Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Jakie piwo w święta uwarzyć? Witbier? Irish red ale?

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • mrozny
    Member
    • 12-2013
    • 31

    Jakie piwo w święta uwarzyć? Witbier? Irish red ale?

    Witam,

    Zaraz po świętach planuje uwarzyć swoją drugą warkę w życiu .
    Ponieważ pierwsza warka była rok temu - wiele zapomniałem.
    Pierwszą warką był Kolsch i nie będę ukrywał, że byłem zachwycony

    Chciałbym kupić jakąś gotową paczkę tak żeby to przyszło do mnie z instrukcją i żebym mógł się zabrać za warzenie. Piwo będę robić tak jak poprzednie z procesem zacierania.

    Znalazłem w sklepiku takie opcje:
    Redakcyjne (z zacieraniem) Zestawy surowców Irish Red Ale 11º BLG Piwo słodowo – karmelowe, o pięknej barwie czerwieni lub bursztynu. W smaku słodkawe, jednakże z gorzkim zakończeniem, które bierze się trochę z chmielu, trochę z ciemnych słodów. Aromatów chmielowych brak lub bardzo

    Redakcyjne (z zacieraniem) Zestawy surowców Witbier 11,5º BLG Doskonałe piwo na letnie upały. Po nalaniu do szklanki zostaniesz odurzony aromatem cytrusów z kolendrą w tle. W smaku lekko kwaskowe, wspaniale orzeźwiające. Jeśli smakuje Ci Hoegaarden Blanche lub Obolon Bile - bierz się do r


    Które z tych piw bardziej mi polecacie jeśli chodzi o porę roku - temperatury panujące.

    Bądź być może jest jeszcze jakiś inny rodzaj piwa który polecilibyście mi ze względu na porę roku (oprócz Kolsch) bądź moje skromne doświadczenie.

    Mam jeszcze pytania takie:
    1. czy zamawiamy słody ześrutowane? Nie mam śrutownika więc zakładam, że tą opcję powinienem zaznaczyć.
    2. jeśli będę robić tą warkę od razu - wydaje mi się, że nie ma sensu brać osobno składników słodu - czy się mylę?
    3. drożdże - czy jestem wstanie się dowiedzieć które drożdże będą najodpowiedniejsze do danego rodzaju piwa? Nie znam się na tym i wziąłbym najtańsze ale to pewnie nie koniecznie idzie w parze z jakością i smakiem - jakieś porady tutaj?
    4. oprócz zestawu surowców musiałbym domówić jeszcze tylko kapsle z tego co mi się wydaje. Mam jeszcze połowę środka do dezynfekcji z poprzedniego warzenia.
    Butelki mam. Czy o czymś jeszcze zapomniałem?

    Pozdrawiam wszystkich piwowarów!
  • barsliw
    Senior
    • 08-2013
    • 289

    #2
    Weź irish red ale i do tego nottinghamy. A nim paczka przyjdzie przeczytaj najwiecej ile zdołasz na forum piwo.org. Zwłaszcza wiki, bo widzę ze nie masz zielonego pojęcia o warzeniu piwa w domu.

    Comment

    • mrozny
      Member
      • 12-2013
      • 31

      #3
      hmm.. a mógłbyś swą myśl rozwinąć i odpowiedzieć na pytania?

      Dzięki za pomoc!

      Comment

      • barsliw
        Senior
        • 08-2013
        • 289

        #4
        Rzecz w tym, ze gdybys poczytal to nie byłoby pytań na które trzeba po raz setny odpowiadać. Ale okej:
        1. Tak, zaznacz.
        2. Nie wiem co to są składniki słodu. Zakładam, ze chodzi Ci o rożne słody składające sie na ten zasyp. Tak, możesz wziąć zmieszane w jednym worze.
        3. Odpowiedz padła wczesniej. Jeśli sie nie znasz to poczytaj na forum, które drożdże do czego są przeznaczone. Mniej więcej oczywiście.
        4. Hmmm...nie wiem czy o czymś jeszcze zapomniałeś. Nie wiem co masz. Moim zdaniem jeden fermentor to za mało żeby komfortowo warzyć piwo. Jakiś filtrator z oplotu? Napisz co masz.

        Comment

        • mrozny
          Member
          • 12-2013
          • 31

          #5
          Hej,

          Dzięki za odpowiedź - no generalnie mam wszystko cały zestaw z browar.biz.

          Tak jak pisałem zrobiłem już jedną warkę.

          Trochę czasu minęło i na pewno muszę sobie wszystko przypomnieć.
          Na pewno nie wiem jakie drożdże wybrać - jak byś mógł nakierować gdzie poczytać o tym to byłoby fajnie jakiś link.. Wiem, że są drożdże płynne i suche ale jak dobrać drożdże pod rodzaj piwa?

          Jeśli chodzi o rodzaj piwa to chodzi mi tu głównie o to, że w czasie świąt temperatura na zewnątrz jest niska. Potrzebowałbym może poczytać o tym jakie rodzaje piwa lubią jakie temperatury fermentacji i leżakowania i wtedy wybiorę sobie jakiś rodzaj pod to co w domu jestem wstanie osiągnąć..

          Comment

          • barsliw
            Senior
            • 08-2013
            • 289

            #6
            Aż tak dobrze to nie ma. 3 wynik w Google po wpisaniu frazy " drożdże do piwa". Korzystanie z Google naprawdę nie boli. Znajdziesz tam wszystko. Prawie

            Comment

            Przetwarzanie...
            X
            😀
            🥰
            🤢
            😎
            😡
            👍
            👎