Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Ekspresowa fermentacja burzliwa?

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • bambus
    Junior
    • 10-2008
    • 15

    Ekspresowa fermentacja burzliwa?

    Witam. Pomóżcie. Mam dylemat. W czwartek w godzinach popołudniowych do brzeczki zadałem drożdże Safbrew S-33 po wcześniejszym wykonaniu ich rehydratacji. Temperatura brzeczki niestety 24 st.C ( chociaż po kilku godzinach spadła do 20 st.C ). Dzisiaj dokładnie po dwóch dobach od zadania drożdży piana znikła praktycznie do zera, odfermentowanie słabe, w smaku trochę wodniste. Blg początkowe 12. Po dwóch dobach 4,5 blg.
    Czy to już koniec fermentacji burzliwej? Czy powyższe drożdże tak się zachowują ( pierwszy raz je zastosowałem ) ? Przelewać na cichą czy potrzymać jeszcze na burzliwej?
  • Krzysiu
    Krzysiu
    • 02-2001
    • 14936

    #2
    1. Tak, to koniec burzliwej części fermentacji głównej.
    2. Trzymać do siedmiu dni na pierwszej fermentacji. Piwo będzie jeszcze trochę dochodzić.
    3. Napisz, co to za piwo i jakie zacieranie stosowałeś, będzie wiadomo, czy powinno głebiej odfermentować.

    Comment

    • bambus
      Junior
      • 10-2008
      • 15

      #3
      Dzięki za odpowiedź.
      Nie było procesu zacierania. Zastosowałem niechmielony ekstrakt słodowy Bruntal jasny, chmieliłem amerykańskimi chmielami citra, amarillo i cascade.
      Do lagerów i pilsów stosuję saflager w34/70, do amerykańskich górniaków safale us-05. Sprawdzają się doskonale.
      Niestety zabrakło mi tych us-05, a w lodówce leżały rezerwowe właśnie safbrew s-33 (pozostałość po witbierze ).
      Wiem, że to dziwne połączenie ale to mój kolejny eksperyment ( tym razem wymuszony ).
      Zastanawia mnie jednak słabe odfermentowanie i wodnistość.
      Czy te drożdże zachowują się tak zawsze? Czy przyczyną jest jednak zbyt wysoka temperatura brzeczki?

      Comment

      • Krzysiu
        Krzysiu
        • 02-2001
        • 14936

        #4
        Nie znam tego eksktraktu, ale sądzę, żemoże być tak wykonany, żeby pozostawiać sporą treściwość. Nie sądzę, żeby balling spadł poniżej czterech.

        Nie wiem, czy te akurat drożdże się tak zachowują. U mnie większość drożdży tak się zachowuje. Taka właśnie jest górna fermentacja.

        Comment

        • bambus
          Junior
          • 10-2008
          • 15

          #5
          Krzysiu, na bazie ekstraktu Bruntal zrobiłem już kilkanaście warek ( w tym kilka na drożdżach górnofermentacyjnych wspomnianych wcześniej safale us-05 ).
          Za każdym razem burzliwa trwała od 7 do nawet 11 dni. Tak długo zawsze utrzymywała się warstwa piany. Po jej zaniku przelewałem dopiero na cichą.
          Ponadto przy początkowym blg w granicach 12-12,5 na koniec fermentacji burzliwej poziom blg zawsze spadał do 2-3, dodatkowo klarowność już po burzliwej była dość dobra.
          To mnie właśnie bardzo zastanawia i ta wodnistość piwa ( próbowałem ).
          Chyba jednak problem jest po stronie tych drożdży.

          Comment

          • gwzd
            Senior
            • 01-2012
            • 622

            #6
            Drożdże S-33 słyną właśnie z tego, że słabo dofermentowują. Nawet producent w specyfikacji tych drożdży podaje to do wiadomości.

            Informuje również, że:

            Nie formują zbryleń lecz tworzą delikatne zmętnienie podczas ponownego zawieszenia ich w piwie.
            Co poniekąd tłumaczy Twoje wątpliwości odnośnie klarowności piwa.

            Last edited by gwzd; 28-04-2013, 13:57.

            Comment

            Przetwarzanie...
            X
            😀
            🥰
            🤢
            😎
            😡
            👍
            👎