Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Zabobony, przesądy, fobie

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • Krzysiu
    Krzysiu
    • 02-2001
    • 14936

    #16
    Robi się moda na zielone butelki. Pewnie za trzy lata ignoranci będa opowiadali legendy, że piwo w brązowych butelkach szybciej się psuje.

    Comment

    • ArturŁ
      Senior
      • 11-2004
      • 374

      #17
      To trochę z innej beczki,gdyż piwa samego nie dotyczy.Dla mnie najbardziej zakorzenionym w Polsce przesądem jest wiara w to,że istnieje bezpłatna służba zdrowia i szkolnictwo.
      Last edited by ArturŁ; 13-01-2005, 16:34.

      Comment

      • ART
        mAD'MINd
        • 02-2001
        • 23805

        #18
        w takim razie pozostańmy w temacie piwnym. "Przy piwie" jest wiadomo gdzie.
        - Wspieraj swój Browar! Stań się Premium - Użytkownikiem!
        - Moje: zbieranie - Opole & warzenie - Browar Domowy Świński Ryjek ****
        - Uwarz swoje piwo domowe z naszym Centrum Piwowarstwa

        Sprawy dotyczące postów/wpisów/wątków/tematów zgłaszaj proszę narzędziem "Zgłoś [moderatorowi]" (Ikonka flagi przy danym wpisie).

        Comment

        • macmon
          Senior
          • 10-2002
          • 140

          #19
          Marusia napisał(a)
          Z tego co pamiętam, to zielone butelki w Polsce były wycofane pod pretekstem, że piwo się psuje pod wpływem wpadającego światła.

          Oczywiście mocno uprościłam, ale na tym forum zaraz sie znajdzie ktoś, kto to bardziej fachowo naświetli.
          Już jestem. Melduje posłusznie, że światło działa niekorzystnie na stabilizację koloidalną piwa.

          Comment

          • ART
            mAD'MINd
            • 02-2001
            • 23805

            #20
            macmon napisał(a)
            Już jestem. Melduje posłusznie, że światło działa niekorzystnie na stabilizację koloidalną piwa.
            Post Marusi na który odpowiadasz jest sprzed 4 lat - teraz trzeba nam bardziej ambitnych wywodów
            - Wspieraj swój Browar! Stań się Premium - Użytkownikiem!
            - Moje: zbieranie - Opole & warzenie - Browar Domowy Świński Ryjek ****
            - Uwarz swoje piwo domowe z naszym Centrum Piwowarstwa

            Sprawy dotyczące postów/wpisów/wątków/tematów zgłaszaj proszę narzędziem "Zgłoś [moderatorowi]" (Ikonka flagi przy danym wpisie).

            Comment

            • macmon
              Senior
              • 10-2002
              • 140

              #21
              Na tym polega wic

              1. Wracając do tematyki światła - promieniowanie elektromagnetyczne o długości fali od 350 do 500 nm wpływa ujemnie na smak piwa, gdyż powoduje wydzielenie siarkowych związków organicznych - merkaptanów powstających przy udziale izo-alfa-kwasów chmielu i tworzących charakterystyczny nieprzyjemny "posmak słoneczny" (pisał już o tym Sensor). Najlepiej, ale też nie całkowicie chronią piwo butelki ze szkła brązowego. Jeżeli ze względów handlowych stosowane są butelki ze szkła zielonego lub bezbarwne, to trzeba zapewnić im całkowitą ochronę przed światłem, aż do momentu konsumpcji.

              2. Zmętnienia koloidalne "na zimno", jako wstępny etap zmętnienia trwałego, składa się z luźnego wiązania wysokocząsteczkowych produktów rozkładu białka z polifenolami, których małe ilości zostają powiązane z węglowodanami oraz substancjami mineralnymi, głównie metalami ciężkimi. To luźne wiązanie zostaje rozbite po ogrzaniu piwa. Zawarte w piwie rozpuszczalne cząstki koloidalne wskutek ruchów Browna zderzają się ze sobą i tworząc mostki wodorowe, łączą się w coraz większe cząsteczki, aż w końcu stają się one widoczne jako zmętnienie trwałe.
              Tworzenie sie zmętnienia jest przyśpieszane przez różne czynniki: podwyższoną temperaturę przechowywania, obecność tlenu w butelce (najważniejszy czynnik), zaw. metali ciężkich, wstrząsy, ŚWIATŁO.
              Obecnie preparaty żelu krzemionkowego, stabilizacja z PVPP i antyutleniacze załatwiają sprawę stabilności koloidalnej piwa.

              Comment

              Przetwarzanie...
              X
              😀
              🥰
              🤢
              😎
              😡
              👍
              👎