Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Bamberg, Wunderburg 5, Brauerei Keesmann

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • Dreamer
    Senior
    • 05-2003
    • 1576

    Bamberg, Wunderburg 5, Brauerei Keesmann

    To już piąty (z dziewięciu!) bamberski browar na trasie naszego piwnego spaceru po mieście. Zlokalizowany w starym, zabytkowym budynku nieco na południe od centrum, w dzielnicy będącej oazą spokoju w porównaniu z gwarem śródmiejskim centrum Bambergu. Położenie lekko na uboczu ma swoje zalety - browar może być znakomitym miejscem wypoczynku po 15-minutowym spacerze z zatłoczonego centrum miasta, a pełny relaks gwarantuje brak wszechobecnych turystów (tym bardziej, że większość piwoszy wybiera leżący dosłownie na przeciw ogródek piwny Mahr's Bräu, ale o nim później).

    Keesmann jest klasycznym przykładem tradycyjnej, frankońskiej piwiarni. Browar został założony w 1867 r. i od samego początku pozostaje w rękach rodziny Keesmann. "Wrota do raju" to potężne drewniane odrzwia wprowadzające na brukowany korytarz (gdzie jest też kilka miejsc, żeby przysiąść na szybkie piwo), skąd na wprost wychodzimy do ogródka piwnego. Ten, otoczony jakimiś drucianymi opłotkami i obstawiony plastikowymi krzesełkami przy metalowych stołach jakoś nie zachęca do dłuższego rozsiadania się. Na szczęście z korytarza w lewo wchodzimy do dużej Gaststuby. Pomieszczenie trochę mniej przytulne niż w innych browarach, duża przestrzeń, sporo wolnego miejsca, wysoki sufit, sala rozdzielona przepierzeniami... nie przypadło mi do gustu. Wewnątrz mało turystów, raczej Niemcy i to w wariancie rodzinno-biznesowym. Najbardziej chyba "oficjalna" piwiarnia na naszej trasie. Tradycyjnie żadnej muzyki, tylko gwar rozmów. A jednak warto nałożyć wiele czasu po to, żeby tu wejść i spróbować przynajmniej tego jednego piwa, pozornie takiego, jak wiele innych...
    Attached Files
    Last edited by Dreamer; 19-05-2006, 18:27.
    Blog: Piwna Brytania
  • Dreamer
    Senior
    • 05-2003
    • 1576

    #2
    Keesmann - co warto wypić

    .... ten specjał, z którego Keesmann zasłynął, to... zwykły (niezwykły) Pils! Na piwnej mapie Bambergu pilsner zajmuje bardzo dalekie pozycje, ustępując miejsca treściwym rauchbierom i kellerom, pod bokiem których mistrzowie z Keesmanna wypuścili na rynek piwny majstersztyk. Bardzo goryczkowy, o niezwykle świeżej kompozycji smakowej i bardzo złożonym chmielowym smaku Herrenpils to zaskakujący przerywnik po "ciężkich" piwach konkurencji. Dziś pils stał się flagowym produktem Keesmanna i jest najchętniej kupowany, wyprzedzając inne piwa browaru: łagodniejsze Keesmann Hell, jasne pszeniczne Weissbier, niefiltrowanego kellera Sternla oraz Bocka (niestety, dostępny tylko w sezonie jesienno-zimowym). Pils i Sternla dostępne w browarze z beczki w cenie 2 EUR /0,5l, reszta z butelek w tej samej cenie (piwo w butelkach na wynos tutaj też 2 EUR! Trochę przesadzili )
    Zdobyta w browarze paleta piw - na zdjęciu. Po kolei pojawią się opisy na forum.
    Attached Files
    Blog: Piwna Brytania

    Comment

    • piokl13
      Senior
      • 06-2003
      • 946

      #3
      Z beczki mieli pilsa i lagera. Oba o ciekawym smaku, jakieś piwo piłem już podobne gdzieś.
      Pils, co zadziwiające, bardziej smakował Adzie13 niż mi.

      Comment

      • kopyr
        Senior
        • 06-2004
        • 9475

        #4
        Rzeczywiście wnętrze jakieś takie sterylne. Wystrojem bardziej przypomina studencką stołówkę, niż piwiarnię. W trakcie naszej wizyty lane były 3 piwa, w karcie 5. Doskonały Pils, takiż Lager oraz nieprzyzwoicie jasny Bock. Z butelki weizen i Hell. Co mną wstrząsnęło, to niedomyte kufle z czarnymi kropeczkami, jakby pleśni, na dnie.
        Byliśmy tam o godzinie 11tej w poniedziałkowe przedpołudnie. W środku już kilkanaście osób, jedzących, pijących piw, czytających gazety. W bramie kilku amatorów szybkiego piwka. Nie do końca rozumiem, dlaczego nie wchodzili do środka, skoro były wolne miejsca. Może chcieli zapalić?
        Wróciliśmy jeszcze wieczorem tego dnia, bo w Mahrs Brau nie było miejsc, a akurat tam umówiliśmy się z ARTem i Maggyk. ART jak już gdzieś nadmienił kupił w atrakcyjnej cenie 2l bocka. Atrakcyjność polegała na tym, że 1L kosztował taniej niż 2x0,5L.
        blog.kopyra.com

        Comment

        • jacer
          Senior
          • 03-2006
          • 9875

          #5
          Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika kopyr Wyświetlenie odpowiedzi
          Rzeczywiście wnętrze jakieś takie sterylne. Wystrojem bardziej przypomina studencką stołówkę, niż piwiarnię. W trakcie naszej wizyty lane były 3 piwa, w karcie 5. Doskonały Pils, takiż Lager oraz nieprzyzwoicie jasny Bock. Z butelki weizen i Hell. Co mną wstrząsnęło, to niedomyte kufle z czarnymi kropeczkami, jakby pleśni, na dnie.

          No właśnie. Knajpa tego browaru jakoś najmniej mi się podobała.

          Fajnie, że opisałeś ją, bo myślałem i myślałem i jakoś nie mogłem nic sensownego o niej napisać. Inne przybrowarniane wyszynki jakoś zapadały w pamięć a tu nic. Jedynie te wysokie pomieszczenia i w jasnym kolorze drewna ściany zapadły w pamięć.

          Mało klimatyczne miejsce.

          Spotkanie z ARTami wymagało od nas sporej wycieczki z ciepłych pomieszczeń innnego browaru.
          Milicki Browar Rynkowy
          Grupa STYRIAN

          (1+sqrt5)/2
          "Nie ma (...) piwa, które smakowałoby wszystkim. Każdy browarnik, który próbuje takie przygotować, skazany jest na klęskę" - Michael Jackson
          "Dobrzy ludzie piją dobre piwa" - Hunter S. Thompson
          No Hops, no Glory :)

          Comment

          • ART
            mAD'MINd
            • 02-2001
            • 23793

            #6
            Nie marudź, siedzieliście na zewnątrz Mahr's Braeu - tam to było dopiero zimno A co do Keesmanna - zapytałem jaki Bock jest dostępny - czy jasny czy ciemny - otrzymałem odp. od Hildegardy że jest taki między jasnym a ciemnym, no ciemnobursztynowy (a był jasny niczym Hell)... nie mniej jednak kosztował jedynie 1,5E za kufel (x4 nalany do 2l butli).
            Last edited by ART; 26-11-2008, 23:56.
            - Wspieraj swój Browar! Stań się Premium - Użytkownikiem!
            - Moje: zbieranie - Opole & warzenie - Browar Domowy Świński Ryjek ****
            - Uwarz swoje piwo domowe z naszym Centrum Piwowarstwa

            Sprawy dotyczące postów/wpisów/wątków/tematów zgłaszaj proszę narzędziem "Zgłoś [moderatorowi]" (Ikonka flagi przy danym wpisie).

            Comment

            • ART
              mAD'MINd
              • 02-2001
              • 23793

              #7
              Świetnego bocka serwowano w zeszłą sobotę. Ledwie zdążyliśmy 10 minut przed zamknięciem o... 15:00

              W niedziele nieczynne.
              - Wspieraj swój Browar! Stań się Premium - Użytkownikiem!
              - Moje: zbieranie - Opole & warzenie - Browar Domowy Świński Ryjek ****
              - Uwarz swoje piwo domowe z naszym Centrum Piwowarstwa

              Sprawy dotyczące postów/wpisów/wątków/tematów zgłaszaj proszę narzędziem "Zgłoś [moderatorowi]" (Ikonka flagi przy danym wpisie).

              Comment

              Przetwarzanie...
              X
              😀
              🥰
              🤢
              😎
              😡
              👍
              👎