Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Patrol piwny - Wyspy Owcze

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • zgroza
    Senior
    • 03-2008
    • 3597

    Patrol piwny - Wyspy Owcze

    Parlament Wysp Owczych podjął w zeszłym tygodniu przełomową decyzję - będzie można warzyć piwo mocniejsze od 5,8% od przyszłego roku. Z powodu zaszłości historycznych (silna pozycja kościoła luterańskiego i plaga sprzedawania alkoholu za ziemię przez marynarzy) na Wyspach panuje bardzo restrykcyjna polityka antyalkoholowa. W sklepach można kupić piwo jedynie do 2,8%, mocniejsze jest dostępne w aż 10 punktach na terenie kraju (48 tys. mieszkańców): 8 sklepach monopolowych Rúsdrekkasøla i 2 browarach. Ciekawostka: lokalne piwo poza browarem Okkara jest sprzedawane w sześciopakach lub skrzynkach.
    Do zeszłego roku na Wyspach działał jeden browar - Foroya Bjor w Klaksvik. Ten średniej wielkości browar z nowoczesnym wyposażeniem w nierdzewce znajduje się w samym centrum pięciotysięcznego miasteczka. Jeżeli chodzi o paletę produktów, jest ona ostatnio dość szeroka, od piwa w stylu belgijskim (5,8%) po stouta (5,8%). Niestety, ich piwa w swoim przekroju rozczarowują - są nijakie, z nieprzyjemnymi posmakami. Jedynymi wyjątkami na tle tej mizerii są produkty najmniej piwne - pyszne bezalkoholowe piwo słodowe (niestety albo i stety w plastiku) oraz niezły cydr.
    W zeszłym roku we wsi Velbastaður w dawnej fermie kur-niosek powstał browar Okkara, założony m.in. przez ludzi pracujących wcześniej w Foroya Bjor. Jego ambicją jest warzenie piw lepszych i szersze ich eksportowanie. Rzeczywiście, ich piwa są ciekawsze, bogatsze, pełniejsze. Najbardziej interesującą pozycką jest z pewnością Steinbier. Instalacja - również nierdzewka, wydajność, o ile dobrze zrozumiałem, to 10 000 hl rocznie.
    http://browar.biz/galeria.php?id=15150 - browar w Klaksvik. Niestety, widoku ogólnego na browar Okkara nie mam, ponieważ nie zdążyliśmy zrobić zdjęcia zanim złapaliśmy stopa - Kolega Zgrozy wyciągnęła aparat, ja wyciągnąłem kciuk i już jechaliśmy dalej . Autostop na Wyspach jest cudowny, niepiwnie to wspaniałe miejsce.
    Lotna ekspozytura browaru

    Też Was kocham.
  • becik
    Senior
    • 07-2002
    • 14999

    #2
    Mógłbyś napisać jak się tam ksztaltują ceny piw w sklepach, barach etc. Czy są tam tylko lokalne piwa czy jest jeszcze jakimś import (oprócz duńskich oczywiście). czy browary mają jakieś swoje lokalne knajpy?
    Gdybyśmy nie mieli Warszawy w Generalnym Gubernatorstwie, to nie mielibyśmy 4/5 trudności, z którymi musimy walczyć. Warszawa jest i pozostanie ogniskiem zamętu, punktem, z którego rozprzestrzenia się niepokój w tym kraju - Hans Frank 14.12.1943 http://zamkidwory.forumoteka.pl

    Comment

    • zgroza
      Senior
      • 03-2008
      • 3597

      #3
      http://www.rusdrekkasolalandsins.fo/...ategoryid=6530 - tu masz listę wszystkich piw dostępnych na wyspach. Piwo w sklepach to kwestia ok. 10 koron chyba. Wszystkie lokalne bary mają albo jeden albo drugi browar w ofercie - płaciliśmy bodajże 30 koron, ale same browary nie mają knajp.

      PS. pamiętaj, że ks to skrzynka Niektóre piwa są dostępne tylko w 6-pakach.
      Last edited by zgroza; 08-08-2011, 15:02.
      Lotna ekspozytura browaru

      Też Was kocham.

      Comment

      • kloss
        Senior
        • 03-2003
        • 2526

        #4
        W normalnych sklepach spożywczych 'wybór" piw ograniczony jest zwykle do jednego niskoalkoholowego gatunku - Föroya Bjór Ljóst Pilsner, czasem można trafić na drugie niskoalkoholowe piwo z tego browaru - Föroya Bjór Organic Light. Podobno niskoalkoholowe piwo warzy też browar Okkara, ale nigdzie nie spotkałem. Lekkie piwo w sklepie standardowo kosztuje 7 koron plus 2 korony kaucja za butelkę. O ile się zorientowałem wszystkie butelki i puszki są zwrotne. Na stacjach benzynowych nie ma alkoholu, nawet piwa niskoalkoholowego. W sklepach alkoholowych większość piw miejscowych jest w sześciopakach, tylko gatunki bardziej wyszukane (jak IPA czy belgijski blond albo tripel) można kupić pojedynczo. Wsiąkły mi gdzieś rachunki ale pamiętam, że przykładowo Sct Brigid Blond i Sct Brigid IPA z Föroya Bjór, kosztowały po 12,95. Znakomita większość piw dostępna jest w butelkach 0,33 ltr i puszkach tej samej pojemności, ale niektóre oryginalne piwa z browaru Okkara (np. Risi i Brandan) są tylko w butelkach 0,5 ltr. W knajpach cena dochodzi nawet do 55 koron. Na promie z Danii można nabyć giftpacki z browarów Föroya i Okkara z sześcioma różnymi gatunkami po 89 koron, a jak się kupi dwa to jeszcze dają zniżkę 30%.Te same giftpacki na Wyspach kosztują już 99 koron.
        Browar Föroya można zwiedzać ale trzeba się wcześniej umówić. Do browaru Okkara nie dotarłem.
        Attached Files

        Comment

        Przetwarzanie...
        X
        😀
        🥰
        🤢
        😎
        😡
        👍
        👎