Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Czujnik czadu -niezbędnik piwowara?

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • Robert13
    Senior
    • 04-2010
    • 899

    Czujnik czadu -niezbędnik piwowara?

    Otóż ja go posiadam i musze stwierdzić, że od kiedy zacząłem używac taboretu gazowego, to przy każdym warzeniu parokrotnie (4-5) włączy się sygnał alarmowy.
    I jestem pewien, że nie jest to zasluga piecyka żeliwnego na węgiel, którego uzywam do zagrzewania wody, gdyż ma to miejsce również podczas chmielenia, gdy juz on dawno wygasł.

    Wiem też, że włącza się on juz przy bardzo niskich stężeniach tlenku wegla, gdzie jeszcze jest daleko do podtrucia piwowara, ale 'strzeżonego Swiatowid strzeże', a i dobrze by było, gdyby piwowar zdążył wypic to co uwarzył, szczególnie, że mój zakupiłem parę ładnych lat temu na allegro i dałem za niego marne 60zł z przesyłką.
  • kopyr
    Senior
    • 06-2004
    • 9475

    #2
    Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Robert13 Wyświetlenie odpowiedzi
    Otóż ja go posiadam i musze stwierdzić, że od kiedy zacząłem używac taboretu gazowego, to przy każdym warzeniu parokrotnie (4-5) włączy się sygnał alarmowy.
    I jestem pewien, że nie jest to zasluga piecyka żeliwnego na węgiel, którego uzywam do zagrzewania wody, gdyż ma to miejsce również podczas chmielenia, gdy juz on dawno wygasł.

    Wiem też, że włącza się on juz przy bardzo niskich stężeniach tlenku wegla, gdzie jeszcze jest daleko do podtrucia piwowara, ale 'strzeżonego Swiatowid strzeże', a i dobrze by było, gdyby piwowar zdążył wypic to co uwarzył, szczególnie, że mój zakupiłem parę ładnych lat temu na allegro i dałem za niego marne 60zł z przesyłką.
    Między innymi dlatego, choć głównie ze względu na gaz, zaleca się używanie taboretu tylko w dobrze wentylowanych pomieszczeniach, a odradza używanie poniżej poziomu gruntu.
    blog.kopyra.com

    Comment

    • Robert13
      Senior
      • 04-2010
      • 899

      #3
      Ja warzę w normalnym pomieszczeniu gospodarczym, ale bez kratki wywiewnej i cały czas przy uchylonych drzwiach, a i tak dzisiaj włączyl się mi z osiem razy, gdy grzał na maksimum i taboret i piecyk żeliwny.
      Ale nie ma co się wzdrygać tylko drzwi otwierać na oścież, bo jak pamiętam jest on bardzo czuły, gdzie -"zacytuje" z głowy, więc moge sie mylić- reaguje na stężenia 10 lub 50 krotnie poniżej dawki "podtruwającej".
      Wydaje mi się, że każden powinien miec go obowiązkowo na wyposażeniu, a sklepy dla piwowarów powinny mieć go w ofercie..

      Comment

      • chemmobile
        Senior
        • 03-2009
        • 2168

        #4
        Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Robert13 Wyświetlenie odpowiedzi
        Wydaje mi się, że każden powinien miec go obowiązkowo na wyposażeniu, a sklepy dla piwowarów powinny mieć go w ofercie..
        Robert, czujka to tylko sygnalizator i nie zastąpi prawidłowej obsługi urządzenia. Twój piecyk żeliwny na węgiel pobiera powietrze potrzebne do spalania z pomieszczenia, a spaliny odprowadzane są przewodem kominowym na zewnątrz. Palnik gazowy natomiast emituje spaliny do tego samego pomieszczenia, z którego pobiera powietrze do spalania. Jeśli pomieszczenie nie ma wentylacji, to sam się prosisz o wypadek. Stężenie tlenu maleje ergo palnik zaczyna działać nieprawidłowo. Pojawia się niecałkowite spalanie gazu (produkcja CO zamiast CO2). Musisz mieć "przewiew", a otwarcie jedynie drzwi niewiele w tym pomaga.
        Lwówek Śląski - 800 lat tradycji piwowarskich.
        Kto piwem szynkuje, dawać ma właściwą miarę, kto to ominie, zapłaci 4 białe grosze kary - lwóweckie prawo piwowarskie AD 1609

        Comment

        • Marusia
          Senior
          • 02-2001
          • 20211

          #5
          Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika chemmobile Wyświetlenie odpowiedzi
          Musisz mieć "przewiew", a otwarcie jedynie drzwi niewiele w tym pomaga.
          Masz na myśli przeciąg? Właśnie taki mam w domu, bo przy warzeniu bez tego strasznie szyby wszędzie parują, ale nie sądziłam, że jest konieczny. "Dobra wentylacja" to określenie dość ogólnikowe niestety.
          www.warsztatpiwowarski.pl
          www.festiwaldobregopiwa.pl

          www.wrowar.com.pl



          Comment

          • chemmobile
            Senior
            • 03-2009
            • 2168

            #6
            Nie chodzi o to, aby wiatr hulał po mieszkaniu , ale żeby istniała samoistna/naturalna wymiana powietrza. W blokach mieszkalnych przykładowo masz przewody wentylacyjne (w kuchni, łazience), którymi powietrze wychodzi z mieszkania, a wchodzi przez np. nieszczelności w oknach, drzwiach wejściowych. I na potrzeby kuchenek gazowych czy tzw. junkersów jest to wystarczające. Nie potrafię sprecyzować co to jest dobra wentylacja, ponieważ nie jestem specjalistą w tym temacie. Natomiast pewna wiedza o spalaniu gazu + tzw. chłopski rozum podpowiadają, że spalając gaz np. przez taboret gazowy dobrze jest mieć zapewnioną wymianę powietrza w pomieszczeniu, co zapewni stały dopływ świeżego powietrza do spalania i jednocześnie odprowadzi spaliny poza to pomieszczenie.
            Lwówek Śląski - 800 lat tradycji piwowarskich.
            Kto piwem szynkuje, dawać ma właściwą miarę, kto to ominie, zapłaci 4 białe grosze kary - lwóweckie prawo piwowarskie AD 1609

            Comment

            • chemmobile
              Senior
              • 03-2009
              • 2168

              #7
              Pogadałem chwilkę z wujkiem google i podrzucił mi instrukcje obsługi taboretów gazowych m.in. z firm Fagor i Kromet. Wynika z nich, że urządzenia te są wykonane zgodnie z polskimi normami, które nawet nakazują użytkowanie ich pod "sprawnie działającymi wyciągami miejscowymi z okapami." Czyli nie tylko wymagana prawem instalacja nawiewno-wywiewna w pomieszczeniu, ale także wentylacja wymuszona. Pomijając prawną stronę zagadnienia - otwarcie drzwi w niewentylowanym pomieszczeniu nie zapewnia bezpiecznej eksploatacji taboretu gazowego.
              Last edited by chemmobile; 07-11-2010, 17:59.
              Lwówek Śląski - 800 lat tradycji piwowarskich.
              Kto piwem szynkuje, dawać ma właściwą miarę, kto to ominie, zapłaci 4 białe grosze kary - lwóweckie prawo piwowarskie AD 1609

              Comment

              • Mumin_
                Senior
                • 10-2007
                • 109

                #8
                Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika chemmobile Wyświetlenie odpowiedzi
                W blokach mieszkalnych przykładowo masz przewody wentylacyjne (w kuchni, łazience), którymi powietrze wychodzi z mieszkania, a wchodzi przez np. nieszczelności w oknach, drzwiach wejściowych. I na potrzeby kuchenek gazowych czy tzw. junkersów jest to wystarczające.
                Chyba że blok został ocieplony a okna wymienione na plastikowe. U mnie w mieszkaniu przed odkręcenie ciepłej wody muszę rozszczelnić (albo uchylić) okno w kuchni. Jak mam zamknięte, to po parudziesięciu sekundach włącza się blokada w junkersie (czujnik cofania spalin).

                Comment

                • chemmobile
                  Senior
                  • 03-2009
                  • 2168

                  #9
                  Mumin, w mieszkaniu mojej mamy wymienili okna na plastiki i ocieplili cały blok. Jednocześnie w kuchni wybili otwór na zewnątrz budynku, który zaślepili z obu stron kratkami z możliwością regulacji nawiewu (ale bez możliwości całkowitego zamknięcia). Dzięki temu jest "zug" pomimo szczelnych okien i drzwi. Podobno to wymóg jakiś przepisów unijnych.
                  Last edited by chemmobile; 07-11-2010, 18:27.
                  Lwówek Śląski - 800 lat tradycji piwowarskich.
                  Kto piwem szynkuje, dawać ma właściwą miarę, kto to ominie, zapłaci 4 białe grosze kary - lwóweckie prawo piwowarskie AD 1609

                  Comment

                  • Marusia
                    Senior
                    • 02-2001
                    • 20211

                    #10
                    Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika chemmobile Wyświetlenie odpowiedzi
                    otwarcie drzwi w niewentylowanym pomieszczeniu nie zapewnia bezpiecznej eksploatacji taboretu gazowego.
                    To jest raczej oczywiste, ale Robert pisał o pomieszczeniu gospodarczym, zatem jak mniemam chodziło mu o drzwi prowadzące na zewnątrz budynku
                    www.warsztatpiwowarski.pl
                    www.festiwaldobregopiwa.pl

                    www.wrowar.com.pl



                    Comment

                    • Robert13
                      Senior
                      • 04-2010
                      • 899

                      #11
                      Dokładnie tak, są one zewnetrzne i cały czas są otwarte tak na 1/5 i to nie pomaga, gdy taboret pracuje pełną mocą (bo i bez pracującego piecyka żeliwnego, czujmik też się włączał).
                      Ide o zakład, że wystepuje to u kazdego piwowara warzącego na taborecie niezaleznie od tego jak dobrą ma wentylację, tylko że nie wie o tym, bo nie ma detektora.
                      Może ktoś sprawdzi u siebie?


                      Jak pamiętam instrukcję obsługi ( a to było gdzies 5 lat temu), to wlącza się on przy bardzo małych (nieszkodliwych) stężeniach.
                      A kupiłem go nie "dla" warzenia, ale kontrolnie dla piecyka żeliwnego.

                      Comment

                      • kibi
                        Senior
                        • 07-2004
                        • 1875

                        #12
                        Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Robert13 Wyświetlenie odpowiedzi

                        Jak pamiętam instrukcję obsługi ( a to było gdzies 5 lat temu), to wlącza się on przy bardzo małych (nieszkodliwych) stężeniach.
                        Ale jeżeli będziesz w ten sposób lekceważył wskazania czujnika, to jego stosowanie mija się z celem.

                        Comment

                        • Robert13
                          Senior
                          • 04-2010
                          • 899

                          #13
                          Dobry Panie.
                          Najsamprzód sam go zastosuj u siebie podczas warzenia, a dopiero potem pouczaj co do tego, jak powinno sie go stosować i co pisze w instrukcji obsługi.

                          Comment

                          • Seta
                            Piję piwo
                            • 10-2002
                            • 6964

                            #14
                            Ważny jest przewiew (przeciąg). Tylko wtedy następuje pełna wymiana powietrza w pomieszczeniu. Jeśli masz tylko jeden otwór wentylacyjny (drzwi), to pod przeciwną ścianą może kumulować się czad.
                            Wszystkim zainteresowanych zapraszam do Gabinetu Medycyny Estetycznej w Warszawie. Ręczę za jakość usług. Info PW.

                            Comment

                            • bogdan62
                              Senior
                              • 10-2004
                              • 173

                              #15
                              Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Seta Wyświetlenie odpowiedzi
                              Ważny jest przewiew (przeciąg). Tylko wtedy następuje pełna wymiana powietrza w pomieszczeniu. Jeśli masz tylko jeden otwór wentylacyjny (drzwi), to pod przeciwną ścianą może kumulować się czad.
                              Dokładnie tak i wiąże się to z mniejszym, lub większym podtrówaniem. W takim przypadku musi być wymuszony nawiew, sprawę załatwi choćby najtańszy wentylator postawiony na podłodze w drzwiach, wdmuchujący powietrze do środka, górą otworu drzwiowego zużyte powietrze będzie wydostawać się.

                              Comment

                              Przetwarzanie...
                              X
                              😀
                              🥰
                              🤢
                              😎
                              😡
                              👍
                              👎