Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Słody amerykańskie - zestawienie [Michalh]

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • ART
    mAD'MINd
    • 02-2001
    • 23782

    Słody amerykańskie - zestawienie [Michalh]

    Michalh (dziękuję!) zgodnie z obietnicą złożoną niegdyś na Forum, podjął się próby przygotowania dla nas zestawienia słodów stosowanych w Ameryce Pólnocnej + surowców niesłodowanych i ich polskich odpowiedników.

    Ponieważ amerykańskie receptury w sieci są najbardziej rozpowszechnione, zapewne niejednemu eksperymentującemu piwowarowi domowemu przyda się taka ściąga.

    Michalh podesłał mi swoje dzieło jeszcze w pierwszej połowie kwietnia niestety dopiero teraz je publikuję tutaj (wybaczcie!).

    Autor prosi o wyrozumiałość - gdyby ktoś z Was trafił na nieścisłości lub zechciałby uzupełnić dane niechaj zgłasza je w tym temacie. Wspólnymi siłami łatwiej dojść do perfekcji

    Załącznik (zzipowany) zawiera plik XLS (Excel) oraz arkusz przetworzony na HTML aby osoby bez excela także mogły skorzystać z pracy Michalh.

    Aha! Arkusz zawiera także tabelę najczęściej stosowanych gatunków chmielu wraz z ich typową zawartością alfa-kwasów.

    Zapraszam zatem do zapoznania się z materiałem a następnie do dyskusji!
    Attached Files
    - Wspieraj swój Browar! Stań się Premium - Użytkownikiem!
    - Moje: zbieranie - Opole & warzenie - Browar Domowy Świński Ryjek ****
    - Uwarz swoje piwo domowe z naszym Centrum Piwowarstwa

    Sprawy dotyczące postów/wpisów/wątków/tematów zgłaszaj proszę narzędziem "Zgłoś [moderatorowi]" (Ikonka flagi przy danym wpisie).
  • crizz
    ...
    • 02-2003
    • 1255

    #2
    Drodzy Piwowarzy,

    52 pobrania pliku i ani słowa komentarza?!

    Michalh, a może pokazać, jak dobierać proporcje naszych 4 rodzajów słodu, aby otrzymać przybliżony efekt do oryginału? Mam tu na myśli wyłącznie barwę, oczywiście. Czy ja dobrze rozumiem, że wystarczy wziąć 57% naszego pilzneńskiego i 43% monachijskiego, aby otrzymać efekt Belgian Pale albo German Vienna? Z proporcji w przybliżeniu tak wychodzi:

    57% * 2.1 + 43% * 13.0 = 6.8

    Jeśli mój tok rozumowania jest błędny, proszę o wyprostowanie.

    Comment

    • Krzysiu
      Krzysiu
      • 02-2001
      • 14936

      #3
      Zapoznałem się z tym, trochę sobie przeredagowałem. Bardzo dobra sprawa. Niestety w niektórych recepturach występują nazwy własne słodów, stosowane w niektórych słodowniach - bez bardziej szczegółowego opisu nie do ugryzienia.

      Tabelę z chmielami mogłeś dać całą, są tam przydatne, podstawowe informacje, do jakich piw stosować poszczególne odmiany. Przydałoby się tam wpasować polskie chmiele, ale to musiałby zrobić jakiś znawca od chmielu.

      Comment

      • Krzysiu
        Krzysiu
        • 02-2001
        • 14936

        #4
        Po przekopaniu się przez różne słody stwierdzam, że co słodownia, to obyczaj. Właściwie trudno je nawet porównywać, bo parametry słodu zależą nie tylko od technologii, ale i od jakości użytego jęczmienia. W samej barwie słodu jest rozrzut nawet kilkunastoprocentowy (pilzeński ze Strzegomia to 3 - 4 EBC).

        O zastępowaniu słodu wiedeńskiego mieszanką pilzeńskiego i monachijskiego pisał już Czes, chyba w Browamatorze (pytania do eksperta). Myślę, że spokojnie można stosować taki sposób przeliczania, jak Crizz zaprezentował wyżej. Niestety dotyczyć to będzie tylko barwy, inne własności słodów są trudno podrabialne.

        i jeszcze a propos przeliczania barwy słodów i piwa:

        L = (EBC + 1,2) / 2,65
        EBC = L x 2.65 - 1,2

        L: barwa w skali Lovibonda
        1 EBC: barwa w skali EBC

        Comment

        • michalh
          Senior
          • 12-2002
          • 284

          #5
          Co do mieszanki słodu pilzeńskiego i monachijskiego - zgadzam się z Krzysiem, że tylko barwa będzie przypominać wiedeński. Smak będzie inny. Gdyby ważna była tylko barwa, to można by używać tylko pilzeńskiego i barwiącego bez innych rodzajów.

          Co do wzoru podanego przez Krzysia - właśnie taki jest zastosowany w arkuszu Excelowym w załączniku tematu.

          Rodzaje słodów sa oczywiście uzależnione od producenta, często nazwa jest taka sama, a różnią się barwą. Patrząc na słody amerykańskie i inne, widać że producenci stosują nazwy własne, ale mówiące coś o rodzaju słodu - porównując te nazwy z tabelą w tym temacie można się domyślić o jaki słód chodzi. BArwy też są różne, ale dany gatunek ma barwę w pewnym zakresie zbliżonym do tego w tabeli. Świat słodów nie jest czarno-biały i dlatego wlaśnie jest taki ciekawy. Tak więc do technicznej tabelki trzeba dołożyć trochę intuicji i pewne parametry traktowac jako orientacyjne.

          W temat chmielowy na razie mocno nie wchodziłem, może ktoś napisze coś o odpowiednikach chmielów. Ja przyjąłem proste przeliczenie - jeżeli chmiel w oryginalnej recepturze ma mało (3-5) alfa-kwasów, to jest aromatyczny ( i daję polski aromatyczny), a jak ma ich dużo, to jest goryczkowy - i tyle.

          Comment

          • Krzysiu
            Krzysiu
            • 02-2001
            • 14936

            #6
            I jeszcze jedna informacja, która często się przewija w recepturach: "2-row" i "6-row" to skrótowe określenie podstawowego słodu jęczmiennego jasnego - wykonanych odpowiedni z jęczmienia dwurzędowego i sześciorzędowego. Odpowiednikiem u nas jest słód pilzeński.

            Comment

            • Borysko
              Senior
              • 02-2004
              • 1144

              #7
              Gdyby ktoś chciał się zagłębić w tematykę 2 row i 6 row, to polecam stronę:
              home brew, home brewing, beer ingredients, homebrew, beer kits, beer equipment,brewing equipment


              Poza tym na stronie:
              home brew, home brewing, beer ingredients, homebrew, beer kits, beer equipment,brewing equipment


              w dziale "library" można znaleźć wiele ciekawych informacji na inne tematy dotyczące browarnictwa amatorskiego

              Comment

              • Shlangbaum
                Senior
                • 03-2005
                • 5828

                #8
                Minęły dwa lata. Na polskim rynku pojawiły się nowe produkty. Czy znalazłby się jakiś doświadczony piwowar, który słody amerykańskie porównałby z produktami Weyermanna dostępnymi w BA

                Krakowski Konkurs Piw Domowych !

                Comment

                • Krzysiu
                  Krzysiu
                  • 02-2001
                  • 14936

                  #9
                  Da się to zrobić tylko pośrednio. Ale każda teoria słodownictwa mówi, że słody z róznych słodowni są właściwie nieporównywalne.

                  Prosty przykład: to, co w Polsce jest słodem karmelowym jasnym, w Niemczech będzie zawsze karmelowym ciemnym.

                  Comment

                  • e-prezes
                    Senior
                    • 05-2002
                    • 19159

                    #10
                    Ciekawe jak dziś ma się takie zestawienie... i na ile jest pomocne.

                    Comment

                    • zgoda
                      Senior
                      • 05-2005
                      • 3516

                      #11
                      Dzisiaj prawie wszystko możesz kupić w Polsce.
                      Browar Clair de Lune - zapiski literackie, brewing log, na fejsbóku, blog

                      Comment

                      • e-prezes
                        Senior
                        • 05-2002
                        • 19159

                        #12
                        Karastan nigdzie nie widziałem, ale w sumie gdzieś mam zapisane jak go "zbudować" w oparciu o inne słody.

                        Comment

                        Przetwarzanie...
                        X
                        😀
                        🥰
                        🤢
                        😎
                        😡
                        👍
                        👎