Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Pierwsze warzenie-czy mój plan jest dobry?

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • Anahan89
    Junior
    • 12-2017
    • 26

    Pierwsze warzenie-czy mój plan jest dobry?

    Hej, przedstawiam moj plan pierwszego warzenia ktore jak wszystko sie uda bedzie jutro. Ma to byc IPA 14' blg, 20 litrow.
    Słody-
    Pale ale 4.2kg
    Pszeniczny 0.4kg
    Karmelowy 0.25 kg

    Chmiele- ok 200g iunga, puławski, oktawia, cascade, chinook (czesc idzie na zimna).

    Planuje zacierac na tego "lenia". Podgrzeje 15l wody do 71' wsypie slody i poczekam 90 min. Po negatywnej probie jodowej podgrzeje do 78' potrzymam kilka chwil i do filtracji. Bede wysladzal woda- ok 12 litrow w temp. 80', tylko kiedy przerwac to wysladzanie tak dokladnie jeszcze mam pytanie? Czy jak wyleje te 12 litrow czy moze wczesniej, a jesli tak to na co zwrocic uwagę? (Czytalem zeby wysladzac dopóty, dopóki woda wyslodkowa bedzie miala nie mniej niz 2 blg, ew. Planowana pojemnosc bedzie przekroczona o te 3 litry na gotowanie).
    Gotowanie, chmielenie wiem jak zrobic bo przerabialem ekstrakty.
    Dodam ze fermentowac bede danstarami w piwnicy w temp. ok 13-14 stopni.

    Bardzo Was prosze o cenne rady
    Last edited by Anahan89; 26-12-2017, 20:41.
  • Anahan89
    Junior
    • 12-2017
    • 26

    #2
    A i oczywiscie bardzo wazne pytanie- podczas warzenia na lenia do ile nie moze spasc ta temp. zacierania przez te 90min.?

    Wysłane z mojego ALE-L21 przy użyciu Tapatalka

    Comment

    • Jimmy_jb
      • 11-2005
      • 911

      #3
      Jak wrzucisz słody do 71 stopni to wykończysz beta-amylazę i Ci nie odfermentuje - będziesz miał słodkie IPA. Lepiej wsypać do ok. 65-68 stopni, wymieszać dokładnie i dopiero ew. dolać wrzątku/podgrzać.
      Mona Browar Prywatny, Pruszcz Gdański Słoneczna

      Comment

      • Anahan89
        Junior
        • 12-2017
        • 26

        #4
        Ok, ale czy te prawie 5 kg słodu wsypane do 71' nie obniży temp wlasnie o te kilka stopni, powiedzmy do tych 68'?

        Wysłane z mojego ALE-L21 przy użyciu Tapatalka

        Comment

        • Jimmy_jb
          • 11-2005
          • 911

          #5
          Teoretycznie tak. Temperatura może spaść o trzy stopnie, może spaść o jeden. 70 st. to już deaktywacja beta-amylazy. Zrobisz jak chcesz. Tylko pamiętaj żeby mieszać w trakcie wsypywania tak żeby mieć stałą temperaturę w całej toni.
          Mona Browar Prywatny, Pruszcz Gdański Słoneczna

          Comment

          • Anahan89
            Junior
            • 12-2017
            • 26

            #6
            Juz po zacieraniu, filtracji. Aktualnie czekam az sie zagotuje i wsypie chmiel. Po wsypaniu slodow do temp. 71' ta spadla do 68-67', takze sie udało

            Comment

            Przetwarzanie...
            X
            😀
            🥰
            🤢
            😎
            😡
            👍
            👎