Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

dlaczego 6,2%

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • nawyk
    Member
    • 07-2002
    • 64

    dlaczego 6,2%

    Czesc witam wszystkich!

    Nurtuje mnie taki problem: dlaczego wiekszosc piw ma teraz 6,2% alkoholu, a nie np. 4,3% jak to drzewiej bywalo. Jestem tu nowy, wiec jezeli temat juz byl to prosze odeslac mnie do archiwum.

    pozdrawiam
    Jak się nie ma, to się lubi wszystko...
  • jerzy
    piwoholik
    • 10-2001
    • 4705

    #2
    Największa różnica jest w sposobie obliczania procentów - kiedyś podawana % wagowy (niższy), a teraz z powodów marketingowych % objętościowy (wyższy).
    browerzysta, abstynent i nałogowy piwoholik c[]

    Światem rządzi miłość. Ja na przykład kocham piwo :]

    Comment

    • nawyk
      Member
      • 07-2002
      • 64

      #3
      jerzy napisal:
      Największa różnica jest w sposobie obliczania procentów - kiedyś podawana % wagowy (niższy), a teraz z powodów marketingowych % objętościowy (wyższy).

      nawyk:
      Ale mnie sie wydaje ze procentaż sobie rośnie i rośnie co jakiś czas (może się mylę). No bo gdyby chodziło tylko o zmianę sposobu liczenia, to skoczyłby raz i tyla.
      Jak się nie ma, to się lubi wszystko...

      Comment

      • adam16
        Senior
        • 02-2001
        • 9865

        #4
        Można się zgodzić iż jest pewna tendencja wzrostowa zawartości alkoholu w piwie. Ale o tym już gdzieś pisaliśmy.
        Browar Hajduki.
        adam16@browar.biz
        Wspieraj swój Browar! Stań się Premium - Użytkownikiem!

        Krasnoludki są na świecie, a w każdym razie w Chorzowie ;) a dowodem jest to, iż do domowego piwa siusiają :D - mam KWASIŻURA :D

        Comment

        • And69
          Senior
          • 06-2002
          • 1487

          #5
          Taraz w niektórych firmach jesst tendencja w drugą stronę .

          Comment

          • nawyk
            Member
            • 07-2002
            • 64

            #6
            And69 napisal/a:
            Taraz w niektórych firmach jesst tendencja w drugą stronę .

            nawyk:
            Miło mi to słyszeć (czytać)! A w których niektórych?
            Jak się nie ma, to się lubi wszystko...

            Comment

            • szostak
              Gość
              • 02-2002
              • 1176

              #7
              Podejrzewam, że zawartość alkoholu jest taka sama tam gdzie pisze 4,7, jak i tam, gdzie jest 6,2. Tyle tylko, że polskie browary uparły się podawać maksymalną (a więc zapewne nigdy nie osiąganą) zawartość alkoholu. Na przykład Słowacy podają zawartość bodajże średnią, więc wychodzi mniej.

              Comment

              • ART
                mAD'MINd
                • 02-2001
                • 23799

                #8
                ale nie da się ukryć że polskie standardowe jasne pełne jest mocniejsze (średnio rzecz biorąc) od swojego np. czeskiego odpowiednika.
                - Wspieraj swój Browar! Stań się Premium - Użytkownikiem!
                - Moje: zbieranie - Opole & warzenie - Browar Domowy Świński Ryjek ****
                - Uwarz swoje piwo domowe z naszym Centrum Piwowarstwa

                Sprawy dotyczące postów/wpisów/wątków/tematów zgłaszaj proszę narzędziem "Zgłoś [moderatorowi]" (Ikonka flagi przy danym wpisie).

                Comment

                • jerzy
                  piwoholik
                  • 10-2001
                  • 4705

                  #9
                  szostak napisał(a)
                  ...polskie browary uparły się podawać maksymalną (a więc zapewne nigdy nie osiąganą) zawartość alkoholu.
                  Czemu od razu "uparły się"? Przecież wszyscy prawidłowo podają: DO X%. Wiadomo, że niestety dla polaczków najistotniejsza w piwie jest zawartość alkoholu , natomiast dla nielicznych koneserów nie ma to chyba większego znaczenia. A takie "życzeniowe" podawanie jakiś parametrów sprzedawanego towaru nie jest wyłączną domeną browarów.
                  browerzysta, abstynent i nałogowy piwoholik c[]

                  Światem rządzi miłość. Ja na przykład kocham piwo :]

                  Comment

                  • Krzysiu
                    Krzysiu
                    • 02-2001
                    • 14936

                    #10
                    Nikt się nie "uparł", ani nikt tego nie zrobił z powodów "marketingowych". Sposób opisu piwa na etykiecie reguluje Polska Norma A/79098, i właśnie zmiana normy chyba w 1985 r. wymusiła zmianę sposobu podawania zawartości alkoholu w piwie. Polską tradycją jest podawanie górnej granicy zawartości alkoholu, natomiast dopuszczalna różnica to jest (a przynajmniej był w latach osiemdziesiątych) do 1,5 punktu procentowego.
                    Tak więc piwo o zawartości "do 6,2 % alk." ma mieć tego alkoholu objętościowo od 4,7% do 6,2%.

                    Comment

                    • nawyk
                      Member
                      • 07-2002
                      • 64

                      #11
                      ART napisal:
                      ale nie da się ukryć że polskie standardowe jasne pełne jest mocniejsze (średnio rzecz biorąc) od swojego np. czeskiego odpowiednika.

                      nawyk:
                      O to to to! Nawet pomijając sposoby liczenia i prezentacji zawartości alku w piwie, łatwo sprawdzić na samym sobie:
                      takiego choćby Pilsnera czy Kozela można sączyć przez cały długi wieczór i wstać o świcie świeżym jako ptaszę, a po 2-3 przeciętnych polskich już nie. Oczywiście tylko IMHO.
                      Jak się nie ma, to się lubi wszystko...

                      Comment

                      • Krzysiu
                        Krzysiu
                        • 02-2001
                        • 14936

                        #12
                        nawyk napisal/a
                        ...a po 2-3 przeciętnych polskich już nie.
                        Chyba musisz iść do lekarza. Jakbym ja miał kłopoty ze wstawaniem po 2- 3 piwach, to chyba bym się powiesił.

                        Comment

                        • nawyk
                          Member
                          • 07-2002
                          • 64

                          #13
                          Krzysiu napisał(a)

                          Chyba musisz iść do lekarza. Jakbym ja miał kłopoty ze wstawaniem po 2- 3 piwach, to chyba bym się powiesił.
                          Nie mówię o kłopotach ze wstawaniem , tylko o takim jakimś nieprzyjemnym szumie w głowie czy cóś. Po czeskich (tych, których próbowałem) tego nie doświadczyłem. Stąd wniosek że są słabsze, jak by tego nie przeliczać.
                          Jak się nie ma, to się lubi wszystko...

                          Comment

                          • Kemp
                            Senior
                            • 03-2002
                            • 357

                            #14
                            Zawartość alkoholu jest ściśle uzależniona od zawartości ekstraktu w brzeczce. Polska Norma podaje przedziały w jakich powinny mieścić się te parametry. Rzadko się zdarza trafienie w " punkt " z zawartością alkoholu, z tąd istnieje odchyłka dolna i górna. Ludzie piwo to nie gwoździe, tego nie robi się od matrycy!!!
                            Kemp

                            Comment

                            • Marusia
                              Senior
                              • 02-2001
                              • 20211

                              #15
                              nawyk napisal/a

                              nawyk:
                              ...wieczór i wstać o świcie świeżym jako ptaszę, a po 2-3 przeciętnych polskich już nie. Oczywiście tylko IMHO.
                              No, naprawdę idź do lekarza. U mnie bez szumu jest spokojnie 3-4 piwka A w lepszy dzień 5
                              www.warsztatpiwowarski.pl
                              www.festiwaldobregopiwa.pl

                              www.wrowar.com.pl



                              Comment

                              Przetwarzanie...
                              X
                              😀
                              🥰
                              🤢
                              😎
                              😡
                              👍
                              👎