Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Dokąd zmierza Browar.biz ?

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • kibi
    Senior
    • 07-2004
    • 1875

    Trochę się obawiam, czy mam prawo wyrazić swoją opinie, skoro nigdy nie oceniam piw w Artomacie, ale czasem zaglądam do ocen innych osób i brak tam stylu piwa również mi doskwiera.
    Czasem wręcz znajduję tam uwagę typu: "zbyt wytrawne, jak na ten styl", a ja nie wiem na jaki.

    A może to gdzieś jest, tylko ja nie umiem znaleźć?
    Bo na przykład w Dzienniku Piwnym można podzielić wypite polskie piwa według gatunków. I stąd wiem, że w bieżącym roku wypiłem jeden jedyny "Lager- piwo stołowe".
    Ale dowiedzieć się, które to piwo zostało zaliczone do takiego gatunku nie umiem.

    Comment

    • e-prezes
      Senior
      • 05-2002
      • 19165

      Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika e-prezes Wyświetlenie odpowiedzi
      Fora jako takie żyją życiem tych, którzy je zakładali, tworzyli pierwsze posty. To przeszłość! No chyba, że ktoś zna jakieś nowe forum (niekoniecznie piwne), które faktycznie żyje.
      Dla porównania inne forum - Fly4free - sporo modów, sprawna moderacja, dużo userów, dużo treści, która często ląduje jako news na głównej stronie, także dla niezalogowanych i nie posiadających konta na forum.

      Comment

      • Latarnik
        Premium Lamplighter
        • 06-2004
        • 4996

        Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika e-prezes Wyświetlenie odpowiedzi
        Co to jestem guru?
        To powinna być rzetelna ocena z kilku-kilkunastu opinii.
        Sam sobie odpowiedziałeś.
        Powinno być ale na mnie nie liczcie bo się na tym za słabo znam.

        I właśnie 99% forumowiczów uważa, że się za słabo zna by rzetelnie oceniać piwa.
        A ja im się wcale nie dziwie, że tego nie robią.
        Dlatego po raz kolejny podkreślę, że dużo łatwiej wyrobić w sobie odczucie na ile punktów w subiektywnej skali zasługuje jakieś piwo niż nauczyć się sensorycznie oceniać piwa wg stylów.
        5400 kapsli z wypitych piw
        874 nowe piwa opisałem na forum (w tym 774 z USA).
        "Beer is proof that God loves us and wants us to be happy."- Benjamin Franklin
        https://sites.google.com/view/latarniknj-galeria/strona-główna
        Freedom is the right to tell people what they do not want to hear– George Orwell
        https://sites.google.com/view/ety-z-...trona-główna

        Comment

        • e-prezes
          Senior
          • 05-2002
          • 19165

          Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Latarnik Wyświetlenie odpowiedzi
          Powinno być ale na mnie nie liczcie bo się na tym za słabo znam.

          I właśnie 99% forumowiczów uważa, że się za słabo zna by rzetelnie oceniać piwa.
          A ja im się wcale nie dziwie, że tego nie robią.
          Dlatego po raz kolejny podkreślę, że dużo łatwiej wyrobić w sobie odczucie na ile punktów w subiektywnej skali zasługuje jakieś piwo niż nauczyć się sensorycznie oceniać piwa wg stylów.
          Ale 10 lat temu nikt tak nie myślał. Zobacz na starsze oceny artomatem! Co się zmieniło? Piwo jest dobre, albo złe. Smaczne, albo nie. O wadach można dywagować, ale nie trzeba być sensorykiem, by z ogólnego opisu piwa (stylu piwa) wyłapać coś co się w nie nie mieści. Tak kiedyś ocenialiśmy.

          Ludzie boją się pisać? W obawie o ostracyzm o nagonkę na niedobranie słów, na ekstrapolacje swoich doznań niedostosowaną do współczesnej sensoryki?
          Jeśli tak to ART-omat jest przeżytkiem i należy go zlikwidować.

          Ja pokazuję, że są aspekty forum, które zniechęcają ludzi, odstraszają od niego, że tych którzy piszą jest coraz mniej. A dostaję w odpowiedzi, że sam nie oceniam. Robię to co umiem i co mogę. Dlaczego inni nie mogą? Bo nie chcą? Bo jest im wszystko jedno?
          To jest właśnie droga do upadku. I nie mówcie mi o kolejnej dekadzie. Dekadzie czego? Stagnacji?

          Comment

          • Latarnik
            Premium Lamplighter
            • 06-2004
            • 4996

            Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika e-prezes Wyświetlenie odpowiedzi
            A dostaję w odpowiedzi, że sam nie oceniam.
            Wytknąłem Ci tylko, że wymagasz od innych rzetelnych ocen, a sam ich nie dajesz.

            Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika e-prezes Wyświetlenie odpowiedzi
            Ludzie boją się pisać? W obawie o ostracyzm o nagonkę na niedobranie słów, na ekstrapolacje swoich doznań niedostosowaną do współczesnej sensoryki?
            Jeśli tak to ART-omat jest przeżytkiem i należy go zlikwidować.
            I właśnie dlatego ART-omat należy zmodyfikować a nie likwidować.
            5400 kapsli z wypitych piw
            874 nowe piwa opisałem na forum (w tym 774 z USA).
            "Beer is proof that God loves us and wants us to be happy."- Benjamin Franklin
            https://sites.google.com/view/latarniknj-galeria/strona-główna
            Freedom is the right to tell people what they do not want to hear– George Orwell
            https://sites.google.com/view/ety-z-...trona-główna

            Comment

            • e-prezes
              Senior
              • 05-2002
              • 19165

              Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Latarnik Wyświetlenie odpowiedzi
              Wytknąłem Ci tylko, że wymagasz od innych rzetelnych ocen, a sam ich nie dajesz.
              I właśnie dlatego ART-omat należy zmodyfikować a nie likwidować.
              Ale do rzetelnych ocen piwa nie potrzebny mi artomat! Cały czas staram się to powiedzieć. Rzetelność blogerów jest już mocno nieaktualne, więc podobnie jak na innych forach liczę na ocenę w oparciu o to w jaki sposób piwo zadowoliło daną osobę lub nie. I robię to samo.

              Comment

              • Prusak
                Senior
                • 07-2005
                • 4312

                Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Latarnik Wyświetlenie odpowiedzi
                I pisze to człowiek, który od 14 lat ani razu nie użył ARTomatu do oceny piwa:
                Ilość ocen: [ 0 ]
                Średnia ocen: [ 0.00 ]

                Prusaku! Jesteś typowym przedstawicielem tych co chcą by było ale nie dają nic od siebie.
                Chyba się źle zrozumieliśmy. Nie używam ARTomatu właśnie z tego powodu, że daje jakąś dziwną średnią, na pzykład biorąc pod uwagę opakowanie. Cyferki i jeszcze raz cyferki. Rezygnując z tego nie rezygnuję przecież z ocen opisowych.
                Prędzej nawet dość ulotne, subiektywne odczucia dają pojęcie o charakterze piwa niż jakaś "ocena" liczbowa.
                Last edited by Prusak; 12-09-2019, 14:57.

                Comment

                • Latarnik
                  Premium Lamplighter
                  • 06-2004
                  • 4996

                  Akurat opakowanie nie powinno być uwzględniane przy ocenie piwa.

                  Natomiast cyferki są bardzo przydatne, np gdy jesteś w sklepie i masz do wyboru kilkaset nieznanych ci piw.
                  Sprawdzasz wtedy w telefonie, które piwo ma względnie wysoka średnią i je kupujesz.
                  Przeczytanie kilkudziesięciu opisów (zakładam że by były) dla każdego z tych piw jest w sklepie niewykonalne.
                  5400 kapsli z wypitych piw
                  874 nowe piwa opisałem na forum (w tym 774 z USA).
                  "Beer is proof that God loves us and wants us to be happy."- Benjamin Franklin
                  https://sites.google.com/view/latarniknj-galeria/strona-główna
                  Freedom is the right to tell people what they do not want to hear– George Orwell
                  https://sites.google.com/view/ety-z-...trona-główna

                  Comment

                  • Prusak
                    Senior
                    • 07-2005
                    • 4312

                    Nigdy nie sięgam w sklepie po telefon, żeby sprawdzać, jakie liczbowe oceny miały piwa z półek. Albo pamiętam, że któreś z nich zaspokoiło gusty tych kilku osób z forum, co do których przekonałem się, że raczej nie ściemniają i mają podobne jak ja preferencje (oczywiście, nigdy nie pokrywają się one w stu procentach) albo po prostu przyglądam się i czytam ety lub wybieram swoje ulubione style i akurat z tym nie mam kłopotu związanego z nadmiarem, bo nie są to raczej najbardziej modne obecnie.
                    Z tym sięganiem po telefon w sklepie, to nawet nieco śmieszne mi się wydaje. No, alem ja stary pryk, z innej rzeczywistości.

                    Comment

                    • MLT
                      Senior
                      • 12-2003
                      • 1045

                      Nie opisałem żadnego piwa, choć wypiłem bardzo dużo różnych. Po prostu nie mam za bardzo na to czasu. Myślę, że gdyby był dostępny szybki automat do oceny punktowej, korzystałbym z niego. Jednym słowem popieram kolegę Latarnika.

                      Comment

                      • kibi
                        Senior
                        • 07-2004
                        • 1875

                        Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Prusak Wyświetlenie odpowiedzi
                        Z tym sięganiem po telefon w sklepie, to nawet nieco śmieszne mi się wydaje. No, alem ja stary pryk, z innej rzeczywistości.
                        Nie jesteś aż tak stary pryk, jeśli dajesz radę przeczytać etykietę w sklepie. No chyba, że najciekawsze informacje napisane drobnym drukiem pomijasz .

                        Ja, kiedy w sklepie potrzebuję zapamiętać jakąś informację z opakowania, bądź opisu na półce, mam odruch, żeby ją sobie zapisać (w telefonie, a jakże, aż tak stary pryk nie jestem, żeby to robić długopisem na kartce ). Dopiero po chwili przychodzi refleksja, że można to wszystko sfotografować.
                        Młodsze pokolenie nie ma takich dylematów i w sklepie fotografuje wszystko jak leci, często od razu wysyłając fotkę do domu z zapytaniem, czy właśnie taki makaron ma kupić, albo czy dobrze wygląda w tej czapce. Sam często w sklepie sprawdzam w internecie, czy mam już taki wzór kapsla w kolekcji.
                        I to wydaje mi się wygodne a nie śmieszne, podobnie jak słuchanie muzyki z telefonu zamiast z walkmana .

                        Comment

                        • Prusak
                          Senior
                          • 07-2005
                          • 4312

                          Co innego robienie zdjęć z czysto utylitarnych powodów... (makaron) Natomiast dlaczego miałbym robić zdjęcie piwu w sklepie, nie wiem. Zdarza mi się tak korzystać z aparatu, np robiąc zdjęcie rozkładu jazdy, którego nie ma w necie itd. Nie mam nic przeciwko posługiwaniu się telefonem, chodzi mi tylko o to, że takie zdawanie się na technikę w połączeniu ze stanowiskiem: to kupię, bo ma, jak skrupulatnie sprawdziłem 4,7 pkt, a to nie bo ma 4,6 pkt, wydaje mi się śmieszne. Wolę czas spędzony na grzebaniu w telefonie w sklepie przeznaczyć na rozmowę ze sprzedawcą albo swobodne buszowanie po półkach.
                          Co do drobnego druku, zawsze pozostaje takie narzędzie jak okulary. Przydatna jest także malutka lupa z papieru i tworzywa, którą np Niemcy dołączają do wielu map. Polecam.

                          Comment

                          • Latarnik
                            Premium Lamplighter
                            • 06-2004
                            • 4996

                            Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Prusak Wyświetlenie odpowiedzi
                            to kupię, bo ma, jak skrupulatnie sprawdziłem 4,7 pkt, a to nie bo ma 4,6 pkt, wydaje mi się śmieszne.
                            Gdybyś używał trochę tego śmiesznego systemu cyferkowego, to byś wiedział, że piw z tak wysoka średnią oceną jak 4,6 lub 4,7 jest na rynku bardzo niewiele i kupiłbyś je oba.
                            Ten system się sprawdza przy sklepowej selekcji piw przeciętnych z tymi wyjątkowymi.

                            Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika kibi Wyświetlenie odpowiedzi
                            Sam często w sklepie sprawdzam w internecie, czy mam już taki wzór kapsla w kolekcji.
                            I to wydaje mi się wygodne a nie śmieszne
                            Ja robię dokładnie tak samo, najpierw zbieram wszystkie, ktore wydaja mi sie nowe ale nie jestem o tym do końca przekonany.
                            A potem hurtowo sprawdzam w necie czy je mam.
                            5400 kapsli z wypitych piw
                            874 nowe piwa opisałem na forum (w tym 774 z USA).
                            "Beer is proof that God loves us and wants us to be happy."- Benjamin Franklin
                            https://sites.google.com/view/latarniknj-galeria/strona-główna
                            Freedom is the right to tell people what they do not want to hear– George Orwell
                            https://sites.google.com/view/ety-z-...trona-główna

                            Comment

                            • sredstvom
                              Senior
                              • 10-2015
                              • 362

                              Nie wiem jak wy, chlopy, ale ja juz czekam na dzisiejszy wieczor - napilbym sie piwa :-)
                              Czy napija sie panowie piweczka?

                              Comment

                              • zgoda
                                Senior
                                • 05-2005
                                • 3516

                                Szczerze mówiąc to od jakichś 4 lat nie kupiłem sobie żadnego nowego polskiego piwa, to co tu oceniać. Najwyraźniej moje podejście do piwa bardzo się zmieniło odkąd wyprowadziłem się z miasta.
                                Browar Clair de Lune - zapiski literackie, brewing log, na fejsbóku, blog

                                Comment

                                Przetwarzanie...
                                X
                                😀
                                🥰
                                🤢
                                😎
                                😡
                                👍
                                👎