Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Polskie Red Ale, prośba o ocenę przepisu

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • konrad93
    Junior
    • 10-2017
    • 8

    Polskie Red Ale, prośba o ocenę przepisu

    Witam. Na wstępie chciałbym powiedzieć coś o sobie. Jestem piwowarem domowym od lata 2017r. Mam za sobą 13 warek (3 z brewkitu, 8 z zestawów i 2 własnego autorstwa). Zajmuje się również wyrobem wina i cydru domowego.

    Chciałbym prosić forumowiczów o ocenę, konstruktywną krytykę, rady oraz pomysły na temat mojego przepisu.

    Założenia:
    Styl: Polish Red Ale, choć wątpię żeby coś takiego istniało
    Ekstrakt początkowy: ~12°BLG
    Alkohol: 5-5,5%
    Goryczka: 35-45 IBU
    Barwa: czerwone, miedziane, klarowne

    Przepis:

    Słody:
    5kg słodu Pale Ale
    1kg słodu Caraamber

    Chmiele:
    Goryczka: 30g Iunga, 30g Marynka
    Aromat: 30g Lubelski
    Cicha: 30g Lubelski

    Drożdże:
    S-04 (waham się nad US-05, proszę o weryfikację)

    Inne:
    Mech irlandzki

    Zacieranie:
    Wsypac słody do wody o temp. 64°C( spadek do 62°C), trzymać 30min.
    Podnieść temp. do 72°C, trzymać 30min.

    Chmielenie:
    Gotować 60min.
    W 5 min. gotowania wsypać 30g. Iungi
    W 15min. gotowania wsypać 30g. Marynki
    W 50min. gotowania wlać mech irlandzki
    W 55min. gotowania wsypać 30g. Lubelskiego
    * 30g. Lubelskiego dodać na cichą

    Butelkowanie:
    Rozlew i refermentacja w butelkach przy użyciu cukru białego
  • Rycho_128
    Senior
    • 03-2007
    • 1039

    #2
    Tak na szybko: jakaś bardzo niewielka, niemalże śladowa ilość jęczmienia palonego daje czerwonawomiedziane zabarwienie. Można dosypać pod koniec zacierania. Jak się da więcej - piwo będzie czarne.
    Nie wiem, czy 1 kg to nie za dużo słodu karmelowego na tak mały zasyp, bo jak rozumiem razem 6 kg słodów. Piwo może być nieco mulące, no, chyba że ktoś lubi.... Ja daję góra 2-2,5 kilo karmelowego, czasem różne karmele idą, ale zasyp u mnie to około 23 kilo wszystkich słodów. Większą pełnię smakową piwa daje niewielki dodatek słodu monachijskiego, ewentualnie wiedeńskiego. - ale też nie przesadzić. Zawsze w sklepach (np. Centrum Piwowarstwa) przy poszczególnych słodach, szczególnie karmelowych i specjalnych, są podane ilości, ile może być procentowo w zasypie. I lepiej nie przekraczać tych wartości.
    A drożdże: na US-05 piwo lepiej się wyklaruje. Chmiele - mówią, że Oktawia czy Puławski są dość ciekawe, sam stosowałem Puławski, tyle że do lagera, ciekawie było, ale raczej nie nowofalowo.
    Oczywiście, to tylko sugestie, zawsze ostateczna decyzja należy do głównego piwowara w browarze!
    No to miłego warzenia
    Last edited by Rycho_128; 08-01-2019, 14:20.
    Gdański Browar WaRy
    Gdański Browar WaRy w BrowarBizie
    Piwo z kufla smakuje lepiej :)///Mniej karmelu...

    Comment

    • konrad93
      Junior
      • 10-2017
      • 8

      #3
      Dziękuję za reakcję.
      Co do słodu to nie przekraczam zalecanego udziału w zasypie. Słodów palonych raczej nie przewiduje w tym piwie z obawy o barwę oraz posmak wnoszony przez nie. Monachijski oraz wiedeński rozważę, dzięki za sugestię.
      Co do drożdży skłaniam się ku US05, choć większość publikacji i źródeł proponuje do tego typu piwa S04, nie wiem czemu.
      Chmiel wybrałem zgodnie z własnym skromnym doświadczeniem. Mimo, że staram się robić co raz inne piwa to przeskok na zaproponowane chmiele zostawię na inne warki.

      Comment

      • anteks
        maruda
        • 08-2003
        • 10738

        #4
        Ten przepis to na 30l? Goryczka bedzie raczej 50+, Zamiast karmelu dla koloru można jakiś palony/barwiący do filtracji. Lubelski na zimno to słabo raczej zula, oktawia, puławski
        Mniej książków więcej piwa

        Comment

        • k_s
          Member
          • 05-2017
          • 65

          #5
          Czasami robię czerwone ale wg następującego przepisu:
          4.0 kg Pale Ale
          0.8 kg Monachijski jasny
          0.3 kg Karmelowy 120 EBC
          0.2 kg Biscuit
          0.2 kg CaraAroma
          0.13 kg Aromatic

          65 g - Saaz, Type: Pellet, 60 min
          32 g - Saaz, Type: Pellet, 15 min
          32 g - Saaz, Type: Pellet, 0 min

          Oczywiście chmielenie możesz zrobić po swojemu.

          Comment

          • konrad93
            Junior
            • 10-2017
            • 8

            #6
            Przepis jest przewidziany na około 30l. Nie wydaję mi się aby rodzime chmiele oddały aż tyle izoalfakwasow z siebie tym bardziej w siatce. Co do chmielu na cichą skłaniam się ku oktawii, niestety nie wiem czy jest dostępna w BA bo strona w remoncie.

            PS. Do warzenia zostalo 10 dni także wszystko jest do przedyskutowania, prosiłbym jeszcze o opinie nt drożdży.

            Comment

            • e-prezes
              Senior
              • 05-2002
              • 19167

              #7
              Ja lubię US-y. Dają czysty profil i dzięki temu uwypukla się strona chmielowa i słodowa, zależy na co akcent w recepturze, ale stosowniejsze do red ale będą S-04. IMHO.

              Comment

              • anteks
                maruda
                • 08-2003
                • 10738

                #8
                A polskie chmiele to gorsze że nie oddają izoalfakwasów?
                Mniej książków więcej piwa

                Comment

                • konrad93
                  Junior
                  • 10-2017
                  • 8

                  #9
                  Gorsze nie są na pewno, są inne niż np. chmiele amerykańskie, z którymi miałem więcej do czynienia. Za każdym razem miałem wrażenie, że te nasze nie chcą tak chętnie oddawać swojej dobroci w porównaniu do tych z burgerlandii.

                  Comment

                  • konrad93
                    Junior
                    • 10-2017
                    • 8

                    #10
                    Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika e-prezes Wyświetlenie odpowiedzi
                    Ja lubię US-y. Dają czysty profil i dzięki temu uwypukla się strona chmielowa i słodowa, zależy na co akcent w recepturze, ale stosowniejsze do red ale będą S-04. IMHO.
                    No właśnie, stosowniejsze bo...?

                    Comment

                    • Jimmy_jb
                      • 11-2005
                      • 911

                      #11
                      Brakuje najważniejszego: jaką temperaturę fermentacji planujesz?
                      Słodu karmelowego masz za dużo, 0,5 kg spokojnie wystarczy - pale ale sam w sobie daje mocniejsze nuty słodowe niż pilzneński.
                      30 g Lubelskiego na cichą prawie nic nie wniesie, podobnie jak te 30 g na koniec. Ja bym to połączył i użył albo na koniec gotowania albo na cichą a jeszcze lepiej sypnął 100 g bo 60 g aromatycznego na 30 litrów to mało. No i zastanów się czy w ogóle chcesz sypać aromatyczny. Czy może nie lepiej skupić się na fajnym profilu słodowym i go nie zaburzać? Więcej nie zawsze znaczy lepiej. Marynkę bym sypnął w połowie gotowania albo na ostatnie 20 minut.
                      Moim zdaniem dobry efekt dałoby pogotowanie wstępne z 20-30 minut na sporym ogniu.
                      S-04 byłyby stosowniejsze historycznie bo to angielski szczep a red ale pochodzi z wysp. Ale na te drożdże sporo osób narzeka. US-05 są bardziej uniwersalne i moim zdaniem będą lepsze na pierwsze warzenie nowej receptury. Jak ogarniesz sobie zasyp, chmielenie itd. to wtedy kombinuj z drożdżami.
                      Last edited by Jimmy_jb; 08-01-2019, 21:20.
                      Mona Browar Prywatny, Pruszcz Gdański Słoneczna

                      Comment

                      • e-prezes
                        Senior
                        • 05-2002
                        • 19167

                        #12
                        Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Jimmy_jb Wyświetlenie odpowiedzi
                        S-04 byłyby stosowniejsze historycznie bo to angielski szczep a red ale pochodzi z wysp. Ale na te drożdże sporo osób narzeka. US-05 są bardziej uniwersalne i moim zdaniem będą lepsze na pierwsze warzenie nowej receptury. Jak ogarniesz sobie zasyp, chmielenie itd. to wtedy kombinuj z drożdżami.
                        Dokładnie!

                        Comment

                        • konrad93
                          Junior
                          • 10-2017
                          • 8

                          #13
                          Temperatura będzie pokojową, około 22°C. Chmielenie na aromat wolałbym jednak zrobić, co do chmielu i jego ilości to zastosuje rady kolegów. Drożdże prawdopodobnie będą US-05.

                          Comment

                          Przetwarzanie...
                          X
                          😀
                          🥰
                          🤢
                          😎
                          😡
                          👍
                          👎