Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Co się stało z konkursami piw przemysłowych?

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • skitof
    Senior
    • 11-2007
    • 2478

    Co się stało z konkursami piw przemysłowych?

    Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika kony Wyświetlenie odpowiedzi
    A co do tzw. konsumenckiego konkursu piw, w tym roku poznałem jego kulisy. Nie będę pisał szczegółów bo proszono mnie o dyskrecję ale sugeruję nie przykładać do jego wyników jakiejkolwiek wagi.
    Z roku na rok maleje ilość konkursów piw przemysłowych, a te które się ostały nie mają należytego im prestiżu. Niedawno były jeszcze konkursy na Jesiennych Spotkaniach Browarników, Łódź organizowała Festiwal Polskich Piw i konkurs, był Ogólnopolski Konkurs Jakości Piwa na targach w Poznaniu, niedawno była Gala Piwowarów (Łódź-Warszawa). Teraz ostał się tylko Konsumencki Konkurs Bractwa Piwnego i Chmielaki. Jest oczywiście też nasz plebiscyt dostarczający najpełniejszej wiedzy o najlepszych piwach w Polsce, ale to jednak plebiscyt. Oczywiście słabość piw przemysłowych wykorzystują też piwowarzy domowi, którym w szybkim tempie rośnie liczba konkursów. Nawet piwa restauracyjne mają swój konkurs w Żywcu, który z roku na rok zdobywa prestiż i cieszy się coraz większym powodzeniem.
    Ale w takiej ilościowej potędze piwnej jaką jest Polska to sytuacja konkursowa jest wręcz dramatyczna. Nie ma choćby jednego konkursu z prawdziwego zdarzenia dla piw butelkowych, z przeszkolonymi i obiektywnymi sędziami i z prestiżem. Taka sytuacja stacza piwa przemysłowe coraz niżej. Piwa przemysłowe nie mają żadnej przeciwwagi do np. KPDomowych w Żywcu z kilkunastoma sędziami, w tym znanymi i uznanymi jurorami międzynarodowymi. Wielkie browary idą na łatwiznę i kupują sobie medale Laur Konsumenta, Ministerstwo Rolnictwa - jak np. w Niemczech - nie jest zainteresowane przyznawaniem żadnych nagród dla piw. Instytutów mogących rzetelnie przebadać piwa też brak.
    Wartościowe konkursy bez względu na to kto wygra zawsze budują prestiż piwa jako trunku i rozwijają kulturę piwną. Dlatego jest duża luka. Taki konkurs mógłby przeprowadzić SRBP, mógłby też być przy okazji Festiwalu Dobrego Piwa we Wrocławiu, mogłoby też organizować BP, ale z większym rozmachem i prestiżem niż obecnie. Może jeszcze ktoś. Wartościowy konkurs piw jest potrzebny!
  • fidoangel
    Senior
    • 07-2005
    • 3489

    #2
    Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika skitof Wyświetlenie odpowiedzi
    Wartościowy konkurs piw jest potrzebny!
    Do wartościowego konkursu powinny stanąć wartościowe piwa a takich w browarach przemysłowych brak.
    Z tego samego powodu nie było i mam nadzieję nie będzie tych piw na FDP. Nawet jako piw konkursowych.
    "nie zostanę onanistką bo jestem anarchistką" :)

    Widziałem u Dori i Kopyra i też tak myślę: Browar to nie apteka :))

    Poszukujesz wiedzy na temat browarnictwa amatorskiego?
    Przeczytaj >>>>FAQ<<<<
    Sprawdź >>>Przewodnik<<<

    Comment

    • skitof
      Senior
      • 11-2007
      • 2478

      #3
      Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika fidoangel Wyświetlenie odpowiedzi
      Z tego samego powodu nie było i mam nadzieję nie będzie tych piw na FDP. Nawet jako piw konkursowych.
      Sugerujesz, że na Festiwalu Dobrego Piwa nie ma dobrych piw?

      Comment

      • kopyr
        Senior
        • 06-2004
        • 9475

        #4
        Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika fidoangel Wyświetlenie odpowiedzi
        Do wartościowego konkursu powinny stanąć wartościowe piwa a takich w browarach przemysłowych brak.
        Z tego samego powodu nie było i mam nadzieję nie będzie tych piw na FDP. Nawet jako piw konkursowych.
        Przemysłowe=/=koncernowe, przemysłowe = pozostałe inne niż domowe, czy restauracyjne.
        blog.kopyra.com

        Comment

        • fidoangel
          Senior
          • 07-2005
          • 3489

          #5
          Nie ma też zapotrzebowania na "medale na etykiecie". Kiedyś każde piwo miało ich tyle, że cieżko było upchać je na jednej nalepce.
          Teraz jest trynd "eko, niepaster ble ble ble" a nie "medalowy"
          "nie zostanę onanistką bo jestem anarchistką" :)

          Widziałem u Dori i Kopyra i też tak myślę: Browar to nie apteka :))

          Poszukujesz wiedzy na temat browarnictwa amatorskiego?
          Przeczytaj >>>>FAQ<<<<
          Sprawdź >>>Przewodnik<<<

          Comment

          • Krzysiu
            Krzysiu
            • 02-2001
            • 14936

            #6
            Przemysłowe to Czarnków, Fortuna, Nakło, Amber, Ciechan, Lwówek, Namysłów ... Same niedobre?

            Problem jest w tym, że nikomu do niczego nie jest to potrzebne. Koncerny to olewają z góry, bo sprawę załatwia reklama (to, że Tyskie co rok dostaje medale na "prestiżowych konkursach" za granicą, to też element reklamy), a średnie i małe też sobie radzą bez tego. Ponadto, o czym się rzadko mówi, udział w takich konkursach był płatny, i to sporo, a pozytywny skutek udziału wątpliwy.

            Rację ma Fido z tymi medalami - dzisiaj nikt na to nie zwraca uwagi. Jeszcze w latach osiemdziesiątych wynik w konkursie piw na Chmielakach był poważną rekomendacją w całym kraju. Dzisiaj mało kto wie, że to "święto" jeszcze działa. W latach dziewięćdziesiątych pojawiło się mnóstwo "konkursów" i "nagród", które można było sobie zwyczajnie kupić - albo nawet przyznać samemu. Do dzisiaj tak się dzieje - "prestiżowe" nagrody różnych gazet otrzymują z reguły ci, którzy zamawiają w nich najwięcej ogłoszeń.

            Ale chciałbym zwrócić uwagę na jeszcze jedną rzecz. Kiedyś, na początku lat dziewięćdziesiątych, na Polagrze, miałem okazję porozmawiać z kimś ważnym z jednego z dużych browarów. Na pytanie, dlaczego się nie wystawiają w konkursie, powiedział mi - jestem przekonany, że szczerze - że nie stać ich na niewygranie konkursu. Zwycięstwo nic nie daje, a niska ocena może się negatywnie odbić na prestiżu firmy. I myślę, że w tym jest sedno zaniku takich konkursów - zwycięzca jest tylko jeden, a przegranych wielu.
            Last edited by Krzysiu; 02-09-2011, 08:25.

            Comment

            • delvish
              Senior
              • 11-2004
              • 3508

              #7
              Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika skitof Wyświetlenie odpowiedzi
              Instytutów mogących rzetelnie przebadać piwa też brak.
              Jakoś nie wydaje mnie się. Praktycznie na każdej d. Akademii Rolniczej można rzetelnie przebadać piwo, poza tym jest jeszcze silne ośrodki na SGGW, Politechnice Łódzkiej.
              Zgadzam się też z Fido, że konkursów nie ma, bo po prostu nie ma na nie popytu. Dużym wystarczają jak widać Chmielaki i zagraniczne "konkursy". Mali przy takiej koniunkturze jak obecnie też się obejdą bez konkursów.
              Last edited by delvish; 02-09-2011, 08:28.
              "You can't be a real country unless you have a beer and an airline - it helps if you have some kind of a football team, or some nuclear weapons, but at the very least you need a beer."
              (Frank Zappa)

              "It is not from the benevolence of the butcher, the brewer, or the baker that we expect our dinner, but from their regard to their own interest. We address ourselves, not to their humanity but to their self-love" (Adam Smith)

              Comment

              • Pendragon
                Senior
                • 03-2006
                • 13950

                #8
                Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Krzysiu Wyświetlenie odpowiedzi
                Zwycięstwo nic nie daje, a niska ocena może się negatywnie odbić na prestiżu firmy. I myślę, że w tym jest sedno zaniku takich konkursów - zwycięzca jest tylko jeden, a przegranych wielu.
                Chyba, że startuje się w International Beer Challenge, wtedy można się pochwalić brązowym medalem za samo wystawienie piwa. Złotych medali jest ze 20, srebrnych z 50, a cała reszta dostaje brązowe

                moje piwne mapy // Piwny Informator (facebook) // Browarek Camelot


                Lepiej siedzieć w gospodzie nad piwem i rozmyślać o kościele, niż siedzieć w kościele myśląc o gospodzie

                Comment

                • hasintus
                  Senior
                  • 07-2006
                  • 850

                  #9
                  To że browary nie są zainteresowane takimi konkursami to jak juz wyżej napisaliście nic dziwnego. Może takie konkursy powinni organizować konsumenci czy ich organizacje.
                  Tak jak coroczny plebiscyt browar.biz, chciał niechciał wszystkie browary uczestniczą i to chyba na dzień dzisiejszy jedyny miarodajny konkurs.

                  Comment

                  • strzelczyk76
                    Senior
                    • 11-2003
                    • 823

                    #10
                    Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika hasintus Wyświetlenie odpowiedzi
                    [...] Może takie konkursy powinni organizować konsumenci czy ich organizacje.
                    Po co się męczyć z konkursami, jak ktoś chce medal na etykietę -
                    to sobie załatwia "Laur konsumenta" - każdy to teraz ma!

                    a jak to sie załatwia - można sobie poczytać w necie
                    NORMALNOŚĆ



                    Browar "nadRzeczny" warzy od 2003 r.

                    Comment

                    • Robert13
                      Senior
                      • 04-2010
                      • 899

                      #11
                      Konkursy te interesowały mnie tyle co zeszłoroczny śnieg, ale nie da sie zauważyc następującego trendu: podatek vat poszedł w górę [nie wiem jak z akcyzą, ale na pewno nie została obniżona], koszty energii w górę, pensje dla pracowników browaru w górę, koszty transportu w górę, a cena "browca" na stałym poziomie....

                      Comment

                      • bosonogi
                        Member
                        • 05-2011
                        • 87

                        #12
                        Popatrzcie sobie na wyniki ostatnich Chmielaków. To jedna wielka żenada. Lepiej nie robić konkursów jeśli tak mają wyglądać.

                        Comment

                        • Chmielaki
                          Member
                          • 07-2007
                          • 51

                          #13
                          Zapraszamy wszystkich "malkontentów i nie tylko" do udziału w jury w Konsumenckim Konkursie Piw podczas Chmielaków Krasnostawskich 2012. Wtedy każdy zobaczy jak konkurs się odbywa, będzie mógł posmakować piw i je ocenić. Na dzień dzisiejszy to największy Konkurs w Polsce, w którym w tym roku oceniano ponad 140 piw z browarów koncernowych, regionalnych, rodzinnych, restauracyjnych oraz zagranicznych.
                          Na Państwa zgłoszenia czekamy pod adresem mailowym chmielaki@krasnystaw.pl .

                          Comment

                          • skitof
                            Senior
                            • 11-2007
                            • 2478

                            #14
                            Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Chmielaki Wyświetlenie odpowiedzi
                            Na dzień dzisiejszy to największy Konkurs w Polsce, w którym w tym roku oceniano ponad 140 piw z browarów koncernowych, regionalnych, rodzinnych, restauracyjnych oraz zagranicznych.
                            A kto był w tym roku w komisji?

                            Comment

                            • Chmielaki
                              Member
                              • 07-2007
                              • 51

                              #15
                              W Komisji w tym roku było 41 osób, które przysłały swoje zgłoszenia. Były to osoby z następujących miejscowości: Krasnystaw, Warszawa, Puławy, Lublin, Świdnik, Koszalin, Chojnice, Gniew, Będzin, Stróża, Łomża, Karpacz

                              Comment

                              Przetwarzanie...
                              X
                              😀
                              🥰
                              🤢
                              😎
                              😡
                              👍
                              👎