Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Koszty browarowania w Czechach

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • abernacka
    Senior
    • 12-2003
    • 10837

    #61
    Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika alterbeer Wyświetlenie odpowiedzi
    W Warszawie też są lokale pękające w szwach, gdzie koszt skromnej kolacji dla 2 osób to kilkaset złotych, a na zamówione Porsche w salonie trzeba czekać rok (bo jest tylu chętnych) - ale to niczemu nie dowodzi.(...)
    Może tego nie wiesz, ale miasto Kaliningrad jest czterokrotnie mniejsze od Warszawy, dlatego nie porównywałbym tych dwóch miast do siebie.

    Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika alterbeer Wyświetlenie odpowiedzi
    (...)Pewnie większość klientów w tych browarach restauracyjnych to przyjezdni, pracownicy firm z kapitałem zagranicznym i pracownicy firm państwowych pokroju Gazpromu, ale statystyki mówią coś innego (na temat większości społeczeństwa).(...)
    Pewnie tak, tyle tylko, że nie wiem skąd mieli by być ci przyjezdni jeżeli byliśmy jedynymi obcokrajowcami w tych lokalach. Chyba, że masz na myśli młodzież uczącą się oraz starszych ludzi wieku moich rodziców. Nie przeczę, że nie było tak również ludzi biznesu, ale była to zdecydowana mniejszość w tych lokalach.
    Last edited by ART; 28-01-2013, 11:00. Powód: cyt/\.
    Piwna turystyka według abernackiego

    Comment

    • piotry
      Oj tam, oj tam !
      • 08-2005
      • 761

      #62
      Bardzo interesuje mnie porównanie kosztów PL i CZ.
      Znalazłem taką stronę:


      Wynika z niej, że koszty prowadzenia działalności w CZ są niższe, ale nie są na tyle niskie aby tłumaczyły taką różnicę w cenie piwa (jak by nie patrzył 6zł a 3,50zł to jest duża różnica).

      Drążmy dalej Jednak przed drążeniem zaznaczę że jestem ignorantem i nie znam się na podatkach. Dlatego przepraszam osoby znające się na rzeczy jeśli obrażam ich inteligencję, wiedzę i uczucia .

      Na początek zakładamy, że koszta wybudowania browaru i surowce są na podobnej półce więc koszty te można pominąć.

      Specjalnie dla jacera - pomijam te koszty, aby ułatwić obliczenia. Wiem, że mogą się różnić ale na tę chwilę nie interesuje mnie koszt "wejścia na rynek".

      Teraz ważne koszty prowadzenia firmy (podatki - w tym zus):
      Dla wprowadzenia jakiegoś punktu stałego zakładam, że firma jest jednoosobowa i ma przychód = 10000 zł miesięcznie (sprzedaje 2000 bultelek piwa po 5 zł co daje 1000L piwa co miesiąc)

      Podatek dochodowy (załóżmy liniowy):
      PL - ??
      CZ - ??

      ZUS:
      PL - ??
      CZ - ??

      Akcyza (od 1000L miesięcznie):
      PL - ??
      CZ - ??

      Inne -
      PL -
      CZ -


      Z góry dzięki za pomoc w uzupełnieniu luk

      Pozdrawiam
      piotry
      Last edited by piotry; 29-01-2013, 09:52.

      Comment

      • Pendragon
        Senior
        • 03-2006
        • 13950

        #63
        Akcyzę już wyliczyłem:
        Wszystko co związane z piwem i browarnictwem...Poddziały: Prasówka | Biblioteka | Ogłoszenia branżowe


        Dla 12-tki:

        PL - 634,80 zł
        CZ - 307,20 zł
        Last edited by Pendragon; 29-01-2013, 10:06.

        moje piwne mapy // Piwny Informator (facebook) // Browarek Camelot


        Lepiej siedzieć w gospodzie nad piwem i rozmyślać o kościele, niż siedzieć w kościele myśląc o gospodzie

        Comment

        • e-prezes
          Senior
          • 05-2002
          • 19167

          #64
          Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika piotry Wyświetlenie odpowiedzi
          ...

          Na początek zakładamy, że koszta wybudowania browaru i surowce są na podobnej półce więc koszty te można pominąć.

          Specjalnie dla jacera - pomijam te koszty, aby ułatwić obliczenia. Wiem, że mogą się różnić ale na tę chwilę nie interesuje mnie koszt "wejścia na rynek".
          ...
          Ale one są różne i nie można ich pominąć. Skoro w CZ można postawić browarek z plastikowymi wannami otwartymi (czy beczkami z PCV) a w PL musi to być legalizowany tank za grubą kasę to wybacz, nie można tego składnika pominąć. U południowych sąsiadów nie ma tez wymagań (Sanepid) nakazujących wyoblenia kafelków przy łączeniu ścian z podłogą, itp.

          Comment

          • woosaa
            Senior
            • 07-2005
            • 1548

            #65
            Czy czasem w RP sprzęt/instalacje nie musi mieć atesty i dopuszczenia do kontaktu z żywnością?
            Last edited by woosaa; 29-01-2013, 11:09.
            mb WOS

            Comment

            • piotry
              Oj tam, oj tam !
              • 08-2005
              • 761

              #66
              e-prezesie i woosaa macie rację. Koszta związane z zakładaniem działalności są różne. Przyjmijmy jednak, że nie tym się teraz zajmujemy. Chodzi tylko i wyłącznie o prowadzenie działalności a nie o jej zakładanie.

              Jak rozwiążemy ten problem to zajmiemy się kosztami założenia. ok?

              Comment

              • leona
                PremiumUżytkownik
                • 07-2009
                • 5853

                #67
                Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika piotry Wyświetlenie odpowiedzi
                Podatek dochodowy (załóżmy liniowy):
                PL - ??
                CZ - ??


                piotry
                PL: 18 %

                CZ:
                A. podatek od osób prawnych - 19%
                B. osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą 15 % podstawy opodatkowania. Jeśli nie prowadzi ksiąg i nie przekracza 25 mln KC obrotu stosuje zryczałtowaną stawkę kosztów stanowiącą 60% przychodów.

                Comment

                • banaszek
                  SłabyUżytkownik
                  • 02-2005
                  • 617

                  #68
                  Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika leona Wyświetlenie odpowiedzi
                  PL: 18 %

                  CZ:
                  A. podatek od osób prawnych - 19%
                  B. osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą 15 % podstawy opodatkowania. Jeśli nie prowadzi ksiąg i nie przekracza 25 mln KC obrotu stosuje zryczałtowaną stawkę kosztów stanowiącą 60% przychodów.
                  W PL jest 18% ale do progu 85 500 PLN, potem 32% i to tylko dla osób fizycznych! Dla osób prawnych (np. sp. z o.o.) to CIT 19%. Podpowiedź (może ktoś zrozumie bo ja już rozumiem coraz mniej) to spółka komandytowa. Płaci się tylko PIT, przewaga nad sp. z o.o. Zobaczcie kto robi Tymbark


                  Comment

                  • leona
                    PremiumUżytkownik
                    • 07-2009
                    • 5853

                    #69
                    Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika banaszek Wyświetlenie odpowiedzi
                    W PL jest 18% ale do progu 85 500 PLN, potem 32% i to tylko dla osób fizycznych! Dla osób prawnych (np. sp. z o.o.) to CIT 19%. Podpowiedź (może ktoś zrozumie bo ja już rozumiem coraz mniej) to spółka komandytowa. Płaci się tylko PIT, przewaga nad sp. z o.o. Zobaczcie kto robi Tymbark
                    Ok, myślałem o liniowym i jest to 19%

                    Comment

                    Przetwarzanie...
                    X
                    😀
                    🥰
                    🤢
                    😎
                    😡
                    👍
                    👎