Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Czy taki sprzęt wystarczy

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • Krzysiu
    Krzysiu
    • 02-2001
    • 14936

    #16
    Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika michalz21 Wyświetlenie odpowiedzi
    A czy grzyb w piwnicy nie bedzie problemem przy fermentacji lub przy warzeniu ze slodu jesli sie mi powiedzie ?
    Będzie. Fermentację w piwnicy odradzam - chyba że wszystkie czynności będziesz robił w innym miejscu i przenosił zamknięte wiadro. Co prawda grzyb sam do wiadra nie wskoczy, ale jego obecność ułatwia życie innym mikrobom.

    Comment

    • zgoda
      Senior
      • 05-2005
      • 3516

      #17
      Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Krzysiu Wyświetlenie odpowiedzi
      Będzie. Fermentację w piwnicy odradzam - chyba że wszystkie czynności będziesz robił w innym miejscu i przenosił zamknięte wiadro. Co prawda grzyb sam do wiadra nie wskoczy, ale jego obecność ułatwia życie innym mikrobom.
      Noszenie zamkniętego wiadra to nie jest taki wielki problem, chociaż brak windy można poczuć w kręgosłupie. W każdym razie - piwu nie szkodzi.
      Browar Clair de Lune - zapiski literackie, brewing log, na fejsbóku, blog

      Comment

      • Lubinski
        Junior
        • 10-2013
        • 23

        #18
        Tylko wtedy lepiej dać wystartować drożdżom w innym pomieszczeniu, czystym i wolnym od jakieś syfów. I potem przenieść. Przynajmniej ja bym tak na logikę zrobił.

        Comment

        • zgoda
          Senior
          • 05-2005
          • 3516

          #19
          Nie robi różnicy. Daj drożdże i od razu można wynieść. Przecież jest zamknięte.
          Browar Clair de Lune - zapiski literackie, brewing log, na fejsbóku, blog

          Comment

          • sztetke
            Senior
            • 12-2009
            • 355

            #20
            No jest, ale wszystkie paprochy grzybowe lądują na wiadrze, przy otwieraniu mogą się dostać, lepiej cale wiadro zapakować do worka na śmiecie i zawiązać.

            Comment

            • michalz21
              Junior
              • 11-2013
              • 7

              #21
              Zachęciliście mnie Kuję tynk
              "Ten, kto wymyślił piwo, był
              mędrcem." ~ Platon
              "Dobry mężczyzna pije dobre
              piwo."

              Comment

              • szefoo
                Junior
                • 07-2013
                • 14

                #22
                Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Krzysiu Wyświetlenie odpowiedzi
                Tworzenie atmosfery zagrożenia wybuchem dobre jest może na szkoleniu saperskim, ale nie w poradach dla początkujących piwowarów - a z nieznanych mi przyczyn od pewnego czasu tworzy się taki nastrój, jakby co najmniej kilku z nas znalazło się już z tego powodu na cmentarzu, a większość pozostałych pozbawiona była jednej lub kilku kończyn.
                Z całym szacunkiem, ale jak mi grzmotło w lodówce i musiałem sprzątać zniszczenia, nie wyobrażam sobie żeby nie ostrzegać przed tym innych piwowarów, szczególnie jeśli pomyślę sobie co by było, gdyby butelka eksplodowała w pobliżu mojej 3. letniej córeczki

                Butelka po tatrze:
                Piwniczka Piwna
                Warek 27
                Leżakuje: #26 Dynia, #27 PIPA

                Comment

                • bitter
                  Junior
                  • 01-2013
                  • 3

                  #23
                  Co do butelek, to nadają się PRAWIE wszystkie. Niektóre praktycznie nie mają tego kołnierza na szyjce, przez co nie da się ich zakapslować kapslownicą ręczną (ja mam Gretę, myślę, że w przypadku Eterny będzie podobnie). Po prostu trzeba zwracać na to uwagę i zostawiać sobie tylko butelki z kołnierzem. Na pewno NIE nadadzą się te od Podróży Kormorana i Brackiego Imperial IPA

                  Pozdrawiam

                  Comment

                  • barsliw
                    Senior
                    • 08-2013
                    • 289

                    #24
                    Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika bitter Wyświetlenie odpowiedzi
                    Na pewno NIE nadadzą się te od Podróży Kormorana i Brackiego Imperial IPA
                    Bo? Czy to jakaś ironia z tym emotem?? Nie kumam...

                    Comment

                    • zgoda
                      Senior
                      • 05-2005
                      • 3516

                      #25
                      Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika sztetke Wyświetlenie odpowiedzi
                      No jest, ale wszystkie paprochy grzybowe lądują na wiadrze, przy otwieraniu mogą się dostać, lepiej cale wiadro zapakować do worka na śmiecie i zawiązać.
                      A po co otwierać w piwnicy? Przynosisz do domu i dopiero tam otwierasz.
                      Browar Clair de Lune - zapiski literackie, brewing log, na fejsbóku, blog

                      Comment

                      • michalz21
                        Junior
                        • 11-2013
                        • 7

                        #26
                        Szkoda mi nosić, i tak nie kuję całego więc spokojnie a remoncik już się od dawna należał. A co do granatów sądzę że to jest zagrożenie realne, oczywiście według mnie po miesięcznym czytaniu browar.bizu
                        "Ten, kto wymyślił piwo, był
                        mędrcem." ~ Platon
                        "Dobry mężczyzna pije dobre
                        piwo."

                        Comment

                        • barsliw
                          Senior
                          • 08-2013
                          • 289

                          #27
                          Jak zadbasz o proces fementacji i czystość butelek - bez obcych grzybków, to realnosć oddala się baaaaaardzo.

                          Comment

                          • Krzysiu
                            Krzysiu
                            • 02-2001
                            • 14936

                            #28
                            Tydzień fermentacji głównej i tydzień - dwa wtórnej przy odpowiednim odfermentowaniu oraz maksymalnie 6 g. cukru na litr piwa = brak granatów.

                            Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika szefoo
                            jeśli pomyślę sobie co by było, gdyby butelka eksplodowała w pobliżu mojej 3. letniej córeczki
                            Nic by nie było. Może ochlapało by ją piwem. W butelce odpadło dno, reszta jest cała, a z tego wynika, że nie było latających odłamków. Nie ma żadnych powodów do tworzenia paniki, natomiast trzeba się bardziej przyłożyć do pracy.

                            Comment

                            • kromka
                              Junior
                              • 03-2009
                              • 16

                              #29
                              Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Krzysiu Wyświetlenie odpowiedzi
                              Tydzień fermentacji głównej i tydzień - dwa wtórnej przy odpowiednim odfermentowaniu oraz maksymalnie 6 g. cukru na litr piwa = brak granatów.


                              Nic by nie było. Może ochlapało by ją piwem. W butelce odpadło dno, reszta jest cała, a z tego wynika, że nie było latających odłamków. Nie ma żadnych powodów do tworzenia paniki, natomiast trzeba się bardziej przyłożyć do pracy.
                              Zdecydowanie się nie zgadzam. Mi osobiście nie zdarzyły się granaty, ale widziałem pokój w którym wybuchła butelka z przegazowanym piwem i szkło aż się w tynk w ścianie powbijało. Myślę, że jakby taką butelkę tzymało małe dziecko to nie tylko by się piwem pochlapało.
                              Na pewno nie powinno się tego problemu bagatelizować, bo może dojść do nieszczęścia.
                              Fakt, że przy prawidłowym wykonaniu wszystkich czynności związanych z produkcją piwa ryzyko jest bliskie zeru, ale kto z nas na początku nie popełniał większych bądź mniejszych błędów?

                              Comment

                              • Krzysiu
                                Krzysiu
                                • 02-2001
                                • 14936

                                #30
                                Dlatego na początku lepiej powiedzieć, jak nie popełniać błędów, niż straszyć. Chyba łatwiej napisać, żeby do butelki dodać maksymalnie 3 g cukru, niż opisywać, w jaki sposób przyszywać urwaną kończynę?

                                O tym, co się stałoby dziecku, napisałem w kontekście zamieszczonego zdjęcia.

                                Comment

                                Przetwarzanie...
                                X
                                😀
                                🥰
                                🤢
                                😎
                                😡
                                👍
                                👎