyprodukował 5 000 litrów piwa, a w 1894 roku - 9 000 na sumę 7 000 rubli".
      To informacje uzyskane na podstawie rosyjskich drukowanych statystyk i zestawień urzędowych (Zabielin; Orłow).

      Jak to się ma do Zemanów z etykiety? Nijak! Zemanowie z pewnością Żydami nie byli...

      Szukamy dalej

      Comment

      • Marcin76
        Senior
        • 11-2005
        • 235

        #33
        Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika alstro Wyświetlenie odpowiedzi
        Więcej konkretów Berkowski podaje pisząc o końcu XIX w.:
        "Browar znajdujący się w dzierżawie żydowskiej zatrudniający w 1894 roku tylko 3 pracowników. W 1887 roku wyprodukował 5 000 litrów piwa, a w 1894 roku - 9 000 na sumę 7 000 rubli".
        W tych spisach chodzi o 5 000 i 9 000 wiader piwa, a to jest jakieś 12 razy więcej.

        Comment

        • Krzysiu
          Krzysiu
          • 02-2001
          • 14936

          #34
          Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika alstro Wyświetlenie odpowiedzi
          ... Browar musiał być względnie nowoczesny i w miarę duży, skoro odróżna się go od warzelni, które istniały przy sławuckich dobrach Sanguszków, co najmniej od XVIII w...
          Browar z lat dwudziestych XIX w. niczym nie różnił się od browaru z XVIII w. Rewolucja tecchnologiczna w przemyśle piwowarskim w Europie środkowej, to druga połowa XIX w.

          Wiadro rosyjskie to 12,299 l.

          Comment

          • alstro
            Senior
            • 04-2003
            • 166

            #35
            Zajrzałem do "Ukazatiela Fabrik" Orłowa i rzeczywiście stwierdzam, ze Berkowski nie przeliczyl wiader na litry a tylko zmienił jednostkę objętości - błąd ewidentny...

            Przy okazji przyjrzałem się jak wyglądał nasz browar na tle całej guberni wołyńskiej. Okazuje się, że trzeba by go zaliczyć do grupy małych zakładów. Zeman w Kwasiłowie produkował dużo więcej.

            Sprawa ilości produkcji, acz ważna, jednak wionie nudą, przynajmnie dla mnie... przy okazi wertowania owych spisów rosyjskich przejrzałem troche innych książek opisujących Sławutę przed 1917 r. i znalazłem relacje pełne życia, werwy a nawet liryzmu... To miasteczko było kiedyś cudne... Fabryka sukna i jej słynne burki sławuckie oraz sanatorium leczenia kumysem i stadniny były czymś wyjątkowym na skalę Wołynia. Sanguszkowie robili tam dobrą robotę... smierć jaka spotkała ostatniego właściciela była dość wstrząsająca... Może coś z tej swojej lektury zeskanuję i wkleję, choć bezpośrednio z browarem nie będzie to miało wiele wspólnego.

            Jednym słowem Sławuta mnie wciągnęła, choć mam inne obowiązki i nie powinienem się w ten temat zagłębiać...

            Comment

            • Kałusz
              Senior
              • 02-2002
              • 302

              #36
              Browar w Sławucie

              Przeglądałem stare numery miesięcznika Karta. W jednym z nich ( 41/2004) znajduje się artykuł ( właściwie są to wspomnienia bratanicy księcia Romana Sanguszki) opisujący wydarzenia z 1 listopada 1917 roku, kiedy to dwór w Sławucie został najechany przez bolszewicki oddział. Wtedy zamordowany został właściciel Sławuty, Roman ks Sanguszko.

              W tekście nie ma wzmianki o browarze, ale jest on ciekawy - podaję tę informację dla zainteresowanych róznież samą miejscowością lub postacią Sanguszki.
              sj

              Comment

              • Leopolis
                Member
                • 12-2008
                • 34

                #37
                Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika becik Wyświetlenie odpowiedzi
                Piwo Slavutich jest z Kijowa i nie ma nic wspólnego z browarem w miejscowości Sławuta
                Piwo "Slawutycz" pierwotnie pochodzi z Zaporoza - browar zaporoski pierwszy w Ukrainie zostal wykupiony przez BBH, i po modernizacji wszczeto tam pod koniec lat 90ch produkcje tego piwa. Dopiero po zbudowaniu przez BBH wlasnego browaru w Kijowie i wykupieniu browaru lwowskiego (bylego LATB), co ostatniemu na korzysc nie poszlo, zaczeto warzyc "Slawutycz" poza Zaporozem. Ale do Slawuty faktycznie nie ma zadnego stosunku

                Comment

                • Jerzy1960
                  Senior
                  • 07-2004
                  • 370

                  #38
                  O życiu polskim i nie tylko w Sławucie w latach ~ 1914 - 1921 Jest świetna książka (wg mnie): autor Wacław Olasikowicz, tytuł Chłopak ze Sławuty, wydawca Ludowa Spółdzielnia Wydawnicza Warszawa 1987.

                  Comment

                  Przetwarzanie...
                  X
                  😀
                  🥰
                  🤢
                  😎
                  😡
                  👍
                  👎