Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Kilka pytan absolutnego amatora.

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • bommbel
    Junior
    • 03-2006
    • 22

    Kilka pytan absolutnego amatora.

    Witam! Ostatnio wpadłem na genialny pomysł ze mógłbym sobie naważyć piwa jakby to nie brzmiało Jestem kompletnym amatorem i jak do tej pory nie miałem zielonego pojęcia co i jak. Po lekturze forum znalazłem kilka odpowiedzi ale mam tez sporo wątpliwości. Mam w związku z tym kilka pytań. Przeczytałem sporo tematów na forum i artykułów na stronie ale nadal mam pewne wątpliwości co do sprzętu i sposobu działania. Jako że z reguły lubię sobie wszystko zaplanować zanim się za cos wezmę, tak wiec stad ten temat. Zapewne wiele podobnych pytań już było i będziecie mieli ochotę mnie zmieszać z błotem za powielanie tematów, jednak proszę o wyrozumiałość i z góry dziękuje za wszystkie odpowiedzi.
    Na początek do czego dążę? Chciałbym na początek uwarzyć sobie standardowe 20L piwa z jakiegoś „gotowca” ... nie oczekuje niczego wyszukanego, byle dało się bez problemu wypić i miało te kilka % . Jak pierwsza produkcja się powiedzie to do wakacji mam zamiar wyprodukować trochę więcej . Póki co skupie się na tym „pierwszym razie”.
    Sprzęt: (myślę jeszcze nad zestawem z biowinu lub browar amatora ale jeszcze nie jestem pewien czy potrzebuje cały ten sprzęt ... im mniej będzie kosztowal tym lepiej wiadomo student nigdy pieniędzy dużo nie ma )
    Z lektury forum i artykułów wiem ze przede wszystkim będę potrzebował garnek. Największy jakim dysponuje w domu ma 6L ... przeczytałem ze 6L to minimum a zalecane jest 10L ... dlaczego akurat 10L ?? wg Tego co jest tu napisane http://www.browar.biz/artykuly.php?id=53 to w garnku będzie tylko brzeczka (najprawdopodobniej 1,7kg z biowinu) i 2 litry wody i cukier ... wiec ten mój garnek 6L spokojnie starczy ... ale dlaczego zalecane jest 10L ?? może cos przeoczyłem ??

    Wiadro do fermentacji:
    Czy musi to być koniecznie specjalne wiadro do kontaktu z zywnoscia ?? Czy mogę po prostu kupić pierwsze lepsze wiadro ??
    Kolejne pytanie to czy jest sens kupować wiadro z zaworkiem na dole, skoro osad się zbiera na dnie to czy podczas przelewania do butelek nie będzie siła rzeczy spływał prosto przez zawór ?? Czy może lepiej kupić wiadro bez zaworu i przy pomocy rurki sobie wszystko zlewać ??
    Czy rurka do fermentacji jest potrzebna do wiadra ?? czy można po prostu lekko uchylić pokrywkę żeby gaz miał gdzie uciekać ??

    Areometr:
    Czy jest on w ogóle potrzebny ?? Wiem ze dzięki niemu dowiem się kiedy piwo powinno zostać przelane do butelek. Wiem ze piwo powinno fermentować 4-5 dni ... ale czy jak postoi dłużej to czy cos może mu się stać ?? Czy jednak areometr to tak ważna rzecz ??

    Dobra teraz przejdźmy już do samego procesu.
    Zakładamy ze mam już tzw. „gotowca”. Co dalej ? Na stronie biowinu jest taki przepis http://www.biowin.pl/?bio=1&lang=pol...cb9e266d3dade2
    Łącząc to z instrukcja „Podstawy warzenia piwa z wykorzystaniem "gotowców"” ... pozostaje mi jedno pytanie w jakiej temperaturze i przez ile gotować taka mieszankę ??

    Później przelewam brzeczkę do wiadra fermentacyjnego przesączając ja przez ... no właśnie kolejne pytanie. Widziałem ze polecane są wygotowane pieluchy (tetrowe zapewne). Czy może być tez wykorzystana np. pończocha ?? albo sito z otworkami 3mm (bo takim akurat dysponuje)

    Później dodajemy drożdże, mieszamy i całość ma sobie stać w bezpiecznym miejscu kilka dni aż dojdzie po czym rozlewam całość do butelek do których dodaje łyżeczkę cukru (a czy może być np. miód albo syrop owocowy ??) i czekam kilka tygodni na swój pierwszy złocisty trunek.

    Domyślam się ze te pytania to dla wielu z was rzecz oczywista i ze wielu z was to irytuje ze po raz x osoba y zadaje te same pytania ale liczę ze znajdzie się ktoś to mi odpowie. Z góry dzięki.
    Pozdrawiam Bommbel
  • joelka
    Senior
    • 03-2005
    • 817

    #2
    Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika bommbel
    Witam! Ostatnio wpadłem na genialny pomysł ze mógłbym sobie naważyć piwa jakby to nie brzmiało
    Nawarzyć od warki chociażby. To pierwszy etap jaki musisz przejść, chyba że tylko chcesz wiedzieć ile waży puszka piwa

    Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika bommbel
    Sprzęt: (myślę jeszcze nad zestawem z biowinu lub browar amatora ale jeszcze nie jestem pewien czy potrzebuje cały ten sprzęt ...
    Znów zrobię antyreklamę sklepom ale nie potrzebujesz całego kompletu z bajerami. Tym bardziej jeśli nie chcesz zacierać a jedynie zrobić z gotowca.

    Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika bommbel
    Wiadro do fermentacji:
    Czy musi to być koniecznie specjalne wiadro do kontaktu z zywnoscia ?? Czy mogę po prostu kupić pierwsze lepsze wiadro ??
    Lepiej zainwestuj w wiadro z atestem do spożywki chyba że chcesz mieć w piwie posmaki i aromaty gumowo platikowe z tandetnych wiader z działu przemysłowego Ceny są te same.

    Comment

    • joelka
      Senior
      • 03-2005
      • 817

      #3
      Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika bommbel
      Kolejne pytanie to czy jest sens kupować wiadro z zaworkiem na dole, skoro osad się zbiera na dnie to czy podczas przelewania do butelek nie będzie siła rzeczy spływał prosto przez zawór ?? Czy może lepiej kupić wiadro bez zaworu i przy pomocy rurki sobie wszystko zlewać ??
      Czy rurka do fermentacji jest potrzebna do wiadra ?? czy można po prostu lekko uchylić pokrywkę żeby gaz miał gdzie uciekać ??
      Polecam dwa wiadra. Jedno bez kranika na fermentację burzliwą, a drugie z kranikiem na fermentację cichą. Sprawdzona metoda. Jeśli zechcesz przelewać prosto z wiadra po burzliwej może Ci się dostać strasznie dużo osadu z drożdży. Wygodniej jest po skończonej fermentacji zdekantować rurką do wiadra z kranikiem i przez kranik do butelek lub pozostawić jeszcze piwo na cichą f.

      Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika bommbel
      Areometr:
      Czy jest on w ogóle potrzebny ?? Wiem ze dzięki niemu dowiem się kiedy piwo powinno zostać przelane do butelek. Wiem ze piwo powinno fermentować 4-5 dni ... ale czy jak postoi dłużej to czy cos może mu się stać ?? Czy jednak areometr to tak ważna rzecz ??
      Skoro nie chcesz wiedzieć do ilu odfermentowało Twoje piwo to Twój wybór. Piwo i tak Ci wyjdzie.

      Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika bommbel
      Później przelewam brzeczkę do wiadra fermentacyjnego przesączając ja przez ... no właśnie kolejne pytanie. Widziałem ze polecane są wygotowane pieluchy (tetrowe zapewne). Czy może być tez wykorzystana np. pończocha ?? albo sito z otworkami 3mm (bo takim akurat dysponuje)
      Nie kapuję, niech mnie ktoś oświeci: co Ty chcesz filtrować mając gotowca? Bo jeśli szyszki chmielowe to lepiej chmielić w woreczkach.

      Kolego. Ja też nie przepadam za wyszukiwarką browar.biz ale wejdź na temat "Twoje warzenie" lub "kołyska piwowarska" i gwarantuję Ci, że znajdziesz to, co potrzebujesz żeby zaspokoić swoją ciekawość.

      Pozdrawiam

      Comment

      • bommbel
        Junior
        • 03-2006
        • 22

        #4
        dzięki wielkie za szybka odpowiedz ... z tym warzeniem to faktycznie cos mi nie wyszło
        a co do filtrowania to od nadmiaru informacji chyba mi się trochę wszystko pomieszało
        Last edited by bommbel; 13-03-2006, 18:51.

        Comment

        • wojtek1
          Senior
          • 02-2004
          • 118

          #5
          Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika joelka
          Polecam dwa wiadra. Jedno bez kranika na fermentację burzliwą, a drugie z kranikiem na fermentację cichą. Sprawdzona metoda. Jeśli zechcesz przelewać prosto z wiadra po burzliwej może Ci się dostać strasznie dużo osadu z drożdży. Wygodniej jest po skończonej fermentacji zdekantować rurką do wiadra z kranikiem i przez kranik do butelek lub pozostawić jeszcze piwo na cichą f.
          Pozdrawiam
          To do tego z kranikiem proponuję profilaktycznie dokupić reduktor osadów choć faktycznie większość osadu drożdżowego zostaje w wiadrze po burzliwej. Ale nie zaszkodzi wszak kosztuje ok 2 zł. Ale Ballingomierz to nie strata kasy i naprawdę się przydaje

          Comment

          • bommbel
            Junior
            • 03-2006
            • 22

            #6
            dobra wszstko prawie juz mam zaplanowane ... mam jeszcze jedno pytanie jaka wysokosc ma pojemnik fermentacyjny 30L ??

            Comment

            • Krzysiu
              Krzysiu
              • 02-2001
              • 14936

              #7
              Browamatorowo - WESowski: 41 cm, średnica "w uszach" 42 cm.
              Biowinowy jesyt ciut mniejszy.

              Comment

              • Krzysiu
                Krzysiu
                • 02-2001
                • 14936

                #8
                Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika bommbel
                ...Dobra teraz przejdźmy już do samego procesu ... pozostaje mi jedno pytanie w jakiej temperaturze i przez ile gotować taka mieszankę ??
                No cóż, woda przy normalnym ciśnieniu wrze w temp. około 100 C, więc pewnie w takiej temperaturze będziesz gotować.

                Rzecz w czym innym. W instrukcjach do gotowców piszą, żeby nie gotować, tylko rozpuścić we wrzątku i schłodzić. Z moich doświadczeń wynika jednak, że gotować trzeba, i to solidnie, conajmniej 5 minut, a najlepiej 15 - 30 minut. Podczas gotowania wydziela się z brzeczki duża ilość chmielowych śmieci - większość można usunąć w formie szumowin lub osadu gorącego. W przypadku braku gotowania cały ten śmietnik zostaje w piwie.

                Zwracam uwagę, że ekstrakty produkuje się odparowując wrzącą brzeczkę w temp. ok 30 C w wyparkach próżniowych. W takiej temperaturze w niewielkim stopniu zachodzi przemiana alfakwasów w izoalfakwasy, więc cały proces strącania białek i garbników oraz nadawania goryczki zachodzi w stopniu znikomym. Dlatego konieczne jest gotowanie brzeczki z gotowca.

                O aromat nie ma się co bać - do brewkitów nie dodaje się chmieli aromatycznych.

                Comment

                • WES
                  Senior
                  • 11-2003
                  • 111

                  #9
                  Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Krzysiu
                  W instrukcjach do gotowców piszą, żeby nie gotować, tylko rozpuścić we wrzątku i schłodzić.
                  Nie we wszystkich instrukcjach.
                  Są instrukcje zalecającwe gotowanie brzeczki,
                  przygotowanej z ekstraktów słodowych nachmielonych.
                  -
                  Wspiera i rozwija Piwowarstwo Amatorskie

                  Comment

                  • Krzysiu
                    Krzysiu
                    • 02-2001
                    • 14936

                    #10
                    Zgadza się. Zabrakło sformułowania "w większości"

                    Comment

                    • bommbel
                      Junior
                      • 03-2006
                      • 22

                      #11
                      Dobra zrobione. W planach miałem dać trochę mniej wody niż te 23 litry co są w przepisie ale wyszło tak ze dałem ok 21, 22. I jestem zły na siebie że zapomniałem sprawdzic aerometrem przed dodaniem drożdzy ... jakis czas po dodaniu drożdzy bylo 10-11 Blg. Teraz kolejne pytanie ... czy ta biala piana co sie zbiera na powierzchni to mam ja zbierać co jakis czas ?? czy tak ją zostawić ?? Pytanie 2 człowiek ze sklepu powiedział zeby zamknąć szczelnie pokrywke i zeby gazy uciekały tylko przez rurke (jak w instrukcji wyczytałem do połowy pełna wodą) czy może zostawic lekko niedomkniętą ?? bo jak mi to weźmie wywali to zaleje sąsiadkę

                      Comment

                      • bommbel
                        Junior
                        • 03-2006
                        • 22

                        #12
                        jest na tym forum opcja edycji swoich postów ?? bo nie mogłem znaleść.
                        Źle napisałem nie dodałem 21 litrów wody tylko łącznie całość wyszła 21-22 litry.

                        Comment

                        • Wujcio_Shaggy
                          Senior
                          • 01-2004
                          • 4628

                          #13
                          Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika bommbel
                          [...] czy ta biala piana co sie zbiera na powierzchni to mam ja zbierać co jakis czas ?? czy tak ją zostawić ?? Pytanie 2 człowiek ze sklepu powiedział zeby zamknąć szczelnie pokrywke i zeby gazy uciekały tylko przez rurke (jak w instrukcji wyczytałem do połowy pełna wodą) czy może zostawic lekko niedomkniętą ?? bo jak mi to weźmie wywali to zaleje sąsiadkę
                          Piany nie ruszaj; im mniej grzebiesz w piwie, tym lepiej dla niego. Zbierać trzeba co najwyżej ciemnobrązowy nalot, pojawiający się (przy gotowcu raczej się nie pojawi) na powierzchni tej piany.
                          Spokojnie, nie wywali - generalnie wystarczy tylko lekkie domknięcie pokrywy.
                          Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika bommbel
                          jest na tym forum opcja edycji swoich postów ?? bo nie mogłem znaleść. [...]
                          Jest, ale tylko w ciągu pięciu minut; potem już nie można jej znaleźć...
                          Wspieraj swój Browar! Stań się Premium - Użytkownikiem!

                          Browar Szlachecki w Warszawie (działalność zawieszona)

                          @WujcioShaggy Wuj na Twitterze, czasem coś napisze nawet

                          Comment

                          • bommbel
                            Junior
                            • 03-2006
                            • 22

                            #14
                            mam kolejne dwa dość załamująco amatorskie pytania:
                            1.)Czy rurka fermentacyjna powinna byc zanużona w piwie ?? mi się wydaje ze nie ale wolę się upewnić (wkoncu między pokrywką a piwem mam ok 10L wolnej przestrzeni)
                            2.)Kiedy drożdze powinny zacząć pracować ?? wszstko stoi juz od 14 jest po 21 a nic sie nie dzieje.

                            Z góry dzięki za wszstkie wasze odpowiedzi. Jesteście nieocenioną pomocą
                            Pozdrawiam

                            Comment

                            • anteks
                              maruda
                              • 08-2003
                              • 10737

                              #15
                              jeżeli masz 10 l wolnej przestrzeni to jak chcesz zanużyć rurkę
                              a co do startu drożdży start zależy czy to robiłeś starter , rehydratyzowaleś drożdże a może wsypałeś suche do brzeczki
                              Mniej książków więcej piwa

                              Comment

                              Przetwarzanie...
                              X
                              😀
                              🥰
                              🤢
                              😎
                              😡
                              👍
                              👎