Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Browar Chełmno

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts

  • Piwowar
    replied
    Wpadła mi akurat krótka informacja, że w marcu 1908 roku w browarze Höcherl wybuchł pożar w maszynowni, wskutek którego zapalił się węgiel znajdujący się w sąsiadującym z maszynownią magazynie.

    Leave a comment:


  • Piwowar
    replied
    Wzgląda na to, że browar H;cherl był właścicielem Browaru Mieszczańskiego w Inowrocławiu, który prowadzono jako osobną filię. Poza tym po pierwszej wojnie przejęto browar rodziny Wolff w Chełmży, który również posiadał swoją filię, którą był browar Pollaków w Gniewkowie.

    Leave a comment:


  • pizmak666
    replied
    Może nie z samego browaru, ale regionu.
    1937r.
    Attached Files

    Leave a comment:


  • Ls40
    replied
    Browar ten jak na skalę miasta w którym działał dysponował pokaźną flotą 10 wagonów do przewozu piwa. W latach 1933-35 przeprowadzono jego upadłość, jednak problemy finansowe musiały zacząć się wcześniej - w 1931 r. browar Strakacza ze Skierniewic kupił od miasta dwa używane wagony do przewozu piwa, z bardzo dużą dozą prawdopodobieństwa będące wcześniej własnością miejscowego browaru.
    Last edited by Ls40; 17-03-2015, 23:14.

    Leave a comment:


  • genea
    replied
    Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Ahumba Wyświetlenie odpowiedzi
    (...) Aloys Höcherl pracował od 1959r. jako piwowar w Ruperti Gutsbrauerei (..) W 1874 kupił wraz z żoną mały nieużywany browar (...)
    A nie powinno czasem być 1859r. ? Bo trochę za bardzo mi się czasoprzestrzeń zakrzywiła

    Leave a comment:


  • Ahumba
    replied
    Krótki rys browaru znaleziony w necie i przetłumaczony ( w miarę umiejętności )

    Aloys Höcherl pracował od 1959r. jako piwowar w Ruperti Gutsbrauerei w oddalonym kilka kilometrów od Chełmna Grubnie. W 1874 kupił wraz z żoną mały nieużywany browar w Chełmnie przy Bischofsstraße (dziś Biskupiej), którego założycielem był Wolfgang Geiger pochodzący z okolic Landshut w Bawarii, gdzie pracował w małym browarze. Höcherlbrauerei szybko osiągnął znaczące znaczenie na regionalnym rynku do czego przyczyniło się otwarcie w 1853r. linii kolejowej przez Wisłę do Kornatowa. W roku 1884 Aloys Höcherl senior zmarł w wieku 54 lat. Jego żona Anna wyszła za mąż za W. Geigera. Właścicielem browaru został jego syn Aloys Höcherl jun. Dzięki umiejętnemu zarządzaniu i reklamie rosła dynamika sprzedaży.
    W 1896r. w związku z tym, że nikt z rodziny nie chciał przejąć browaru, został sprzedany do Dresdner Bank Arnhold. Dyrektorem handlowy został Gustav Sauter. Wolfgang Geiger został mianowany dyrektorem technicznym. Aloys Höcherl jun i Franciszek, synowie założyciela, który zamieszkał w Gdańsku-Oliwie, zostali powołani do zarządu. Anna Höcherl Geiger zmarła w 1902.
    W 1920 roku Höcherlbrauerei był spółką pod nazwą Browary Chełmiński Tow. Akc. . Początkowo dwaj synowie założyciela, a mianowicie, Aloys i Franz byli w Radzie Nadzorczej.
    20 stycznia 1925 r. zmarł Wolfgang Geiger
    Attached Files

    Leave a comment:


  • kwidzin
    replied
    Tajemniczemu darczyńcy W. B. dziękuję za materiały dotyczące chełmińskiego browarnictwa, nadesłane drogą mailową.

    Leave a comment:


  • kwidzin
    replied
    Dodam jeszcze filię Höcherlbrau Actien Gesellschaft w Gdańsku, prowadzoną przez niejakiego Menchana. Foto porcelanki dostępne na mojej stronie.

    Leave a comment:


  • Kałusz
    replied
    Browar Chełmno

    Po warszawskiej rozlewni pozostała jeszcze butelka - brązowa półlitrówka na kapsel z napisem: "I.Porębiński Warszawa tel. 141-93". Mam taką w zbiorze.

    Browar w Chełmnie miał jeszcze reprezentacje w Świeciu ( właścicielem był A. Kluczyk) i Gdyni ( P. Rieger ) - stoją u mnie w zbiorze flaszki z tych rozlewni :-)

    Leave a comment:


  • Leonpraga
    replied
    Bardzo mi żal, że tak mało czasu mogę poświęcać obecnie forum, dla mnie doba jest trochę za krótka, może już nie długo wszystkie zaległości nadrobię, ale do rzeczy.
    Odpowiadając na apel, kazina może uda mi się waż trochę oświecić
    Oprócz składu browaru chełmińskiego na ul. Szerokiej na Pradze Północ w Warszawie, późniejszej Karola Wójcika, a obecna ks. Kłopotowskiego, po którym nie został żaden ślad prócz etykiet.
    Browar Chełmiński posiadał swoje oddziały - filie i składy również w innych miejscowościach, podaję kilka, które udało mi się zgromadzić w moim spisie katalogowym. Pozdrawiam

    BYDGOSZCZ

    * Alb. Hirschbruk, Brauerei zum Poldschlöβchen Feldstr. 37/38 -1900-1920 NS
    * Browar – wł. A. Hirschbruch (1900) ul. Jackowskiego 38 -1922
    * Browar Polny Zamek ul. Jackowskiego -1927/8
    * Browary Chełmińskie, oddz. Bydgoszcz (Skład) -1926/7
    CHEŁMNO, woj. Kujawskie (Culm)
    * Brauerei – A. Hoechel (1875) 1878/80-1894/7
    * Browar Parowy Tow. Akc, Höcherlbrau -1922
    * Browary Chełmińskie T. A.  9 ul. Biskupia 7/8 -1925/6/7/8/9/30/1/4
    CHEŁMŻA, k. Torunia, woj. Kujawskie (Culmsee)
    * Brauerei, Radomski (1851) 1865-1878/80 *
    * Wilh. Wolff, Brauerei -1888 *
    * Browar – F. W. Wolf & Co. -1894/9
    * Browar – Hermine Wolff -1919
    * Browary Chełmińskie T.A. filia ul. Toruńska 27 -1925/6/7/8
    * Filia Browaru Kuntersztyn T. A. ul. Torunska 38 -1930/

    CZERSK
    * Browary Chełmińskie, filia Czersk – wł. Ryszard Brigant ul. Starogrodzka 38 -1928/30/1

    GNIEWKOWO
    * Browar Chełmiński – wł. Wincenty Gawroch ul. Kilińskiego -1925/6/7/8

    GRUDZIĄDZ
    * Browar Chełmińskiego Tow. Akc. w Chełmie ul. Mickiewicza 35 -1930/1

    INOWROCŁAW
    * Browary Chełmińskie T. A. Filia Inowrocław, zast. H. Woinke -1925/6/7/8

    ŚWIECIE
    * Browary Chełminskie T. A. ul. Klasztorna -1926

    TORUŃ
    * Brauerei, Hochel Braü – Niederlage Culmerstr 10 -1919
    * Browary Chełmińskie repr. P. Goertzen Tow. Akc. Rozl. Piwa ul. Chełmińska 10 -1925/8/30/1

    Leave a comment:


  • kazin
    replied
    W dwudziestoleciu międzywojennym Browary Chełmińskie Towarzystwo Akcyjne, miało swoją "reprezentację" w stolicy. Hurtownia piwa znajdowała się na warszawskiej Pradze przy ulicy Szerokiej 13. Nie wiem dokładnie, w jakich latach wspomniany interes egzystował?
    Wizytówką browaru (ów) z Chełmna było piwo ZDRÓJ CHEŁMIŃSKI. Być może zajmowano się również sprzedażą Pilsnera Pomorskiego, produkowanego w tym samym czasie.
    Trzeba zwrócić uwagę na oficjalną nazwę firmy w II RP. BROWARY nie BROWAR.
    Co Wy na to drodzy forumowicze? Ktoś może nas oświecić?

    Leave a comment:


  • Jerzy1960
    replied
    Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika stolp
    Zamieściłem zdjęcie browaru z pocztówki:

    Niestety poza tym widokiem nie znalazłem żadnych informacji dotyczących browaru, którego nazwa pasowałaby do zdjęcia.
    W swoim archiwum mam skan takiej pocztówki z dopisaną ręcznie datą 1906

    Leave a comment:


  • Jerzy1960
    replied
    W swoim archiwum znalazłem skan pocztówki wydanej po 1905 r. i dodałem do galerii http://www.browar.biz/galeria.php?id=5140

    Leave a comment:


  • kazin
    replied
    Ech, napiłby się człowiek z wiadra! Jednak do rzeczy.
    Przyznam, że sam byłem trochę zaskoczony, kiedy natrafiłem na poniższą wiadomość.
    Otóż 1 maja 1890 r. otworzono w Żninie (pn-wsch Wielkopolska) główny skład piwa chełmińskiego z browaru Hocherla. Próba wejścia na dość odległy rynek nie powiodła się. Piwa z tego browaru, nie przypadły widocznie do gustu lokalnym piwoszom. W pażdzierniku tegoż roku, zmienił sie właściciel wspomnianego składu, który wkrótce zrezygnował ze sprzedaży chełmińskiego piwa.
    Myślę, że to warty wspomnienia ślad po browarze Hocherla. Choć to oczywiście niewiele!
    Nie wiem, czy chodzi o ten sam browar.
    W 1929 r. Browar Chełmiński wyprodukował 24.292 hektolitrów piwa. Patrząc analogicznie na produkcję innych zakładów z Pomorza, czy Wielkopolski to bardzo dużo. 40% zysków przypadało na rzecz Danzinger Aktien Brauerei.

    Leave a comment:


  • grzeber
    replied
    Spotkałem się z kuflem z tego browaru - jak odnajdę fotkę na dysku to postaram się umieścić w browarze.

    Leave a comment:

Przetwarzanie...
X
😀
🥰
🤢
😎
😡
👍
👎