Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Chmielenie... Jak to ma być?

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • pnabzdyk
    Member
    • 11-2009
    • 35

    Chmielenie... Jak to ma być?

    Witam

    Robiłem zeszłego roku 4 piwa z zestawów ze słodów, ale teraz zastanawiam się czy dobrze wykonywałem chmielenie.

    Problem na przykładzie:
    Cały proces chmielenia ma trwać 1 godzinę.
    Na początku dajemy pierwszy chmiel.
    W 40 minucie drugi chmiel, moje pytanie: Czy ten pierwszy chmiel mamy wyciągnąć w 40 minucie w momencie dodania drugiego czy pierwszy zostawiamy już do końca ???

    Bo właśnie tak robiłem i chyba źle ...
  • Seta
    Piję piwo
    • 10-2002
    • 6964

    #2
    Zostawia się do końca.
    Wszystkim zainteresowanych zapraszam do Gabinetu Medycyny Estetycznej w Warszawie. Ręczę za jakość usług. Info PW.

    Comment

    • Robert13
      Senior
      • 04-2010
      • 899

      #3
      Kolegę zwiódł 'wąż", czyli woreczek do chmielenia...
      Wrzucaj chmiel bezpośredno do gara, a problem zniknie i piwo będzie porządniej nachmielone. Był o tym osobny temat...

      Comment

      • jaozyrys
        Senior
        • 10-2008
        • 154

        #4
        Ewentualnie przy woreczkach dać 10% więcej chmielu niż w recepturze. No i j.w., nic się nie wyciąga z gara przed końcem...

        Comment

        • scheik
          Member
          • 09-2003
          • 34

          #5
          Też mam pytanie dotyczące chmielu. Czytam sobie w "Piwowarze" artykuł "Gramoprocenty humulonów (GPH)" i zastanawia mnie pewna niejasność z obliczeń które tam są podawane przykładowo. Być może nawet te obliczenia nie mają bezpośredniego związku z problemem, ale dla ostatecznego wyjaśnienia zapytam.
          Czy dawka granulatu chmielu jest proporcjonalna do ilości nastawianego piwa?
          W przepisach niektórych można znaleźć, że na 20 litrów trzeba dać 30gram chmielu X. Wydaje mi się, że robiąc 10 litrów wypada dać 15 gram. Czy tak samo ma się to do przepisów, w których chmiel X podawany jest tylko w GPH? Wtedy też proporcjonalnie zmniejszyć GPH o połowę?
          Czy odpowiedziałem sobie w tym poście na pytanie i zrobiłem to dobrze?

          Comment

          • zgoda
            Senior
            • 05-2005
            • 3516

            #6
            GPH do tego właśnie służy - podawania proporcji a-k. 20g Marynki z jednego źródła (7.6% a-k) nie jest równe 20g Marynki z drugiego źródła (9.1% a-k). Podając ilość GPH podajesz jednocześnie ile tych jednostek umownych ma zostać wprowadzone z "wrzutki" danego chmielu, np.:

            60' - Marynka 100 GPH

            co może oznaczać 10g hipotetycznej Marynki zawierającej 10% a-k lub 20g hipotetycznej Marynki zawierającej 5% a-k.

            Z grubsza można założyć, że zmniejszając objętość brzeczki nastawnej proporcjonalnie zmniejszasz ilość chmielu (w drugą stronę podobnie - zwiększasz).
            Browar Clair de Lune - zapiski literackie, brewing log, na fejsbóku, blog

            Comment

            • Krzysiu
              Krzysiu
              • 02-2001
              • 14936

              #7
              Ilość chmielu ZAWSZE zmienia się proporcjonalnie do ilości brzeczki. Zawartość alfakwasów jest tu drugim czynnikiem, ze względu na to, że zmieniając wielkość warki, nie zmienia się chmielu.

              Comment

              Przetwarzanie...
              X
              😀
              🥰
              🤢
              😎
              😡
              👍
              👎