Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Chmielenie wody

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • yaneck
    Junior
    • 04-2013
    • 14

    Chmielenie wody

    Wiem, że toczyły się podobne dyskusje ale nie rozwiały moich wątpliwości gdyż raczej skupiały się wokół pytania CZY chmielić samą wodę. Chcę jednak podyskutować zakładając, że jednak chmiel gotuję w samej wodzie... Pytałem już w innym wątku ale ponieważ ostatnia wypowiedź w nim jest sprzed kilku lat to raczej odpowiedzi się nie doczekam.

    Z tego co się dowiedziałem podczas gotowania chmielu razem z ekstraktami zachodzą procesy jak najbardziej pożądane ale może da się to jakoś pogodzić. Jestem ograniczony pojemnością naczynia, w którym będę gotował i obawiam się, że rozpuszczając ekstrakty stężenie nie pozwoli mi dobrze nachmielić roztworu.

    Jeden gość sprzedający wszystko do produkcji piwa poradził mi aby gotować chmiel w samej wodzie stosując normalne zasady chmielenia i po godzinie rozpuścić w tej wodzie ekstrakty i gotować 15 minut (domyślam się że przed tym chmiel należy wyciągnąć). Co o tym sądzicie? Może trzeba by dłużej gotować ekstrakty z nachmielną już wodą a może nie jest to dobry pomysł?
    Może ktoś poda jakiś lepszy sposób?

    Może nachmieloną wodę należałoby najpierw odcedzić z chmielu, ostudzić szybko a potem zagotować z ekstraktami?

    Co waszym zdaniem byłoby najlepszym wyjściem?
  • Krzysiu
    Krzysiu
    • 02-2001
    • 14936

    #2
    Najlepszym wyjście byłyby jednak gotowanie chmielu z brzeczką. Każda inna metoda spowoduje niepełne wykorzystanie składników chmielu oraz inne reakcje, w konsekwencji zmieniony smak w porównaniu z metodą klasyczną.

    Jak masz za mały garnek, to gotuj na dwa razy, dzieląc odpowiednio ekstrakt i chmiel.

    Comment

    • kony
      breweriarz
      • 08-2005
      • 1701

      #3
      Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika yaneck Wyświetlenie odpowiedzi
      Jestem ograniczony pojemnością naczynia, w którym będę gotował i obawiam się, że rozpuszczając ekstrakty stężenie nie pozwoli mi dobrze nachmielić roztworu.
      To już chyba lepiej rozpuścić część ekstraktów, gotować z chmielem a na koniec dodać pozostałe ekstrakty żeby zwiększyć gęstość.
      No albo tak jak Krzysiu mówi, na dwie warki. W końcu w dużych browarach też kilka warek trafia do jednego fermentatora.

      Comment

      • Kazimierz_W
        Senior
        • 05-2009
        • 689

        #4
        A najprościej rozpuścić wszystkie ekstrakty w wodzie na gęsto i taki gęsty roztwór chmielić. Po gotowaniu rozcieńczamy go zimną wodą z prysznica, napowietrzając, chłodząc i rozcieńczając brzeczkę do zakładanego BLG.
        Browar Bociana smaczny od rana
        Słuchaj Zakładu Patologii Dźwięku w każdy czwartek od 22.00 na www.uwmfm.pl or die!!

        http://pl-pl.facebook.com/pages/Zak%...10390938984626

        Comment

        • TTOP
          Senior
          • 03-2013
          • 449

          #5
          Pewnie trzeba będzie troche więcej chmielu dodać do takiej gęstej i rozcieńczanej później (po chmieleniu) cieczy, ale ile więcej - trudno mi powiedzieć. Strzelam, że z 10%...

          Comment

          • Kazimierz_W
            Senior
            • 05-2009
            • 689

            #6
            Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika TTOP Wyświetlenie odpowiedzi
            Pewnie trzeba będzie troche więcej chmielu dodać do takiej gęstej i rozcieńczanej później (po chmieleniu) cieczy, ale ile więcej - trudno mi powiedzieć. Strzelam, że z 10%...
            ??? Dlaczego więcej? Dajemy tyle ile mamy w planie. Gęstsza brzeczka, mocniej nachmielona, zostaje później równo rozcieńczona. Nie ma tu żadnej dodatkowej filozofii, techniki, czy magii.
            Browar Bociana smaczny od rana
            Słuchaj Zakładu Patologii Dźwięku w każdy czwartek od 22.00 na www.uwmfm.pl or die!!

            http://pl-pl.facebook.com/pages/Zak%...10390938984626

            Comment

            • TTOP
              Senior
              • 03-2013
              • 449

              #7
              Jakoś tak mi się wydawało, niby alfakwasy rozpuszczą się tylko w części i to dużo gęstszej brzeczki... Jak dla mnie to może spowodować troche słabsze nachmielenie, mogę rzecz jasna się mylić.

              Comment

              • Krzysiu
                Krzysiu
                • 02-2001
                • 14936

                #8
                Alfakwasy nie "rozpuszczają się", tylko reagują, tworząc izoalfakwasy. Ponadto reagują też inne substancje, zawarte w ekstrakcie i w chmielu. Dlatego niewskazane są pewne eksperymenty (typu gotowanie w wodzie), bo coś się traci, np jak zagotujesz chmiel osobno, to nie strąci ci białek z brzeczki, piwo będzie bardziej mętne i podatne na powstawanie archimedesów.

                Comment

                • TTOP
                  Senior
                  • 03-2013
                  • 449

                  #9
                  No i super już się dzisiaj czegoś dowiedziałem, dzięki za wyjaśnienie

                  Comment

                  • yaneck
                    Junior
                    • 04-2013
                    • 14

                    #10
                    Dziękuję za odpowiedzi. Zdobyłem 10L garnek, większego i tak na mojej kuchence bym nie zagotował. Rozpuściłem planowaną ilość ekstraktów i dodałem planowaną ilość chmielu. Nie dodałem jednak wody z prysznica tylko mineralną.
                    Czyli jak rozumiem nie jest to prawdą, że w gęstym roztworze chmielenie daje słabszy efekt?

                    Mam jeszcze pytanko o drobinki chmielu, które z woreczka muślinowego się przedostały do brzeczki. Nie byłem w stanie ich odfiltrować bo mi zapychały sito uniemożliwiając przelanie brzeczki. Czy takie drobne resztki chmielu (pył) pozostające w brzeczce podczas fermentacji mogą w jakiś sposób zaszkodzić?

                    Comment

                    • Kazimierz_W
                      Senior
                      • 05-2009
                      • 689

                      #11
                      Do do chmielin i sposobów na ich pozbycie masz mnóstwo podpowiedz na tym forum jak rozwiązać problem. Nie ma tak łatwo, tylko przez ciernie dojdziesz do gwiazd
                      Browar Bociana smaczny od rana
                      Słuchaj Zakładu Patologii Dźwięku w każdy czwartek od 22.00 na www.uwmfm.pl or die!!

                      http://pl-pl.facebook.com/pages/Zak%...10390938984626

                      Comment

                      Przetwarzanie...
                      X
                      😀
                      🥰
                      🤢
                      😎
                      😡
                      👍
                      👎