Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Technologia HGB w czeskich browarach

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • pioterb4
    Senior
    • 05-2006
    • 4322

    #16
    Nie mam zamiaru Cię przekonywać, że Svijany warzy zawsze piwa równe i zawsze jednakowo doskonałe, bo sam trafiłem już na kiepską jasną 13% i słabszą 11%. Nie mniej mimo incydentów uważam, ze od poziomu słabego dzieli ich spora przestrzeń. Gdyby ten browar leżał w naszych granicach to byłby nie licząc inicjatyw kontraktowych najlepszy browar w Polsce. Jestem o tym w pełni przekonany.

    Comment

    • Pendragon
      Senior
      • 03-2006
      • 13950

      #17
      Svijany w zeszłym roku uwarzyły aż 533.000 hl i są już na 9 miejscu pod tym względem w Czechach. W takim browarze HGB ma już chyba rację bytu.
      Last edited by Pendragon; 21-08-2012, 12:13.

      moje piwne mapy // Piwny Informator (facebook) // Browarek Camelot


      Lepiej siedzieć w gospodzie nad piwem i rozmyślać o kościele, niż siedzieć w kościele myśląc o gospodzie

      Comment

      • darekd
        PremiumUżytkownik
        • 02-2003
        • 12205

        #18
        Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika pioterb4 Wyświetlenie odpowiedzi
        Tego browaru będę jednak bronił. Za doskonałego Rycerza, za świetne kasnicove, za dobrą pszenicę w wersji lanej i przyzwoitą desitkę.
        Pszenica jest nachodska. Ale ja nie o tym. Jak słusznie zauważyłeś sens stosowania HGB w niektórych browarach jest niski. Np. w Rohozcu. I to nie tylko ze względu na wielkość, ale stan. Jeśli w ostatnim roku się nic się nie zmieniło, to obawiam się że przyłączenie dynama rowerowego do tego browaru stanowiłoby zagrożenie. Z góry wygląda ten browar tak:



        Natomiast Pardubice już od lat nic nie zmieniły i wygląda to inaczej:



        Ale wystarczyło znaleźć jakąś wklejkę na jakimś forum nie związanym z branżą, żeby nagle obwieszczać nowiny w stylu, że nagle Pardubice już nie są takie jak kiedyś, że Svijany warzą i tak i tak. Może wystarczy pojechać i zobaczyć albo przynajmniej wyguglować obrazki...

        Z tego forum skutecznie robicie piwnego pudelka i rajcują was ploteczki, bo nie stać was nawet na minimalny wysiłek w celu pogłębienia wiedzy.

        Comment

        • rivendel
          Senior
          • 06-2010
          • 262

          #19
          Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika pioterb4 Wyświetlenie odpowiedzi
          Nie mam zamiaru Cię przekonywać, że Svijany warzy zawsze piwa równe i zawsze jednakowo doskonałe, bo sam trafiłem już na kiepską jasną 13% i słabszą 11%. Nie mniej mimo incydentów uważam, ze od poziomu słabego dzieli ich spora przestrzeń. Gdyby ten browar leżał w naszych granicach to byłby nie licząc inicjatyw kontraktowych najlepszy browar w Polsce. Jestem o tym w pełni przekonany.
          Ja natomiast nigdy nie trafiłem na słabą 13. Nie musisz mnie przekonywać o sile Svijan, znam ją doskonale. I potwierdzam: tak, jest to jeden z najrówniejszych browarów ale mam co do niego bardzo wysokie wymagania z racji, że jest to jeden z najlepszych. Oczekuje w miarę równych warek.
          Gdyby którykolwiek z większości browarów czeskich leżał na terenie polski byłby najlepszym w naszym kraju. Niewiele jest słabszych browarów w Czechach od tego co mamy obecnie w Polsce.
          Jest wiele sposobów zabijania czasu, ale nikt nie potrafi go wskrzesić

          Comment

          • Cyneq
            Senior
            • 12-2011
            • 181

            #20
            Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika docent Wyświetlenie odpowiedzi
            [...]
            doleżakowania oraz warzeniem brzeczki powyżej 15° Blg objawia się światu "Europivo".
            [...]
            To chyba dobra okazja - może mi w końcu ktoś uświadomi jakie są negatywne skutki warzenia brzeczki powyżej 15 BLG (oprócz mniejszej wydajności chmielenia )?
            Bo nie ukrywam że warzenie gęstej brzeczki jest dla mnie codziennością i koniecznością.
            Żebyśmy się dobrze zrozumieli - wiem jakie są minusy fermentacji gęstej brzeczki i rozcieńczania przy rozlewie, i o to nie pytam.

            Comment

            • skitof
              Senior
              • 11-2007
              • 2478

              #21
              Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Cyneq Wyświetlenie odpowiedzi
              To chyba dobra okazja - może mi w końcu ktoś uświadomi jakie są negatywne skutki warzenia brzeczki powyżej 15 BLG (oprócz mniejszej wydajności chmielenia )?
              Bo nie ukrywam że warzenie gęstej brzeczki jest dla mnie codziennością i koniecznością.
              Żebyśmy się dobrze zrozumieli - wiem jakie są minusy fermentacji gęstej brzeczki i rozcieńczania przy rozlewie, i o to nie pytam.
              Teoretycznie można by sobie wyobrazić, że wyższe stężenie nie wpływa na efekt końcowy piwa i w praktyce też tak bywa. Ale po co się to robi - po to, by osiągnąć najlepsze piwo, czy po to by osiągnąć (naj)tańsze piwo? Browary w celu zmniejszenia kosztów zagęszczają brzeczkę cukrem, sacharozą lub syropem skrobiowym - to już wpływa znacząco na późniejsze piwo. Po za tym rozcieńczanie wodą ma też na celu robienie kilku różnych piw z jednej wyjściowej brzeczki. Do tego dochodzi duża precyzja optymalizacji piwa tzn piwo zawsze będzie identyczne bez względu na dorocznie zmienną jakość chmielu, słodu czy po prostu brak precyzji na klasycznej warzelni - to jest np. ważny czynnik dla browarów niemieckich, które podatek płacą wg precyzyjnych taryf Plato - im opłaca się zrobić piwo np. 10.99% stężenia bo płacą dużo mniejszy podatek niż za 11%.

              Comment

              • Rzeszowiak
                Piwny Radykał
                • 04-2009
                • 1596

                #22
                Cerna Hora w mojej ocenie również nieco obniżyła loty. O ile Granat i Kern trzymają niezły poziom, to np. Pater pity na Chmielakach z beczki był wyjątkowo bezsmakowy.

                Comment

                • wsaczuk
                  Senior
                  • 09-2009
                  • 182

                  #23
                  Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika skitof Wyświetlenie odpowiedzi
                  brak precyzji na klasycznej warzelni - to jest np. ważny czynnik dla browarów niemieckich, które podatek płacą wg precyzyjnych taryf Plato - im opłaca się zrobić piwo np. 10.99% stężenia bo płacą dużo mniejszy podatek niż za 11%.
                  mówisz tak jakby przed wybiciem nie można było dodać wody albo cukru żeby ustalić ekstrakt.

                  Brzeczki mocno rozcieńczane mają mniejszą zawartość białek, co odbija się na pianie i pełni smakowej.

                  Comment

                  • skitof
                    Senior
                    • 11-2007
                    • 2478

                    #24
                    Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika wsaczuk Wyświetlenie odpowiedzi
                    mówisz tak jakby przed wybiciem nie można było dodać wody albo cukru żeby ustalić ekstrakt.
                    Nie jest to takie precyzyjne, bo brzeczka przednia musi mieć odpowiednio większe stężenie niż wybijana, bo trzeba uwzględnić wodę do wysładzania.

                    Comment

                    • wsaczuk
                      Senior
                      • 09-2009
                      • 182

                      #25
                      Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika skitof Wyświetlenie odpowiedzi
                      Nie jest to takie precyzyjne, bo brzeczka przednia musi mieć odpowiednio większe stężenie niż wybijana, bo trzeba uwzględnić wodę do wysładzania.
                      tuż przed zakończeniem gotowania mierzysz ekstrakt i ilość brzeczki - jeśli potrzeba można dodać wody lub cukru. Można też przedłużyć gotowanie, o korekcji kolejną warką nie wspominając.

                      Comment

                      • skitof
                        Senior
                        • 11-2007
                        • 2478

                        #26
                        Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika wsaczuk Wyświetlenie odpowiedzi
                        tuż przed zakończeniem gotowania mierzysz ekstrakt i ilość brzeczki - jeśli potrzeba można dodać wody lub cukru. Można też przedłużyć gotowanie, o korekcji kolejną warką nie wspominając.
                        Tak, ale sam rozumiesz, że chodzi o pełną automatykę, a nie o bawienie się w przeliczanie, przedłużanie, korekcję itp.

                        Comment

                        • wsaczuk
                          Senior
                          • 09-2009
                          • 182

                          #27
                          Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika skitof Wyświetlenie odpowiedzi
                          Tak, ale sam rozumiesz, że chodzi o pełną automatykę, a nie o bawienie się w przeliczanie, przedłużanie, korekcję itp.
                          a myślisz że jak dodają wodę przy HGB to nie przeliczają?

                          i jak myślisz co łatwiej jest wymieszać? wodą i brzeczkę we wrzącym kotle, czy wodę i piwo o podobnej gęstości w zbiorniku kilkukrotnie większym niż kocioł (fermentory zwykle mieszczą po kilka warek).

                          Można dodawać wodę w przepływie, ale to wymaga dużej precyzji, zwłaszcza że trzeba zgrać wiele czynników na raz.

                          Comment

                          • ytzek
                            Member
                            • 03-2010
                            • 81

                            #28
                            Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika rivendel Wyświetlenie odpowiedzi
                            11 też dobra ale jednak coraz gorsza.
                            O Rycerzu już piałem. Jest kapitalnym pivem ale jednak w ostatnim czasie nierównym. To nasuwa mi jakieś takie podejrzenia odnośnie HGB i późniejszemu ewentualnemu tworzeniu goryczki nieznanym nikomu sposobem. Zresztą sam nie wiem co mam o tym myśleć.
                            Myślę, że powinieneś poczytać o ekstraktach chmielowych zizomeryzowanych
                            trafiłem trójkę w totka - od dziś robię na pół etatu...

                            Comment

                            • kopyr
                              Senior
                              • 06-2004
                              • 9475

                              #29
                              Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika wsaczuk Wyświetlenie odpowiedzi
                              Można dodawać wodę w przepływie, ale to wymaga dużej precyzji, zwłaszcza że trzeba zgrać wiele czynników na raz.
                              I to jest prawdopodobnie to mityczne urządzenie do HGB. Stwierdzenie, że do HGB potrzeba tankofermentorów wysokich na 5 pięter nie jest uzasadnione. Po prostu z HGB jesteśmy w stanie zwiększyć wydajność fermentowni, a co za tym idzie całego browaru, o jakieś 20% bez konieczności kosztownych inwestycji w sprzęt. To nie jest tez tak, że warzy się jeden koncentrat i z niego robi 3 piwa (10-tkę, 11-tkę i 12-tkę). Raczej warzy się dane konkretne piwo w podniesionym o te 20-30% ekstrakt i rozcieńcza przy rozlewie.
                              blog.kopyra.com

                              Comment

                              • delvish
                                Senior
                                • 11-2004
                                • 3508

                                #30
                                Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika kopyr Wyświetlenie odpowiedzi
                                To nie jest tez tak, że warzy się jeden koncentrat i z niego robi 3 piwa (10-tkę, 11-tkę i 12-tkę). Raczej warzy się dane konkretne piwo w podniesionym o te 20-30% ekstrakt i rozcieńcza przy rozlewie.
                                To już zależy od konkretnych browarów. Nie uogólniałbym na Twoim miejscu informacji uzyskanych w Warce na całą branżę.
                                "You can't be a real country unless you have a beer and an airline - it helps if you have some kind of a football team, or some nuclear weapons, but at the very least you need a beer."
                                (Frank Zappa)

                                "It is not from the benevolence of the butcher, the brewer, or the baker that we expect our dinner, but from their regard to their own interest. We address ourselves, not to their humanity but to their self-love" (Adam Smith)

                                Comment

                                Przetwarzanie...
                                X
                                😀
                                🥰
                                🤢
                                😎
                                😡
                                👍
                                👎