Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Kto pierwszy uwarzył...

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • Cez
    Senior
    • 01-2003
    • 1789

    #31
    Czy z wędzonkami pierwszy nie był Grodzisk Wlkp? Ciekawe, kto pierwszy uwarzył portera?...
    Masz stare niepotrzebne rzeczy, to napisz.

    Comment

    • meerdo
      Member
      • 12-2011
      • 42

      #32
      Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Twilight_Alehouse Wyświetlenie odpowiedzi
      Nie sądzę. Raczej Palm z Kielc.
      Pytanie - czy ów Palm, który jest opisywany jako piwo bursztynowe górnej fermentacji i było warzone przez belgijską spółkę w Kielcach można uznać za Belgian Pale Ale? Nie mówię, że nie, jedynie pytam. Czy ktoś pamięta smak, czy ktoś mógłby stwierdzić, że tak - to piwo było BPL?

      Comment

      • Twilight_Alehouse
        Chmielowisko.pl
        • 06-2004
        • 6310

        #33
        Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika meerdo Wyświetlenie odpowiedzi
        Pytanie - czy ów Palm, który jest opisywany jako piwo bursztynowe górnej fermentacji i było warzone przez belgijską spółkę w Kielcach można uznać za Belgian Pale Ale? Nie mówię, że nie, jedynie pytam. Czy ktoś pamięta smak, czy ktoś mógłby stwierdzić, że tak - to piwo było BPL?
        Dla mnie zdecydowanie tak.

        Comment

        • skitof
          Senior
          • 11-2007
          • 2478

          #34
          Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika meerdo Wyświetlenie odpowiedzi
          Pytanie - czy ów Palm, który jest opisywany jako piwo bursztynowe górnej fermentacji i było warzone przez belgijską spółkę w Kielcach można uznać za Belgian Pale Ale? Nie mówię, że nie, jedynie pytam. Czy ktoś pamięta smak, czy ktoś mógłby stwierdzić, że tak - to piwo było BPL?
          Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Twilight_Alehouse Wyświetlenie odpowiedzi
          Dla mnie zdecydowanie tak.
          Palm to BPL. Tylko czy to nie było piwo na licencji?

          Comment

          • meerdo
            Member
            • 12-2011
            • 42

            #35
            a pytanie, czy nie było by zasadnym aby brać pod uwagę piwa z browarów, które butelkowały swoje piwa, dzięki czemu miał do nich dostęp szerszy odbiorca?

            Comment

            • skitof
              Senior
              • 11-2007
              • 2478

              #36
              Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika meerdo Wyświetlenie odpowiedzi
              a pytanie, czy nie było by zasadnym aby brać pod uwagę piwa z browarów, które butelkowały swoje piwa, dzięki czemu miał do nich dostęp szerszy odbiorca?
              Można uwzględnić jedno i drugie. Czyli pierwsze w ogóle i pierwsze butelkowane.

              Comment

              • ART
                mAD'MINd
                • 02-2001
                • 23807

                #37
                1999(?) - Witbier - Belgia White - Browar Belgia
                2001: Pale Ale - Soma
                2003: Stout owsiany (górny, znaczy się normalny ) - Soma
                - Wspieraj swój Browar! Stań się Premium - Użytkownikiem!
                - Moje: zbieranie - Opole & warzenie - Browar Domowy Świński Ryjek ****
                - Uwarz swoje piwo domowe z naszym Centrum Piwowarstwa

                Sprawy dotyczące postów/wpisów/wątków/tematów zgłaszaj proszę narzędziem "Zgłoś [moderatorowi]" (Ikonka flagi przy danym wpisie).

                Comment

                • skitof
                  Senior
                  • 11-2007
                  • 2478

                  #38
                  Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika ART Wyświetlenie odpowiedzi
                  2001: Pale Ale - Soma
                  Który Pale Ale?

                  Comment

                  • ART
                    mAD'MINd
                    • 02-2001
                    • 23807

                    #39
                    Wyspiarski.
                    - Wspieraj swój Browar! Stań się Premium - Użytkownikiem!
                    - Moje: zbieranie - Opole & warzenie - Browar Domowy Świński Ryjek ****
                    - Uwarz swoje piwo domowe z naszym Centrum Piwowarstwa

                    Sprawy dotyczące postów/wpisów/wątków/tematów zgłaszaj proszę narzędziem "Zgłoś [moderatorowi]" (Ikonka flagi przy danym wpisie).

                    Comment

                    • meerdo
                      Member
                      • 12-2011
                      • 42

                      #40
                      a ja bym obstawał przy wyliczeniu tych zabutelkowanych

                      Comment

                      • Cooper
                        Senior
                        • 11-2002
                        • 6055

                        #41
                        Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika skitof Wyświetlenie odpowiedzi
                        Pszeniczne - Pod koniec lat siedemdziesiątych browary w Krotoszynie i Ostrowie warzyły "piwo z dodatkiem surowca pszennego".
                        Jeśli wydatowałeś to na podstawie np ich etykiet to których konkretnie ? Nie wiem czy "piwo z dodatkiem słodu pszenicznego" to to samo co "piwo pszeniczne" ale na pewno napis tej drugiej treści pojawił się w latach 1980-81 (datowanie na podstawie ukazującego się wtedy na bieżaco spisu etykiet P. Piotrowskiego) na piwie Jurand Złoty Kłos ze śp browaru w Szczytnie.

                        A z drugiej strony dorzucę :
                        piwo czosnkowe - Olsztyn Kormoran 2012
                        Last edited by Cooper; 06-01-2013, 01:18. Powód: bo mam focha
                        Piętnastego czerwca roku dwa tysiące czwartego zbóje z bandy Heńka zamkły "Królewskiego" !!!
                        1944 - brunatni niszczą Browar Haberbuscha. W 60. rocznicę zieloni niszczą Browar Warszawski.

                        Zbiór etykiet z Tanzanii, zbiór polskich bloczków kelnerskich sprzed 1945 roku i et z motywem borsuka na Facebooku

                        Comment

                        • Krzysiu
                          Krzysiu
                          • 02-2001
                          • 14936

                          #42
                          Piwo "Złoty Kłos" z Krotoszyna ma normę PN-81. Mój błąd. Piłem krotoszyńskie zastępcze w 1983 r., stemple były na Złotych Kłosach właśnie, więc skojarzyłem sobie, że musiały być sprzed 1980 r.

                          Comment

                          • Twilight_Alehouse
                            Chmielowisko.pl
                            • 06-2004
                            • 6310

                            #43
                            Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika skitof Wyświetlenie odpowiedzi
                            Palm to BPL. Tylko czy to nie było piwo na licencji?
                            Było, ale założenia wątku nie wykluczały piw licencyjnych. Uznałem, że chodzi o prostu o sam fakt uwarzenia danego stylu w browarze znajdującym się w Polsce.

                            Comment

                            • nikita_banita
                              Senior
                              • 06-2003
                              • 1363

                              #44
                              Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Cez Wyświetlenie odpowiedzi
                              Ciekawe, kto pierwszy uwarzył portera?...
                              Jeśli sądzić po etykietach to po wojnie Okocim i Żywiec miały w ofercie portera jeszcze z tradycjami przed wojennymi...

                              Comment

                              • grzeber
                                Senior
                                • 05-2002
                                • 2868

                                #45
                                Sporo ciekawych piw warzyła swojego czasu Soma. Ich listę można zobaczyć tutaj:


                                Jest też znana etykieta od piwa stout z czasów PPF, browar nieznany:
                                Last edited by grzeber; 06-01-2013, 11:28.
                                pozdrawiam
                                www.BrowaryMazowsza.pl - kompendium wiedzy o piwowarstwie ziemi mazowieckiej

                                Comment

                                Przetwarzanie...
                                X
                                😀
                                🥰
                                🤢
                                😎
                                😡
                                👍
                                👎