Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Dawne browary górnośląskie.

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • adam16
    Senior
    • 02-2001
    • 9865

    Dawne browary górnośląskie.

    Właśnie odbyłem sentymentalną podróż po starym forum. I w związku z tym powtarzam moją prośbę z dawnych czasów, o informacje o nie istniejących już browarach rejonu Górnego Śląska.
    Oto nowe pole do popisu dla Krzysia
    Browar Hajduki.
    adam16@browar.biz
    Wspieraj swój Browar! Stań się Premium - Użytkownikiem!

    Krasnoludki są na świecie, a w każdym razie w Chorzowie ;) a dowodem jest to, iż do domowego piwa siusiają :D - mam KWASIŻURA :D
  • adam16
    Senior
    • 02-2001
    • 9865

    #2
    I na dobry początek podaję informacje uzyskane na starym forum właśnie, dzięki uprzejmości Grzegorza, a dotyczące browaru w Szopienicach:
    Zabudowania Szopienickiego browaru stoję na miejscu do tej pory (naprzeciwko liceum i kościoła) w centrum tej dzielnicy Katowic.
    A to udało mi się ustalić:
    1880-1908 PETER MOKRSKI BRAUEREI
    1908-1912 ROSDZIN-SCHOPPINITZER BRAUEREI UND MALZFABRIK P. MOKRSKI
    1912-1920 ROSDZIN-SCHOPPINITZER BRAUEREI UND MALZFABRIK P. NEUMANN

    A Krzyś pisał wtedy:
    "Browar w Szopienicach funkcjonował wg posiadanych przez mnie informacji do ok. 1910 r. Był własnością niejakiego Pawła Mokrskiego (Paul Mokrsky), który posiadał jeszcze dwa inne browary - w Roździeniu i Siemianowicach (działający do niedawna)."
    Browar Hajduki.
    adam16@browar.biz
    Wspieraj swój Browar! Stań się Premium - Użytkownikiem!

    Krasnoludki są na świecie, a w każdym razie w Chorzowie ;) a dowodem jest to, iż do domowego piwa siusiają :D - mam KWASIŻURA :D

    Comment

    • Piwowar
      Senior
      • 05-2001
      • 2542

      #3
      Browar istnial do 1920- ego roku. Poza tym w Katowicach do roku 1912 Genossenschaftsbrauerei Oberschlesischer Gastwirte eGmbH, do roku 1918 Brauerei Bavaria AG, do 1888 Browar i Fabryka Likierow Ad. Fröhlicha, oraz podlegajacy pod Zabrze Kattowitzer Brauhaus do 1912.
      Archiwum piwne

      Poznaj
      http://www.browar.biz/centrumpiwowar...ndrzej_urbanek
      Historię piwowarstwa w Brzegu i okolicachhttp://www.browar.biz/centrumpiwowar...ndrzej_urbanek
      Już dostępne! "Browary akcyjne Wrocławia"

      Comment

      • beny
        Senior
        • 03-2001
        • 984

        #4
        Spojrzmy na ten temat z punktu widzenia birofilisty

        1)Browar Wuensche Katowice z kolekcji S. Rozynskiego: http://www.zts.ia.polsl.gliwice.pl/~...KatowiceW1.jpg

        2)Siemianowice z kolekcji Radslawa Kwietnia: http://www.zts.ia.polsl.gliwice.pl/~...ianowiceSl.htm
        oraz http://www.juni.com.pl/~beerlabel/images/ss.jpg
        i http://www.juni.com.pl/~beerlabel/images/siem1.jpg

        oraz z kolekcji S.Rozynskiego: http://www.zts.ia.polsl.gliwice.pl/~...nowiceSlM1.jpg


        Interesuajce sa etykiety z rozlewni Anna Paszek (szczegolnie ta polskojezyczna) w Szopienicach. Czy ktos ma informacje na temat lokalizacji tej rozlewni ???


        O ile mnie pamiec nie myli istnieje takze etykieta z browaru Szopienickiego i jest w posiadaniu W. Wieczorka



        ------------------
        Z piwnym pozdrowieniem
        Radoslaw Kwiecien
        Z piwnym pozdrowieniem
        Radosław Kwiecień

        http://npn.mybrute.com/ - skop mi tyłek :P

        Comment

        • Piwowar
          Senior
          • 05-2001
          • 2542

          #5
          Bardzo ciekawe etykiety.Wszystkie sobie skopiowalem. Oprocz browaru Mokrskiego w Siemianowicach dzialal do roku 1920 browar zydowskiej rodziny Weisenberg. Podobno jest ktos, kto ma szyld reklamowy tego browaru.
          Archiwum piwne

          Poznaj
          http://www.browar.biz/centrumpiwowar...ndrzej_urbanek
          Historię piwowarstwa w Brzegu i okolicachhttp://www.browar.biz/centrumpiwowar...ndrzej_urbanek
          Już dostępne! "Browary akcyjne Wrocławia"

          Comment

          • adam16
            Senior
            • 02-2001
            • 9865

            #6
            Co do browaru w Siemianowicach to jest szansa, że znowu ruszy tam produkcja piwa. Wiem z pewnych źródeł, że ma się niedługo odbyć przetarg. Wiem też, że przynajmniej część oryginalnego wyposażenia znajduje się ciągle w browarze. Może więc historia dopisze ciąg dalszy.
            Teraz poszukuję szczegółowych informacji o browarze (browarach?) w samych Katowicach.
            Dzięki wszystkim którzy już się dzielą informacjami. Czekamy na jeszcze.
            Browar Hajduki.
            adam16@browar.biz
            Wspieraj swój Browar! Stań się Premium - Użytkownikiem!

            Krasnoludki są na świecie, a w każdym razie w Chorzowie ;) a dowodem jest to, iż do domowego piwa siusiają :D - mam KWASIŻURA :D

            Comment

            • Piwowar
              Senior
              • 05-2001
              • 2542

              #7
              Oto moja lista katowickich browarow:

              Kattowitz - Katowice

              1) Brauerei Feldschlößchen , Hübner & Co. 1892 - 1895
              Dampfbierbrauerei S. Friedländer 1895 - 1907
              Brauerei Gustav Wünscher 1907 - 1908
              Genossenschaftsbrauerei Oberschlesischer Gastwirte eGmbH 1908 - 1912

              2) Brauerei und Likörfabrik Ad. Fröhlich 1865 - 1888

              3) Brauerei R. Paul (1872) 1872 - 1875
              Brauerei R. Paul´s Erben 1875 - 1889
              Böhmisches Brauhaus Paul Kristufek 1889 - 1912
              Kattowitzer Brauhaus eGmbH
              1912 - 1916

              4) Brauerei von Thiele- Winkler 1865 - 1872
              Dampfbierbrauerei A. Bettmann 1872 - 1878
              Dampfbierbrauerei Ed. Wenzel 1878 - 1888
              Kattowitzer Dampfbierbrauerei zur Reichshalle, Jul. Kunitzky 1888 - 1907
              Brauerei Bavaria AG 1907 - 1918
              Archiwum piwne

              Poznaj
              http://www.browar.biz/centrumpiwowar...ndrzej_urbanek
              Historię piwowarstwa w Brzegu i okolicachhttp://www.browar.biz/centrumpiwowar...ndrzej_urbanek
              Już dostępne! "Browary akcyjne Wrocławia"

              Comment

              • adam16
                Senior
                • 02-2001
                • 9865

                #8
                Juz niedługo zdjęcia zabudowań browaru w Szopienicach. Mam też umówione spotkanie z obecnym właścicielem. Może coś z tego wyniknie. Obiecał poszukać w starych dokumentach...
                Browar Hajduki.
                adam16@browar.biz
                Wspieraj swój Browar! Stań się Premium - Użytkownikiem!

                Krasnoludki są na świecie, a w każdym razie w Chorzowie ;) a dowodem jest to, iż do domowego piwa siusiają :D - mam KWASIŻURA :D

                Comment

                • ART
                  mAD'MINd
                  • 02-2001
                  • 23782

                  #9
                  zdjęcie z Bytomia: http://www.browar.biz/galeria.php?id=199

                  Otto Lange´s Alte Stadtbrauerei, Beuthen O.S. Graeupnerstrasse. 18.XII.1926

                  (zdjęcie zamieszczone dzięki uprzejmości Cz. Czerwińskiego - http://www.um.bytom.pl/dbytom/ )
                  - Wspieraj swój Browar! Stań się Premium - Użytkownikiem!
                  - Moje: zbieranie - Opole & warzenie - Browar Domowy Świński Ryjek ****
                  - Uwarz swoje piwo domowe z naszym Centrum Piwowarstwa

                  Sprawy dotyczące postów/wpisów/wątków/tematów zgłaszaj proszę narzędziem "Zgłoś [moderatorowi]" (Ikonka flagi przy danym wpisie).

                  Comment

                  • adam16
                    Senior
                    • 02-2001
                    • 9865

                    #10
                    Originally posted by adam16
                    Juz niedługo zdjęcia zabudowań browaru w Szopienicach. Mam też umówione spotkanie z obecnym właścicielem. Może coś z tego wyniknie. Obiecał poszukać w starych dokumentach...
                    No i nici ze spotkania z obecnym właścicielem. W ostatniej chwili odmówił współpracy. Niby jego prawo bo obiekt należy do niego, ale szkoda ze osoba prywatna zarządajace takim zabytkiem, olewa takie sprawy. Spróbuję u Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, bo zdaje się, iż obiekt znajduje się pod jego nadzorem.
                    Browar Hajduki.
                    adam16@browar.biz
                    Wspieraj swój Browar! Stań się Premium - Użytkownikiem!

                    Krasnoludki są na świecie, a w każdym razie w Chorzowie ;) a dowodem jest to, iż do domowego piwa siusiają :D - mam KWASIŻURA :D

                    Comment

                    • adam16
                      Senior
                      • 02-2001
                      • 9865

                      #11
                      Smutny los browaru, czyli...

                      DYSKOTECE: NIE!

                      SIEMIANOWICE ŚL. Był sobie browar...
                      Wytwórnia piwa przy ul. Browarowej już nie istnieje. Nieruchomość kupił nowy właściciel. Siemianowicki browar był własnością Browarów Górnośląskich SA w Zabrzu. Ten zakład jest obecnie w likwidacji, nie wytrzymał konkurencji rynkowej. Jego los podzieliła także fabryka mieszcząca się w grodzie Siemiona. Pomimo że w budynku przy ul. Browarowej są jeszcze wszystkie urządzenia niezbędne do produkcji chmielowego płynu, już dawno nie było tu warzone piwo. Syndyk masy upadłościowej zabrzańskiego browaru tłumaczy, że siemianowicki zakład został sprzedany, by przynajmniej w części sprostać finansowym zaległościom. Suma nie jest zawrotna - 600 tys. zł. Tyle właśnie zapłacił Jerzy Łazarczyk, sosnowiczanin.
                      - Chciałem zainwestować w nieruchomość. Jak zobaczyłem, w jakim stanie są wszystkie urządzenia, to aż żal było to niszczyć - tłumaczy swoją decyzję nowy właściciel. Sam budynek ma ok. 6 tys. m2. Praktycznie cała instalacja gotowa jest do produkcji. Wyjątkiem jest sieć chłodnicza, która obecnie jest rozbrajana.
                      - Jest ona przystosowana na amoniak. Nie ma żadnych szans, by ktokolwiek wydał zgodę na korzystanie z niej - twierdzi Łazarczyk. Pan Jerzy nie do końca jest przekonany, czy zrobił dobry interes. Teraz miesięcznie ponosi ogromne koszty. Opłacenie pracowników (trzech stróżów pracujących na umowę zlecenie i jednego mężczyzny na umowie o pracę), podatek od nieruchomości oraz rachunki za dostarczaną do budynku moc - w sumie kosztuje go to ok. 8 tys. zł. Inną sprawą jest, że Łazarczyk czuje się po części oszukany. Otóż zabrzański browar w 1993 r. wydał 300 tys. niemieckich marek na budowę parociągu, biegnącego do ul. Hutniczej. Przy zakupie siemianowickiego zakładu sosnowiczanin otrzymał obietnicę, że ta sieć nadal będzie funkcjonować. Dawało to w przyszłości możliwość dalszej produkcji piwa. Rozgrzana bowiem do temperatury ok. 130 st. C para służyła do gotowania chmielowego napoju.
                      - Niestety, ktoś zadecydował o odcięciu pary i zastąpieniu jej gorącą wodą. Teraz tego już nie można zmienić. A chcąc wybudować nowy kocioł parowy, trzeba liczyć się z wydatkiem ponad 500 tys. zł - mówi Łazarczyk. Dlatego właśnie marne są szanse, by w Siemianowicach Śl. znowu produkowane było piwo. A przecież jeszcze pod koniec lat 90. ubiegłego wieku właśnie z tego zakładu pochodziło m.in. jedno z lepszych w kraju ciemnych piw. Trudno także wyrokować, by znalazł się chętny inwestor, który przekazałby większą sumę pieniędzy.
                      - Dawałem mnóstwo ogłoszeń w prasie. Ale niestety, jak do tej pory nikt z branży piwowarskiej nie zgłosił się - tłumaczy pan Jerzy. Uruchomienie produkcji wpłynęłoby też na nowe miejsca pracy. W latach świetności siemianowickiego browaru pracowało tu ok. 70 ludzi. Nowy właściciel uważa, że na początek zatrudniłby co najmniej 20 osób. Na razie jednak największe zainteresowanie zakładem przy ul. Browarowej przejawiają złodzieje, którzy rozkradają co tylko się da. Same kotły warzelne mają w sumie 5 ton miedzi, a jeden kilogram tego metalu kosztuje 5 zł.
                      - Robimy, co możemy, by utrzymać to co zostało. Niekiedy jednak nam się nie udaje - zauważa Łazarczyk.
                      Pan Jerzy miał kilka pomysłów na zagospodarowanie niektórych przynajmniej pomieszczeń. Między innymi chciał, by w leżakowni piwa powstała dyskoteka. Miało to być alternatywą dla młodzieży z tej dzielnicy, która najczęściej spędza wolny czas w bramach, popijając różne trunki. Pomysł nie przypadł jednak do gustu włodarzom Siemianowic Śl.
                      - W tym mieście najlepiej nic nie zmieniać. Urzędnicy uważają, że wszystko powinno być po staremu. Zmiany nie są tu mile widziane - twierdzi sosnowiczanin. I rzeczywiście jest po staremu. Rudera jak bezużytecznie stała, tak stoi. A bezrobotnych siemianowiczan wciąż przybywa.
                      MICHAŁ TABAKA
                      Instalacja w siemianowickim browarze przygotowana jest na produkcję do 100 tys. hektolitrów rocznie
                      JAN KISIAŁA:
                      - Wychowałem się w domu obok. Pracowałem w browarze w latach 60. Aż żal patrzeć, co się z tym zakładem stało. Czy to tak trudno zrozumieć, że na uruchomieniu produkcji wszyscy by skorzystali? Praca dla ludzi to jedno, ale zyski dla całego miasta to drugie. Widocznie jednak nikogo to nie interesuje.
                      HALINA STRÓŻYK:
                      - Jest dla mnie oczywiste, że gdyby tutaj znowu ruszyła produkacja, to byłoby o wiele lepiej. Sama jestem bezrobotna i wiem, jak ciężko jest bez pracy. A może wtedy znalazłabym tu zatrudnienie. Za zaistniałą sytuację obwiniam zarówno browar w Zabrzu, jak również urzędników, których chyba nie interesuje los zwykłych ludzi. (mit)
                      JAN KISIAŁA:
                      - Wychowałem się w domu obok. Pracowałem w browarze w latach 60. Aż żal patrzeć, co się z tym zakładem stało. Czy to tak trudno zrozumieć, że na uruchomieniu produkcji wszyscy by skorzystali? Praca dla ludzi to jedno, ale zyski dla całego miasta to drugie. Widocznie jednak nikogo to nie interesuje.
                      HALINA STRÓŻYK:
                      - Jest dla mnie oczywiste, że gdyby tutaj znowu ruszyła produkacja, to byłoby o wiele lepiej. Sama jestem bezrobotna i wiem, jak ciężko jest bez pracy. A może wtedy znalazłabym tu zatrudnienie. Za zaistniałą sytuację obwiniam zarówno browar w Zabrzu, jak również urzędników, których chyba nie interesuje los zwykłych ludzi. (mit)

                      Dziennik Zachodni 2002-07-25
                      Last edited by adam16; 29-07-2002, 14:26.
                      Browar Hajduki.
                      adam16@browar.biz
                      Wspieraj swój Browar! Stań się Premium - Użytkownikiem!

                      Krasnoludki są na świecie, a w każdym razie w Chorzowie ;) a dowodem jest to, iż do domowego piwa siusiają :D - mam KWASIŻURA :D

                      Comment

                      • adam16
                        Senior
                        • 02-2001
                        • 9865

                        #12
                        adam16 napisał(a)
                        Smutny los browaru, czyli...

                        Wniosek - trzeba szybko wybrać się do Siemianowic i zrobić wszytko by zobaczyć pozostałości browaru
                        Browar Hajduki.
                        adam16@browar.biz
                        Wspieraj swój Browar! Stań się Premium - Użytkownikiem!

                        Krasnoludki są na świecie, a w każdym razie w Chorzowie ;) a dowodem jest to, iż do domowego piwa siusiają :D - mam KWASIŻURA :D

                        Comment

                        • adam16
                          Senior
                          • 02-2001
                          • 9865

                          #13
                          adam16 napisał(a)

                          Wniosek - trzeba szybko wybrać się do Siemianowic i zrobić wszytko by zobaczyć pozostałości browaru
                          Od środka oczywiście.
                          Browar Hajduki.
                          adam16@browar.biz
                          Wspieraj swój Browar! Stań się Premium - Użytkownikiem!

                          Krasnoludki są na świecie, a w każdym razie w Chorzowie ;) a dowodem jest to, iż do domowego piwa siusiają :D - mam KWASIŻURA :D

                          Comment

                          • zythum
                            Kot Makawity
                            • 08-2001
                            • 8305

                            #14
                            i aż mi się nóż w kieszeni otwiera jak pomyślę, że zarobki różncyh prezesuniów oscylują w granicach 100 -200 tys PLN miesięcznie a tu potrzeba raptem 600 - 700 tys PLN aby rozpocząć produkcję ale oczywiście żaden bank nie da kredytu bo nie jest to wielka korporacja.
                            To inaczej miało być, przyjaciele,
                            To nie o to walczyliśmy, burząc mur,
                            Nie ma pracy, nie ma chleba, próżny trud!
                            Czy naprawdę aż tak wiele chcemy?
                            Chleba i pracy chcemy! Pracy i chleba!

                            Rządzący światem samowładnie
                            Królowie banków, fabryk, hut
                            Tym mocni są, że każdy kradnie
                            Bogactwa, które stwarza lud.

                            Comment

                            • adam16
                              Senior
                              • 02-2001
                              • 9865

                              #15
                              No, nasz szef (TP S.A) to by mógł zacząć robić tam piwo za dwa miesięczne wynagrodzenia (z dodatkami, premiami itp)
                              Browar Hajduki.
                              adam16@browar.biz
                              Wspieraj swój Browar! Stań się Premium - Użytkownikiem!

                              Krasnoludki są na świecie, a w każdym razie w Chorzowie ;) a dowodem jest to, iż do domowego piwa siusiają :D - mam KWASIŻURA :D

                              Comment

                              Przetwarzanie...
                              X
                              😀
                              🥰
                              🤢
                              😎
                              😡
                              👍
                              👎