Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Mam nadzieje ze takiego postu nie bylo...

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • watson
    Junior
    • 03-2005
    • 11

    Mam nadzieje ze takiego postu nie bylo...

    Czy wie moze ktos jak smakuje, gdzie mozna nabyc (ew. samemu zrobic) itp. piwo takie jak 600 czy 400 lat temu??? Domyslam sie ze nie bylo w nich CO2. Co myslicie o tego typu piwach?
  • kopyr
    Senior
    • 06-2004
    • 9475

    #2
    Najpewniej było w nich CO2, piszę w trybie domyślnym, bo nie piłem piwa sprzed 400-600 lat, ale wszystko wskazuje na to, ze było zbliżone do tego co oferuje browarnictwo amatorskie.
    Dlaczego?
    Ponieważ piwo warzone w domu:
    - nie jest pasteryzowane
    - nie jest filtrowane, przez co jest naturalnie mętne, tak jak piwa 400-600 lat temu
    - zawiera żywe komórki drożdży
    - nie jest nasycane sztucznym CO2, ale CO2 powstaje w wyniku fermentacji
    - możesz dobrać takie proporcje słódów, chmielu itd. których browary przemysłowe już nie stosują.
    To chyba tyle. Jeżeli nie rozwiałem twoich wątpliwości, to poczytaj dział Piwowarstwo domowe z artykułami na stronie głównej.

    PS. Na przyszłość staraj się zakładanym przez siebie wątkom nadawać tematy adekwatne do zawartości. IMO ten temat mógłby wyglądać tak: "piwo takie jak 400-600 lat temu", "czy możne zrobić piwo takie jak 400-600 lat temu" itp. To bardzo pomaga.
    Last edited by kopyr; 11-03-2005, 21:44.
    blog.kopyra.com

    Comment

    • grzech
      Senior
      • 04-2001
      • 4592

      #3
      Fajnie, ale owo piwo warzone jest w domu z aktualnie dostępnych surowców, z użyciem dzisiejszych szczepów drożdży i ma odpowiadać dzisiejszym gustom.

      Comment

      • Piotras
        Senior
        • 08-2003
        • 307

        #4
        No a własnie- czy piwa sprzed 400-600 lat były tylko ciemne?tzn czy do czasu Pilsnera (1842)nie było jasnych piw? Być może mieszam pojęcia, wiec może ktoś mi wyłoży tą kwestię,

        Comment

        • kopyr
          Senior
          • 06-2004
          • 9475

          #5
          Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika grzech
          Fajnie, ale owo piwo warzone jest w domu z aktualnie dostępnych surowców, z użyciem dzisiejszych szczepów drożdży i ma odpowiadać dzisiejszym gustom.
          Wechikułu czasu na razie nie wymyślili, żeby skoczyć do XV wieku po słód i trochę gęstwy drożdżowej.
          A tak przy okazji myślisz, że te obecne drożdże z próżni się wzięły??
          blog.kopyra.com

          Comment

          • bulkowski
            Member
            • 03-2005
            • 76

            #6
            W każdym razie mam takie wrażenie, że browar 600 lat temu smakował zupełnie inaczej. Mimo , iż Browar Śląski (1209r.), zarzeka się, że receptura nie uległa zmianie, ja jestem prawie pewnien, że piwo z tamtych czasów smakowało gorzej, ponieważ były to , że tak powiem, eksperymenty.Każdy otrzymywał inny rodzaj i gatunek "piwa", robił je jak tylko sobie żywnie chciał. Uważam, że gdybyśmy spróbowali teraz piwa ze średniowiecza, zapewne zawiedlibyśmy się. Bo byłby to smak zupełnie inny niż teraz znamy. Lepszy , gorszy? Tego się raczej już nie dowiemy. Pozdrawiam
            „Piwo to dowód, że Bóg nas kocha i chce, byśmy byli szczęśliwi" – Benjamin Franklin

            Comment

            • kopyr
              Senior
              • 06-2004
              • 9475

              #7
              Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika bulkowski
              ponieważ były to , że tak powiem, eksperymenty.Każdy otrzymywał inny rodzaj i gatunek "piwa", robił je jak tylko sobie żywnie chciał.
              Wypisz wymaluj, taką sytuację mamy w przypadku piwowarstwa domowego, co potwierdza moją tezę postawioną kilka postów wyżej o analogiach pomiędzy piwem ze średniowiecza, a piwem domowym. Piwo dawniej było mniej powtarzalne niż dziś, taka sama sytuacja z piwem domowym, receptura ta sama, surowce takie same, a piwo całkiem inne.

              Nie był bym taki pewien czy piwo średniowieczne było aż takie syfiaste, natomiast z pewnością częściej się zdarzało, że piwo kwaśniało, było słabo nagazowane itd.
              blog.kopyra.com

              Comment

              • lenin
                Member
                • 03-2005
                • 41

                #8
                Będąc na pikniku archeologicznym w Biskupinie, miałem okazję spróbować piwa warzonego przez studentów ponoć wg. jakiejś starej receptury. Nie byłem zachwycony smakiem, ale wspominam miło to piwo - ot taka piwna przygoda.
                Podejrzewam, że wyroby forumowych piwowarów są dużo, dużo lepsze

                Comment

                • emes
                  Nadszyszkownik Chmielowy
                  • 08-2003
                  • 4275

                  #9
                  Mniejsza wiedza była w ogóle jak piwo powstaje, więc pewnie więcej razy piwo im się nieudawało, ale jestem przekonany, że niektórym wychodziło bardzo dobre piwo. W przekazach historycznych oprócz narzekań, że ktoś robi paskudne piwo, są i bardzo pozytywne. Podobnie było chyba z winem. O tym czy piwo było ciemne czy jasne, to decydowało jak "obrabiano" ziarna jęczmienia, wychodziło im pewnie raz jasne, raz ciemne, bo nie mieli wiedzy i termometrów, raczej wszystko robili na "oko", według przekazów i doświadczenia. Zresztą wizualnie było to dla nich obojętne, bo i tak pito w nieprzeżroczystych naczyniach. Jak ja czytam, że w mieście, co dzisiaj jest jeden browar, to w średniowieczu było kilkadziesiąt (np w takim Lwówku Śląskim było tego ok 70) słodowni i browarów, to chyba nie po to, żeby ludziom miny wykrzywiało od picia ich produktów. O taki masochizm nie ma co przodków podejrzewać. To takie moje hipotezy.

                  Comment

                  • cielak
                    Senior
                    • 03-2004
                    • 2890

                    #10
                    Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika lenin
                    ....Podejrzewam, że wyroby forumowych piwowarów są dużo, dużo lepsze
                    I tu się nie mylisz
                    zupka chmielowa dobra i zdrowa!!

                    Comment

                    Przetwarzanie...
                    X
                    😀
                    🥰
                    🤢
                    😎
                    😡
                    👍
                    👎