Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Dane na etykiecie - dodatki niesłodowe

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • lipali
    Junior
    • 11-2007
    • 22

    Dane na etykiecie - dodatki niesłodowe

    Dlaczego browary nie zamieszczają na etykiecie danych o stosowaniu dodatków niesłodowych.... odpowiedź jest prosta bo nie muszą, ale np.
    może konsument chciałby wybrać czy chce pić piwo na bazie grysu kukurydzianego, syropu glukozo fruktozowego lub niesłodowanego jęczmienia :P , nie liczę na podawanie składu procentowego w zasypie ...
    Ogólnie spotyka się głównie dwa zwroty "zawiera słód jęczmienny" (można wywnioskować, że nie jest to jedyny składnik ) oraz dane składu: woda, słód jęczmienny, chmiel. Tu z kolei można wywnioskować brak dodatków niesłodowych ...
    bajury nie piję ino zacne piwo !
  • delvish
    Senior
    • 11-2004
    • 3508

    #2
    A w zasadzie to o co chodzi?
    Myślę, żę co do swojej interpretacji to się grubo mylisz. Niczego nie można na tej podstawie wywnioskować. Przykład. W zasadzie wszystkie browary ładują cukier np. do piw mocnych czy ciemnych, a ogromna część z nich również do zwykłych pilsów. Na to, żeby na kontrze się do tego przyznać stać tylko nielicznych np. Browar Konstancin.
    Last edited by delvish; 17-11-2007, 11:48.
    "You can't be a real country unless you have a beer and an airline - it helps if you have some kind of a football team, or some nuclear weapons, but at the very least you need a beer."
    (Frank Zappa)

    "It is not from the benevolence of the butcher, the brewer, or the baker that we expect our dinner, but from their regard to their own interest. We address ourselves, not to their humanity but to their self-love" (Adam Smith)

    Comment

    • Krzysiu
      Krzysiu
      • 02-2001
      • 14936

      #3
      O ile wiem, to żadne piwo nie zawiera słodu jęczmiennego, a co najwyżej ekstrakt słodu. A i to nie całkiem, bo jest przefermentowany. Piwo ze słodem jest do bani i nie nadaje się do niczego.

      Jak ktoś ma z tym problem, niech się zwróci do rzecznika konsumentów, a t en może wystąpić z inicjatywą prawodawczą. Ale o ile wiem, w całej UE nie ma musu podawania w szczegółach składników. Tak samo nie podaje się procentowego udziału mąki w chlebie czy mięsa w kiełbasie.

      Niektórzy zaczynają fisiować. Na cholerę to komu wiedzieć? Albo coś smakuje, albo nie. Jak nie smakuje, to się nie używa i tyle.

      Comment

      • delvish
        Senior
        • 11-2004
        • 3508

        #4
        Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Krzysiu Wyświetlenie odpowiedzi
        O ile wiem, to żadne piwo nie zawiera słodu jęczmiennego
        Hehe. Czyli wszyscy kłamią piwoszy w żywe oczy. Skandal!
        "You can't be a real country unless you have a beer and an airline - it helps if you have some kind of a football team, or some nuclear weapons, but at the very least you need a beer."
        (Frank Zappa)

        "It is not from the benevolence of the butcher, the brewer, or the baker that we expect our dinner, but from their regard to their own interest. We address ourselves, not to their humanity but to their self-love" (Adam Smith)

        Comment

        • żąleną
          Sojowe Oddziały Bojowe
          • 01-2002
          • 13239

          #5
          A moim zdaniem informacje na opakowaniu powinny być precyzyjne, to chyba nie jest fisiowanie. Ja na przykład chciałbym wiedzieć, który ser jest wędzony, a który spryskany specjalną mieszanką.

          Znając składniki jestem w stanie lepiej stwierdzić, czy producent nie leci sobie w kulki ze mną jako konsumentem, do czego mam chyba pełne prawo.

          Comment

          • delvish
            Senior
            • 11-2004
            • 3508

            #6
            Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika żąleną Wyświetlenie odpowiedzi
            ...do czego mam chyba pełne prawo.
            Wedle aktualnie panującego w Polsce porządku prawnego nie masz takiego prawa i zapewne mieć go nie będziesz. Przecież koncerny spożywcze skoro wylobbowały taką a nie inną ustawę o oznakowaniu środków spożywczych mają prawo nie ujawniać pełnego składu swoich produktów
            Last edited by delvish; 17-11-2007, 18:00.
            "You can't be a real country unless you have a beer and an airline - it helps if you have some kind of a football team, or some nuclear weapons, but at the very least you need a beer."
            (Frank Zappa)

            "It is not from the benevolence of the butcher, the brewer, or the baker that we expect our dinner, but from their regard to their own interest. We address ourselves, not to their humanity but to their self-love" (Adam Smith)

            Comment

            • kopyr
              Senior
              • 06-2004
              • 9475

              #7
              Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika delvish Wyświetlenie odpowiedzi
              Wedle aktualnie panującego w Polsce porządku prawnego nie masz takiego prawa i zapewne mieć go nie będziesz. Przecież koncerny spożywcze skoro wylobbowały taką a nie inną ustawę o oznakowaniu środków spożywczych mają prawo nie ujawniać pełnego składu swoich produktów
              Nie byłbym taki pewien. Na UE można dużo złego powiedzieć, ale akurat prawa konsumenta są w ustawodawstwie dość wyeksponowane, wiec liczę, ze takie przepisy wejdą. Skoro mam prawo znać skład ketchupu czy zupki chińskiej, to tego samego oczekuję od piwa.
              blog.kopyra.com

              Comment

              • Krzysiu
                Krzysiu
                • 02-2001
                • 14936

                #8
                Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika żąleną Wyświetlenie odpowiedzi
                ...do czego mam chyba pełne prawo.
                Ciekaw jestem, z czego wywodzisz to prawo.

                Zawsze masz prawo NIE KUPIĆ towaru, który nie spełnia twoich oczekiwań.

                Comment

                • żąleną
                  Sojowe Oddziały Bojowe
                  • 01-2002
                  • 13239

                  #9
                  Moje oczekiwania są takie, że chcę wiedzieć, z czego ktoś wyprodukował artykuł spożywczy. Mam niczego nie kupować? Czy do zrobienia sera kupić krowę?

                  Comment

                  • pieczarek
                    zwykle cham i prostak
                    • 06-2001
                    • 5011

                    #10
                    Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika żąleną Wyświetlenie odpowiedzi
                    Moje oczekiwania są takie, że chcę wiedzieć, z czego ktoś wyprodukował artykuł spożywczy.
                    W przypadku chleba też masz takie oczekiwania? Też się buntujesz?
                    Pytam, bo to najpopularniejszy artykuł spożywczy, co do którego nie ma przymusu podawania jakichkolwiek składników. A są nieraz zadziwiające (gips, zmielone kopyta końskie).

                    Comment

                    • Krzysiu
                      Krzysiu
                      • 02-2001
                      • 14936

                      #11
                      Powinno być w polityce, ale co tam ....
                      Bardzo mi się podoba "liberalizm" co poiektórych: " niech sobie będzie wolny rynek, ale sprawiedliwość musi być po mojej stronie. Dawaj, matka, ten granat..."

                      Comment

                      • żąleną
                        Sojowe Oddziały Bojowe
                        • 01-2002
                        • 13239

                        #12
                        Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika pieczarek Wyświetlenie odpowiedzi
                        W przypadku chleba też masz takie oczekiwania? Też się buntujesz?
                        Pytam, bo to najpopularniejszy artykuł spożywczy, co do którego nie ma przymusu podawania jakichkolwiek składników. A są nieraz zadziwiające (gips, zmielone kopyta końskie).
                        Gipsu i kopyt końskich raczej nikt w składzie nie poda Od znalezienia takich rzeczy jest sanepid.

                        Natomiast chcę wiedzieć np., czy chleb jest z polepszaczami, czy bez.

                        Comment

                        • sergioP
                          • 09-2005
                          • 1261

                          #13
                          Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika żąleną Wyświetlenie odpowiedzi
                          Natomiast chcę wiedzieć np., czy chleb jest z polepszaczami, czy bez.
                          Wystarczy porównać ceny
                          Coraz mniej ludzi jest stać na chleb bez polepszaczy.
                          - Wiesz Luciu, co ci powiem?
                          - ???
                          - ...napiłbym się piwa.

                          ------------------------------------------
                          Dzień dobry panu.
                          Poproszę dwa piwa...albo nawet trzy.

                          Comment

                          • kopyr
                            Senior
                            • 06-2004
                            • 9475

                            #14
                            Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika pieczarek Wyświetlenie odpowiedzi
                            W przypadku chleba też masz takie oczekiwania? Też się buntujesz?
                            Dokładnie takie same. To znaczy chciałbym, żeby był podany skład i wyraźnie było wiadomo, że ten "razowiec" jest z dodatkiem karmelu lub ekstraktu barwiącego, a nie mąki z pełnego przemiału. Natomiast podobnie jak w przypadku chleba, tak i piwa nie robię blokad dróg, nie zbieram podpisów, aby zmienić obecny stan prawny. Czekam i sądzę, że się doczekam czasu, kiedy będą te kwestie uregulowane.
                            blog.kopyra.com

                            Comment

                            • Kemp
                              Senior
                              • 03-2002
                              • 357

                              #15
                              Producent piwa ma obowiązek wykazać surowce będące alergenami i niektóre dodatki funkcyjne. I tyle.
                              Kemp

                              Comment

                              Przetwarzanie...
                              X
                              😀
                              🥰
                              🤢
                              😎
                              😡
                              👍
                              👎