Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Pierwsze IPA z ekstraktów niechmielonych [pytania]

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • qwertyuk
    Junior
    • 01-2014
    • 3

    Pierwsze IPA z ekstraktów niechmielonych [pytania]

    Witam,
    Uporałem się ze sporą ilością informacji dostępnych w internecie dotyczących tworzenia piwa w domowych warunkach. Początkowy planowałem zakupić puszkę Coopersa IPA + ekstrakt słodowy i w ten najprostszy sposób zrobić pierwsze piwo.
    Plan się zmienił i wraz z ilością przyswojonych informacji zapragnąłem mieć większy wpływ na swoje piwo. Padło na ekstrakt niechmielony + chmielenie według własnego uznania. Postaram się możliwie dokładnie opisać wstępny plan. Was proszę o modyfikacje tak by wszystko wyszło jak najlepiej.

    Styl: IPA. Wydaje się wybaczać błędy a dodatkowo lubie ten styl.
    Ilość: 20l

    Ekstrakty słodowe:
    - Ekstrakt słodowy niechmielony w syropie JASNY - 3,4 kg
    - Ekstrakt słodowy w proszku - Muntons Spraymalt - Light (Jasny) - 500 g

    Drożdże:
    - Drożdże suche Safale US-05

    Chmiele (granulat) w procesie gotowania dla goryczki:
    - Magnum 15g co każde 15min gotowania, i 20g bezpośrednio po gotowaniu w czasie chłodzenia, i 20 w połowie chłodzenia = 100g

    Chmielenie (granulat) na zimno, do cichej femrntacji:

    - Chmiel Citra 30g lub Chmiel Centennial 30g (tu proszę o pomoc w decyzji)
    - Chmiel Waimea 30g


    Kilka pytań:
    1. Zastanawiam się nad pominięciem ekstraktu słodowego w proszku 500g ?
    2. Czy wybrane drożdże są ok ?
    3. Czy nie za dużo chmielu na goryczkę ? ewentualnie czy zastosować inny chmiel ?
    4. Czy gotować chmiel innych odstępach czasowych?
    5. Citra 30g lub Chmiel Centennial 30g w połączeniu z Waimea 30g dla aromatu ?


    Wszelkie sugestie i wskazówki mile widziane.

    Startuje w połowie przyszłego tygodnia więc jest jeszcze czas na modyfikacje.
    Będę wdzięczny za Waszą pomoc
  • zgoda
    Senior
    • 05-2005
    • 3516

    #2
    Magnum daj tylko na goryczkę, to jest okropny chmiel i lepiej żeby cała reszta z niego się wygotowała. Z reszty 60g daj na zimno, pozostały na aromat/smak, wedle upodobania.
    Browar Clair de Lune - zapiski literackie, brewing log, na fejsbóku, blog

    Comment

    • TTOP
      Senior
      • 03-2013
      • 449

      #3
      Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika qwertyuk Wyświetlenie odpowiedzi

      Chmiele (granulat) w procesie gotowania dla goryczki:
      - Magnum 15g co każde 15min gotowania, i 20g bezpośrednio po gotowaniu w czasie chłodzenia, i 20 w połowie chłodzenia = 100g

      Chmielenie (granulat) na zimno, do cichej femrntacji:

      - Chmiel Citra 30g lub Chmiel Centennial 30g (tu proszę o pomoc w decyzji)
      - Chmiel Waimea 30g
      Jak kolega wyżej wspomniał daruj sobie Magnum na aromat - czyli nie dawaj "bezpośrednio po gotowaniu", najlepiej wsyp wszystko na 2 rzuty - na początku warzenia i po 30 min. Drożdże które masz są ok, przy takim chmieleniu i tak nie wyczujesz różnicy od szczepu, a US05 są chyba najbardziej uniwersalne.
      Last edited by TTOP; 31-01-2014, 08:53.

      Comment

      • qwertyuk
        Junior
        • 01-2014
        • 3

        #4
        Zainstalowałem BrewTarget. Po przeanalizowaniu goryczka zdecydowanie będzie za wysoka. Zmodyfikowałem chmiele ich ilośc i czas gotowania.

        Chmielenie
        Aby uzyskać 60 IBU:
        - Simcoe 15g 35min
        - Citra 10g 20min
        - Simcoe 15g 10min

        I na zimną zostaje mi 20g Citra.

        Słód
        Aby uzyskać 14,8 gęstości początkowej:
        - 3,4 ekstraktu płynnego
        - 0,5 kg suchego ekstraktu
        Więc mieliście racje i zostaje suchy również zostaje.

        Tak chyba powinno być OK, przynajmniej wedłóg BrewTarget.
        Co myślicie ?

        Comment

        • Ronoaro
          Senior
          • 04-2013
          • 160

          #5
          Programy internetowe liczące ilość goryczki to wg. mnie ściema. Jeśli chcesz IPA to rób je zgodnie z wytycznymi, a nie baw się w to, że wrzycisz chmiel na 35 min i będzie dobrze bo nie będzie. Koledzy wyżej wszystko ci dobrze wyjaśnili. Ja przy swoich piwach West Coast IPA daję 50 gramów chmielu na 60 min i nie jest za gorzkie (chociaż ja lubię dużą goryczkę). Wrzuć 30 gramów Magnum na 60' i Simcoe 20', Citra 10' i Simcoe 5'. Na zimno daj reszczę chmieli aromatycznych. Będzie dobrze tylko nie kombinuj za bardzo. Jaki ekstrakt ma mieć twoje piwo?

          Comment

          • zgoda
            Senior
            • 05-2005
            • 3516

            #6
            Przy chmieleniu na zimno wrzucanie chmielu na mniej nż 10' mija się z celem, aromat z chmielenia na zimno przykryje wszystko.
            Browar Clair de Lune - zapiski literackie, brewing log, na fejsbóku, blog

            Comment

            • qwertyuk
              Junior
              • 01-2014
              • 3

              #7
              Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Ronoaro Wyświetlenie odpowiedzi
              Jaki ekstrakt ma mieć twoje piwo?
              Rozumie że pytasz o początkowe BLG. 14,8, końcowe według programu 3,8.
              Last edited by qwertyuk; 31-01-2014, 09:39.

              Comment

              Przetwarzanie...
              X
              😀
              🥰
              🤢
              😎
              😡
              👍
              👎