Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Raport piwny: Chorwacja Słowenia czesc I

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • lzkamil
    kierowca bombowca
    • 01-2003
    • 3611

    #16
    Znowu się podczepię pod ten temat z moimi wrażeniami z kolejnej wizyty na Bałkanach - tym razem przejazd przez Bośnię i Hercegowinę, Czarnogórę i Chorwację.
    W BiH kupiłem Nektar z Banja Luki ale wypiłem go z butelki i już niezbyt zimnego. Mam jeszcze flaszkę, jak zdegustuję "profesjonalnie" to opiszę w Piwo-konkretnie.
    Z czarnogórskich piw piłem tylko Nik Gold z Niksica, całkiem przyzwoity lager, opis już wrzuciłem w Piwo konkretnie - Serbia i Czarnogóra. Piłem razem ze słoweńskim Lasko które przy Niku wypadło zupełnie blado i bezsmakowo.
    Ze słoweńskich trafiłem jeszcze butelkowego Zlatoroga - dla mnie również cienki i bezbarwny.
    Z chorwackich butelkowych jasnych oczywiście dyżurne Karlovacko i zagrzebskie Ozujsko - można wypić, raczej przeciętne. Całkiem nieźle mi za to podeszło lane Karlovacko z oddzielnie wyczuwalnymi wyraźną goryczką i słodem, całkiem konkretne, ale przez zdzierskie knajpiane ceny (14-20 kun za 0.5 l czyli ok. 10-15 zł) pozwoliłem sobie tylko raz
    Kiedyś piłem butelkowe jasne Osijecko, teraz na południu Chorwacji znalazłem tylko puszkowe - było kiepskie i z niedobrym metalicznym smakiem. Osijecko Crno (ciemne), również z puszki, smakowało jak jasne z dodatkiem karmelu. Szkoda że nie zatrzymałem się w samym Osijeku żeby kupić oba butelkowe i należycie ocenić, ale czekała nas jeszcze całodniowa jazda przez BiH i Czarnogórę i czas gonił.
    Moim nieustającym bałkańskim faworytem pozostaje wspomniane wcześniej w tym wątku Karlovacko Crno. Tym razem zdegustowane prawidłowo w knajpie z pokala (butelkowe), jednocześnie goryczkowe i leciutko słodkawe, wyraźnie gorzkoczekoladowe a nie karmelowe, co mi odpowiada. Widziałem tylko w butelkach, szkoda że bywaliśmy prawie wyłącznie w "dzikich" miejscach z bardzo ograniczonym wyborem piwa i nie dorwałem paru flaszek na zapas.
    Krótko mówiąc Bałkany to kraina niekoniecznie piwem płynąca, zawsze jak tam jestem to więcej się opijam wina, proska, rakiji, travaricy, orachovicy itp. wynalazków, najlepiej domowo-gospodarskiej produkcji

    Na zakończenie morska opowieść niekoniecznie piwna:
    Na Hvarze wypożyczyliśmy motorową łódkę żeby popływać po Piekielnych Wysepkach (Pakleni Otoci) na spółę z inną parą z Krakowa. Gostek tłumaczący nam w porcie jak prowadzić łódkę powiedział że na wstecznym biegu można "samo poljako", na co nasi Krakusi ochoczo przytaknęli "tak tak, jesteśmy sami Polacy". Nie wiedzieli że to znaczy "tylko powoli"
    Już się nie mogę doczekać kiedy znowu tam będziemy.
    Lepszy jabol pod okapem
    niż GŻ, CP i KP !


    Kompania Piwowarska obcięła Żubrowi rogi i jaja.

    Wspieraj swój Browar - zostań Premium-Użytkownikiem!

    Moja pierwsza literka to małe L a nie duże I :)

    Comment

    • lzkamil
      kierowca bombowca
      • 01-2003
      • 3611

      #17
      Zapomniałem napisać że wszędzie w Chorwacji krzyczą parasole Heinekena i należącego do niego słoweńskiego PAN Lagera. W knajpach heniek wszędzie dostępny i w cenach przeciętnie o 1/3 wyższych od miejscowych piw - tam też to widać szpan najwyższego lotu zamówić TAKĄ wypasioną markę. Jakoś się nie skusiłem i to nie tylko przez wrodzone sknerstwo
      Lepszy jabol pod okapem
      niż GŻ, CP i KP !


      Kompania Piwowarska obcięła Żubrowi rogi i jaja.

      Wspieraj swój Browar - zostań Premium-Użytkownikiem!

      Moja pierwsza literka to małe L a nie duże I :)

      Comment

      • grzeber
        Senior
        • 05-2002
        • 2869

        #18
        Piwo PAN Lager jest chorwackie i produkuje się je w Panonskiej Pivowarze który jest trzecim co do wielkości browarem w tym kraju.
        pozdrawiam
        www.BrowaryMazowsza.pl - kompendium wiedzy o piwowarstwie ziemi mazowieckiej

        Comment

        • lzkamil
          kierowca bombowca
          • 01-2003
          • 3611

          #19
          Z tym PANem mnie widać zmyliło to że jak kiedyś byłem w Słowenii to też było tam dosyć powszechne i tak jakoś skojarzyłem
          Lepszy jabol pod okapem
          niż GŻ, CP i KP !


          Kompania Piwowarska obcięła Żubrowi rogi i jaja.

          Wspieraj swój Browar - zostań Premium-Użytkownikiem!

          Moja pierwsza literka to małe L a nie duże I :)

          Comment

          • lzkamil
            kierowca bombowca
            • 01-2003
            • 3611

            #20
            Właśnie porządnie zdegustowałem Nektar z BiH i oceniłem całkiem wysoko
            Lepszy jabol pod okapem
            niż GŻ, CP i KP !


            Kompania Piwowarska obcięła Żubrowi rogi i jaja.

            Wspieraj swój Browar - zostań Premium-Użytkownikiem!

            Moja pierwsza literka to małe L a nie duże I :)

            Comment

            • lzkamil
              kierowca bombowca
              • 01-2003
              • 3611

              #21
              lzkamil napisał(a)

              Z chorwackich butelkowych jasnych oczywiście dyżurne Karlovacko i zagrzebskie Ozujsko - można wypić, raczej przeciętne. Całkiem nieźle mi za to podeszło lane Karlovacko z oddzielnie wyczuwalnymi wyraźną goryczką i słodem, całkiem konkretne
              Właśnie sobie wypiłem Karlovacko z flaszeczki 0.25 l , smakuje ciekawiej niż półlitrowe walone z gwinta na hrvatskim kampie ale nie jest takie dobre jak beczkowe...
              Lepszy jabol pod okapem
              niż GŻ, CP i KP !


              Kompania Piwowarska obcięła Żubrowi rogi i jaja.

              Wspieraj swój Browar - zostań Premium-Użytkownikiem!

              Moja pierwsza literka to małe L a nie duże I :)

              Comment

              • Petrax
                Senior
                • 12-2001
                • 662

                #22
                I ja powróciłem właśnie z wojaży po północnych bałkanach, odwiedziłem chorwacką Istrię i Słowenię i najważniejsze co wypada mi tu napisać to to, że piwo jest bardzo drogie (zresztą jak wszystko w Chorwacji). Ceny wahają się w granicah 4,50 - 7 HRK (1HRK = 0,65PLN) za piwo butelkowe i ok. 12-18 HRK za duże piwo beczkowe. Niemniej jednak nie powstrzymało mnie to od degustowania różnych piw o czym szerzej w Piwo-->Konkretnie.
                In cervisia veritas
                http://www.ptxc.de.vu
                Пиво - вот мое экотопливо

                Comment

                • Kieswy
                  Member
                  • 07-2006
                  • 64

                  #23
                  Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika ART Wyświetlenie odpowiedzi
                  w ramach drobnej wspólpracy wymienno-reklamowej z serwisem tematycznym o Chorwacji stworzyłem takie małe zestawienie:



                  jest lista browarów chorwackich, mapka i kilka danych statystycznych,
                  Dzień dobry, czy jest jakaś możliwość podejrzenia raportu w innym miejscu? W sobotę ruszam do Chorwacji...
                  Oddam się za sękacz!

                  Comment

                  • ART
                    mAD'MINd
                    • 02-2001
                    • 23811

                    #24
                    to było 9 lat temu...
                    Last edited by ART; 30-04-2010, 12:19.
                    - Wspieraj swój Browar! Stań się Premium - Użytkownikiem!
                    - Moje: zbieranie - Opole & warzenie - Browar Domowy Świński Ryjek ****
                    - Uwarz swoje piwo domowe z naszym Centrum Piwowarstwa

                    Sprawy dotyczące postów/wpisów/wątków/tematów zgłaszaj proszę narzędziem "Zgłoś [moderatorowi]" (Ikonka flagi przy danym wpisie).

                    Comment

                    • VanPurRz
                      Senior
                      • 09-2008
                      • 4229

                      #25
                      9 LAT, jak ten czas leci. Byłem piękny i młody a teraz już zostałem tylko piękny
                      Przepraszam za off ale nie mogłem się powstrzymać
                      "Nie myśl o tym, że wszystko się kończy. Myśl, że wszystko się dopiero zaczyna. To, co powinno być życiem: spokój, wolność i cisza" M. Hłasko, "Ósmy dzień tygodnia"

                      Comment

                      • Pinio74
                        Senior
                        • 10-2003
                        • 3881

                        #26
                        Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika VanPurRz Wyświetlenie odpowiedzi
                        9 LAT, jak ten czas leci. Byłem piękny i młody a teraz już zostałem tylko piękny
                        Ale posiadłeś przynajmniej zdolność reinkarnacji
                        BIRRARE HUMANUM EST

                        Comment

                        • Kieswy
                          Member
                          • 07-2006
                          • 64

                          #27
                          Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika ART Wyświetlenie odpowiedzi
                          to było 9 lat temu...
                          Znaczy się, pozostaje jedynie przeszukanie archiwów BBN'u lub metoda empiryczna?
                          Oddam się za sękacz!

                          Comment

                          • Żywiec
                            Senior
                            • 12-2001
                            • 1571

                            #29
                            W Chorwacji przy odrobinie szczęścia można podejść w sklepach Koźlaka o nazwie TOMISLAV, bardzo smaczny, polecam!

                            Comment

                            • darekd
                              Senior
                              • 02-2003
                              • 12241

                              #30
                              To nie Koźlak, ale piwo ok

                              Comment

                              Przetwarzanie...
                              X
                              😀
                              🥰
                              🤢
                              😎
                              😡
                              👍
                              👎