Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Dawny browar w Wabczu.

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • ZbyszekŁ
    Junior
    • 04-2007
    • 2

    Dawny browar w Wabczu.

    To mój pierwszy post.Mam na imię Zbyszek i umówmy się,że będę więcej czytał niż pisał na tym Forum.Jest ono bardzo ciekawe i lektury pozostało mi na wiele wieczorów.Ponieważ interesuję się techniką i zabytkami techniki trafiłem przypadkiem tu.
    Mam pytanie o informacje w sprawie tego browaru.Wydaje mi się,że był to malutki,dworski browar.Kiedy powstał?Interesują mnie wszelkie dane.
    Z pozdrowieniami.Zbyszek
    Wabcz jest małą wsią połozoną przy szosie Grudziądz-Stolno.Jest tam dawny majątek,gorzelnia i właśnie ten budyneczek,o którym miejscowi mówili,że jest to browar,ale żadnych informacji historycznych nie znają.
    P.S.Dlaczego nie mogę dodać zdjęcia jako załącznika?Po kliknięciu na załącznik plik jpeg wyświetla się jako ''wszystkie pliki'' i nie mogę go dodać?
  • seba_gliwice
    Senior
    • 10-2003
    • 374

    #2
    Witam,

    Moja mam pochodzi w Wabcza. Urodziła sie tam w 1946 roku, ale jej rodzice, wraz ze starszym jej rodzeństwem mieszkali tam od badzo dawna. Jako mała dziewczynka w latach 50-tych pamięta, że "ludziska miejscowe" mówili o dawnym browarze, w budynku którego za jej dzieciństwa była gospoda. Dzisiaj jest to zaadoptowany do celów mieszkalnych dom, położony tuż przy szosie na przeciwko kościoła. Jednak widoczne są pozostałosci zabudowy dawnego piwnego zakałdu rzemieślniczego. Najprawdopodobniej produkował piwo najwyżej do wybuchu I w.ś. Jednak jego historia praktycznie jest nie do odtworzenia, chyba że w miejscowych archiwach, ale z doświadczenia wiem, że to praca dla wytrwałych na długie, gługie lata.

    Co do gorzelni to znajduje się ona bliżej pałacu, za parkiem. Produkuje nadal, ale jest w stanie najdelikatniej mówiać opłakanym. Wrażenie natomiast robi dawny pałac Wabczyńskich. A to za zasługą ich obecnych właścicieli, czyli starostwa gimnnego. Jest pięknie odnowiony, schludny i cieszy oko, tak samo jak przyległy, zadbany, piękny park.

    W maju 2006 zwiedzałem Wabcz z mamą, aby uzupełnić kroniki rodzinne. Zrobiłem wówczas wiele zdjęc - załączam browar i gorzelnię.

    Pozdrawiam i życzę powodzenia i wytrwałości w poszukiwaniach. Sam chętnie dowiem się czegoś więcej - przecież to moje rodzinne strony, mimo że od berbedzia mieszkam w Gliwicach.

    P.S. Ponadto poszukuję wszelkich informacji i materiałów na temat browaru w pobliskiej Chełmży (Culmsee)
    Attached Files

    Comment

    • ZbyszekŁ
      Junior
      • 04-2007
      • 2

      #3
      Udało się dodać zdjęcie
      Fakt,budynek pałacu zadbany i ta oryginalna secesyjna brama.
      Pozdrawiam.
      Attached Files

      Comment

      Przetwarzanie...
      X
      😀
      🥰
      🤢
      😎
      😡
      👍
      👎