Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Jaki smak ma konkretny chmiel ?

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • grekab
    Member
    • 08-2014
    • 66

    Jaki smak ma konkretny chmiel ?

    Na razie robię pierwsze piwko z kitu, ale mam pytanie jak dobierać chmiel na aromat z chmielem na goryczkę ? Jakie smaki mają różne gatunki chmielu?
    Młody piwowar
  • fidoangel
    Senior
    • 07-2005
    • 3489

    #2
    "nie zostanę onanistką bo jestem anarchistką" :)

    Widziałem u Dori i Kopyra i też tak myślę: Browar to nie apteka :))

    Poszukujesz wiedzy na temat browarnictwa amatorskiego?
    Przeczytaj >>>>FAQ<<<<
    Sprawdź >>>Przewodnik<<<

    Comment

    • gobong
      Senior
      • 04-2005
      • 658

      #3
      Oj żeby to takie proste było. Czytam wiki i już wiem. To cała sztuka. Przyjdzie z doświadczeniem. Musisz próbować. Uwarzysz piwo według receptury na jakiegoś championa i się okazuje że własnie chmielenie Ci nie odpowiada. Tak naprawdę w przemyśle to cała nauka jest. Często wystarcza doświadczenie, albo tak zwany nos. W tym cała zabawa. W tym urok domowego piwowarstwa. To tak bardzo wciąga, odkrywanie nowych smaków, warzenie coraz ciekawszych piw. Lektura z podanego linku na pewno pomoże , trzeba czytać, czytać i warzyć

      Comment

      • zgoda
        Senior
        • 05-2005
        • 3516

        #4
        Większość popularnych odmian nie ma charakterystycznych, łatwo odóżnialnych zapachów, tylko generyczne o różnej intensywności, która dodatkowo zmienia się rok do roku.

        Wprawa w doborze chmielu i schematu chmielenia przychodzi z czasem, a jest to również kwesta indywidualnych upodobań.
        Browar Clair de Lune - zapiski literackie, brewing log, na fejsbóku, blog

        Comment

        • grekab
          Member
          • 08-2014
          • 66

          #5
          To jest konkretne forum. Żółtodziób się spytał i zaraz fajne odpowiedzi. Zostaję tutaj na dłużej. A czy jest jakiś chmiel który daje smak karmelu lub czekolady ? Czy raczej słód ?
          Młody piwowar

          Comment

          • e-prezes
            Senior
            • 05-2002
            • 19167

            #6
            A czosnku nie chcesz? Za te aromaty odpowiada słód.
            Last edited by e-prezes; 01-09-2014, 14:51.

            Comment

            • gwzd
              Senior
              • 01-2012
              • 622

              #7
              Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika grekab Wyświetlenie odpowiedzi
              To jest konkretne forum. Żółtodziób się spytał i zaraz fajne odpowiedzi. Zostaję tutaj na dłużej. A czy jest jakiś chmiel który daje smak karmelu lub czekolady ? Czy raczej słód ?
              Aromaty chmielowe nie wykraczają poza ziołowo-leśno-kwiatowo-owocowe. No, chyba że jakiś zepsuty Amerykaniec to może skunksić cebulą.

              Comment

              Przetwarzanie...
              X
              😀
              🥰
              🤢
              😎
              😡
              👍
              👎