Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

"Typy i rodzaje szkła" czyli problemy z właściwym nazewnictwem

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • marcopolok
    Senior
    • 10-2001
    • 2334

    #16
    Jesli szkłu nr 2 i 3 zaliczymy jako kielichy jak proponuje albert to w takim razie jak nazwiemy takie sztuki. Różnica między nimi jest tak niesamowicie ogromna jak między parasolką a kapeluszem.
    Attached Files
    bez brody...

    Comment

    • marcopolok
      Senior
      • 10-2001
      • 2334

      #17
      Jestem za tym aby uprościć maksymalnie.
      i narazie poruszamy się w szkle o wysokości do: (powiedzmy 18-20 cm)
      bo wyższe to już inna broszka.
      bez brody...

      Comment

      • pjenknik
        • 08-2001
        • 3388

        #18
        No więc ten szerszy nazwijmy czarą
        Last edited by pjenknik; 26-03-2003, 19:42.
        Wspieraj swój Browar! Stań się Premium - Użytkownikiem!

        Comment

        • sulfur
          Member
          • 12-2002
          • 95

          #19
          Osobiscie przychylam sie do zdania Pjenknika, ze szklo tego typu powinno miec nazwe "czara" gdyz zbyt szeroki wachlarz ksztaltow zaczelo ogarniac okreslenie "kielich". Czara - jest chyba jedynym godnym okresleniem dla "takich sztuk".

          Comment

          • kiszot
            Senior
            • 08-2001
            • 8081

            #20
            Mnie się wydaje że,kielich to może być np.do wina czy koniaku.
            A do piwa to jest pokal.A że różnią się kształtem to nieważne.To tak jakby szukać dziury w dzurze,albo bielszy odcień bieli.
            Po prostu szkło na podstawce to pokal ,a bez podstawki to szklanka(nie mylić z kuflem)
            Ale oczywiście to tylko moje skromne zdanie.Bo tak mi sie wydaje że tym kombinowaniem to tylko utrudniacie sobie życie(picie )
            Lwów zawsze polski,Bytom zawsze niemiecki.
            1 FOLKSDOJCZ BROWARU :D

            Da seufzt sie still, ja still und flüstert leise:
            Mein Schlesierland, mein Heimatland,
            So von Natur, Natur in alter Weise,
            Wir sehn uns wieder, mein Schlesierland,
            Wir sehn uns wieder am Oderstrand.

            Comment

            • marcopolok
              Senior
              • 10-2001
              • 2334

              #21
              Widzisz Kiszocie drogi nie jest to takie proste! np
              Prosisz w knajpie piwo w kuflu a barman podaje ci w szklance i jeszcze rżnie głupa jak sie zburzysz
              a potem tłumacz takiemu że kufel to nazwa szklanki z uszkiem
              bez brody...

              Comment

              • marcopolok
                Senior
                • 10-2001
                • 2334

                #22
                albo wchodzisz na Allegro i widzisz aukcję pod tytułem np " dwa piękne pokale po rewelacyjnie niskiej cenie bcm" klikasz na fotkę a tu "rewelacyjnie"zwykłe szklanki 0,5l
                bez brody...

                Comment

                • żąleną
                  Sojowe Oddziały Bojowe
                  • 01-2002
                  • 13239

                  #23
                  kiszot napisał(a)
                  tak mi sie wydaje że tym kombinowaniem to tylko utrudniacie sobie życie(picie )
                  Myślę, że jednak ułatwiamy, bo jeśli będziemy mogli precyzyjnie określać typy szkła, to łatwiej będzie o zrozumienie, zwłaszcza w przypadku, gdy nie ma na podorędziu zdjęcia.

                  A co do wysuwania propozycji nazewnictwa, to pierwszym krokiem powinno być zorientowanie się, czy dane szkło nie ma już jakiejś nazwy w polskim środowisku kolekcjonerów. To raz. Dwa: żeby wymyślanie nazw miało sens, trzeba się zastanowić jak te nazwy upowszechnić, bo co komu przyjdzie z tego, że na Browarze będziemy mieli opracowaną terminologię, kiedy nikt poza nami nie będzie wiedział, o czym mowa.

                  Comment

                  • marcopolok
                    Senior
                    • 10-2001
                    • 2334

                    #24
                    Pomysł upowszechnienia już jest ale musimy pierw mieć co upowszechnić.

                    Wyszły dwie propozycje:

                    Nazewnictwo komercjonalne (uproszczone) dla niekolekcjonerów
                    nazewnictwo typowo kolekcjonerskie (rozszerzone)

                    Jeszcze się trzeba zastanowić czy odchodzimy od nazwy pokal i zastępujemy inną cczy zostajemy przy pokalu (mocno rozpowszechniona nazwa) i tylko określamy ramy stosowania.
                    bez brody...

                    Comment

                    • kiszot
                      Senior
                      • 08-2001
                      • 8081

                      #25
                      Teraz mało kto widzi różnicę między szklanką,pokalem a kuflem.A wy chcecie jeszcze dzielić pokale na jakieś kielichy,czary czy inne bańki itd itp.Sami se nie dacie rady z tymi nazwami.A co dopiero przeciętny powożłop.Chyba nie myślicie że jakiś zadzierający nos barman,przeczyta forum browaru i od razu będzie rozróżniał szkło,w jakie leje piwo.
                      Lwów zawsze polski,Bytom zawsze niemiecki.
                      1 FOLKSDOJCZ BROWARU :D

                      Da seufzt sie still, ja still und flüstert leise:
                      Mein Schlesierland, mein Heimatland,
                      So von Natur, Natur in alter Weise,
                      Wir sehn uns wieder, mein Schlesierland,
                      Wir sehn uns wieder am Oderstrand.

                      Comment

                      • Marusia
                        Senior
                        • 02-2001
                        • 20211

                        #26
                        marcopolok napisał(a)
                        Pomysł upowszechnienia już jest ale musimy pierw mieć co upowszechnić.



                        Nazewnictwo komercjonalne (uproszczone) dla niekolekcjonerów


                        takie już właśnie funkcjonuje na Allegro

                        Krew mnie zalewa, jak czytam "piękna szklanka', "kufel kolekcjonerski", człowiek nigdy nie wie, co za chwilę obejrzy

                        Ja bym prosty podział dała taki: kufel, szklanka, pokal i kielich.
                        www.warsztatpiwowarski.pl
                        www.festiwaldobregopiwa.pl

                        www.wrowar.com.pl



                        Comment

                        • yendras
                          Senior
                          • 12-2001
                          • 2052

                          #27
                          Marusia napisał(a)
                          Ja bym prosty podział dała taki: kufel, szklanka, pokal i kielich.
                          Jestem tylko użytkownikiem szkła, a nie kolekcjonerem, ale też wtrącę swoje trzy grosze. Propozycja Marusi to bingo pod warunkiem, że wyrzycimy z niej pokal. W sumie to nie wiem dokładnie jak powinien wyglądać wzorcowy pokal, ale intuicja podpowiada mi, że jest to jeden z wielu rodzajów kielicha. Ewentualnie może być to rodzaj szklanki (tak mi się zresztą wydawało zanim zainicjowaliście ten wątek). Goblet, puchar czy flet to również rodzaje kielichów. Ponieważ macie trochę kłopotów z nazywaniem poszczególnych części tych przyrządów to wrzucę Wam - jeśli chcecie - trochę funkcjonującej już w pewnych kręgach (niekoniecznie kręgach filabirystów) "szklanej" terminologii. Ale to dopiero za tydzień, bo właśnie się pakuję i zaraz wyjeżdżam. Póki co sugeruję tylko, żeby "właściwą pojemność dla płynu" (jak to zgrabnie ujął Albeertos ) nazywać czarą.

                          Comment

                          • sulfur
                            Member
                            • 12-2002
                            • 95

                            #28
                            Niezgadzam sie z niektorymi opiniami kolegow, ze proba uscislenia nazw szkla to komplikowanie sobie zycia. Jest to bardzo wazne zeby moc okreslic w czym sie akurat pije piwko albo w jakim szkle pije sie jakie piwko. To tak jakby milosnikom Harley'ow powiedziec ze wszystko co jednoslad to motor- juz slysze to warczenie
                            moje propozycje:
                            -szklo na stopce typu "benelux" - czara (moje ulubione);
                            -szklo na plaskiej podstawie z uchwytem - kufel;
                            -szklo na plaskiej podstawie bez raczki - szklanka;
                            -szklo na stopce rozszezajace sie ku gorze - pokal;
                            -szklo na podstawie wywrotowej typu Kwak - kolba;
                            pozdrawiam wszystkich

                            Comment

                            • e-prezes
                              Senior
                              • 05-2002
                              • 19167

                              #29
                              szkło

                              ktoś tu wspomniał, że do miana goblet ma prawo tylko kielich o kształcie tulipana... chciałbym przypomnieć, że i tulipany mają różne kształty stąd wzór 3 to również goblet. zresztą pod taką nazwą kupowałem podobny. pozostałe to pucharki, bądź kielichy mówiąc trywialnie.
                              natomiast typ A to dla mnie flet.
                              będę wdzięczny jeśli ktoś rozstrzygnie tę sprawę i ustali nazwy.

                              Comment

                              • tomczak
                                Junior
                                • 01-2003
                                • 13

                                #30
                                Ja bym prosty podział dała taki: kufel, szklanka, pokal i kielich.
                                Wydaje mi sie, ze Marusia idealnie trafila w podstawowy (wyjsciowy) podzial szkla do piwa. Kazdy inny dziwny ksztalt mozna traktowac jako okreslony gatunek/podrodzaj jednego z 4 podstawowych w/w rodzajow. To chyba w bardzo konkretny sposob upraszcza sprawe "kategoryzacji".

                                Czytalem gdzies, ze w Belgii kazdy szanujacy sie browar produkuje swoje naczynia, różne do różnego rodzaju swojego produktu. Tam to dopiero musi byc multum naczyn.

                                Tak przy okazji to podobny temat juz sie kiedys przewijal na forum. Ktos wowczas zamiescil ciekawy link gdzie mozna znalezc przykladowy podzial szkla do piwa:

                                Comment

                                Przetwarzanie...
                                X
                                😀
                                🥰
                                🤢
                                😎
                                😡
                                👍
                                👎