Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Browar w Gogolinie

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • Piwowar
    Senior
    • 05-2001
    • 2542

    Browar w Gogolinie

    Doszły mnie słuchy, że jakiś tydzień, czy dwa tygodnie temu pod ciężarem śniegu zawalił się stary browar w Gogolinie. Czy ktoś ma może jakieś dokładniejsze informacje na ten temat? Ja mam tylko szczątki butelki, które znalazłem kiedyś na strychu u teściowej w Łubnianach.
    Attached Files
    Archiwum piwne

    Poznaj
    http://www.browar.biz/centrumpiwowar...ndrzej_urbanek
    Historię piwowarstwa w Brzegu i okolicachhttp://www.browar.biz/centrumpiwowar...ndrzej_urbanek
    Już dostępne! "Browary akcyjne Wrocławia"
  • Maggyk
    Szara Adminiscjencja
    • 05-2004
    • 5615

    #2
    Budynek tzw. Starego Browaru zawalił się w piątek 5 stycznie 2006 w okolicach 13.00.
    Portal Krapkowice.Net podaje następujące informacje na temat Browaru w Gogolinie:
    "Najstarsza wzmianka na temat Browaru pochodzi z roku 1870. W tym roku wybudowano obiekt i rozpoczęto warzenie piwa.
    1870 - Rodzina Gabor buduje browar
    1932 - Zakończenie produkcji piwa. Rozbudowa obiektu m.in. o salę zabaw z zapleczem kuchennym. Powstanie hurtowni wina. Organizowane są 'festyny winne'. Zlokalizowana jest tu firma transportowa, istnieje bocznica kolejowa, park z jeziorem. Browar jest znany na Śląsku i w Niemczech.
    1945 - zmiana przeznaczenia obiektu na cele mieszkaniowe, magazynowe i sportowo-kulturalne. W latach 50-tych w sali powstaje kino.
    1975 - obiekt przechodzi pod administrację UMiG w Gogolinie. Prawowici właściciele mieszkają w Niemczech.
    Obecnie w części mieszkalnej Browaru znajduje kilkanaście rodzin. Budynek jest administrowany przez ZGKiM w Gogolinie. Czynione są starania sprzedaży Browaru wraz z otaczającym go terenem gminie Gogolin.
    "
    I rycina pochodząca również z tego portalu:
    Attached Files
    Życie jest jak skrzynka piw rzemieślniczych - nigdy nie wiesz na co trafisz!
    Piwo domowe -
    Centrum Piwowarstwa - sklep dla piwowarów domowych

    Reklama w BROWARZE
    PIWO GDZIE - STREFA Z ZASADAMI :D

    Comment

    • Stolp
      Senior
      • 06-2002
      • 492

      #3
      Tutaj są zdjęcia:

      "po zawale"
      Zbieram porcelanki składów z Pomorza; kapsle dziewicze Carlsberga (cały świat) oraz powojenne zdjęcia i pocztówki Słupska
      Szukam
      e-materiałów (zdjęć, skanów fantów i artykułów) nt. składów i rozlewni obecnej i dawnej RP z okresu pw-ppf do strony na facebooku BEZ LOGOWANIA:
      https://www.facebook.com/SkladyRozlewniePiwa

      Comment

      • Piwowar
        Senior
        • 05-2001
        • 2542

        #4
        Serdeczne dzięki za pomoc. Coś mnie się ta historia browaru nie bardzo zgadza z moimi danymi, ale mam ich na razie zbyt mało, żeby twierdzić, że to co podaje gazeta to nieprawda. Może znajdzie się jakaś możliwość nawiązania kontaktu z panem Gaborem.
        Archiwum piwne

        Poznaj
        http://www.browar.biz/centrumpiwowar...ndrzej_urbanek
        Historię piwowarstwa w Brzegu i okolicachhttp://www.browar.biz/centrumpiwowar...ndrzej_urbanek
        Już dostępne! "Browary akcyjne Wrocławia"

        Comment

        • vitas
          Junior
          • 07-2007
          • 3

          #5
          W razie potrzeby służę namiarami na p. Gabora. Aktualnie browar wystawiony jest na sprzedaż. W części zabudowań mieszczą się mieszkania socjalne wykorzystywane przez gminę, niezgodnie zresztą z prawem własności. Całość jest dość interesująca, bo przyzwyczailiśmy się do informacji, że oto mieszkańcy Niemiec roszczą sobie prawo do pozostawionych po sobie w 1945 roku budynkach w dzisiejszej Polsce. Tym czasem Gabor (a w zasadzie bracia Gabor) sprzedają to co pozostawili.
          Kompleks poza zniszczoną halą jest w stanie dostatecznym. Do zniszczenia nie musiało dojść, gdyby gmina odpowiednio zadbała o obiekt. Po wojnie w tym miejscu mieściło się kino i jakaś sala taneczna.
          Browar posiadał duże piwnice. W latach międzywojennych mieścił się w nich duży skład win, jeden z większych (jeśli nie największy) na Śląsku. Właściciele wspominają "festyny winne" organizowane cyklicznie na terenie browaru. Logo browaru jest związane z podróżą zagraniczną Gabora seniora do Egiptu (o ile mnie pamięć nie myli). W czasie wojny na terenie browaru mieściła się baza transportowa lub samochodowa. Dziś piwnice nie są wykorzystywane (mam plany), w budynku mieszkalnym mieszczą się mieszkania socjalne, w budynkach gospodarczych pusto. Teren wystawiony na sprzedaż, a jest to samo centrum Gogolina, tuż obok główna droga i stacja kolejowa, 2 km od autostrady A4 i 5km od powstającego lotniska regionalnego w Kamieniu Śląskim.

          Comment

          • winner1971
            Junior
            • 05-2014
            • 23

            #6
            Gogolińskie browary i rozlewnie piw

            Cześć ! Jestem " świeżakiem " na tej stronie . Mieszkam w Gogolinie od ponad 40 lat i interesuje mnie wszystko co dotyczy historii tej i okolicznych miejscowości . Od jakiegoś czasu prowadzę stronę internetową o Gogolinie ( gwo24.pl ) . Zajmuję się tam przede wszystkim przeszłością Gogolina i okolicy . Zbieram różne artefakty ( nie tylko związane z browarami ) związane z tą Ziemią . Ponadto badam amatorsko przeszłość Gogolina i na podstawie starych map ustalam umiejscowienie różnych firm ( np. browarów , rozlewni piw , zakładów wapienniczych czy sklepów ) , zbieram ponadto stare zdjęcia . Ostatnio udało mi się ustalić dokładne miejsce gdzie znajdowała się rozlewnia piwa Juliusa Krombholza z Pruszkowa . Proszę wszystkich o pomoc : jeśli macie cokolwiek związanego z Ziemią Gogolińską ( mapki , fotografie , plany ) - proszę podzielcie się ze mną swoimi zbiorami ( wystarczą mi skany lub kopie ) ! Będę niezmiernie wdzięczny ! Pozdrawiam . Robert .

            Comment

            • winner1971
              Junior
              • 05-2014
              • 23

              #7
              Gogolińskie browary i rozlewnie piw

              Wysyłam kilka skanów i zdjęć dotyczących Gogolina i ogólnie rzecz biorąc PIWA .
              Attached Files

              Comment

              • Piwowar
                Senior
                • 05-2001
                • 2542

                #8
                Wielu kolekcjonerów zastanawiało się już nad pocztówką z napisem "Neue Brauerei -Welt". Czy jest możliwe, że tak nazywał się lokal z kinem, który otwarto w nieczynnym już browarze?
                Archiwum piwne

                Poznaj
                http://www.browar.biz/centrumpiwowar...ndrzej_urbanek
                Historię piwowarstwa w Brzegu i okolicachhttp://www.browar.biz/centrumpiwowar...ndrzej_urbanek
                Już dostępne! "Browary akcyjne Wrocławia"

                Comment

                • winner1971
                  Junior
                  • 05-2014
                  • 23

                  #9
                  Gogolińskie browary i rozlewnie piw

                  Witam . Z tego co mi wiadomo to w Gogolinie działało kilka rozlewni piwa nazywanych potocznie browarami ( choć tak naprawdę nimi nie były) . Podpis pod widokówką , moim zdaniem , ma na celu informowanie o powstaniu nowego browaru w Gogolinie - w przeciwieństwie do już wcześniej działających , czyli " starych " . Wg. moich wiadomości właścicielami browaru byli ( w kolejności ) : ok. 1870 - Ewald Glück , od 26.07.1888 - Max Runge , od lipca 1890 - bracia Oscar i Walter Overbeck z Dortmundu , od 1897 - Nathan Pristr ( pełniący funkcję komisjonera Berlińskiej Spółki ds. Przetwórstwa Jęczmienia ) i od lat 30-tych XX wieku - Joseph Gabor . W gogolińskim browarze nie tylko warzono piwo , ale odbywały się tam też okolicznościowe imprezy i zabawy . M.in. sala browaru służyła jako miejsce corocznych zabaw dla dzieci z okazji karnawału oraz zabaw z okazji Barbórki , organizowane przez dyrekcję Gogolińsko-Górażdżańskiej Cementowo-Wapienniczej Spółki Akcyjnej ( wpierw dyr. Carl Sobirey a później dyr. Planck ) . Po II wś . mieściło się tutaj tymczasowe kino , następnie było siedzibą Klubu Sportowego " Budowlani " Gogolin ( sekcje bokserska , tenisa stołowego i skata ) . Od końca lat 50-tych XX w. - opuszczony budynek zaczynał niszczeć . Na początku lat 90-tych XXw. mieściła się tutaj przez kilka lat dyskoteka . Później budynek został " skazany " na zagładę , w końcu pod naporem śniegu - zawalił się . Resztę zburzono , wywieziono gruz i wyrównano teren . Teraz rośnie tam tylko trawa... W załączniku wysyłam listę gogolińskich rozlewni z końca XIX wieku oraz kilka ciekawostek .
                  Attached Files

                  Comment

                  • Piwowar
                    Senior
                    • 05-2001
                    • 2542

                    #10
                    Czy masz jakieś dowody na to, że bracia Overbeck pochodzili z Dortmundu? Przypuszczałem tak, ale do tej pory nie udało mi się tego potwierdzić. W Dortmundzie był swego czasu duży browar, którego właściciele nazywali się właśnie Overbeck.
                    Nathan Prister (Priester) prawdopodobnie nie warzył piwa w gogolińskim browarze. On handlował zbożem i rozbudował przybrowarową słodownię, a browar już na początku 1898 roku wydzierżawił spółce Oppelner Actien-Brauerei und Presshefe-Fabrik, czyli browarowi opolskiemu.
                    Co do pocztówki "Neue Brauerei-Welt" to raczej nie informuje o powstaniu nowego browaru, ponieważ wygląda mi na lata trzydzieste, a w tym okresie w Gogolinie żaden browar nie powstał.
                    Bardzo by mnie interesowało, w którym miejscu stała rozlewnia Krombholza. Czy coś z niej dotrwało do naszych czasów?
                    Archiwum piwne

                    Poznaj
                    http://www.browar.biz/centrumpiwowar...ndrzej_urbanek
                    Historię piwowarstwa w Brzegu i okolicachhttp://www.browar.biz/centrumpiwowar...ndrzej_urbanek
                    Już dostępne! "Browary akcyjne Wrocławia"

                    Comment

                    • winner1971
                      Junior
                      • 05-2014
                      • 23

                      #11
                      Gogolińskie browary i rozlewnie piw

                      Nie jestem fachowcem jesli chodzi o browarnictwo i z pewnością ty masz rację . Ja dopiero się uczę . Ale co do Krombholza : w załączniku dokładnie zobaczysz gdzie miał swoją rozlewnię . To dzisiejsza ulica Kolejowa 6-8 . Ostał się jeszcze w oryginalnym stanie jeden budynek , ale za to w jakim !! Jakby go wczoraj postawili !
                      Attached Files

                      Comment

                      • Piwowar
                        Senior
                        • 05-2001
                        • 2542

                        #12
                        Dzięki za informacje. Będę się musiał przy okazji wybrać do Gogolina i zobaczyć to sobie z bliska.
                        Archiwum piwne

                        Poznaj
                        http://www.browar.biz/centrumpiwowar...ndrzej_urbanek
                        Historię piwowarstwa w Brzegu i okolicachhttp://www.browar.biz/centrumpiwowar...ndrzej_urbanek
                        Już dostępne! "Browary akcyjne Wrocławia"

                        Comment

                        • winner1971
                          Junior
                          • 05-2014
                          • 23

                          #13
                          Gogolińskie browary i rozlewnie piw

                          Jasne ! Zapraszam . A przy okazji - kiedy już się tutaj wybierzesz - daj znać . Spotkamy się i pogadamy . Mój telefon : 788 964 857 . Pozdrawiam . Robert .

                          Comment

                          • Piwowar
                            Senior
                            • 05-2001
                            • 2542

                            #14
                            Dziękuję za zaproszenie, zgłoszę się na pewno, ale dopiero w lipcu. Wcześniej nie dam rady.
                            Archiwum piwne

                            Poznaj
                            http://www.browar.biz/centrumpiwowar...ndrzej_urbanek
                            Historię piwowarstwa w Brzegu i okolicachhttp://www.browar.biz/centrumpiwowar...ndrzej_urbanek
                            Już dostępne! "Browary akcyjne Wrocławia"

                            Comment

                            • winner1971
                              Junior
                              • 05-2014
                              • 23

                              #15
                              Gogolińskie browary i rozlewnie piw

                              Ok . Jakby co - dzwoń . Spotkamy się i pogadamy przy piwku !

                              Comment

                              Przetwarzanie...
                              X
                              😀
                              🥰
                              🤢
                              😎
                              😡
                              👍
                              👎