Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

"Typy i rodzaje szkła" czyli problemy z właściwym nazewnictwem

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • żąleną
    Sojowe Oddziały Bojowe
    • 01-2002
    • 13239

    #31
    tomczak napisał(a)
    Wydaje mi sie, ze Marusia idealnie trafila w podstawowy (wyjsciowy) podzial szkla do piwa. Kazdy inny dziwny ksztalt mozna traktowac jako okreslony gatunek/podrodzaj jednego z 4 podstawowych w/w rodzajow. [/url]
    Fakt, ale np. dla mnie pokal to technicznie rzecz biorąc podgatunek kielicha.

    Comment

    • kangurpl
      Senior
      • 03-2002
      • 2660

      #32
      Jak dla mnie to nie co za bardzo się rozdrabniać, nik t później tego nie opanuje. Propozycja Marusi jest bardzo sensowna.
      Np. kieliszki do win maja różne kształty: do win białych, czerwonych, reńskich itd..., wszystko to kieliszki lub lampki jak kto woli.
      Świat należy do młodzieży, młody robi - stary leży.
      "W niebie nie ma piwa, więc pijmy je tutaj."

      "denerwować się - mścić się na własnym zdrowiu za głupotę innych"

      Comment

      • tomczak
        Junior
        • 01-2003
        • 13

        #33
        Fakt, ale np. dla mnie pokal to technicznie rzecz biorąc podgatunek kielicha.
        Ja natomiast spotkalem sie z opinia, ze kielich to pokal o bardzo szerokej gornej czesci (krawedz o bardzo duzym obwodzie).

        Comment

        • ByWalec
          Junior
          • 05-2002
          • 12

          #34
          Jak czytam te wywody to zaczynam się zastanawiac co to jest właściwie pokal? Na razie czuję dobrze tylko podział na
          - szklankę
          - kufel
          - kielich
          i mam wrażenie, że wszystko da się w tym zawrzeć. Czy pokal to po prostu kielich? Każdy kielich, czy tylko konkretnego rodzaju/wyglądu? Przy takiej mnogości kształtów i proporcji w kielichach, cięko będzie wprowadzić jakiś dalszy poział, bo różnice zaczną się między nimi poprostu zacierać, więc ja bym go już nie komplikował.

          Comment

          • kiszot
            Senior
            • 08-2001
            • 8081

            #35
            Po co się rozdrabniać i robić zamieszanie skoro i tak ludzie nie będą widzieli różnicy.Dla mnie po prostu jest:
            Kufel
            Szklanka
            Pokal
            Lwów zawsze polski,Bytom zawsze niemiecki.
            1 FOLKSDOJCZ BROWARU :D

            Da seufzt sie still, ja still und flüstert leise:
            Mein Schlesierland, mein Heimatland,
            So von Natur, Natur in alter Weise,
            Wir sehn uns wieder, mein Schlesierland,
            Wir sehn uns wieder am Oderstrand.

            Comment

            • Simon
              † 1964-2008 Piwosz w Raju
              • 02-2001
              • 993

              #36
              popieram powyższy podział dla szkła polskich browarów - tym bardziej, że taki stosowany jest przez polskie browary i huty. Reasumując: 3 rodzaje szkła:
              1. pokal
              kielich - może być do wina, ale dla piwa 1 nazwa: pokal.
              2 . szklanka, również te z grubszego szkła i v-kształtne.
              3. kufel
              Simon

              Comment

              • żąleną
                Sojowe Oddziały Bojowe
                • 01-2002
                • 13239

                #37
                Już kilka razy było wyjaśniane w tym temacie, że im bardziej szczegółowy podział, tym lepiej dla kolekcjonerów, bo to pod ich kątem próbujemy dokonać klasyfikacji szkła.

                Podział na trzy też jest dobry, ale to tylko punkt wyjścia. Bez obrazy, ale jeśli ktoś nie chce wnikać w głębiej, niech po prostu nie zabiera głosu w tym temacie.

                Comment

                • pjenknik
                  • 08-2001
                  • 3388

                  #38
                  No dobra piwo pszeniczne podajemy w szklankach, ale są przecież dwa zasadnicze typy niemiecki i holenderski, gdzie niemiecki dzieli się na bawarski i berliński.
                  Chyba warto doprecyzować co jest co?
                  Wspieraj swój Browar! Stań się Premium - Użytkownikiem!

                  Comment

                  • marcopolok
                    Senior
                    • 10-2001
                    • 2334

                    #39
                    Temat nie umarł wiec ciągniemy dalej.
                    Kiszocie i ty drogi Simonie Podzial na trzy to bedzie dobry dla bufetowej w knajpie " Gdzie wiatr zawraca" gdzie znanesą pojęcia kufel i szklanka a nazwa pokal będzie chwytem reklamowym dla okolicznych mieszkańców.
                    znam przynajmniej ze 40 różnych nazw dla typów szkła używanych w Nl ale nie jestem ani masochistą ani filologiem niderlandzkim.
                    zaczęliśmy od bodaj najtrudniejszej części szklanej zgadywanki! a potem to już będzie jak z płatka
                    bez brody...

                    Comment

                    • marcopolok
                      Senior
                      • 10-2001
                      • 2334

                      #40
                      Po badaniach obejmujących blisko 1000 sztuk szkła w mojej kolekcji pokusiłem sie o takie rozdzielenie niskich szkieł na nóżkach zwanych szumnie pokalami.

                      szkło wąskie i smukłe oraz mutacje kształtowe gobletów o śr. górnej nie przekraczającej 7 cm (nazwa Pokal lub kielich)

                      szkło o sr. górnej powyżej 7cm rozszerzające się od podstawy lub proste ( czara, puchar)

                      moim zdaniem najprostszy podział (i nie klupcie się w czoło, że nikt nie bedzie mierzył szkła przed nazwaniem) wymiary się sprawdzają a kształty tych 2 rodzajów są jak niebo a ziemia.
                      bez brody...

                      Comment

                      • yendras
                        Senior
                        • 12-2001
                        • 2052

                        #41
                        marcopolok napisał(a)
                        [...] pokusiłem sie o takie rozdzielenie niskich szkieł na nóżkach zwanych szumnie pokalami.

                        szkło wąskie i smukłe oraz mutacje kształtowe gobletów o śr. górnej nie przekraczającej 7 cm (nazwa Pokal lub kielich)

                        szkło o sr. górnej powyżej 7cm rozszerzające się od podstawy lub proste ( czara, puchar)
                        Szkło, niezależnie od przeznaczenia, jest materią rozpozaną, zdefiniowaną i opisaną. Specyficzne podziały charakterystyczne tylko dla szkieł piwnych powinno wprowadzać się w ramach funkcjonujących już podziałów i przy użyciu adekwatnego słownictwa. Pomocne mogą się okazać takie tytuły:
                        - Słownik terminologiczny sztuk pięknych, red. Stefan Kozakiewicz, Warszawa 1969
                        - Polskie szkło do połowy XIX wieku, Wrocław – Warszawa 1987

                        Kielich to (cytuję za Kozakiewiczem) naczynie do picia składające się z czary i podstawy, złożonej ze stopy i trzonu.
                        Czara zwykle łączy kształt kuli i koła, może być półkolista, dzwonowata, półowoidalna, walcowata, tulipanowa (z wywiniętą wargą) itp.
                        Stopa – może być okrągła, wieloboczna, wielolistna, płaska, wypukła, kopulasta itp.
                        Trzon może być wzbogacony nodusem o różnych formach: kulistych, owoidalnych, gruszkowatych, wazonowych itp.

                        W związku z tym proponuję Marco, żeby mutacje gobletów i inne szkła do 7 cm nazywać pokalami.
                        Wyższe szkła, proste lub nieco rozszerzające się, o niskich podstawach, z ewentualną krótką nóżką, to flety.
                        Puchar to po prostu duży kielich.

                        Comment

                        • arzy
                          Senior
                          • 06-2002
                          • 2814

                          #42
                          Z przymrużeniem oka

                          tak pokal przedstawia jedna z sieci hipermarketów
                          Attached Files
                          "Spotkałem się z kolegą / Bo kolega jest od tego / I wypada czasem spotkać się z nim"

                          Wspieraj swój Browar! Stań się Premium - Użytkownikiem!
                          Bractwo Piwne
                          Skład Piwa
                          Piszę poprawnie po polsku!

                          Comment

                          • jerzy
                            piwoholik
                            • 10-2001
                            • 4705

                            #43
                            A żeby ich pokalało!

                            browerzysta, abstynent i nałogowy piwoholik c[]

                            Światem rządzi miłość. Ja na przykład kocham piwo :]

                            Comment

                            • piwoman
                              Junior
                              • 02-2004
                              • 16

                              #44
                              Po przeczytaniu Waszych wpisów postanowiłem i ja zabrać głos w tej sprawie. Mam podobne problemy z nazewnictwem i kalsyfikacją szkieł piwnych.
                              Nie zgadzam się z tym co tu napisał kiszot, że ta dyskusja nie ma sensu.
                              Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika kiszot
                              Teraz mało kto widzi różnicę między szklanką,pokalem a kuflem.A wy chcecie jeszcze dzielić pokale na jakieś kielichy,czary czy inne bańki itd itp.Sami se nie dacie rady z tymi nazwami.A co dopiero przeciętny powożłop.Chyba nie myślicie że jakiś zadzierający nos barman,przeczyta forum browaru i od razu będzie rozróżniał szkło,w jakie leje piwo.
                              Przeciętny piwożłop w polsce pije piwo jak sądzę z butelki lub puszki. W najlepszym wypadku pije z tego w co mu naleją lub co ma pod ręką i dla niego faktycznie nie ma to większego znaczenia, byle było ono zimne i dużo.
                              Barman jednak powinien znać się na swoim fachu jeśli chce go wykonywać profesjonalnie, bo ... nalewać piwo w szkiełka potrafi chyba każdy.
                              Prawdą zaś jest, że nie ma potrzeby wyważania otwartych drzwi i tworzenia nowych podziałów. Może trzeba zasięgnoć porady fachowców od produkcji szkła lub innych kompetentnych ludzi np. ze sfery dyplomacji czy też gastronomi i w końcu piwoznawców. Tam właśnie powinno zwraca się na to wielką uwagę.
                              Gdy jednak nie znajdziemy takiej klasyfikacji szkła piwnego, wtedy można potrudzić się o stworzenie własnej i rozpowszechnienie jej w odpowiednich kręgach tak żeby to nie była sztuka dla sztuki.
                              I jeszcze jedno jestem za polskimi nazwami jeśli to jest możliwe.

                              Z wyrazami szacunku piwoMAN.
                              piwoMAN

                              Comment

                              • piwoman
                                Junior
                                • 02-2004
                                • 16

                                #45
                                Jak widać temat nie daje mi spokoju. Postanowiłem prowadzić dywagaje na własną rękę.
                                Zasadniczy podział na trzy rodzaje też mi się podoba.

                                KUFEL - to wysoka czarka z uchem z płaskim dnem do postawienia.

                                SZKLANKA - to wysoka czarka bez nóżki i bez ucha z płaskim dnem do postawienia.

                                POKAL - to czarka na nóżce lub bez nóżki ze stopką lub na grubej podstawie.


                                Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika marcopolok
                                Po badaniach ... pokusiłem się o takie rozdzielenie niskich szkieł na nóżkach zwanych szumnie pokalami.

                                szkło wąskie i smukłe oraz mutacje kształtowe gobletów o śr. górnej nie przekraczającej 7 cm (nazwa Pokal lub kielich)

                                szkło o sr. górnej powyżej 7cm rozszerzające się od podstawy lub proste ( czara, puchar)

                                moim zdaniem najprostszy podział (i nie klupcie się w czoło, że nikt nie bedzie mierzył szkła przed nazwaniem).
                                W barze oczywiście nikt nie będzie mierzył szkła i wystarczy tam podstawowy podział, ale przy opisywaniu eksponatu w kolekcji jak najbardziej TAK.
                                Jak już zauważyliście słowo czarka zarezerwowałem dla cześći zasadniczej szkła piwnego.
                                Największym problemem jest ustalenie podgrup dla POKALI.

                                Tym wlaśnie teraz chcę się zająć.

                                SZKLANICA - to pokal o wysokiej czarce na grubej podstawie lub stopce bez elementu nóżki.

                                KIELICH - to pokal na nóżce, gdzie wys.czarki jest większa od jej średnicy.

                                PUCHAR - to pokal na nóżce lub grubej podstawie, gdzie wys.czarki jest mniejsza od jej średnicy.

                                Są oczywiście i wyjatki od reguł i do takich należy kulawka - czyli szklanka - czarka bez nóżki na podstawce drewnianej, oraz kolba typu KWAK - czyli szklanka bez nóżki zawieszona na drewnianym statywie - myślę, że nie będzie to problemem. Ponoć każda reguła ma wyjątki, gdyż świat jest niedoskonały.

                                Proszę o propozycje dalszych podziałów wraz z opisem klasyfikacyjnym.

                                Pozdrawiam - piwoMAN
                                piwoMAN

                                Comment

                                Przetwarzanie...
                                X
                                😀
                                🥰
                                🤢
                                😎
                                😡
                                👍
                                👎