Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Pinta, Pinta Classics Belgian Abbey Single

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • darekd
    Senior
    • 02-2003
    • 12227

    Pinta, Pinta Classics Belgian Abbey Single

    12% ekstr.
    5,5% alk.

    Aromat -przy otwarciu trochę stajnia, ale po rozlaniu już nie. Słodsze i cierpkie owoce, kwiatowość, odrobina korzenności
    Piana - umiarkowana, dość nietrwała, dłuższa koronka
    Barwa - jasne złoto, zamglone
    Smak - korzennie, owocowo (od cierpkiej pigwy po słodszą suszoną morelę, ale cierpkość na finiszu na pierwszym miejscu), trochę goryczki (korzennej)
    Treściwość - pełne

    Dobre piwo dla miłośników belgijskich klimatów. Mi smakowało.
  • Petitpierre
    Senior
    • 01-2014
    • 2560

    #2
    Piwo nazywane Enkel czy pojedyńcze lub też Patersbier, to piwo przeznaczone głównie do konsumpcji mnisiej, czyli takie, żeby można było zebrać zioła, wyplewić ogródek i nie zataczać się podczas mszy, ani tym bardziej nie złamać ślubów milczenia. Pinta w ramach Lidl'a i Classic cośtam uwarzyła Single Abbey, czyli właśnie to, 12 blg 5,5%, półlitry za 8zł, niestety skład nieznany, można się tylko domyślać. Tradycyjnie jest jeden słód, cukier trzcinowy i przyprawy, czyli po belgijsku, ale Enkel nie jest ani blond'em jakby się mogło wydawać, ani cieńkim saison'em.

    Cóż mamy? Mało gazu i bardzo klarowne, wygląda ewidentnie jakby na jednym słodzie, w zapachu najpierw świeżo skoszona trawa, ale za moment przejrzała renkloda, nawet trochę imbiru, pachnie belgią. Nuta dolna biała porzeczka, trochę lakieru-choć może wydawać się jako emulsja, ale to wrażenie bardzo ulotne, pieprz z kolendrą. W aromacie jest bardzo na plus. W smaku goryczka trawiasta, przechodzące w stare ziele, bylica nadmorska, ale potrzebowałaby kontry, a tu tylko 12 blg, a cukru jeśli jest, nie wyczuwam. Enkel mocniej chmielony, ale jednak Enkel.
    Mały porterek-przyjaciel nerek

    Comment

    • LESNICZYy
      Senior
      • 01-2018
      • 950

      #3
      Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Petitpierre Wyświetlenie odpowiedzi
      a cukru jeśli jest, nie wyczuwam
      Cukier idzie w alkohol to jak masz go wyczuć . Piwo dzięki temu jest mocniejsze i bardziej wytrawne .

      Comment

      • Petitpierre
        Senior
        • 01-2014
        • 2560

        #4
        W przepisie oryginalnym (historycznym) jest podany, a nie wiem czy PINTA go w ogóle dodała, stąd, że nie wyczuwam. Jak jest umiejętnie dodany (jak właśnie w belgijskich browarach) to tylko część odfermentuje.
        Mały porterek-przyjaciel nerek

        Comment

        • zasada
          Senior
          • 05-2007
          • 198

          #5
          Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Petitpierre Wyświetlenie odpowiedzi
          W przepisie oryginalnym (historycznym) jest podany, a nie wiem czy PINTA go w ogóle dodała, stąd, że nie wyczuwam. Jak jest umiejętnie dodany (jak właśnie w belgijskich browarach) to tylko część odfermentuje.
          Poproszę o ten historyczny. Ja mam tylko przybliżenia ze specjalnego dodatku BYO.

          Czy ktoś z was próbował wykorzystać QR kod podany na butelce? Mnie przekierował do opisu Angielskiego Śniadania a jestem bardzo ciekaw zarówno zasypu, chmielenia jak i drożdży (na ślepo obstawiam BE-256).
          Każde zwierzę koi dotyk
          Blaszony

          Comment

          • Petitpierre
            Senior
            • 01-2014
            • 2560

            #6
            2,7 kg pilzneńskiego, 200g jakiegoś specjalnego (niesprecyzowane), pół kilo cukru trzcinowego turbinado, 14g chmielu o niskich ak na 60' i 14g chmielu o jeszcze niższych ak na 15', cynamon/kwiat muszkatu homeopatycznie 5'. Ale wg innych źródeł oryginalne singel np. warzone przez Slagmuydler zawiera skórkę pomarańczy słodkiej, skórkę cytrynową i kolendrę zamiast cynamonu i kwiatu muszkatołowego. Jak się popatrzy porównawczo na blonde i na saison'a, to wtedy widać jak prosty i może przez to nawet i genialny jest singel, enkel czy Patersbier.
            Mały porterek-przyjaciel nerek

            Comment

            • zasada
              Senior
              • 05-2007
              • 198

              #7
              Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika zasada Wyświetlenie odpowiedzi
              Czy ktoś z was próbował wykorzystać QR kod podany na butelce? Mnie przekierował do opisu Angielskiego Śniadania a jestem bardzo ciekaw zarówno zasypu, chmielenia jak i drożdży (na ślepo obstawiam BE-256).
              Dzisiaj znalazłem pełen opis na stronie Pinty. Drożdże to Danstar Abbaye.

              Każde zwierzę koi dotyk
              Blaszony

              Comment

              Przetwarzanie...
              X
              😀
              🥰
              🤢
              😎
              😡
              👍
              👎