Zasady dotyczące cookies: W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies. Więcej szczegółów w naszej „Polityce Cookies”/”Polityce Prywatności”. Po zalogowaniu komunikat nie jest widoczny.

Browar.biz
Nazwa Użytkownika Hasło
Sklep Wyszukiwarka Forum Browaru Poczta Zarejestruj się!

Dowiedz się więcej o PremiumUżytkownikach

Piwo. Wszystko, co musisz wiedzieć, żeby nie wyjść na głupka. Tomasz Kopyra Sklep Centrum Piwowarstwa zaprasza na zakupy!
-
-
:: Cena: 45.99zł / 41.39

Piwowarstwo:
Rewela(olu)cyjna książka, która pozwoli ci stać się piwnym geekiem i świadomie korzystać z owoców trwającej „piwnej rewolucji”.

Wild Brews: Beer Beyond the Influence of Brewer’s Yeast, Jeff Sparrow Sklep Centrum Piwowarstwa zaprasza na zakupy!
-
-
:: Cena promocyjna - zamiast 85.99zł,
zapłacisz jedynie
: 77.39zł - tylko do 30-06-2019!
Anglojęzyczna:
Świat lambików, flanders red i brown ale, ich amerykańskich odpowiedników opisany w przystępny sposób. Piwowarzy odnajdą tutaj szczegółowe opisy metod, procedur piwowarskich służących stworzeniu tych wyjątkowych piw.
Odpowiedz

Narzędzia Sposób wyświetlania
Stare 13-03-2009, 12:51
Niedzwiadek14 Niedzwiadek14 is offline
Senior

Miejscowość: Kutno-Marsylia
Standardowy Browarnictwo w Jarocinie

Moze ktos Mi pomoze rozwinac ten temat ?
Ja wiem tyle co podaje spis Fredricha tzn

Melchior Lewandowicz Brauerei-1865-1892
Brauerei Jarotschin Wandelt-1898
Wladyslaw Leciejewski Brauerei-1920

Brauerei Dziurdczynski-1910-1914
Z gory dziekuje i pozdrawiam serdecznie!
Odpowiedz cytując
Stare 18-03-2009, 10:00
Kałusz Kałusz is offline
Senior

Miejscowość: Warszawa

Spisy adresowe podają datę 1897 jako rok założenia browaru, którego właścicielem był wtedy W.Leciejewski. Być może jest to rok przejęcia przez niego już istniejącego zakładu. Tuż przed I wojną - ok 1913 roku - browar zatrudniał 12 robotników. Został zamknięty w roku 1914. Księgi adresowe z lat 1922-1923 podają nazwisko Józefa Hagera jako właściciela browaru, choć browar wciąż funkcjonował pod dawną nazwą "W.Leciejewski". Mam w zbiorze butelkę z takim właśnie napisem " Browar Jarocin W. Leciejewski właściciel Józef Hager".

Browar znajdował się przy ulicy Kilińskiego 29. Podejrzewam, że działał do połowy lat dwudziestych XXw - wzmianki o nim "znikają" z ksiąg adresowych wydawanych po 1925 roku ( przynajmniej ja nie znam późniejszych wzmianek o nim).

Ciekawostką - dla mnie, jako kolekcjonera butelek, jest to, że na flaszkach sprzed 1914 roku napisy są dwujęzyczne - po polsku i niemiecku. Mam takie dwie, zieloną i białą.
Stare 19-03-2009, 20:28
Kałusz Kałusz is offline
Senior

Miejscowość: Warszawa

W "Księdze adresowej przemysłu, handlu i finansów" z 1922 roku znalazłem informację, że browar w Jarocinie należał do Józefy Frankiewiczównej. Profil działalności firmy W.Leciejewskiego określono jako:" browar, hurtowy skład piwa i faryka wody selterskiej".
Stare 26-10-2018, 11:32
majlosz majlosz is offline
Junior

Miejscowość: Jarocin
Standardowy

Odgrzewam kotleta, kontaktowałem się z historykami z Jarocina i mam kilka informacji.
Browar przy Kilińskiego należał do Józefy Frankiewicz (od 1920 Hager).

"Znamy też nazwisko Siegmunda Wernera, który w Jarocinie prowadził pod koniec XIX w. wytwórnię wody mineralnej. Być może to od niego Leciejewski kupił zakład, choć jest to tylko ustny przekaz, niepotwierdzony."

"Browar prowadzili także w Jarocinie Dziurzyńscy - i w okresie zaborów, i później w okresie międzywojennym. Hurtownię piwa mieli w międzywojniu przy ob. ulicy Wrocławskiej 23 (Henryk Dz.).

Znamy też nazwisko właściciela W. Niebischa z Jarocina: Bierverlag und Mineralwasserfabrik - W. Niebisch, Jarotschin."
Odpowiedz cytując
Stare 27-10-2018, 08:49
Fotka Użytkownika: Piwowar
Piwowar Piwowar is offline
PremiumUżytkownik

Miejscowość: Norymberga/Opole
Standardowy

Browar przy Kilińskiego nie posiadał napędu maszynowego i warzył tylko piwa górnej fermentacji. Będąc w rękach pani Frankiewicz prawdopodobnie w ogóle nie działał, ponieważ podczas pierwszej wojny produkcję wstrzymano. Uruchomił go dopiero J. Hager.

Poza tym w Jarocinie działało koło 1880 roku czterech bednarzy: Max Hoffmann, Mateusz Jankowski, Franciszek Przybylski i Leonard Wojciechowski. Kotlarstwem trudnił się Laur. Kucharzewski.

Poznaj
http://www.browar.biz/centrumpiwowar...ndrzej_urbanek
Historię piwowarstwa w Brzegu i okolicachhttp://www.browar.biz/centrumpiwowar...ndrzej_urbanek
Już dostępne! "Browary akcyjne Wrocławia"
Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Narzędzia
Sposób wyświetlania

Zasady
Zakładać nowe dyskusje: Nie możesz
Odpowiadać: Nie możesz
Dodawać załączniki: Nie możesz
Edytować własne wiadomości: Nie możesz

Kod vB: Tak
Mordki: Tak