Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Czechy, Šťáhlavy, Náves Republiky 55, Pivovar Radouš [zamknięty]

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • docent
    Senior
    • 10-2002
    • 5205

    Czechy, Šťáhlavy, Náves Republiky 55, Pivovar Radouš [zamknięty]

    Šťáhlavy to mała miejscowość pod Pilznem. Podróż pociągiem między tymi miejsowościami zajmuje kilkanaście minut, podobny czas zajmuje droga piechotą ze stacji. Browarek został uruchomiony w maju b.r. w budynku działającej manufaktury przecieru jabłkowego.

    Kiedy przybyłem na miejsce z zaskoczeniem stwierdziłem, że to nie jest typowy browar restauracyjny. Otóż piwo spożywać można było tylko w plenerze co było o tyle ciekawe, że temperatura oscylowała koło 3-4 stopni. W zamian można było podziwiać artystyczno-rzemieślnicze zdolności właściciela - Vladimíra Ilgnera. Wykonane przez niego kolorowe mozaiki zdobią ściany budynku w którym znajduje się browar. Wykonał on też intrygującą kamienną półaltankę w której filary i murki wtopione są różne kawałki butelek, filiżanek, kubków i innych skorup. Klimat jest niesamowity, a do tego dochodzi jeszcze piwo.

    Generalna zasada jest taka, że w danej chwili dostępne jest jedno miejscowe piwo, reszta pochodzi z březnickiego browaru Herold. Ja miałem przyjemność uciąć sobie miłą pogawędkę z tym przemiłym człowiekiem (specjalnie przyjechał, kiedy został zawiadomiony o wizycie piwosza z Polski) i zostałem poczęstowany leżakującym miesiąc stoutem. Ale po kolei:

    Pilsner Ilgner 12° - wyraźny, kwiatowo-owocowy zapach. W smaku podobnie - kwiatowość, owoce, słodowość, a przede wszytkim urzekająca świeżość.
    Radoush Stout - piwo fermentowane drożdżami dolnej fermentacji. Zdecydowany palony zapach mimo że piwo dopiero co nalane zostało z tanku (temp. 1-2 st.). Smak czekoladowy, wytrawny, głęboki i pełny. Zdecydowanie jeden z najlepszych czeskich stoutów jakie miałem okazję próbować. Na dolniakach naprawdę da się zrobić dobrego stouta!
    Piłem jeszcze tygodniowego Johny Šejkspíra - uwarzone przez jego syna "kreatywne" piwo, którego skład surowcowy zmienia się przy każdej warce. To było jeszcze zbyt brzeczkowe, za młode.

    Vladimíra Ilgner ma ambitne plany, chce w tej 2 tysięcznej miejscowości uruchomić Piwny Klub z 10-ma nalewakami. Mówił, że to jak najbardziej realistyczny pomysł, bo na jego piwo zjeżdżają ludzie z całej okolicy. Kilka nalewaków będzie na Radouša, reszta na Herolda, no i oczywiście jeden przeznaczony na jabłkowy przecier

    W całej podróży po nowych minibrowarach regionu Usteckiego i Pilzneńskiego właśnie Radouš wywarł na mnie największe wrażenie. Świetne piwo, niestandardowe podejście właściciela, który widać, ze wkłada w ten browar całe swoje serce. W takich właśnie chwilach bezpośredniej rozmowy z właścicielem w jego browarku, sącząc piwo dopiero co nalane z tanku, ukazuje się cały urok piwnej turystyki.

    Foty z Radouša do obejrzenia na Piwnych Czechach, tutaj sampel stouta
    Attached Files
    Last edited by docent; 16-11-2011, 20:40.
    Piwna Praha-przewodnik po praskich lokalach z prawdziwym piwem
    Przewodnik po miejscach gdzie warzy się i serwuje dobre piwo-Polskie Minibrowary
    Piwne podróże po Czechach-Piwne Czechy
    Polskie Minibrowary na FB - codziennie nowe informacje!
  • Pendragon
    Senior
    • 03-2006
    • 13950

    #2
    Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika docent Wyświetlenie odpowiedzi
    Kiedy przybyłem na miejsce z zaskoczeniem stwierdziłem, że to nie jest typowy browar restauracyjny. Otóż piwo spożywać można było tylko w plenerze
    Czyli podobnie jak w Libercu - Studanka i Vendelin to też browarki plenerowe, chociaż nie wiem czy w przypadku Studanki nie wymyślono jakieś zamykanej altanki, jakieś podstawy jej były we wrześniu 2010.

    moje piwne mapy // Piwny Informator (facebook) // Browarek Camelot


    Lepiej siedzieć w gospodzie nad piwem i rozmyślać o kościele, niż siedzieć w kościele myśląc o gospodzie

    Comment

    • pebejot
      Senior
      • 01-2010
      • 1430

      #3
      Odwiedziłem minibrowarek w poniedziałek 16 lipca, nie sprawdzając wcześniej, że w poniedziałki Radouš nie pracuje.
      Wchodząc przez bramę nad którą wywieszono szyld lokalu, zastałem przywitany przez syna Pana Sládka, który wolny dzień wykorzystał na zrobienie imprezy wraz z kolegą przy muzyce trance i piwku oczywiście, z rodzinnego minibrowaru.
      Pomimo tego, że oficjalnie było zamknięte, zostałem poczęstowany dostępnym aktualnie piwem.

      Na kranie był Pilsner Ilgner 12% w cenie 28 / 19 Kč, oraz Radoush Stout 14% o delikatnym, kawowym smaku za 32 / 24 Kč.
      Od 20 lipca w ofercie jest Ipa, która podczas mojej wizyty jeszcze fermentowała, zaś 10 sierpnia do skosztowania będzie półciemny Viliam Šejkspir.

      Do piwa można zamówić typowe zakąski, takie jak Utopenec, Olomoucké tvarůžky czy kiełbaskę.
      Z piwnych gadżetów w sprzedaży są firmowe kufle w cenie 120 Kč, oraz koszulki za 110 Kč, a także różnego rodzaju etykiety od 15 do 20 Kč za sztukę w zależności od wielkości.

      Generalnie były budynek gospodarczy adoptowany na browar podzielony jest na trzy części, do których wchodzi się osobnymi drzwiami.
      Są to: warzelnia, leżakownia i pomieszczenie sklepowo-magazynowe z nalewakami.

      Około 50 metrów od minibrowaru przy głównym rondzie znajduje się Motopension, gdzie można znaleźć nocleg w pokoju z łazienką już od 200 Kč.

      Godziny otwarcia minibrowaru:
      poniedziałek - nieczynne
      wtorek - sobota 9.00 - 18.00
      niedziela - 10.00 - 18.00


      Garść zdjęć:







      Comment

      • Pendragon
        Senior
        • 03-2006
        • 13950

        #4
        Z tego co zrozumiałem, to browar przenosi się do pobliskiego Starego Plzenca. W tym celu wynajęto Dom Ludowy i teraz tam będą warzyć.

        moje piwne mapy // Piwny Informator (facebook) // Browarek Camelot


        Lepiej siedzieć w gospodzie nad piwem i rozmyślać o kościele, niż siedzieć w kościele myśląc o gospodzie

        Comment

        • karol1000
          Senior
          • 09-2007
          • 1823

          #5
          Prawda jak na razie tylko po części.
          Piwa nadal warzone są tutaj, tutaj też fermentują, a z racji na bardzo mało miejsca na tanki leżakowe, postanowiono częściowo wywozić piwo do Starego Plzenca gdzie w piwnicach mają więcej tanków. Tam też znajduje się taka jakby ich firmowa knajpa.
          LP

          Comment

          • karol1000
            Senior
            • 09-2007
            • 1823

            #6
            A i wątpię żeby w Starym Pilzeńcu miał być cały browar, bo przecież nowy browar powstaje też w Druztove gdzie przeprowadził się pan Radous.
            LP

            Comment

            • karol1000
              Senior
              • 09-2007
              • 1823

              #7
              Fragment z opisu mojego rowerowego Tour de pivovary

              Droga do naszego kolejnego przestanku czyli do Šťáhlav jest dość silnie frekwentowana i to w dużej mierze przez tiry. Jechaliśmy trochę ponad 10km w silnym deszczu. Do browaru Radouš dojeżdżamy strasznie zmarznięci i przemoczeni.

              Zaskoczeni byliśmy że to nie browar restauracyjny i że nie damy rady się tu ogrzać, bo piwo można degustować tylko na ogródku.

              Oprócz piwa można tutaj też wypić robiony tutaj cydr. Wyczepy znajdują się właśnie w pomieszczeniu z instalacjami do wyroby cydru.

              Malutka warzelnia na 2,5hl znajduje się w pomieszczeniu obok. Na ścianach nad drzwiami wiszą nagie dziewczyny z piwem co umila sladkowi ciężką pracę.
              obok znajdują się otwarte kadzie do fermentacji

              W chłodzonym pomieszczeniu mamy mocno ściśnięte tanki leżakowe (5 sztuk, każdy chyba po 5hl)

              Z racji braku miejsca na kolejne tanki, zdecydowano się częściowo przenieść leżakownię browaru do pobliskiego Starego Plzenca, gdzie w domu kultury znajduje się piwny klub i jakby firmowa knajpa pana Ilgnera. Dochodzą też słuchy, że tam może zostać otwarty nowy większy browar. Pan Ilgner po zmianie miejsca zamieszkania z Šťáhlav do miasteczka Druztová, tam właśnie planuje przenieść swój dotychczasowy browar. Warto nadmienić też że Pan Ilgner ma bardzo utalentowanego piwowarsko syna, który pracuje w browarze Stara Skola w Chudenicach.

              Mimo że zimno nam straszliwie zabieramy się za degustacje:
              Pilsner Ilgner


              Hoppy Ale 12


              Radoush Stout


              Piwa szybko nas rozgrzewają i łapiemy momentalnie dobry humor. Jakość piw jest naprawdę rewelacyjna, nie ma tu mowy o piwach jak wszędzie. Tutaj każde piwo jest niepowtarzalne i niespotykane. Myślę, że pan Ilgner ma naprawdę wielki dar i mam nadzieję, że jego nowe inwestycje będą się opłacać. Mam też nadzieję, że szybko spotkam jego piwo gdzieć na półce w piwotece. Miejsce godne polecenia i z prawdziwą piwną duszą.

              Niestety tego dnia nie było pana sladka i nie mieliśmy okazji go poznać i przekazać pozdrowień od jego syna. Pozdrowienia zabraliśmy ze sobą z Chudenic z poprzedniego Tour de pivovary. Znając życie jeszcze kiedyś damy radę te pozdrowienia przekazać odpowiedniej osobie.

              Dalej jedziemy zobaczyć ten dom kultury w Starym Pilzeńcu licząc, że może będą tam jeszcze inne piwa z tego browarku no i coś do jedzenia, bo głód zaczyna nam doskwierać.
              Niestety po przejechaniu 5km nie dostaliśmy nic do jedzenia. Powitała nas za to bardzo niemiła Pani, którą widocznie jako jedyni klienci męczyliśmy i przeszkadzaliśmy w oglądaniu telewizji. Na wyczepie były te same piwa co w browarze oraz dodatkowo Viliem Šejkspír i piwa z grupy Lobkowicz. Pijemy po Viliemie i jedziemy dalej.

              Viliem Šejkspír
              LP

              Comment

              • heckler
                Senior
                • 09-2012
                • 1850

                #8
                Browarek dalej działa i ma się świetnie. Na miejscu w siarczystym mrozie miałem okazję spróbować genialnej 12-ki CHMELOVOUS. I tylko takie piwo było dostępne. Jeżeli ktoś chce na wynos , to też nie ma problemu, naleją do litrowej(białej!)butelki. Miejsce po prostu bajkowe, czas się tutaj zatrzymał. Super!!
                Aby spróbować więcej niż jeden rodzaj piwa polecam udać się do:
                Stodolní hospůdka Druztová, Druztová. 674 osoby lubią to · 1 osoba mówi o tym · 331 użytkowników tu było. Stránka Stodolní hospůdky v obci Druztová, kterou provozuje pivovar Radouš.

                W niedzielę serwowali aż sześć rodzajów piw. ciemne, jasne, wiedeńskie(przepyszne!!), smoked ipa, rezane(jasne/stout), twisted rod 12 ka, cidr.
                Attached Files

                Comment

                • heckler
                  Senior
                  • 09-2012
                  • 1850

                  #9
                  Obecnie browarek czynny jest :

                  Pon.-czwartek od 10- 16
                  Piątek-sobota od 10-17
                  Niedziela od 13-17

                  Co w piątek było na kranach przedstawia zdjęcie.
                  Próbowałem dwóch pierwszych pozycji. Mistrzostwo!!
                  Attached Files

                  Comment

                  • dadek
                    Senior
                    • 09-2005
                    • 4577

                    #10
                    Browarek istnieje już 7 lat a jakoś nigdy się nie podarzyło by go odwiedzić. Udało się w końcu 19.06.2018 gdy po telefonie do szefa i głównego sládka Vladimira Ilgnera, zaprosił nas do browarku. Co prawda pan Vladimir miał być nieobecny ale powiedział, że jego syn będzie warzył i powiadomi go, że przyjedziemy. Tak też się stało, Honza przyjął nas z otwartymi rękami choć trochę przeszkodziliśmy mu w pracy.
                    Tak jak pisali już wcześniej koledzy klimat jest tu niesamowity. Mała warzelnia 250 l zbudowana przez kolegę z browaru Osseg, 3 kadzie fermentacyjne po 500 l i ciasno upakowane 5 tanków leżakowych po 700 l każdy. A wszystko to w kolorowym budyneczku na zielonym podwórku z ogródkiem i altaną z kamienno-butelkową podmurówką. Do tego moszczarna, gdzie mieliśmy okazję zobaczyć już zabytkową ale ciągle sprawna maszynę do wyciskania soków.
                    Niecodzienną sprawą jest leżakowanie piw poza browarem w firmowej knajpie w Druztové gdzie znajduje się kolejnych 7 tanków, a piwo jest przewożone w firmowej cysternie zamontowanej na dwukołowej przyczepce. Docelowo w Druztové powstanie nowy browar budowany przez firmę Josefa Krýsla o wybiciu warzelni 500 l, jego uruchomienie nastąpi prawdopodobnie na jesieni.

                    A z obecnego browaru mieliśmy okazję spróbować dwóch lanych piw:
                    - Pilsner Ilgner 12° světlý ležák
                    - Pšeničné 13°
                    Oba bardzo dobre, mocno treściwe i bogate w smaku. Żałowaliśmy, że dzień wcześniej skończył się stout. No cóż, przy warzelni 250 l nie można niestety nadążyć za popytem, choć jak powiedział nam Honza, warzy od poniedziałku do piątku a czasem i w sobotę.
                    Tak więc czekamy na nowy browar, miejmy nadzieję że piwa będą równie udane.

                    Uzupełnienie fotek w galerii:



                    I kufel Pilsnera Ilgnera:P
                    Attached Files

                    Comment

                    • Pendragon
                      Senior
                      • 03-2006
                      • 13950

                      #11
                      Po wielu latach przygotowań browarek ostatecznie przeniósł się na północny zachód od Pilzna, do wsi Druztová. Piwo jest dostępne tam w Stodolní hospůdce (Druztová 300).

                      moje piwne mapy // Piwny Informator (facebook) // Browarek Camelot


                      Lepiej siedzieć w gospodzie nad piwem i rozmyślać o kościele, niż siedzieć w kościele myśląc o gospodzie

                      Comment

                      • dadek
                        Senior
                        • 09-2005
                        • 4577

                        #12
                        Czyli przenosiny? Ale raczej nazwy. Bo jak byłem w Druztové w pierwszej połowie września to sládek i właściciel pan Vladimir Ilgner jeszcze zastanawiał się czy kończyć produkcję w Šťahlavach po uruchomieniu nowego browaru, czy mieć oba. Bo sprzęt w Druztové jest nowy, widziałem "nierozpakowaną" jeszcze warzelnię i montowany za ścianą nowy agregat pary. Tanków jeszcze nie było ale dopiero trwało przygotowanie pomieszczeń.
                        Piwo ze Šťahlav (w 6 rodzajach i wyłącznie te) w wymienionej przez Ciebie hospodzie jest dostępne od zawsze bo to hospoda pana Vladimira.
                        A miejsce gdzie jest nowy browar jest przepiękne . Stary dworek, z jednej strony wzgórze, z drugiej las przez który płynie potok. I to paręset metrów od centrum miejscowości.

                        W galerii fotki z nowego browaru z 12.09.2019:



                        Last edited by dadek; 29-12-2019, 04:29.

                        Comment

                        • Pendragon
                          Senior
                          • 03-2006
                          • 13950

                          #13
                          Wygląda na rezygnację ze Šťáhlav, ale kto jak nie ty to nam najlepiej sprawdzisz?

                          moje piwne mapy // Piwny Informator (facebook) // Browarek Camelot


                          Lepiej siedzieć w gospodzie nad piwem i rozmyślać o kościele, niż siedzieć w kościele myśląc o gospodzie

                          Comment

                          • heckler
                            Senior
                            • 09-2012
                            • 1850

                            #14
                            Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Pendragon Wyświetlenie odpowiedzi
                            Wygląda na rezygnację ze Šťáhlav
                            Szkoda, oj szkoda było by kolejnego klimatycznego miejsca .

                            Comment

                            • dadek
                              Senior
                              • 09-2005
                              • 4577

                              #15
                              Dziś rozmawiałem z panem Ilgnerem. Potwierdził, że browarek w Druztové już działa, a pierwszą warkę uwarzył 4.12.2019. Jednak nie zdecydował się na utrzymanie dwóch browarów, tak więc ten w Šťahlavach zakończył działalność i obecnie nie ma tam już żadnego sprzętu. W hospodzie w Druztové jeszcze w większości leją się piwa uwarzone w starym browarze ale to już kwestia czasu (i pragnienia miejscowych). Tak więc Pendi w tytule tego wątku możesz dodać, że zamknięty.
                              Last edited by dadek; 02-01-2020, 22:09.

                              Comment

                              Przetwarzanie...
                              X
                              😀
                              🥰
                              🤢
                              😎
                              😡
                              👍
                              👎