Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Zgłoszenie nowego piwa czy marki piwa?

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • Czapayew
    Senior
    • 10-2002
    • 1966

    Zgłoszenie nowego piwa czy marki piwa?

    Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Brat_Piwny Wyświetlenie odpowiedzi
    Czy to klony? Też zauważyłem zbieżność zawartości alkoholu. Na pewno nowa nazwa, etykieta. Czy nowe piwo? Trudno to jednoznacznie określić. Niewątpliwie fakt pojawienia się takiej serii piw wart był odnotowania. W ogóle ostatnio pojawia się wiele takich "bytów piwnych". Chyba najlepszym przykładem jest seria piw warzonych dla Dionizosa Radom.
    W/w wypowiedź kol. Brata Piwnego z wątku o nowych piwach wyprodukowanych w Polsce skłoniła mnie do małej refleksji: czy w owym temacie zgłaszamy nowe piwa czy marki piwa. Mnie się ostatnio wydaje, że to drugie.

    Browarów w Polsce przybywa w tempie umiarkowanym, tych przemysłowych - w tempie mniej niż umiarkowanych, a marek piw - w tempie co najmniej dostatecznym. Mnożą się podmioty, firmujące swą nazwą różnej maści "piwa regionalne", gminy chcą mieć "własne piwo" a browary? Cóż, raczej dla każdego Bołtupajewa nad Sitwą dany browar nie będzie opracowywał nowej receptury tudzież modyfikował receptury istniejącej. Zamówi tylko nową etykietę, ewentualnie kapsel i towar pójdzie na półki.

    I oto mamy takie "brewery-fiction": hipotetyczny browar z Warszawy warzy sobie lagerka, 5 % alkoholu, średnia krajowa. Jako, że mieści się na Mokotowie, zaczyna od marki "Mokotowskie Jasne". I gra. Ale oto zwiadują się inne dzielnice miasta stołecznego Warszawy, które też chcą mieć własne, "dzielnicowe" piwo. Browar zmienia więc etykiety i mamy "Praskie", "Wolskie", "Ursynowskie", "Mariensztackie" a w dalszej perspektywie "Otwockie", "Legionowskie" i "Nowodworskomazowieckie". Lista piw w browar.biz liczy już siedem pozycji, a browar "tłucze" nie wysilając się to samo piwo. Zachwyceni są za to kolekcjonerzy etykiet. A żeby było śmieszniej - "Ursynowskie" uchodzi w ocenach za super piwo, a "Otwockie" - za cieńkusza i sikacza.

    Reasumując: jak na mój gust, to z nowym piwem z danego browaru mamy do czynienia o wiele rzadziej, niż z nową marką. Moim skromnym zdaniem fajnie byłoby wprowadzić korekty tu i ówdzie. A może się tylko czepiam
    "W winie jest mądrość, w piwie siła, a w wodzie są tylko bakterie"

    www.zamkoszlaki.com
    www.piwnekapsle.net
  • ART
    mAD'MINd
    • 02-2001
    • 23782

    #2
    Oczywiście masz rację, ale kto ma rozstrzygać czy coś jest de facto nowym piwem czy tylko nową marką. Browary zarzekają się że to nowe piwa
    - Wspieraj swój Browar! Stań się Premium - Użytkownikiem!
    - Moje: zbieranie - Opole & warzenie - Browar Domowy Świński Ryjek ****
    - Uwarz swoje piwo domowe z naszym Centrum Piwowarstwa

    Sprawy dotyczące postów/wpisów/wątków/tematów zgłaszaj proszę narzędziem "Zgłoś [moderatorowi]" (Ikonka flagi przy danym wpisie).

    Comment

    • e-prezes
      Senior
      • 05-2002
      • 19159

      #3
      Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika ART Wyświetlenie odpowiedzi
      Oczywiście masz rację, ale kto ma rozstrzygać czy coś jest de facto nowym piwem czy tylko nową marką. Browary zarzekają się że to nowe piwa
      Jak to kto? Święta Inkwizycja!

      Comment

      • sibarh
        PremiumUżytkownik
        • 01-2005
        • 10384

        #4
        Piłem ostatnio 3 piwa z browaru Kowal:
        1. Kołobrzeskie Ciemne niepasteryzowane
        2. Portowe Ciemne niepasteryzowane
        3. Kowal Ciemne niepasteryzowane
        wszystkie maja takie same parametry 4,7% alk. 12,5 eks.
        kody kreskowe różne, a datę przydatności miały identyczną.
        Piłem te piwa jedno po drugim i są to smakowo identyczne piwa.
        Myślę że podobnie ma się z w/w piwami tylko że jasnymi. Te też mają takie same parametry a rózne kody kreskowe. Piłem nie jedno po drugim ale na 99,9 % sa to te same piwa tylko mają inne etykiety.
        2800 nowe piwa opisałem na forum
        Moja "kolekcja" wypitych piw zagranicznych na koniec maja 2023 r. liczy 12 810 piw z 180 krajów
        Kolekcja jest na stronie https://sites.google.com/view/sibarh-galeria/galeria

        Comment

        • Pendragon
          Senior
          • 03-2006
          • 13949

          #5
          Do tego 4. Stargardzkie Ciemne
          Mistrzem w klonowaniu nazw jest Van Pur, ale coraz więcej browarów idzie jego drogą.
          I nie ma bata, że są to różne piwa.
          Temat wielokrotnie wałkowany. Po co kolejny raz?
          Last edited by Pendragon; 14-10-2012, 13:51.

          moje piwne mapy // Piwny Informator (facebook) // Browarek Camelot


          Lepiej siedzieć w gospodzie nad piwem i rozmyślać o kościele, niż siedzieć w kościele myśląc o gospodzie

          Comment

          • e-prezes
            Senior
            • 05-2002
            • 19159

            #6
            Nie wiem czy ktoś przyglądał się temu zjawisku, ale rośnie liczba pustych wątków piw. W 2013 roku było tylko czterdzieści kilka piw, które nie skomentowano czy oceniono. W 2014 było tego już 130. A w tym roku (niepełnym jeszcze) jest ich już ponad 300. Czyżby ich nikt nie pił czy nikomu się już nie chce oceniać, komentować?

            Comment

            • WojciechT
              Senior
              • 09-2012
              • 2546

              #7
              Myślę, że jest to kombinacja 3 czynników:

              1. Biegunka piwnych premier;
              2. Jednorazowych warek tychże i/lub bardzo małej ilości uwarzonego piwa;
              3. Trudnej dostępności niektórych piw (browary restauracyjne na końcu świata).

              Chyba że się mylę i jest jakaś ARTomatowa statystyka, że coraz mniejsza liczba piw jest oceniana?

              Comment

              • ART
                mAD'MINd
                • 02-2001
                • 23782

                #8
                koniec roku 2015 zakończy się pewnie na rekordowej liczbie 1200 premier. To będzie ok. 500 nowych piw więcej niż w zeszłym roku. Podejrzewam że piwnych geeków nie przybywa w tym samym tempie żeby spić te wszystkie nowości.
                - Wspieraj swój Browar! Stań się Premium - Użytkownikiem!
                - Moje: zbieranie - Opole & warzenie - Browar Domowy Świński Ryjek ****
                - Uwarz swoje piwo domowe z naszym Centrum Piwowarstwa

                Sprawy dotyczące postów/wpisów/wątków/tematów zgłaszaj proszę narzędziem "Zgłoś [moderatorowi]" (Ikonka flagi przy danym wpisie).

                Comment

                • Sim666
                  Senior
                  • 01-2015
                  • 153

                  #9
                  Spić to jedno, a weź Pan jeszcze oceń :P Zwłaszcza te typowe średniaki, o których w zasadzie warto wspomnieć 'że są' i nic ponadto

                  Comment

                  • e-prezes
                    Senior
                    • 05-2002
                    • 19159

                    #10
                    A oceniłeś/skomentowałeś jedyne komercyjne piwo browaru Świński Ryjek? Średniakiem nie było...
                    Last edited by e-prezes; 30-09-2015, 15:51.

                    Comment

                    • Sim666
                      Senior
                      • 01-2015
                      • 153

                      #11
                      Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika e-prezes Wyświetlenie odpowiedzi
                      A oceniłeś/skomentowałeś jedyne komercyjne piwo browaru Świński Ryjek? Średniakiem nie było...
                      O w mordeczkę! Myślę, że jeśli pojawi się okazja, to koniecznie! Zbyt świeży jestem w temacie, żeby w takie rejony historii wędrować.

                      Comment

                      Przetwarzanie...
                      X
                      😀
                      🥰
                      🤢
                      😎
                      😡
                      👍
                      👎