Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Zacieranie

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • bumbastic
    Senior
    • 08-2008
    • 134

    Zacieranie

    Zagadnienie może mało istotne ale w głowie powstało mi pytanie, na które nie znalazłem jeszcze odpowiedzi przeszukując forum, a mnie cały czas nurtuje. Czy zacieranie 30 minut w temperaturze 62St i 30 minut w temp. 72St da nam taką samą brzeczkę pod względem stosunku ilości dwucukru maltozy do dekstryn co zacieranie 1h w 62St i 1h w 72St? Innymi słowy czy odpowiednie proporcje czasów obu przerw powodują stały stosunek ilościowy powstałych cukrów czy może warunkuje to określony czas na przerwę scukrzającą, a czas przerwy dekstrynującej nie ma już tak wielkiego znaczenia w tym względzie?
  • mark33
    Idę po piwo do piwnicy.
    • 04-2005
    • 3283

    #2
    Godzinne zacieranie w 62*C da piwo wytrawne mocno odfermentowane (konieczne przy porterze) dalsze zacieranie w 72*C podniesie tylko wydajność warzelni.

    Comment

    • bumbastic
      Senior
      • 08-2008
      • 134

      #3
      Czyli rozumiem, że ilość cukrów fermentujących zależy tylko od czasu tej pierwszej,
      a druga już nie ma wpływu na to i a-amylaza nie przekształca tych cukrów w nic innego tylko zajmuje się przerabianiem pozostałej skrobii?

      Comment

      • mark33
        Idę po piwo do piwnicy.
        • 04-2005
        • 3283

        #4
        Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika bumbastic Wyświetlenie odpowiedzi
        Czyli rozumiem, że ilość cukrów fermentujących zależy tylko od czasu tej pierwszej,
        a druga już nie ma wpływu na to i a-amylaza nie przekształca tych cukrów w nic innego tylko zajmuje się przerabianiem pozostałej skrobii?
        Nie jest tak do końca, że od stopnia do stopnia działa beta a później alfa amylaza, temperatury 62-65 są najbardziej sprzyjające dla beta , natomiast 70-75 dla alfa, beta ginie w 70 stopniach, alfa w 80 więc w temperaturach niższych pracują oba enzymy.

        Comment

        Przetwarzanie...
        X
        😀
        🥰
        🤢
        😎
        😡
        👍
        👎