Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Fermentator 33l z grzałką elektryczną

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • ejchudzik
    Junior
    • 06-2012
    • 28

    Fermentator 33l z grzałką elektryczną

    Witam,
    Jestem po pierwszej warce z puszki i powoli zaczynam myśleć o zacieraniu. Na początek powoli kompletuje sprzęt. Zastanawiam się nad funkcjonalnością fermentatora plastikowego w którym zamontowałbym grzałkę z czajnika elektrycznego.
    Coś podobnego gdzieś widziałem, tylko że grzałka była w beczce plastikowej.
    Jak myślicie czy to dobry pomysł ?
    Czy ktoś już coś takiego robił??
    Czy na grzałce nie będzie się przypalać??

    zamierzam w nim chmielić brzeczkę około 20l. Grzałka zakupiona 2,2kW.
    Pozdrawiam
  • bielok
    Senior
    • 10-2007
    • 338

    #2
    Cześć.
    Wlej 1 l wody do czajnika i sprawdź ile czasy zajmuje zagotowanie wody. Potem to pomnóż razy 22 l.
    Ja taki patent stosuję do grzania wody do wysładzania z tym ze mam grzałkę z parnika a nie z czajnika, ma ona większa powierzchnie oddawania ciepła. Druga sprawa to montaż grzałki z czajnika w wiadrze - jesteś pewien że potrafisz to zrobić tak żeby się nie rozleciało w trakcie chmielenia?
    anioły śmierdzą potem
    żrą kiełbasę
    mają w dupie żywych

    Comment

    • ejchudzik
      Junior
      • 06-2012
      • 28

      #3
      Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika bielok Wyświetlenie odpowiedzi
      Cześć.
      Wlej 1 l wody do czajnika i sprawdź ile czasy zajmuje zagotowanie wody. Potem to pomnóż razy 22 l.
      Ja taki patent stosuję do grzania wody do wysładzania z tym ze mam grzałkę z parnika a nie z czajnika, ma ona większa powierzchnie oddawania ciepła. Druga sprawa to montaż grzałki z czajnika w wiadrze - jesteś pewien że potrafisz to zrobić tak żeby się nie rozleciało w trakcie chmielenia?
      czajnik mam 2l gotuje wode w 1,5min czyli 15-20 min przypadnie na 20l brzeczki. A zakupiona grzałka ma ciut większą moc od czajnika 2,2kW
      co do montażu to nie wiem na 100% ze wszystko będzie ok ale będę kombinował i dlatego pytam czy ktoś ma jakieś doświadczenia w tym temacie.

      Comment

      • bielok
        Senior
        • 10-2007
        • 338

        #4
        Cześć ;-)
        Masz jakiś cudny czajnik, moj tefal o mocy 2000 W gotuje 1 l wody w 2:50 min.
        anioły śmierdzą potem
        żrą kiełbasę
        mają w dupie żywych

        Comment

        • kony
          breweriarz
          • 08-2005
          • 1701

          #5
          A ja to się zastanawiam po co Ci grzałka w fermentatorze ? Będziesz drożdże gotował ? Większość piwowarów się raczej zastanawia jak schłodzić fermentator a nie jak go ogrzać

          Comment

          • ejchudzik
            Junior
            • 06-2012
            • 28

            #6
            Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika kony Wyświetlenie odpowiedzi
            A ja to się zastanawiam po co Ci grzałka w fermentatorze ? Będziesz drożdże gotował ? Większość piwowarów się raczej zastanawia jak schłodzić fermentator a nie jak go ogrzać
            dobre dobra, o ja głupi hehehe
            a tak poważnie na piwo.org kolega Makaron podrzucił taki linki:



            to mnie zainteresowało co wy na to??
            Pozdrawiam
            Last edited by ejchudzik; 09-08-2012, 13:44.

            Comment

            • Cyneq
              Senior
              • 12-2011
              • 181

              #7
              Ciepło właściwe wody to 4186 J / kg / stopień.
              Idealna grzałka 2000 W dostarcza 2000 J / sekundę.
              Jeśli chcesz zagotować 20 litrów brzeczki o 12 BLG, która waży jakieś 21 kg, a ma już jakieś 70 stopni, to potrzebujesz 4186 * 21 * 70 = 6 153 420 W, na dostarczenie których Twoja grzałka potrzebuje 51 minut.
              Zauważ że przyjąłem brak rozpraszania ciepła, a po drugie brzeczka osiągnie 100% ale nie zacznie wrzeć.
              Ciepło parowania wody to dalsze 2257 J na kilogram.

              Comment

              • jama_michal
                Junior
                • 08-2012
                • 1

                #8
                Jako że to pierwszy post to się przywitam Także witajcie Piwowarzy i Piwosze!

                Co do tematu. Skonstruowałem sobie taką kadź warzelną z fermentora i dwóch grzałek parnikowych. Cała konstrukcja kosztowała mnie około 50 zł. Praktycznie był to koszt grzałek ponieważ miałem dostęp do fermentorów po 3 zł. ( z zakładu przetwórstwa owocowego) Konstrukcja sprawuje się wyśmienicie, zagotowanie 30 litrów brzeczki zajęło około 15 minut (sumaryczna moc grzałek 5kW). Prąd pobierany przez grzałki to około 10A. Teoretycznie można to podłączyć do zwykłego gniazda sieciowego ale nie polecam ze względu na grzanie obwodu. Można to rozwiązać podłączając grzałki do jednej fazy z układu trójfazowego bezpośrednio w okolicach grubego przewodu którym energia jest dostarczana do obiektu.

                Podsumowując, jest to dobra alternatywa dla garnka emaliowanego do warzenia.

                Comment

                Przetwarzanie...
                X
                😀
                🥰
                🤢
                😎
                😡
                👍
                👎