Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Pijmy piwo z Raciborza

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • Raciborz
    Senior
    • 06-2004
    • 594

    NO i jest lane "raciborskie",huraaaaa.Wczoraj trafiłem na knajpe w Raciborzu gdzie takowe piwo można dostać.Jest lepsze od butelkowego,piana Gęsta i utrzymuje się do końca !!

    Comment

    • Pendragon
      Senior
      • 03-2006
      • 13950

      No to teraz ładnie załóż temat temu lokalowi, z podaniem dokładnego adresu, pełnego asortymentu i godzin otwarcia.

      moje piwne mapy // Piwny Informator (facebook) // Browarek Camelot


      Lepiej siedzieć w gospodzie nad piwem i rozmyślać o kościele, niż siedzieć w kościele myśląc o gospodzie

      Comment

      • Marecki1410
        Member
        • 01-2009
        • 97

        Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Raciborz Wyświetlenie odpowiedzi
        NO i jest lane "raciborskie",huraaaaa.Wczoraj trafiłem na knajpe w Raciborzu gdzie takowe piwo można dostać.Jest lepsze od butelkowego,piana Gęsta i utrzymuje się do końca !!
        Fanaberia?

        Comment

        • Marecki1410
          Member
          • 01-2009
          • 97


          Renesans Zamkowego z Raciborza


          Raciborski browar ma długą i burzliwą historię sięgającą XVI wieku. Po zawirowaniach ekonomicznych i własnościowych ostatnich lat wydaje się jednak, że „browar po przejściach” zaczyna wychodzić na prostą, czego dowodem jest wprowadzanie na rynek dwóch nowych, „kolorowych” piw.
          Już w przyszłym tygodniu Browar Zamkowy opuszczą pierwsze partie „Raciborskiego Zielonego”, a z końcem lutego, po leżakowaniu, zostanie rozlane do butelek „Raciborskie Ciemne”. Nowe produkty Browaru Zamkowego powstają w tradycyjny sposób z naturalnych składników, bez sztucznych dodatków i „polepszaczy”.

          Wedle opinii znawców rynku piwowarskiego, nadchodzą złote lata dla małych, regionalnych browarów. Chociaż ich udział w sprzedaży piwa wynosi zaledwie 5%, to produkcja małych zakładów sukcesywnie rośnie. Wzbudziło to już reakcję wielkich piwnych graczy, którzy wyczuwając rosnący trend na lokalne, tradycyjne produkty, starają się je „małpować” – np. piwo Łomża – reklamowane jako pochodzące z małego lokalnego browaru, w rzeczywistości powstaje w wielkim zakładzie o mocy produkcyjnej kilkaset razy większej, niż średnia produkcja browaru takiego, jak Zamkowy.

          Konsumenci coraz chętniej sięgają po piwa z małych browarów, w których warzy się w tradycyjny sposób. Jednakże hegemonia wielkich piwnych producentów sprawia, że czasem trudno im znaleźć miejsce na zdominowanym przez nich rynku: chodzi tu o agresywny marketing, tworzenie sieci lokali na wyłączność, oferowanie darmowego wyposażenia itp. Niemniej coraz bardziej świadomi konsumenci wiedzą swoje.

          – Całą produkcję sprzedajemy na pniu, chociaż nie prowadzimy żadnej akcji promocyjnej – mówi prezes Browaru Zamkowego, Ryszard Sandecki. – Piwosze poznali się chyba na walorach „Zamkowego” i „Twierdzowego”, i nie trzeba ich specjalnie przekonywać do produktów z Raciborza – mówi z dumą prezes.

          W Browarze Zamkowym piwo warzy się tak, jak to miało miejsce przed erą wielkoprzemysłowej produkcji tego trunku. Potrzebny jest odpowiednio długi czas (ponad miesiąc) żeby złocisty napój mógł dojrzeć na tyle, by zaspokoić gusta coraz bardziej wymagających konsumentów. – Szybciej nie zawsze znaczy lepiej – przekonuje prezes. W Raciborzu piwo powstaje metodą dolnej fermentacji w otwartych kadziach. – Tylko trzy browary w Polsce produkują piwo w ten dawny sposób. Ta tradycyjna metoda wymaga czasu i specjalnych warunków, które potrafimy zapewnić w naszym browarze – dodaje Sandecki.

          Na pewno dużym atutem browaru jest sąsiedztwo raciborskiego zamku, któremu po latach niszczenia jest przywracana jego świetność. Browar odzyskujący płynność finansową, ale na razie nie ma środków na gruntowny remont. – Starostwo obiecało nam pomoc w naprawie dachu. Elewację odnowimy już we własnym zakresie – mówi Sandecki. – Myślę, że i nam i starostwu powinno zależeć na dobrym sąsiedztwie, przecież de facto browar jest częścią zabudowań zamkowych. Niestety, jako podmiot gospodarczy, nie możemy się starać o pieniądze z tych samych źródeł, co powiat – dodaje.
          I zamek i browar mogą stać się jedną z atrakcji miasta. Możliwości wykorzystania, także komercyjnego, tego fortunnego sąsiedztwa jest na pewno bardzo wiele.

          W Niemczech istnieje 1200 browarów lokalnych, które produkują przeważnie na okoliczny rynek. Nie jest niczym dziwnym, że mieszkańcy danego regionu najchętniej sięgają po „własne” piwo – jest to jeden z elementów miejscowego kolorytu i świadectwem lokalnego patriotyzmu – przywiązania do małej ojczyzny. Cóż, może to zabrzmi gorzko, ale piwa z Raciborza najlepiej sprzedają się w… Łodzi.

          (w)

          Comment

          • Pendragon
            Senior
            • 03-2006
            • 13950

            Latem piłem we Władysławowie próbną partię Zielonego i była całkiem przyjemna. Właściwie to tylko spróbowałem na odchodnym (nie zamawiałem bo w tym miejscu wcześniej było Zielone z Jabłonowa) i aż żałowałem, że skupiałem się na niezbyt jeszcze wyrobionych Raciborskim i Twierdzowym. Zielone było z nich wówczas najsmaczniejsze! Sam się temu dziwowałem, ale taka była prawda. Dlatego bez obaw kupię je w butelce, gdy tylko się pojawi.

            moje piwne mapy // Piwny Informator (facebook) // Browarek Camelot


            Lepiej siedzieć w gospodzie nad piwem i rozmyślać o kościele, niż siedzieć w kościele myśląc o gospodzie

            Comment

            • Raciborz
              Senior
              • 06-2004
              • 594

              Już niemoge się doczekać tego ciemnego .Właśnie spożywam"Pyszne" niczego sobie,ale twirdzowe smaczniejsze

              Comment

              • woosaa
                Senior
                • 07-2005
                • 1548

                "...Cóż, może to zabrzmi gorzko, ale piwa z Raciborza najlepiej sprzedają się w… Łodzi."
                Właśnie wróciłem z Łodzi i ceny wahają się od 2.60 do 3.00 zł.U mnie (40 km od Raciborza) to 3.40-3.70 i tylko w trzech sklepach.
                mb WOS

                Comment

                • TomX
                  Senior
                  • 09-2004
                  • 1035

                  W Niemczech istnieje 1200 browarów lokalnych, które produkują przeważnie na okoliczny rynek. Nie jest niczym dziwnym, że mieszkańcy danego regionu najchętniej sięgają po „własne” piwo – jest to jeden z elementów miejscowego kolorytu i świadectwem lokalnego patriotyzmu – przywiązania do małej ojczyzny.
                  Cóż, skoro mieszkańcy okolic Raciborza czują się tak silnie związani z Niemcami (co by nie rzecz, że są zgermanizowani*) to może odwołanie do sytuacji za Odrą rzeczywiście skłoni ich do kupowania piwa raciborskiego bardziej niż cena czy reklama.


                  *Mój znajomy niedawno przeprowadził się na jedną z podraciborskich wsi. Strasznie narzekał że mieszkają tam same "dojcze, wermahty i ssmany". Jak pojechałem go odwiedzić to zrozumiałem - tablica z nazwą wsi dwujęzyczna polsko/niemiecka, tak samo tabliczki z nazwą ulic, co drugie auto na niemieckich tablicach i niemiecka flaga w oknie domu najbliższego sąsiada. Ja nic do Niemców nie mam, choć tamci folksdojcze podobno mają sporo "ale" do polaków...
                  Piwo, góry, jaskinie... tego mi trzeba!

                  I Ty bądź bohaterem w swoim domu - zostań piwowarem domowym! :)

                  Comment

                  • pioterb4
                    Senior
                    • 05-2006
                    • 4322

                    Wspaniałe wieści, szczególnie cieszy mnie wypuszczenie przez Racibórz piwa ciemnego, bo po wielkich oczekiwaniach wobec ciemnego Kormorana pierwsze jego forumowe recenzje trochę mój entuzjazm ostudziły. A to całe "Zielone" to będzie normalny jasny lager a nie cudak w stylu Zielonego z Krajana?

                    Comment

                    • Sokół83
                      szynkarz
                      • 12-2004
                      • 1598

                      Cóż, może to zabrzmi gorzko, ale piwa z Raciborza najlepiej sprzedają się w… Łodzi
                      no cóż, wystarczy spojrzeć na na "Mapę Sklepów z Dobrym Piwem"

                      będę nieskromny ale chyba piwa z wielu browarów najlepiej sprzedają się w Łodzi skoro sklepy typu 'piwa regionalne" są na każdym kroku, kolejne powstają jak grzyby po deszczu, a nawet w zwykłych sklepikach osiedlowych można kupić Ciechany, Ambery i inne
                      Z INNEJ BECZKI

                      www.fotopolska.eu

                      Comment

                      • jacekhuszcza
                        Junior
                        • 12-2002
                        • 8

                        ja kupuje Raciborskie i Twierdzowewe Wroclawiu na Klecinie (sklep 100 m za pętlą 17ki)

                        Fajnie ze mój Racibórz jest kawałkiem Wrocławia
                        Last edited by jacekhuszcza; 01-02-2011, 23:32.

                        Comment

                        Przetwarzanie...
                        X
                        😀
                        🥰
                        🤢
                        😎
                        😡
                        👍
                        👎