Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Upadające Browary / sytuacja niezależnych browarów w Polsce

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • abernacka
    Senior
    • 12-2003
    • 10837

    Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika e-prezes Wyświetlenie odpowiedzi
    Z tego co wyczytałem Stein był na sprzedaż i kupiło go Orco Property Group z Luxemburga, czyli tam też zachodzą różne mniej lub bardziej korzystne zmiany.
    Masz rację i zaraz je sprzedała zyskiem w skutek czego z dniem 31 grudzień kończy swoją działalność. W od stycznia na teren browaru wjedzie ciężki sprzęt w celu przygotowywania terenu pod nowy biurowiec.
    Piwna turystyka według abernackiego

    Comment

    • pedro4d
      Senior
      • 01-2004
      • 102

      Lwówek upadł, czyli złych wiadomości ciąg dalszy

      Za Wirtualną Polską:
      Upadł najstarszy browar w Polsce

      "Słowo Polskie Gazeta Wrocławska" informuje, że upadł najstarszy w Polsce browar we Lwówku Śląskim.

      Piwa Książęcego i Dobrego Mocnego nigdzie już nie kupimy. Taśmy stoją, a osiemsetletnia tradycja odchodzi w przeszłość. Region traci jedną z największych atrakcji turystycznych - ubolewa gazeta.

      Wielka szkoda, że browar, który pielęgnował lokalną tradycję warzenia piwa przestanie istnieć - mówi Andrzej Bossowski, który pasjonuje się historią Lwówka Śląskiego. Właśnie trwa procedura ogłoszenia upadłości. Jerzy Lisocki, zarządca komisaryczny sprawdza m.in. stan majątkowy i zadłużenie zakładu. Ostateczną decyzję podejmie sąd.

      Produkcja została wstrzymana, ponieważ firma nie płaciła podatku akcyzowego - tłumaczy Aleksandra Paprota, rzecznik prasowy Izby Celnej we Wrocławiu. Gazeta nieoficjalnie dowiedziała się, że zakład zalega z zapłatą ok. czterech mln zł. Ma długi także wobec gminy. Magistrat w ciągu kilku lat umorzył browarowi ponad 500 tys. zł podatku od nieruchomości i rozłożył na raty prawie milion zaległości. Ale to nie pomogło uratować warzelni. Pracę straci ostatnich 20 pracowników.

      Według Bossowskiego, mieszkańcy miasteczka nie zaakceptowali Niemca-właściciela. W tym m.in. dopatruje się kłopotów ze sprzedażą produkowanego we Lwówku Śląskim trunku. Wolfgang Baurer, właściciel browaru, kilka miesięcy temu apelował, by ludzie kupowali lokalne produkty, w tym piwo produkowane w grodzie lwa. Argumentował, że browar we Lwówku Śląskim nie ma szans na konkurowanie z korporacjami dysponującymi pieniędzmi na promocję i reklamę. Apele te niestety nie przyniosły skutku. Książęce i Dobre Mocne - mimo iż wielokrotnie nagradzane na ogólnopolskich konkursach piwowarskich - nie znikały ze sklepowych półek.

      Według "Słowa Polskiego Gazety Wrocławskiej", najstarszy w kraju browar mógłby być jedną z atrakcji przyciągającej do Lwówka Śląskiego turystów. Dziennik przypomina, że jeszcze kilka miesięcy temu zagraniczne wycieczki chętnie zwiedzały zabytkowe budynki, w których stosowane były naturalne tradycyjne metody warzenia piwa. (PAP)"

      RiP

      Comment

      • arcy
        Senior
        • 07-2002
        • 7538

        Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika pedro4d Wyświetlenie odpowiedzi
        .Dziennik przypomina, że jeszcze kilka miesięcy temu zagraniczne wycieczki chętnie zwiedzały zabytkowe budynki, w których stosowane były naturalne tradycyjne metody warzenia piwa. (PAP)"
        Ciekawe ile ten dziennikarz widział takich wycieczek.

        Comment

        • Krzysiu
          Krzysiu
          • 02-2001
          • 14936

          Dziennikarz "widział" te wycieczki na naszym forum, w temacie o Lwówku. Sam tam nie był.

          Ciekawe, ile jeszcze razy ta gówniana notatka zostanie zamieszczona w óznych tematach.

          Comment

          • arcy
            Senior
            • 07-2002
            • 7538

            Trafiła nawet na główną stronę gazeta.pl

            Dla mnie to pewien marketingowo-PRowy fenomen - o browarze zrobiło się głośno dopiero jak przestał działać. Cóż, to tylko potwierdza tezę, że właściciel nie wiedział, jak sprzedać swój produkt.

            Comment

            • pedro4d
              Senior
              • 01-2004
              • 102

              Złych niusów ciąg dalszy...

              Za Gazetą Lubuską
              "Upada najstarszy browar w regionie

              Liczący prawie 160 lat Boss Browar Witnica nie wytrzymał suszy i konkurencji ze światowymi koncernami. Sąd gospodarczy ogłosił właśnie jego upadłość.

              Browar nadal pracuje i zarząd zapowiada walkę o przetrwanie. - Nie przewidujemy czarnego scenariusza, czyli likwidacji browaru. Chcemy się ułożyć z wierzycielami, a potem sprzedać firmę inwestorowi, który da kapitał na rozwój - powiedział nam wczoraj prezes browaru Witnica Edward Szuszakiewicz.

              Browar stracił płynność finansową nie tylko w wyniku ostrej konkurencji światowych koncernów, które opanowały 95 proc. krajowego rynku piwowarskiego. - Ubiegłoroczna susza odbiła się na cenach słodu jęczmiennego i chmielu. Słód podrożał o 60 proc., chmiel o 100 proc., a ceny piwa nie mogliśmy podnieść - mówi prezes.

              Sąd pozostawił zarząd browaru, który kieruje czynnym nadal zakładem i przygotowuje układ z wierzycielami. Najwięksi to banki oraz dostawcy słodu i butelek. Dług browaru wobec nich wynosi ok. 3 mln zł. Wstępnie proponuje się jego redukcję o 40 procent i spłatę reszty w ratach. - Ograniczyliśmy wydajność o połowę. 60-osobowa załoga ma na razie wolne piątki, ale od jesieni pójdzie na przymusowe, płatne urlopy - zapowiada Szuszakiewicz.

              W razie najgorszego, czyli likwidacji browaru, ze znalezieniem nowej pracy ludzie nie powinni mieć kłopotu. - W Witnicy rośnie strefa przemysłowa, w której już zatrudniono 350 osób, a docelowo ma ich być 800 - informuje burmistrz Andrzej Zabłocki."

              Załamka...
              Pedro

              Comment

              • delvish
                Senior
                • 11-2004
                • 3508

                Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika slavoy Wyświetlenie odpowiedzi
                Pierwszy z Brzegu, czyli Pepek, twierdzi, że wokół brzeskiej browaryi nadal unosi się zapach warzenia.
                Poproszę o mały update tej informacji sprzed lat, ponieważ doszły mnie słuchy, że już nie warzy od kilku tygodni. W eterze jednak cisza.
                Last edited by delvish; 02-10-2007, 01:18.
                "You can't be a real country unless you have a beer and an airline - it helps if you have some kind of a football team, or some nuclear weapons, but at the very least you need a beer."
                (Frank Zappa)

                "It is not from the benevolence of the butcher, the brewer, or the baker that we expect our dinner, but from their regard to their own interest. We address ourselves, not to their humanity but to their self-love" (Adam Smith)

                Comment

                • Sokół83
                  szynkarz
                  • 12-2004
                  • 1598

                  Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Sokół83 Wyświetlenie odpowiedzi
                  w łódzkich tramwajach i autobusach wiszą plakaty informujące o koncercie charytatywnym "Okaż serce"

                  jednym z sponsorów jest Wielkopolski Browar w Bojanowie na plakacie jest etykieta "Szwejka Pilsener"
                  sytuacja ta sama co rok temu; zastanawia mnie czy to przeoczenie organizatorów, którzy omyłkowo dali dali etykietę Szwejka na plakacie, choć wcale ich nie sponsoruje; a jeśli nie, zastanawia mnie jak coś co nie istnieje może być sponsorem i jaki jest sens promowania nieistniejącego produktu?
                  Z INNEJ BECZKI

                  www.fotopolska.eu

                  Comment

                  • ART
                    mAD'MINd
                    • 02-2001
                    • 23799

                    Piast też nie istnieje a sponsoruje
                    - Wspieraj swój Browar! Stań się Premium - Użytkownikiem!
                    - Moje: zbieranie - Opole & warzenie - Browar Domowy Świński Ryjek ****
                    - Uwarz swoje piwo domowe z naszym Centrum Piwowarstwa

                    Sprawy dotyczące postów/wpisów/wątków/tematów zgłaszaj proszę narzędziem "Zgłoś [moderatorowi]" (Ikonka flagi przy danym wpisie).

                    Comment

                    • Sokół83
                      szynkarz
                      • 12-2004
                      • 1598

                      ale jest przynajmniej piwo Piast, więc promują jakąś markę; a piwa Szwejka ni ma
                      Z INNEJ BECZKI

                      www.fotopolska.eu

                      Comment

                      • Jaroslav
                        Senior
                        • 10-2005
                        • 967

                        Jakieś plotki o Bojanowie krążyły na poznańskiej
                        giełdzie. Ile w tym prawdy nie wiadomo

                        Pół roku temu budynki były strzeżone (nie jest to
                        przykład browaru, który został zapomniany przez
                        świat, a po halach wieje wiatr).

                        Comment

                        • Jaroslav
                          Senior
                          • 10-2005
                          • 967

                          Dostałem lakoniczną wiadomość z browaru, że
                          w Bojanowie znów będzie warzone piwo. Świetna
                          wiadomość, tak dla piwoszy jak i kolekcjonerów


                          Zorientowani wiedzą jak w Bojanowie z wiarygodnością bywało...

                          Comment

                          • Marusia
                            Senior
                            • 02-2001
                            • 20211

                            Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Jaroslav Wyświetlenie odpowiedzi
                            Dostałem lakoniczną wiadomość z browaru, że
                            w Bojanowie znów będzie warzone piwo. Świetna
                            wiadomość, tak dla piwoszy jak i kolekcjonerów
                            No, czy dla piwoszy, to sie okaże, bo ostatnie parę lat Bojanowo słynęło z niewypijalnych kwasiżurów
                            www.warsztatpiwowarski.pl
                            www.festiwaldobregopiwa.pl

                            www.wrowar.com.pl



                            Comment

                            • capitan2
                              Junior
                              • 12-2007
                              • 4

                              Browar z mojej rodzimej miejscowości a długoletniej tradycji też zamknięty kilka lat temu.... , teraz przerabiają go na galerię, gdzieś mam przedwojenny niemiecki kapsel od piwka (taki porcelanowy chyba na metalu) z napisem Krotoschin i coś tam jeszcze kiedyś wykopałem w ogródku i tak został niestety piwka z rodzimego browaru nigdy nie spróbowałem bo jeszcze wtedy w tych trunkach nie gustowałem ;]

                              Comment

                              • jacer
                                Senior
                                • 03-2006
                                • 9875

                                Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika capitan2 Wyświetlenie odpowiedzi
                                Browar z mojej rodzimej miejscowości a długoletniej tradycji też zamknięty kilka lat temu.... , teraz przerabiają go na galerię, gdzieś mam przedwojenny niemiecki kapsel od piwka (taki porcelanowy chyba na metalu) z napisem Krotoschin i coś tam jeszcze kiedyś wykopałem w ogródku i tak został niestety piwka z rodzimego browaru nigdy nie spróbowałem bo jeszcze wtedy w tych trunkach nie gustowałem ;]
                                No właśnie co wy tam sąsiedzi zza miedzy robicie w tym browarze?

                                A nazwa jest niemiecka na porcelance, bo Wasz browar był kiedyś filią Browaru Zamkowego w Miliczu.
                                Milicki Browar Rynkowy
                                Grupa STYRIAN

                                (1+sqrt5)/2
                                "Nie ma (...) piwa, które smakowałoby wszystkim. Każdy browarnik, który próbuje takie przygotować, skazany jest na klęskę" - Michael Jackson
                                "Dobrzy ludzie piją dobre piwa" - Hunter S. Thompson
                                No Hops, no Glory :)

                                Comment

                                Przetwarzanie...
                                X
                                😀
                                🥰
                                🤢
                                😎
                                😡
                                👍
                                👎