Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

MATURA

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • marcopolok
    Senior
    • 10-2001
    • 2334

    #61
    chłopcy trochę realizmu!!!


    oto zagadka:

    mam w kieszeni 1zł i ochotę na piwko
    wchodzę do knajpy zamawiam cztery piwa. Wypijam płacę i wychodzę

    Jak to się stało

    ps. na maturze wybrany przedmiot "przystosowanie do życia w XXI wieku
    bez brody...

    Comment

    • Radegast
      Senior
      • 02-2001
      • 1124

      #62
      żąleną napisal/a


      Nie podłamuj się. Kiedyś w Świecie Młodych widziałem równanie długie na kilka linijek, z którego wynikało, że 2+2=5.
      Na pierwszych wykładach z nalizy matematyczne 1, wykładowca udowodnił nam, że tak jest. Nie robiąc żadnych błędów jedynie zakładając pewne (naturalnie słuszne) rzeczy.
      Już nie pamiętam dokładnie oco chodziło, tak to bym przytoczył
      Ja kosmita, w srod serow i wina piwa szukajacy

      Comment

      • slavoy
        Senior
        • 10-2001
        • 5052

        #63
        Z tymi trójkątami to faktycznie jest jakaś czarna magia. Widziałem to juz jakiś czas temu i też, jak Qbric, postanowiłem pobawić się w wycinanki. I WYCHODZIŁA DZIURA!
        Kruczek może tkwić w jakichś drobnych, ciężko zauważalnych dla oka i nożyczek różnicach w rozmiarach. Zauważcie że że obwód, jak i linie dzielące są dość grube... To może powodować złudzenie. Także przy wycinaniu i przykładaniu.
        Ale pewien nie jestem...
        Dick Laurent is dead.

        Comment

        • żąleną
          Sojowe Oddziały Bojowe
          • 01-2002
          • 13239

          #64
          slavoy napisal/a
          Z tymi trójkątami to faktycznie jest jakaś czarna magia. Widziałem to juz jakiś czas temu i też, jak Qbric, postanowiłem pobawić się w wycinanki. I WYCHODZIŁA DZIURA!
          Tak sobie myślę, że zagadka tych trójkątów nieźle obrazuje mechanizm powstawania dziury budżetowej.

          Comment

          • Piwofil
            Senior
            • 01-2002
            • 907

            #65
            Ja też wyciąłem, ale postanowiłem policzyc pola.
            Otóż powinno wyjść 32, 5 i tak tego na dole wychodzi 33 a na górze 32, chyba chodzi tu o grubość lini, no bo kwadrat nie mógł tak po prostu zniknąć, zapytam w poniedziałek pani od matemetyki.

            Dobrze że nie dają takich zadań na maturze.
            Last edited by Piwofil; 11-05-2002, 23:20.
            www.plhaft.prv.plPiwo to to co powoduje radość w moim życiu, napędza mnie do działania i jest moją motywacją. Jedynie kobiety są lepsze od niego :DD

            Comment

            • jerzy
              piwoholik
              • 10-2001
              • 4705

              #66
              Bo to wcale nie jest trójkąt!!!
              Przypatrzcie się dobrze siatce lub przyłóżcie linijkę...
              browerzysta, abstynent i nałogowy piwoholik c[]

              Światem rządzi miłość. Ja na przykład kocham piwo :]

              Comment

              • żąleną
                Sojowe Oddziały Bojowe
                • 01-2002
                • 13239

                #67
                jerzy napisal/a
                Bo to wcale nie jest trójkąt!!!
                Przypatrzcie się dobrze siatce lub przyłóżcie linijkę...
                Jest, jest - godzinę temu zrobiłem ten trick na żywo, z kartką i nożyczkami, i wychodzi tak samo.

                Chociaż jak tak patrzę i patrzę, to mi się z tego kwadrat zaczyna robić...

                Comment

                • Qbric
                  Senior
                  • 04-2001
                  • 427

                  #68
                  He he. Widze, że trochę zamieszałem tą zagadką Po przeczytaniu tych wszystkich postów sam zacząłem sie głowić nad zadaniem i przed chwilą chyba rozwiązałem!!!
                  Nie będę jednak zdradzał swojego odkrycia, aby nie zostać posądzonym o to, że wcześniej już wiedziałem i była to tylko podpucha. Pomogły mi bardzo te wszystkie Wasze rozważania i pomysły, a szczególnie jednego Forumowicza z Wrocławia...

                  PS. Kurcze, ale mnie korci żeby powiedzieć
                  Last edited by Qbric; 12-05-2002, 00:33.
                  Grill bez piwa NIE! - Piwo bez grilla TAK!

                  Comment

                  • Qbric
                    Senior
                    • 04-2001
                    • 427

                    #69
                    Originally posted by marcopolok
                    Jak to się stało
                    Zabij mnie. Nie wiem!
                    Niech maturzyści wezmą sie do roboty! W końcu to oni ostatni mają wyż intelektualny!
                    Grill bez piwa NIE! - Piwo bez grilla TAK!

                    Comment

                    • D_Ojlidy
                      Member
                      • 03-2002
                      • 38

                      #70
                      Według mnie jerzy ma rację - to nie jest trójkąt! Przeciwprostokątna 'trójkąta' górnego jest trochę wklęsła a dolnego wypukła. A to dlatego, że kąty trójkącików składowych (zielonego i czerwonego) są różne. No i z tej nadwyżki wychodzi to brakujące pole.
                      Uwolnić piwo z beczek!

                      Comment

                      • pieczarek
                        zwykle cham i prostak
                        • 06-2001
                        • 5011

                        #71
                        Jerzy ma rację. Na pewno co najmniej górny "trójkąt" nie jest trójkątem. Widać gołym okiem bez przykładania linijki.
                        Proszę o następne ciekawe zadanko. Matura już dawno za mną i mogę się bez stresów pobawić.

                        Comment

                        • nexus_44
                          Gość
                          • 04-2002
                          • 44

                          #72
                          Problem nie leży w grubościach konturów ani we wklęsłości, czy wypukłości boków. To zbyt mała nieścisłość, żeby uzyskać AŻ jedną jednostkę powierzchni więcej. Zresztą niektórzy się już bawili w wycinanki i też tak wychodziło. To jakaś magia. W pierwszym trójkącie suma pól poszczególnych figur wynosi 32, a pole całego trójkąta 32,5...

                          Comment

                          • jerzy
                            piwoholik
                            • 10-2001
                            • 4705

                            #73
                            To żadna magia - to test na ilość wypitego piwa:
                            Bo po jednym wzrok się wyostrza, a umysł staje się krytyczny. I wtedy widać wyraźnie, że figura na górze jest czworokątem wklęsłym, a ta na dole byłaby czworokątem wypukłym (gdyby nie ta dziura).
                            Po większej ilości wypitego człowiek zaczyna wierzyć w cuda...
                            Last edited by jerzy; 12-05-2002, 14:45.
                            browerzysta, abstynent i nałogowy piwoholik c[]

                            Światem rządzi miłość. Ja na przykład kocham piwo :]

                            Comment

                            • nexus_44
                              Gość
                              • 04-2002
                              • 44

                              #74
                              To ja idę się napić i dopiero zacznę się głowić... -->

                              Comment

                              • Qbric
                                Senior
                                • 04-2001
                                • 427

                                #75
                                Originally posted by jerzy
                                To żadna magia - to test na ilość wypitego piwa:
                                Bo po jednym wzrok się wyostrza, a umysł staje się krytyczny. I wtedy widać wyraźnie, że figura na górze jest czworokątem wklęsłym, a ta na dole byłaby czworokątem wypukłym (gdyby nie ta dziura).
                                Po większej ilości wypitego człowiek zaczyna wierzyć w cuda...
                                Właśnie o to chodzi! Szkoda, że wpadłem na to tak późno.

                                Wczoraj w nocy przestałem robić to "na oko" bo "na oko" nic nie wychodzi. Wziąłem kalkulator i wyliczyłem! W kolejności: długości boków, kąty w trójkątach, pola (te brakujące też) i wyszło!
                                Wyszło tak, że ta figura, jak słusznie zauważono, trójkątem nie jest. Mało tego, te małe trójkąciki (red&green) mają różne kąty przy dłuższej podstawie. Różnica wynosi wg moich obliczeń: 1°14°43,31 dla dokładności . stąd złudzenie, że ich przeciwprostokątne tworzą linię prostą. Jaką linię tworzą przedstawiłem na załączonym obrazku.
                                Wartość szarego pola, wg wyliczeń, równa jest 0.5. Mnożąc to przez 2, otrzymujemy 1 czyli brakujący kwadracik.
                                co należało dowieść

                                Wniosek jest taki, że trzeba się napić piwa przed rozwiązywaniem takich zadań

                                PS. Przy rozwiązywaniu zagadki korzystałem z kalkulatora, własności funkcji sin(x), arc sinx i piwa
                                Last edited by Qbric; 12-05-2002, 18:53.
                                Grill bez piwa NIE! - Piwo bez grilla TAK!

                                Comment

                                Przetwarzanie...
                                X
                                😀
                                🥰
                                🤢
                                😎
                                😡
                                👍
                                👎