Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

prośba o identyfikację kufla

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • majorrush
    Junior
    • 02-2024
    • 11

    prośba o identyfikację kufla

    Cześć,

    To mój pierwszy post na tym forum więc witam serdecznie . Trafiłem tu, gdyż szukałem sposobu na określenie mniej więcej wieku powstania kufla, który ostatnio zakupiłem na wyprzedaży garażowej (w googlach nic niestety sensownego nie znalazłem). Kufel ogólnie wygląda na stary (tak mi się przynajmniej wydaje) jest trochę poobijany. Nie posiada niestety sygnatury producenta (spód jest całkiem płaski), możliwe, że jest robiony ręcznie (na pewno ręcznie pomalowany), posiada ładne zdobienie w formie scenki przedstawiającej 2 bawiące się pary (jedna z nich tańczy) i jednego skrzypka. Po prawej stronie rączki znajduje się wyryty tekst starej, niemieckiej piosenki ludowej "freut euch des Lebens" (4 wiersze), na kuflu znajduje się też znak pojemności (podkreślone 0,5 L). W środku kufla jest zwinięty w rulon kawałek tworzywa przypominający jakby był zrobiony z drewna, ten sam materiał jest na dnie kufla. Nie wiem po co to mogło być, ale wygląda jakby ten rulon odcisnął się na wewnętrznej stronie kufla, może chodziło o osiągnięcie gładkości i okrągłości kufla, gdy był jeszcze "w miarę plastyczny".

    Będę bardzo wdzięczny za jakiekolwiek rady, pomysły nt. jego wieku, czy to pierwszy lepszy bubel kupiony na bazarze (choć nie wygląda) czy może ma on swój wiek o to coś...


    Pozdrawiam serdecznie
    Adam
  • majorrush
    Junior
    • 02-2024
    • 11

    #2
    więcej zdjęć

    Comment

    • majorrush
      Junior
      • 02-2024
      • 11

      #3
      jeszcze więcej

      Comment

      • majorrush
        Junior
        • 02-2024
        • 11

        #4
        i jeszcze

        Comment

        • majorrush
          Junior
          • 02-2024
          • 11

          #5
          Zauważyłem jeszcze jedną rzecz. Po wyciągnięciu tego rulonu ze środka i umyciu kufla wnętrze kufla jakby lekko się "napiło" tej wody - ścianki jakby leciutko zmiękły tak, że warstwę można zdrapać paznokciem. Może przeznaczeniem było tylko postawienie gdzieś na półce, żeby ładnie wyglądał, raczej z niego nie pito, chyba, że za warstwę ochronną był właśnie ten rulon z jakiegoś tworzywa.

          Comment


          • e-prezes
            e-prezes commented
            Editing a comment
            Mnie on wygląda na typowy niemiecki kufel ozdobny. Tak jak sugerujesz do postawienia na półce.
        • majorrush
          Junior
          • 02-2024
          • 11

          #6
          Dzięki za odpowiedź. Wiem chyba coś więcej na temat tego kufla. Jest to chyba gipsowy odlew (raczej w miarę współczesny) starszego, oryginalnego kufla, ręcznie pomalowany. Raczej nic "z duszą", jedynie małe wzbogacenie kolekcji.

          Comment

          Przetwarzanie...
          X
          😀
          🥰
          🤢
          😎
          😡
          👍
          👎