Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Pijmy piwa z Pelhřimova

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • darekd
    PremiumUżytkownik
    • 02-2003
    • 12205

    Pijmy piwa z Pelhřimova

    Pelhřimov - kilkunastotysięczne miasteczko czeskie, w woj. Wysoczyzna (Vysocina), ponad 100 km na południowy-wschód od Pragi. Na polski można tłumaczyć nazwę miejscowości jako Pielgrzymów. Skoro mamy taką nazwę to potrzebni są pątnicy czy pielgrzymi. No i mamy - najważniejszym z nich jest... browar POUTNÍK!
    Prawo warki miasto otrzymało w 1552 r. Stąd taka data widnieje na znaku browaru. Najpierw piwo warzyło się w domach, potem mieszczanie wybrali dwa domy na nowy browar. Pod koniec XVII w. postawiono nowy browar, który przylegał do murów miejskich i wytrzymał do końca XIX w. W 1899 r. piwo zaczął warzyć nowoczesny browar przemysłowy, w którym do dziś odbywa się produkcja. Po 1989 r. wydawało się, że browar przejdzie do historii. W 2001 roku zostaje on przejęty przez... spółdzielnię produkującą galanterię skórzaną!

    Nie wiem jak spółdzielni wychodzi obecnie produkcja galanteryjna, ale ta piwna zdecydowanie tak.
    Pomimo konkurencji, nowych trendów, globalizacji, spółdzielnia kroczy niezmiennie własną ścieżką w myśl zasady - nie ilość ale jakość. Warzą właściwie tylko 3 rodzaje piw i to wszystkie jasne. Dziesiątka i dwunastka są dostępne cały rok. Jasna czternastka tylko na święta. Taka jest oficjalna wersja, bo czasami jak pan sladek ma chęć to uwarzy też jedenastkę. Ta jedenastka jest bardzo ciężka do dostania, nawet nie jest na ich stronie internetowej. Wiadomo, że jest bardziej chmielonym produktem. W browarze nawet nie myślano nad jego nazwą, określając je jako přihořčené) co chyba najlepiej przetłumaczyć jako goryczkowe. Poza tym właściciele browaru nie zamierzają wprowadzać na rynek nowych piw, nie widzą potrzeby rozszerzania sieci sprzedaży, nie dbają o to żeby trafić do sieci handlowych, bo uważają że jak się produkuje piwo niepasteryzowne (a tylko takie mają) to się tak nie da. Więc jeśli już chcecie dostać je w jakimś markecie, to ewentualnie blisko komina. Za to są otwarci na zwiedzających, którzy chwalą sobie atmosferę browaru, a który nie patrząc się na mody i trendy warzy czeską klasykę. I najważniejsze, że im to rzeczywiście wychodzi. Pijmy piwa z Pelhřimova

    więcej na: www.pivovarpoutnik.cz
  • dreads
    Basowy
    • 09-2009
    • 520

    #2
    Miałem okazję pić tylko dwunastkę, ale bardzo mi smakuje Przyznam się, że z pewną obawą czytałem Twój wpis, bo czekałem, kiedy w końcu pojawi się informacja o problemach browaru. Na szczęście się nie doczekałem

    Strona browaru interesująca - warzą tylko jasne 10, 12 i 14, a na głównej wita nas szklanka z jakimś pszeniczniakiem

    Comment

    • darekd
      PremiumUżytkownik
      • 02-2003
      • 12205

      #3
      Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika dreads Wyświetlenie odpowiedzi
      na głównej wita nas szklanka z jakimś pszeniczniakiem
      Ta szklanka jest już właściwie legendarna można uznać, że w niej pije się ich kvasnicowe, które dostępne jest w ich mieście. Pracownik browaru na pytanie o nią odpowiedział, że takie szkło mają bo... im się takie podoba i klientom też. Na specjalne życzenie można w lokalach z ich produktami dostać w nim piwo. Trzeba tylko się o nią spytać, bo nie zamawiają ich dużo.
      Last edited by darekd; 23-11-2010, 18:21.

      Comment

      • Christof
        Senior
        • 04-2009
        • 128

        #4
        Córka właściciela sama nadzoruje kadzie fermentacyjne więc piwo jest z pewnością bardzo smaczne. http://www.pivovarpoutnik.cz/downloa...6_1280x960.jpg

        Comment

        • Tapir
          Senior
          • 10-2009
          • 730

          #5
          W Polsce udało mi się kupić tylko dwunastkę, jest pyszna i powtarzam to piwo zawsze, kiedy gdzieś znajdę. Czy 10 i 14 bywają w rodzimych sklepach?
          Nie mam problemu z alkoholem. Mam problem z pieniędzmi na alkohol.

          Comment

          • Pendragon
            Senior
            • 03-2006
            • 13950

            #6
            Miałem to samo co dreads - Poutnik to moja medalowa czołówka czeskich browarów i gdy zobaczyłem ten tytuł... Darku nie strasz tak więcej
            10-tkę widziałem i zakupiłem byłem we Wrocławiu, chyba w Drink Hali, ew. w Browarku.
            14-tki jeszcze nie widziałem.
            Last edited by Pendragon; 23-11-2010, 22:27.

            moje piwne mapy // Piwny Informator (facebook) // Browarek Camelot


            Lepiej siedzieć w gospodzie nad piwem i rozmyślać o kościele, niż siedzieć w kościele myśląc o gospodzie

            Comment

            • fuliano
              Senior
              • 07-2010
              • 1825

              #7
              Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Christof Wyświetlenie odpowiedzi
              Córka właściciela sama nadzoruje kadzie fermentacyjne więc piwo jest z pewnością bardzo smaczne. http://www.pivovarpoutnik.cz/downloa...6_1280x960.jpg
              To gdzie mówicie ten browar leży?

              Comment

              • Pendragon
                Senior
                • 03-2006
                • 13950

                #8
                U lala!

                moje piwne mapy // Piwny Informator (facebook) // Browarek Camelot


                Lepiej siedzieć w gospodzie nad piwem i rozmyślać o kościele, niż siedzieć w kościele myśląc o gospodzie

                Comment

                • rohozecky
                  PremiumUżytkownik
                  • 11-2008
                  • 1837

                  #9
                  Jak dla mnie Poutnik (10,12,14) to absolutna czołówka wśród najlepszych wypitych przeze mnie piw. Oczywiście wszystko z beczki i na miejscu Generalnie... piwo powinno być takie właśnie jak Poutnik))
                  ... a poza tym twierdzę, że SAB Miller winien zostać zniszczony.

                  Comment

                  • darekd
                    PremiumUżytkownik
                    • 02-2003
                    • 12205

                    #10
                    No to cieszę się, że ich piwka są generalnie pozytywnie odbierane. We Wrocławiu możne je zastać w Drink Hali (12). Czternastka to rzadkość nawet w Czechach, ale myślę że już na święta jest uwarzone.
                    Sam browar nie jest w rewelacyjnej kondycji finansowej, między innymi z tego powodu nie jeżdżą oni na konkursy piwne, ale o planach zaprzestania produkcji nic nie słyszałem. Spokojnie

                    Comment

                    • kibi
                      Senior
                      • 07-2004
                      • 1875

                      #11
                      Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Christof Wyświetlenie odpowiedzi
                      Córka właściciela sama nadzoruje kadzie fermentacyjne więc piwo jest z pewnością bardzo smaczne. http://www.pivovarpoutnik.cz/downloa...6_1280x960.jpg
                      Chociaż jakąś opaskę powinna mieć.
                      Na włosach, przecież to przedsiębiorstwo spożywcze .

                      Comment

                      • Lubiepiwo90
                        Senior
                        • 11-2010
                        • 113

                        #12
                        Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika darekd Wyświetlenie odpowiedzi
                        No to cieszę się, że ich piwka są generalnie pozytywnie odbierane. We Wrocławiu możne je zastać w Drink Hali (12). Czternastka to rzadkość nawet w Czechach, ale myślę że już na święta jest uwarzone.
                        Sam browar nie jest w rewelacyjnej kondycji finansowej, między innymi z tego powodu nie jeżdżą oni na konkursy piwne, ale o planach zaprzestania produkcji nic nie słyszałem. Spokojnie
                        A jak najlepiej dojechać z Polski, żeby ich wspomóc oraz zapoznać się z panią sladkovą ze zdjęcia
                        "nie traćcie ani sekundy, zmarnowany jest czas, którego nie spędzacie w gospodzie", Ladislav Klima "Tragikomedia ludzka"

                        Comment

                        • Lubiepiwo90
                          Senior
                          • 11-2010
                          • 113

                          #13
                          Znalazłem na ich stronach wykaz lokali (jest i bliski Ołomuniec i często odwiedzana przez Polaków Praga:
                          Kam na POUTNÍK
                          Vybrané restaurace v kterých se točí POUTNÍK:
                          Božejov Na Vinopalně
                          Brno, B.Němcové 19, Královo Pole Restaurace Na Božence
                          Brno, Divadelní 3 Pivnice u Sedláka
                          Brno, Dukelská třída 14 Pivnice 8
                          Brno, Fanderlíkova 19, Žabovřesky GrillHouse, www.grillhouse.cz
                          Brno, Jugoslávská 34, Černá Pole Pivnice Hluchá zmije
                          Brno, Králova 45, Žabovřesky Topas Club, www.lunchtime.cz/topas-club/
                          Brno, Lidická 14 Divadelní sklep Nekonečno
                          Brno, Nesovice 37 Hostinec u Bartoška
                          Brno, Poděbradova 12, Královo Pole Pivnice u srdcí
                          Brno, Smetanova 1 U proutníka
                          Brno, Starobrněnská 16/18, Brno Střed Pivnice u Poutníka
                          Brno, Studená 19, Lesná Domácí klub Gurmán
                          Brno, Soběšická 154, Lesná Restaurace na Vyhlídce, www.restaurace-brno.cz
                          Brno, Štefánikova 21, Brno Střed Restaurace Divá Bára, www.restauracedivabara.cz
                          Brno, Suchého 10, Medlánky Restaurace Kaple 09, www.kaple09.cz
                          Brno, Tumaňanova 15, Řečkovice Restaurace u Dvořáků
                          Brno, Třída Kapitána Jaroše 1, Brno Střed Vegas Club
                          Brno, Veveří 4, Veveří Restaurace u Draka, www.udraka.cz
                          Černovice Sokolovna
                          Červená Řečice U Davida
                          Červená Řečice Orlovna
                          Hněvotín Lomya
                          Horní Cerekev Vlakovém nádraží
                          Hořepník Na Náměstí
                          Hovorčovice Na Růžku
                          Kámen Pod Hradem
                          Kamenice nad Lipou Kulturní dům
                          Křemešník Na Křemešníku
                          Křešín Steinocherová
                          Lukavec U Štanclů
                          Lužice U žáby
                          Moraveč Valek
                          Nový Rychnov Na obci
                          Obrataň Bistro Mark
                          Ochoz u Brna 31 Restaurace u Michala
                          Olomouc, Dobrovského 39 U Vahaře
                          Olomouc, Stádlo 158 U Kuděje
                          Olomouc, Tomkova 18, Hejčín U Vataře
                          Pacov Na Maštálkách
                          Pacov Hospoda BOWLING Plechová
                          Pelhřimov Exkalibar
                          Pelhřimov, Vlásenická 1900 Fit Farma, www.fitfarma.cz
                          Pelhřimov Na Pahorku
                          Pelhřimov U Vlasáků
                          Pelhřimov Vrbičky
                          Pelhřimov Pražanka
                          Pelhřimov Popovice
                          Počátky Na Sídlišti
                          Počátky Autobusové nádraží
                          Praha, Plaská 4 Zlatý had
                          Praha, U Průhonu 9 Pivní galerie
                          Řícmanice 35 Restaurace u Lajcmanů
                          Štěpánov, Horní 100 Vinárna U Milunky
                          Tábor Náchod, Kolmá 53 Koloniál u Vacků
                          Žirovnice KD Máj
                          "nie traćcie ani sekundy, zmarnowany jest czas, którego nie spędzacie w gospodzie", Ladislav Klima "Tragikomedia ludzka"

                          Comment

                          • YouPeter
                            Senior
                            • 05-2004
                            • 2379

                            #14
                            Piłem wszystkie Poutniki i wszystkie mi smakowały. Najlepsza zdecydowanie jednak jest dwunastka. Jak na razie to chyba mój ulubiony czeski browar.

                            PS. A czternastkę można poprzedniej zimy było spotkać w Marii na Kobierzyńskiej w Krakowie, więc może i w tym roku będzie.
                            Last edited by YouPeter; 24-11-2010, 14:35.
                            Bo kto piwa nie pije ten jest wywrotowcem, świadomie uszczuplającym dochody państwa, bezideowcem.

                            Comment

                            • dadek
                              Senior
                              • 09-2005
                              • 4568

                              #15
                              Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Lubiepiwo90 Wyświetlenie odpowiedzi
                              A jak najlepiej dojechać z Polski, żeby ich wspomóc oraz zapoznać się z panią sladkovą ze zdjęcia
                              Domyślam się, że chodzi Ci o transport publiczny. To zależy skąd z Polski chcesz jechać. Jeśli np. z okolic Katowic to pociągiem najlepiej przez Bohumin skąd co godzinę są pociągi pośpieszne do Brna, gdzie mają skomunikowanie na pośpieszne w kierunku České Budějovice i Plzeň. Trzeba wysiąść na stacji Horní Cerekev gdzie czekają lokalne pociągi do Pelhřimova (18 km, 20 min.).
                              Jeśli jechał byś od strony Wrocławia, przez przejścia graniczne w Międzylesiu lub Harrachově, trzeba dojechać do Prahy skąd co godzinę są pociągi pośpieszne w kierunku České Budějovice. Przesiąść się trzeba na stacji Tábor gdzie są połączenia do Pelhřimova i dojeżdżasz na miejsce od drugiej strony.
                              A naprawdę warto, piwo jest pyszne, miasteczko urocze, a i tanio można zanocować. Trzeba też zaznaczyć niesamowitą urodę tutejszej leśno - pagórkowatej krainy.

                              Comment

                              Przetwarzanie...
                              X
                              😀
                              🥰
                              🤢
                              😎
                              😡
                              👍
                              👎