Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Hala Ludowa do UNESCO

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • Dudlik
    Senior
    • 11-2002
    • 269

    #61
    Mam rozumieć, że wszystko co jest polskie i zrobili Polacy jest złe do niczego się nie nadaje i nie ma o czym mówić! Chciałbym tylko przypomnieć, że Wrocław jest miastem piastowskim.
    Czy mam rozumieć, że Wrocław nie jest polskim miastem???????????
    Piana jak śmietana smak szesnastoletniej dziewczyny! To jest piwko!

    Comment

    • Dudlik
      Senior
      • 11-2002
      • 269

      #62
      Ah byłbym zapomniał między innymi dzięki (po części) też Niemcom NIE MAMY PIĘKNEGO MIASTA LWOWA!
      Piana jak śmietana smak szesnastoletniej dziewczyny! To jest piwko!

      Comment

      • ppns
        Senior
        • 10-2002
        • 1737

        #63
        Dudlik napisał(a)
        Mam rozumieć, że wszystko co jest polskie i zrobili Polacy jest złe do niczego [..]
        Czy mam rozumieć, że Wrocław nie jest polskim miastem???????????
        Oj Dudlik , Dudlik !
        My , Polacy , wiele złego i dobrego uczyniliśmy dla tego miasta.

        Wrocław był w przeszłości miastem i czeskim , austriackim , niemieckim. WROCŁAW jest teraz polski i taki pozostanie!
        I będzie naszą wspólną dumą !
        piwoppns@wp.pl

        Comment

        • pieczarek
          zwykle cham i prostak
          • 06-2001
          • 5011

          #64
          Dudlik, zniszczeń zabytków jakie dokonały się po II wojnie światowej nie wiążę absolutnie z polskością wandali. Takie same zniszczenia miały miejsce np. w DDR. A były jeszcze skuteczniejsze bo wsparte niemiecką skrupulatnością.
          Czy wiesz, że straty w historycznych budynkach w latach 1945-1985 były w Polsce znacznie większe niż w okresie II w.ś.? Czy wiesz, że powojenny premier Polski, socjalista Osóbka-Morawski w odwiedzanych zamkach własnoręcznie skuwał młotkiem herby dawnych właścicieli?

          A co do sprawy polskości Wrocławia to uważam, że w zamierzchłych wiekach było o wiele lepiej. W średniowieczu maksymalnie 10% ludności wiedziało w jakim kraju mieszka. Wskaźnik ten dynamicznie rósł i w XVII wieku doszedł do 25%. I nikomu to nie przeszkadzało w budowaniu miast, zamków, kościołów.

          Comment

          • Marusia
            Senior
            • 02-2001
            • 20211

            #65
            Ach, jak miło poczytac jak ten mój Wrocław wszyscy chwalą

            I tu pozwoliłabym sobie nie zgodzić się z Kiszotem, który napisał, że "Miodek we Wrocławiu tylko mieszka i pracuje, a pochodzi z T. Gór", no cóż, a ja się urodziłam w Krakowie i nic z tego nie wynika, bo czuję się Wrocławianką aż po czubki uszu Miejsce urodzenia niczego nie przesądza.

            Jak byłam w liceum to moja klasa pokusiła się o podliczenie ile to lat Wrocław należał do Polski, no i wyszło, ze więcej niż połowę swego istnienia był w rękach Czechów lub Niemców. A teraz jest miastem rzekłabym kosmopolitycznym. O Wrocławianach nie mozna powiedzieć tak jak o Krakusach czy Poznaniakach, że są tacy czy tacy, bo Wrocławianie nie siedzą w tym mieście z dziada pradziada, tylko pojawili się tu całkiem niedawno, z bagazem przeróżnych tradycji zwiezionych z różnych zakątków obecnej i byłej Polski. Zatem każdy jest inny, wyrosły w innej kulturze. Dopiero tu ci ludzie poznajdowali swoje wspólne mianowniki. Musieli się nauczyć współpracy wśród tej różnorodności. I dzięki temu są bardzo otwarci i zgrani.
            www.warsztatpiwowarski.pl
            www.festiwaldobregopiwa.pl

            www.wrowar.com.pl



            Comment

            • kiszot
              Senior
              • 08-2001
              • 8081

              #66
              Marusia napisał(a)
              Ach, jak miło poczytac jak ten mój Wrocław wszyscy chwalą

              I tu pozwoliłabym sobie nie zgodzić się z Kiszotem, który napisał, że "Miodek we Wrocławiu tylko mieszka i pracuje, a pochodzi z T. Gór", no cóż, a ja się urodziłam w Krakowie i nic z tego nie wynika, bo czuję się Wrocławianką aż po czubki uszu Miejsce urodzenia niczego nie przesądza.

              Może i masz rację.Ale spójż na to z innej strony.Urodziłaś się w Polsce ,z polskich rodziców,ale mieszkasz np.w Niemczech.Kim się czujesz? Wbrew pozorom nie jest to takie proste.
              A poza tym Miodek cały czas podkreśla że mieszka we Wrocławiu,ale że jest ze Śląska.(Górnego )
              Lwów zawsze polski,Bytom zawsze niemiecki.
              1 FOLKSDOJCZ BROWARU :D

              Da seufzt sie still, ja still und flüstert leise:
              Mein Schlesierland, mein Heimatland,
              So von Natur, Natur in alter Weise,
              Wir sehn uns wieder, mein Schlesierland,
              Wir sehn uns wieder am Oderstrand.

              Comment

              • adam16
                Senior
                • 02-2001
                • 9865

                #67
                Przede wszystkim chwali się tym, że pochodzi z Tarnowskich Gór, ale nie wydaje mi się by podkreślał jakoś szczególnie, że jest Górnoślązakiem (choć po prostu kocha śląską gwarę).
                Browar Hajduki.
                adam16@browar.biz
                Wspieraj swój Browar! Stań się Premium - Użytkownikiem!

                Krasnoludki są na świecie, a w każdym razie w Chorzowie ;) a dowodem jest to, iż do domowego piwa siusiają :D - mam KWASIŻURA :D

                Comment

                • kiszot
                  Senior
                  • 08-2001
                  • 8081

                  #68
                  adam16 napisał(a)
                  [B]Przede wszystkim chwali się tym, że pochodzi z Tarnowskich Gór/B]
                  To już dużo na człowieka który z tąd wyjechał.Bo ja znam takich którzy nie bardzo się przyznają że pochodzą ze Śląska.
                  Lwów zawsze polski,Bytom zawsze niemiecki.
                  1 FOLKSDOJCZ BROWARU :D

                  Da seufzt sie still, ja still und flüstert leise:
                  Mein Schlesierland, mein Heimatland,
                  So von Natur, Natur in alter Weise,
                  Wir sehn uns wieder, mein Schlesierland,
                  Wir sehn uns wieder am Oderstrand.

                  Comment

                  • breslauer
                    Senior
                    • 05-2002
                    • 2690

                    #69
                    Jak wyczytałem w regionalnej prasie (ale to jeszcze przed długim weekendem) UNESCO zwróciło stronie polskiej dokumentację i wniosek dotyczący Hali Ludowej do uzupełnienia. Powód: brak uregulowanych kwestii własności nieruchomości.

                    Comment

                    • Gollum
                      Gość
                      • 09-2002
                      • 307

                      #70
                      Dyplomaci

                      Comment

                      • breslauer
                        Senior
                        • 05-2002
                        • 2690

                        #71
                        Z najnowszych wiadomości na temat wrocławskich i dolnośląskich zabytków w UNESCO:

                        "Opactwo w Krzeszowie w UNESCO

                        Pocysterski zespół klasztorny w Krzeszowie znajdzie się na liście światowego dziedzictwa kulturowego, wśród innych unikatowych zabytków. Wniosek w tej sprawie przyjęła właśnie UNESCO

                        - Cieszymy się, bo to oznacza oficjalne rozpoczęcie procedury umieszczania naszego sanktuarium na słynnej liście - powiedział nam wczoraj jeden z księży w Krzeszowie. W kompleksie klasztornym w Krzeszowie, nazywanym perłą śląskiego baroku, znajdują się wspaniałe freski namalowane przez Michała Willmanna. Zespół w Krzeszowie i wrocławska katedra są jedynymi obiektami z Dolnego Śląska, które mają być wpisane na listę UNESCO. "

                        Comment

                        • kamyczek77
                          Senior
                          • 09-2001
                          • 458

                          #72
                          No proszę - kilka lat mieszkałam w pobliżu Hali,ale dopiero teraz dowiedziałam się jaka jest jej historia.
                          Rzeczywiście dzięki forum można się wiele nauczyć i dowiedzieć.Ja nauczyłam się:
                          1.pić piwo
                          2.sprawdzać czy aby nie popełniłam błędu ort.w wypowiedzi
                          3.o piwie,o browarnictwie,o sprzątaniu po warzeniu
                          4.jak wpisać do profilu swoje dane
                          Dzięki za wszystko.
                          Od piwa z puchy bolą nas brzuchy!!!

                          Comment

                          • breslauer
                            Senior
                            • 05-2002
                            • 2690

                            #73
                            Z prasy wrocławskiej na temat Hali Ludowej:

                            "Duże szanse
                            W tamtym roku z Wrocławia wysłano część dokumentów, potrzebnych do tego, aby hale wpisać na listę światowego dziedzictwa UNESCO. W Paryżu, gdzie mieści się centrala UNESCO zażądano ich uzupełnienia, trzeba przedstawić koncepcje zarządzania i możliwości finansowania. I wtedy, kto wie? Może Wrocław będzie miał zabytek klasy światowej uznany przez UNESCO. Już w tej chwili Halę Ludową odwiedza 300-400 tys. osób rocznie.

                            Marcin Gąsiorowski - Gazeta Wrocławska"

                            Comment

                            • jerzy
                              piwoholik
                              • 10-2001
                              • 4705

                              #74
                              Artykuł z internetowych stron Gazety Wyborczej, prawodopodobnie również dziś w wersji papierowej.

                              Hala Ludowa zostanie wpisana na listę pomników historii

                              Hala Ludowa zostanie uznana za pomnik historii. Nieoficjalnie wiadomo, że w czwartek Rada Ochrony Zabytków pozytywnie zaopiniuje wniosek ministra kultury o wpisanie wrocławskiego zabytku na tę prestiżową listę.


                              Wprawdzie ostateczną decyzję podejmuje prezydent RP, ale nigdy jeszcze nie odrzucił rekomendacji ministra i rady.

                              - To najwyższa z możliwych kategorii zabytków w Polsce - mówi Paweł Skrzywanek, członek Narodowej Rady Ochrony Zabytków. W tej chwili na liście pomników historii jest 25 zabytków, m.in. klasztor jasnogórski, kopalnia soli w Wieliczce, zamek w Malborku i katedra w Gnieźnie. Wrocław wprowadził do tego towarzystwa tylko jeden obiekt - Stare Miasto.

                              Uznanie Hali za pomnik historii to kolejny krok w staraniach o wpisanie dzieła Maksa Berga na listę światowego dziedzictwa kulturalnego UNESCO. Miasto już od kilku walczy o rekomendację UNESCO. Ma duże szanse, bo Hala Ludowa to jedyna tego typu budowla na świecie. - Majstersztyk sztuki budowlanej, jakiego nikt później nie powtórzył - zapewniał Grzegorz Grajewski, dyrektor Regionalnego Ośrodka badań i Dokumentacji Zabytków, który razem z Jerzym Ilkoszem przygotowywał w ubiegłym roku wniosek do UNESCO.
                              (...)
                              browerzysta, abstynent i nałogowy piwoholik c[]

                              Światem rządzi miłość. Ja na przykład kocham piwo :]

                              Comment

                              • Piotras
                                Senior
                                • 08-2003
                                • 307

                                #75
                                swoja droga hala powstala z okazji pobicia Napoleona w 1813,(stuletnia rocznica)mozna dyskutowac o roli N.B w polskiej histori ale dla mnie jest osoba pozytywna.
                                A na razie to finaly kosza w hali wygladają super i niech tak zostanie(tylko moze ze szczesliwszym "finalem")

                                Comment

                                Przetwarzanie...
                                X
                                😀
                                🥰
                                🤢
                                😎
                                😡
                                👍
                                👎