Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Czeska IPA chmielenie

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • hajzenbergg
    Junior
    • 03-2017
    • 14

    Czeska IPA chmielenie

    Witam, zamierzam zrobić piwko IPA na czeskich chmielach.
    Posiadam po 50 gr: Saaz (3,5%), Vital (11,9%) i Kazbek (4,43%).
    Słody pale ale i karmelowy. Czy ktoś może mnie nakierować jak chmielić brzeczkę ?
  • Jimmy_jb
    • 11-2005
    • 911

    #2
    Doprowadzasz do wrzenia i wrzucasz chmiel.
    Mona Browar Prywatny, Pruszcz Gdański Słoneczna

    Comment

    • hajzenbergg
      Junior
      • 03-2017
      • 14

      #3
      Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Jimmy_jb Wyświetlenie odpowiedzi
      Doprowadzasz do wrzenia i wrzucasz chmiel.
      Brawo, błysnąłeś..
      Jesteś taki zabawny czy tępy ? Pytam o czasy gotowania i o chmielenie na zimno poszczególnych chmieli

      Comment

      • Jimmy_jb
        • 11-2005
        • 911

        #4
        Sam sobie odpowiedz, wszak każdy sądzi według siebie. Jakbym wiedział co chcesz uzyskać i jak planujesz, mój mądrzejszy kolego, zasyp, ilość piwa i jego blg to byłbym mądrzejszy i być może mógłbym coś zasugerować. Ogólnie to gotuje się: 60 minut - goryczka, 20-30 minut - smak, 0-5 minut aromat. A efekty chmielenia zależą od wielu czynników.
        Mona Browar Prywatny, Pruszcz Gdański Słoneczna

        Comment

        • hajzenbergg
          Junior
          • 03-2017
          • 14

          #5
          Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Jimmy_jb Wyświetlenie odpowiedzi
          Sam sobie odpowiedz, wszak każdy sądzi według siebie. Jakbym wiedział co chcesz uzyskać i jak planujesz, mój mądrzejszy kolego, zasyp, ilość piwa i jego blg to byłbym mądrzejszy i być może mógłbym coś zasugerować. Ogólnie to gotuje się: 60 minut - goryczka, 20-30 minut - smak, 0-5 minut aromat. A efekty chmielenia zależą od wielu czynników.

          Dziękuję, nie można było tak od początku? Planuję 30 litrów piwa ok 15 blg. Ponoć Kazbek daje fajne cytrusy którymi można się zbliżyć do IPA z amerykańskimi chmielami i to też chciałbym uzyskać

          Comment

          • hajzenbergg
            Junior
            • 03-2017
            • 14

            #6
            Przepraszam ziomuś za wczorajszą odpowiedź, była zbędna

            Comment

            • hajzenbergg
              Junior
              • 03-2017
              • 14

              #7
              Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika hajzenbergg Wyświetlenie odpowiedzi
              Dziękuję, nie można było tak od początku? Planuję 30 litrów piwa ok 15 blg. Ponoć Kazbek daje fajne cytrusy którymi można się zbliżyć do IPA z amerykańskimi chmielami i to też chciałbym uzyskać
              20 litrów piwka

              Comment

              • Jimmy_jb
                • 11-2005
                • 911

                #8
                To dałbym całego Vitala na goryczkę (chyba że chcesz słabszą to wrzuć połowę po 30 minutach), Saaza po wyłączeniu palnika na chłodzenie a Kazbek na 5-7 dni na zimno.
                Mona Browar Prywatny, Pruszcz Gdański Słoneczna

                Comment

                • fidoangel
                  Senior
                  • 07-2005
                  • 3489

                  #9
                  Za mało chmieli aby uzyskać poziom nachmielenia dla IPA czyli 40-70 IBU a przy tym wyraźny aromat i smak chmielu.

                  Tu masz programik do ściągnięcia który Ci to ogarnie: http://www.piwo.org/files/file/17-toolkit-piwowara/

                  Zobacz sobie na receptury IPA w sieci, schematy chmielenia i dopasuj to do swoich zamierzeń.

                  Charakterystyki chmielów możesz sprawdzić najszybciej na stronkach sklepów internetowych, wtedy wiadomo wstępnie czego się spodziewać.
                  Last edited by fidoangel; 06-04-2017, 09:13.
                  "nie zostanę onanistką bo jestem anarchistką" :)

                  Widziałem u Dori i Kopyra i też tak myślę: Browar to nie apteka :))

                  Poszukujesz wiedzy na temat browarnictwa amatorskiego?
                  Przeczytaj >>>>FAQ<<<<
                  Sprawdź >>>Przewodnik<<<

                  Comment

                  • hajzenbergg
                    Junior
                    • 03-2017
                    • 14

                    #10
                    Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika fidoangel Wyświetlenie odpowiedzi
                    Za mało chmieli aby uzyskać poziom nachmielenia dla IPA czyli 40-70 IBU a przy tym wyraźny aromat i smak chmielu.

                    Tu masz programik do ściągnięcia który Ci to ogarnie: http://www.piwo.org/files/file/17-toolkit-piwowara/

                    Zobacz sobie na receptury IPA w sieci, schematy chmielenia i dopasuj to do swoich zamierzeń.

                    Charakterystyki chmielów możesz sprawdzić najszybciej na stronkach sklepów internetowych, wtedy wiadomo wstępnie czego się spodziewać.
                    Według tego kalkulatora w rubryce Tinseth która jest ponoć bardziej dokładna wychodzi mi 64,8 IBU przy warzeniu 60min: Vital 50gr 0', Saaz 15gr 45', Kazbek 25gr 60'.
                    Do tego chmielenie na zimno więc hyba powinno być ok ? Co o tym myślisz ?

                    Comment

                    • fidoangel
                      Senior
                      • 07-2005
                      • 3489

                      #11
                      Jeśli dokupisz 100g chmielu na zimne chmielenie to powinno być ok.

                      Pamiętaj, że im później wrzucasz chmiel do gotowania to z z niego zostaje mniej goryczki a więcej aromato-smaków i oczywiście na odwrót.

                      Stąd powszechny schemat:
                      60' gotujemy chmiel dla nadania goryczki piwu
                      30' dla nadania smaku
                      0' dla nadania aromatu

                      Pomaga nam też przyjęty podział chmieli na:
                      - aromatyczne
                      - goryczkowe
                      oraz wymyślony merketingowo ale pomocny:
                      uniwersalny, dualny...

                      Oczywiście to tylko wskazówki, piwowar robi co chce w swoim browarze,
                      "nie zostanę onanistką bo jestem anarchistką" :)

                      Widziałem u Dori i Kopyra i też tak myślę: Browar to nie apteka :))

                      Poszukujesz wiedzy na temat browarnictwa amatorskiego?
                      Przeczytaj >>>>FAQ<<<<
                      Sprawdź >>>Przewodnik<<<

                      Comment

                      • hajzenbergg
                        Junior
                        • 03-2017
                        • 14

                        #12
                        Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika fidoangel Wyświetlenie odpowiedzi
                        Jeśli dokupisz 100g chmielu na zimne chmielenie to powinno być ok.

                        Pamiętaj, że im później wrzucasz chmiel do gotowania to z z niego zostaje mniej goryczki a więcej aromato-smaków i oczywiście na odwrót.

                        Stąd powszechny schemat:
                        60' gotujemy chmiel dla nadania goryczki piwu
                        30' dla nadania smaku
                        0' dla nadania aromatu

                        Pomaga nam też przyjęty podział chmieli na:
                        - aromatyczne
                        - goryczkowe
                        oraz wymyślony merketingowo ale pomocny:
                        uniwersalny, dualny...

                        Oczywiście to tylko wskazówki, piwowar robi co chce w swoim browarze,
                        Ale przeglądam sobie inne przepisy na IPA i nigdzie nie widziałęm żeby chmielić na zimno tak dużą ilością chmielu. Dodam tylko że wszystko co posiadam to granulat może ma to jakieś znaczenie ?

                        Comment

                        • hajzenbergg
                          Junior
                          • 03-2017
                          • 14

                          #13
                          Uwarzyłem ale mam pewne obawy co do smaku piwa. Wyszło 20 litrów z ekstraktem początkowym 13 blg a nachmieliłem jak na 15 blg które zakładałem że wyjdzie. Czy piwo nie wyjdzie przesadnie goryczkowe? Powinno wyjść ok 65 IBU. Czy to nie za dużo na piwo o takim ekstrakcie początkowym ? W pierwotnej wersji chciałem jeszcze chmielić na zimno, czy w tej sytuacji ma to jeszcze sens ? Proszę o pomoc bardziej doświadczonych piwowarów

                          Comment

                          • Jimmy_jb
                            • 11-2005
                            • 911

                            #14
                            Dlatego warto sprawdzać blg przed gotowaniem. Trochę wyższa goryczka w tym stylu to nie jest wada. Chmiel na zimno syp śmiało.
                            Mona Browar Prywatny, Pruszcz Gdański Słoneczna

                            Comment

                            • sztetke
                              Senior
                              • 12-2009
                              • 355

                              #15
                              Ponoć Kazbek daje fajne cytrusy
                              Ponoć
                              Robiłem w tym roku lekkie ale chmielone kazbekiem na zimno(50g) i żadnych cytrusów nie ma, ogólnie to chyba jest to smak (zapach) akceptowalny dla mnie, nic więcej, na pewno nie kupię już tego chmielu.
                              Może jak będzie więcej alkoholu to wyciągniesz coś z niego ciekawszego.
                              Last edited by sztetke; 12-04-2017, 08:14.

                              Comment

                              Przetwarzanie...
                              X
                              😀
                              🥰
                              🤢
                              😎
                              😡
                              👍
                              👎