Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Westvletteren 12 VS St. Bernardus 12

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • Swaroga
    Senior
    • 10-2011
    • 115

    Westvletteren 12 VS St. Bernardus 12

    Dosyc niedawno w prasie belgijskiej pojawily sie opinie, ze St.Bernadus jest identycznym odpowiednikiem Westevletteren 12 : bardzo rzadkiego i uznanego przez portal "RateBeer" za najlepsze piwo na swiecie. Na tej samej liscie figuruje St. Bernardus 12 ale dopiero na 42 miejscu.

    Bedac szczesliwym posiadaczem kilku sztuk Westvleterrena 12 od okolo pol roku, zdecydowalem te piwa porownac.

    St. Bernardus jest stosunkowo latwym piwem do zdobycia. Pomimo swojego prestizu, piwo jest wazone wedlug popytu z potencjalem na zadowolonie kazdego amatora.

    Westvletteren jest piwem wazonym w dosyc duzych ilosciach lecz nie sugerujacym sie popytem, ktore rosnie razem z coraz wieksza reputacja.
    Piwo te jest wazone przez 6 mnichow a dochod jest wydawany jedynie na pokrycie kosztow, ewentualne usprawienie produkcji a reszta na cele charytatywne. Ale to nie to co czyni ze to piwo nalezy do najbardzij rzadkich piw na swiecie ; Westvletteren mozna jedynie kupic w klasztornym sklepie. Super ... lecz zeby go zakupic trzeba spelnic wiele koszmarnych warunkow ! Informacje na ten temat : http://www.sintsixtus.be/eng/brouwerij.htm . Jest jeszcze gorzej aczkolwiek dostepnosc tego piwa jest bardzo limitowana wiec w teorii jeden nabywca moglby wyjechac z klasztoru z po 2 skrzynkami z kazdego rodzaju (Westvletteren 12/8/6) lecz w praktyce jest czesto inaczej bowiem podaz jest tak potworna, ze czesto wyjedziemy ewentualnie z jedna szkrzynka.
    Piwo to oczywiscie cieszy sie ogrownym sukcesem na czarnym rynku. W kilku miejscach w obrebie BeNeLuxu mozna zakupic butelke 33cl za 10 euro. Na eBay, aukcja jednej skrzynki tego piwa przekraczala 1000 dolarow.

    Powrot do rzeczy.

    Mam przed soba buteleczke 33cl leciutko wylezakowanego (oczywiscie bez swiatla, w poziomie, bez wilgoci) pol rocznego Westvletteren 12. Obok niego swiezo zakupionego w Carrefour, 33cl. St. Bernardus 12 z browarni Watou.
    Warto dodac, ze oba piwa sa wazone w tej samej okolicy : Westvletteren.

    Pomimo ze mam oryginalne szklanki "trappist" do Westvletteren XII wolalem przetestowac te piwo w moim ulubionym ksztalcie : w tulipanie. A ze testowalem wraz z moja dziewczyna, znalazlem 2 tulipanki po 15cl wiec idealne !

    Obydwa piwa maja identyczny kolor : ciemny czerwono/brazowy, prawie czarny.

    Piana byla mala, jasno brozowa, bezowa. Tutaj St. Bernardus okazal sie troszeczke ciemniejszy. Konsystencja byla rowniej inna : Westvleterren ma bardziej zbita
    podobna do dobrze ubitego "kogielmogielu" piane. Z kolei piana St. Bernerdus miala wieksze oczka i unosila sie wyzej.

    Czas najwyzszy wlozyc nosa do szklanki : obydwom piwom pasuje opis : gleboko karmelowy, suche owoce (np. rodzynki), alkohol, podobne do lodow z malagi (mleczno-waniliowe z rodzynkami), przyprawy (np. gozdziki). Tutaj St.Bernardur okazal sie bardziej owocowy i stwarzal wrazenie bardziej slodkiego tortu. Westvleterren natomiast mial odrobine delikatniejszy zapach ale za to bylo w nim cos z drewna, suchej skory podwedzanej .... Nie mozna zapomniec, ze Westvletteren jest starszy.

    Pierwszy lyk zdecydowalem sie na Westvletteren : aromaty zapachowe potwierdzily sie w smaku. Na poczatku slodkie ale zaraz przeksztalcilo sie w lekka goryczke podobna do szlachetnych chmlielow niemieckich. Tutaj wedzony posmak nadawal bardzo delikatny kawowy aromat ale to wciaz daleko od stout. Kilka lykow pozniej wylonil sie podobny posmak do dobrej whysky.

    St. Bernardus okazal sie bardzo podobny !!! Lecz wczesniej odkryta owocowosc potwierdzila, ze jest on bardzij slodszy i wiecej jest czuc owocowe estery podobne do rodzynek. Delikatna kwasnosc esterowa byla wyczuwalna w oby dwoch piwach, zdecydowanie bardziej w Bernardzie. Tak jak ogolnie smak Westvletteren wyroznial posmak whysky tak St. Bernardus podchodzil pod mocno alkoholowy tort z owocami.

    Konsystencja dwoch piw roznila sie rowniez niewiele. Westvleterren byl bardziej rzadki. W dwoch przypadkach piwa te mialy podobny gaz do wygazowanej cocacoli z ta roznica, ze zostawialy delikatnie puszysta pianke jeszcze po przelknieciu.

    W konkluzji : sa to bardzo podobne piwa ale nie identyczne. Tak bardzo podobne, ze zastanawiam sie czy ta roznica nie pochodzi od tego, ze jedno jest starsze od drugiego. Ale pol roku to za malo zeby wyrobic tak szlachetny i gleboki smak jakim sie wyroznia Westvletteren. Pomimo tego bylem zafascynowany podobienstwem.



    PS : Prosze wybaczyc za wszelkie bledy w stylistyce i ortografii. Po pierwsze troche sie spieszylem z napisanie tego tekstu a po drugie moja klawiatura nie ma polskich liter. Z ubolewaniem musze sie przyznac, ze bardzo rzadko zdarza mi sie pisac w moim ojczystym jezyku.

    Pozdrawiam.
    Moje przygody piwne w Belgii relacjonuje na stronie FB : Hopester
    https://www.facebook.com/hipester
    Spis i opis piw, które miałem okazje spróbować :
    www.ratebeer.com/user/137460/
  • dryx
    † 1966-2017 Piwosz w Raju
    • 04-2002
    • 1735

    #2
    Dobre porównanie, dzięki. Ale aż się prosi o zdjęcie. Super by uzupełniło ten post
    No i tak na marginesie, błędy są i owszem, ale jeden szczególnie razi: powinno być warzy

    Comment

    • Swaroga
      Senior
      • 10-2011
      • 115

      #3
      Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika dryx Wyświetlenie odpowiedzi
      Dobre porównanie, dzięki. Ale aż się prosi o zdjęcie. Super by uzupełniło ten post
      No i tak na marginesie, błędy są i owszem, ale jeden szczególnie razi: powinno być warzy
      Wstyd. Chetnie bym edytowal moj post ale nie pozwala mi na to.

      Jezeli chodzi o zdjecia to oczywiscie zrobilem kilka. Wrzuce je na web i podam linki jeszcze dzisiaj.
      Moje przygody piwne w Belgii relacjonuje na stronie FB : Hopester
      https://www.facebook.com/hipester
      Spis i opis piw, które miałem okazje spróbować :
      www.ratebeer.com/user/137460/

      Comment

      • Swaroga
        Senior
        • 10-2011
        • 115

        #4
        Bledne zamiszczenia obrazkow.
        Last edited by Swaroga; 22-01-2012, 17:36. Powód: blad w zdjeciach
        Moje przygody piwne w Belgii relacjonuje na stronie FB : Hopester
        https://www.facebook.com/hipester
        Spis i opis piw, które miałem okazje spróbować :
        www.ratebeer.com/user/137460/

        Comment

        • abernacka
          Senior
          • 12-2003
          • 10838

          #6
          Doskonała jakość zdjęć. Moje gratulacje.
          Piwna turystyka według abernackiego

          Comment

          • ART
            mAD'MINd
            • 02-2001
            • 23807

            #7
            Już czuję przez skórę jak zaraz ktoś odwzajemni się uszczypliwością wskazując na doskonałą jakość tekstów na Twoim blogu
            - Wspieraj swój Browar! Stań się Premium - Użytkownikiem!
            - Moje: zbieranie - Opole & warzenie - Browar Domowy Świński Ryjek ****
            - Uwarz swoje piwo domowe z naszym Centrum Piwowarstwa

            Sprawy dotyczące postów/wpisów/wątków/tematów zgłaszaj proszę narzędziem "Zgłoś [moderatorowi]" (Ikonka flagi przy danym wpisie).

            Comment

            • Swaroga
              Senior
              • 10-2011
              • 115

              #8
              Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika abernacka Wyświetlenie odpowiedzi
              Doskonała jakość zdjęć. Moje gratulacje.
              Zgadzam sie z Toba, ze zdjecia sa bylejakie. Moj telefon, drzaca reka i zle naswietlenie sprawily ze sposrod 20 zdjec niestety to te byly najlepsze ....

              Szkoda, ze stac Ciebie tylko na tak krotki komentarz bo chetnie porozmawialbym sobie o piwie. A wierz mi kolego, pomimo ortografii i niewycwiczonego jezyka polskiego, mam sporo do powiedzenia na temat belgijskiego piwa.
              Last edited by Swaroga; 22-01-2012, 18:48.
              Moje przygody piwne w Belgii relacjonuje na stronie FB : Hopester
              https://www.facebook.com/hipester
              Spis i opis piw, które miałem okazje spróbować :
              www.ratebeer.com/user/137460/

              Comment

              • abernacka
                Senior
                • 12-2003
                • 10838

                #9
                Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Swaroga Wyświetlenie odpowiedzi
                (...) A wierz mi kolego, pomimo ortografii i niewycwiczonego jezyka polskiego, mam sporo do powiedzenia na temat belgijskiego piwa.
                A kto ci tego broni. Pisz, mów, ile dusza ci mówi.
                Piwna turystyka według abernackiego

                Comment

                • kopyr
                  Senior
                  • 06-2004
                  • 9475

                  #10
                  Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Swaroga Wyświetlenie odpowiedzi
                  W konkluzji : sa to bardzo podobne piwa ale nie identyczne. Tak bardzo podobne, ze zastanawiam sie czy ta roznica nie pochodzi od tego, ze jedno jest starsze od drugiego. Ale pol roku to za malo zeby wyrobic tak szlachetny i gleboki smak jakim sie wyroznia Westvletteren. Pomimo tego bylem zafascynowany podobienstwem.
                  Powiem szczerze, że po tym opisie bym nie powiedział, że to są bardzo podobne piwa. Są w tym samym stylu, ale raczej dość wyraźnie się różnią. Opieram się tylko na Twoim opisie.
                  blog.kopyra.com

                  Comment

                  • Swaroga
                    Senior
                    • 10-2011
                    • 115

                    #11
                    Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika kopyr Wyświetlenie odpowiedzi
                    Powiem szczerze, że po tym opisie bym nie powiedział, że to są bardzo podobne piwa. Są w tym samym stylu, ale raczej dość wyraźnie się różnią. Opieram się tylko na Twoim opisie.
                    To sa tak zwane "Quadrupel" . W tym stylu jest bardzo znany Rochefort 10 ale ten z koleji ma swoj odrebny charakter. Oczywiscie baza ta sama ale przyprawy troche inne, wiecej na przyklad jest w nim anyzu.

                    Te dwa piwa sa do siebie bardzo podobne. Tak jak mowisz, sa w tym samym stylu. Mam wrazenie, ze referencja i zamierzeniem dla browarni Watou bylo stworzyc jak najmozliwiej podobna recepture do Westvletteren, ale jak widac mnisi maja kilka subtelnych sekretow, ktorych nie da sie podrobic.
                    Moje przygody piwne w Belgii relacjonuje na stronie FB : Hopester
                    https://www.facebook.com/hipester
                    Spis i opis piw, które miałem okazje spróbować :
                    www.ratebeer.com/user/137460/

                    Comment

                    • Swaroga
                      Senior
                      • 10-2011
                      • 115

                      #12
                      Biorac pod uwage historie tych dwoch wyrobow to trudno sie dziwic podobienstwa. Na dzien dzisiejszy trzeba przyznac, ze Westvleterren 12 i St. Bernardus 12 to subtelnie inne piwa.
                      Moje przygody piwne w Belgii relacjonuje na stronie FB : Hopester
                      https://www.facebook.com/hipester
                      Spis i opis piw, które miałem okazje spróbować :
                      www.ratebeer.com/user/137460/

                      Comment

                      Przetwarzanie...
                      X
                      😀
                      🥰
                      🤢
                      😎
                      😡
                      👍
                      👎