Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Pilsner Lager

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • qwerty343
    Junior
    • 09-2011
    • 11

    Pilsner Lager

    Witam wszystkich smakoszy!
    Po jutrze będę drugi raz butelkował piwo z nastawionego brewkita. Pierwszym był JOHN BULL LAGER, a obecnym jest PILSNER LAGER.
    John Bull wyszedł mi całkiem nieźle, 4,6% i może troszkę za mało gazu.
    Mam poważnie obiekcje co do obecnego nastawu.
    Do nastawu dodałem 0,6 kg ekstraktu słodowego i 0,75kg cukru piwowarskiego. Nie wiem dlaczego, ale początkowe blg wyszło mi ok 8 blg a końcowe trochę powyżej 2 blg. Sprawdzałem na dwóch balingometrach.
    Wg moich obliczeń wyjdzie mi piwo ok 3%.
    Jak dla mnie do zdecydowanie za mało. Czy tuż przed butelkowaniem można jeszcze podbić jakoś procenty no i ile powinienem dodać cukru do każdej butelki aby uzyskać przyzwoite nagazowanie przy trochę powyżej 2 blg?
  • jacer
    Senior
    • 03-2006
    • 9875

    #2
    Nie da się. Co to jest cukier piwowarski?
    Milicki Browar Rynkowy
    Grupa STYRIAN

    (1+sqrt5)/2
    "Nie ma (...) piwa, które smakowałoby wszystkim. Każdy browarnik, który próbuje takie przygotować, skazany jest na klęskę" - Michael Jackson
    "Dobrzy ludzie piją dobre piwa" - Hunter S. Thompson
    No Hops, no Glory :)

    Comment

    • Seta
      Piję piwo
      • 10-2002
      • 6964

      #3
      Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika qwerty343 Wyświetlenie odpowiedzi
      Do nastawu dodałem 0,6 kg ekstraktu słodowego i 0,75kg cukru piwowarskiego. Nie wiem dlaczego, ale początkowe blg wyszło mi ok 8 blg a końcowe trochę powyżej 2 blg.
      Ale czemu się dziwisz? Zamiast 1,2kg ekstraktu i 1 kg "cukru" dałeś nieco ponad połowę. Trzeba było dodać mniej wody - teraz masz wodniste piwo. Nic nie poradzisz na tym etapie.

      Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika jacer Wyświetlenie odpowiedzi
      Co to jest cukier piwowarski?

      - "zawiera glukozę oraz maltodekstrynę" - prawie jak Żywiec.
      Wszystkim zainteresowanych zapraszam do Gabinetu Medycyny Estetycznej w Warszawie. Ręczę za jakość usług. Info PW.

      Comment

      • Mason
        Senior
        • 02-2010
        • 3280

        #4
        Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika qwerty343 Wyświetlenie odpowiedzi
        Czy tuż przed butelkowaniem można jeszcze podbić jakoś procenty
        Tak, możesz dolać spirytusu jeśli Ci zależy wyłącznie na alkoholu

        no i ile powinienem dodać cukru do każdej butelki aby uzyskać przyzwoite nagazowanie przy trochę powyżej 2 blg?
        To ile masz blg nie ma wpływu na nagazowanie, pod warunkiem że fermentacja się zakończyła. Czyli daj standardową dawkę.
        JEDNO PIVKO NEVADI!

        Comment

        • qwerty343
          Junior
          • 09-2011
          • 11

          #5
          Dzięki Panowie za cenne rady. Nie chcę się rozgrzeszać z popełnionych błędów, ale jako początkujący zdałem się na wiedzę sprzedającego z którym rozmawiałem dość długo przed moją pierwszą warką. Z tego co zauważyłem to zna się na tym całkiem nieźle.
          Do mojej drugiej warki on też dobrał proporcje ekstraktu i cukru. Razem wyszło tego 1,35 kg.
          Przy pierwszej warce zastosowałem 1 kg enhancera i było ok.
          Co do standardowej ilości cukru dodawanego do butelek przy poprzedniej warce dodawałem po 4g na butelkę i chyba było za mało. Z tego co czytałem to podobno można nawet do 7g.
          Co do zawartości alkoholu to 3% które teoretycznie mi wyjdzie to ciut przymało.
          Ja uważam że piwo nie powinno mieć więcej jak 5%.

          Comment

          • Mason
            Senior
            • 02-2010
            • 3280

            #6
            Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika qwerty343 Wyświetlenie odpowiedzi
            Ja uważam że piwo nie powinno mieć więcej jak 5%.
            To ciekawe, bo zdecydowana większość najlepiej ocenianych piw na świecie ma powyżej 5% alkoholu. Oceniana na takich portalach jak RateBeer czy Beer Advocate, nie na sponsorowanych konkursach. Z tego co pamiętam moje ulubione piwa też mają powyżej 5% alkoholu. Co to za nowy pomysł z tymi 5%? Już nie pierwszy raz się z tym spotykam
            JEDNO PIVKO NEVADI!

            Comment

            • qwerty343
              Junior
              • 09-2011
              • 11

              #7
              Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Mason Wyświetlenie odpowiedzi
              To ciekawe, bo zdecydowana większość najlepiej ocenianych piw na świecie ma powyżej 5% alkoholu. Oceniana na takich portalach jak RateBeer czy Beer Advocate, nie na sponsorowanych konkursach. Z tego co pamiętam moje ulubione piwa też mają powyżej 5% alkoholu. Co to za nowy pomysł z tymi 5%? Już nie pierwszy raz się z tym spotykam
              Te moje 5% to jest jeden procent w mniej lub więcej, i nie sugerowałem się wypowiedziami innych czy też modą.
              Uważam że poniżej 4% to prawie jak woda, a powyżej 6% to już nie to, bo traci się przyjemność smakową.
              Piwo nie ma służyć typowemu zalaniu robaka bo do tego celu znakomicie nadaje się wódeczka.

              A wracając do mojego tematu, to jak to jest z tą ilością ekstraktu słodowego i cukru piwowarskiego?
              Faktycznie dałem go za mało jak sądzi kolega Seta?

              Comment

              • jacer
                Senior
                • 03-2006
                • 9875

                #8
                Jeżeli brzeczka ma niską gęstość początkową to znaczy, że zostało użyte za mało surowca. To chyba jest proste i logiczne.

                Piwo powinno mieć tyle alkoholu ile jest charakterystyczne dla danego stylu. Nie wymyślaj nowych, dziwnych teorii.
                Milicki Browar Rynkowy
                Grupa STYRIAN

                (1+sqrt5)/2
                "Nie ma (...) piwa, które smakowałoby wszystkim. Każdy browarnik, który próbuje takie przygotować, skazany jest na klęskę" - Michael Jackson
                "Dobrzy ludzie piją dobre piwa" - Hunter S. Thompson
                No Hops, no Glory :)

                Comment

                • qwerty343
                  Junior
                  • 09-2011
                  • 11

                  #9
                  Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika jacer Wyświetlenie odpowiedzi
                  Jeżeli brzeczka ma niską gęstość początkową to znaczy, że zostało użyte za mało surowca. To chyba jest proste i logiczne.

                  Piwo powinno mieć tyle alkoholu ile jest charakterystyczne dla danego stylu. Nie wymyślaj nowych, dziwnych teorii.
                  Ja nic nie wymyślam. O procentach pisałem ogólnie a nie o konkretnym gatunku piwa.
                  Jako początkujący zastosowałem proporcje jakie zaproponował mi sprzedawca. Oczywiście zapytam go co sądzi o zbyt małej ilości surowca o której wspomniał kolega Seta.
                  Sam zaś zacznę czytać wnikliwiej forum zbierając wiedzę z doświadczeń innych.

                  Comment

                  • Mason
                    Senior
                    • 02-2010
                    • 3280

                    #10
                    Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika qwerty343 Wyświetlenie odpowiedzi
                    Uważam że poniżej 4% to prawie jak woda
                    Grodziskie ma poniżej 4% a wcale nie smakuje jak woda. Ba, dałoby się zrobić piwo o wysokim ekstrakcie ale bardzo nisko odfermentowane - mogłoby mieć poniżej 4% alkoholu, a być bardzo treściwe.

                    a powyżej 6% to już nie to, bo traci się przyjemność smakową.
                    W przypadku jasnych lagerów może. Ale portery bałtyckie wszystkie mają powyżej 6% a zapewniają wiele przyjemności smakowych
                    Zawartość alkoholu nie ma bezpośredniego związku z wrażeniami smakowymi.
                    Zobacz tą listę: http://www.ratebeer.com/beer/top-50/ - 50 najlepszych piw według ocen największego portalu miłośników piwa. Jedno ma 5% alko, jedno ma 6% a cała reszta powyżej.
                    JEDNO PIVKO NEVADI!

                    Comment

                    • anteks
                      maruda
                      • 08-2003
                      • 10740

                      #11
                      Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika qwerty343 Wyświetlenie odpowiedzi
                      Co do standardowej ilości cukru dodawanego do butelek przy poprzedniej warce dodawałem po 4g na butelkę i chyba było za mało. Z tego co czytałem to podobno można nawet do 7g.
                      7g na butelkę? prosisz sie o śmierć 4g to raczej przy pszenicy. Ja daje 6g/l
                      Mniej książków więcej piwa

                      Comment

                      • qwerty343
                        Junior
                        • 09-2011
                        • 11

                        #12
                        Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika anteks Wyświetlenie odpowiedzi
                        7g na butelkę? prosisz sie o śmierć 4g to raczej przy pszenicy. Ja daje 6g/l
                        Czy przy 6g powstaje podobna ilość gazu co w piwach sklepowych, czy większa??

                        Comment

                        • anteks
                          maruda
                          • 08-2003
                          • 10740

                          #13
                          Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika qwerty343 Wyświetlenie odpowiedzi
                          Czy przy 6g powstaje podobna ilość gazu co w piwach sklepowych, czy większa??
                          Zależy czy to ma być stout,pils czy pszenica
                          Mniej książków więcej piwa

                          Comment

                          • qwerty343
                            Junior
                            • 09-2011
                            • 11

                            #14
                            Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika anteks Wyświetlenie odpowiedzi
                            Zależy czy to ma być stout,pils czy pszenica
                            Moje obecne to pils, ale jakbyś podał ile gramów dawać na wszystkie aby nagazowanie było odpowiednie, byłoby świetnie

                            Comment

                            • anteks
                              maruda
                              • 08-2003
                              • 10740

                              #15
                              Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika qwerty343 Wyświetlenie odpowiedzi
                              Moje obecne to pils, ale jakbyś podał ile gramów dawać na wszystkie aby nagazowanie było odpowiednie, byłoby świetnie
                              Średnio daje 6g na 1litr piwa
                              Mniej książków więcej piwa

                              Comment

                              Przetwarzanie...
                              X
                              😀
                              🥰
                              🤢
                              😎
                              😡
                              👍
                              👎