Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Chmielnik

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • el_kurczako
    Member
    • 01-2012
    • 62

    Coś już wiadomo o zapisach? Czy Mnie ominęły?

    http://allegro.pl/chmiel-lubelski-sa...230157955.html Znalazłem taką licytację ktoś zamawiał tam?
    Na burzliwej: Tripel XXX
    Na cichej: Amber Ale,
    W butelkach: Belgian Wheat, AIPA, Porter Bałtycki, American Stout,

    Comment

    • marek_80
      Member
      • 02-2010
      • 30

      Dzisiaj otrzymałem sztobry z tej aukcji. Zalicytowałem 4 szt. (ustaliłem telefonicznie 2 marynki i 2 lubelskiego) czyli dostaje jedną gratis (lubelski). Jakie było moje miłe zaskoczenie jak otrzymałem za tą kwotę 4 lubelskiego i 4 marynki. Przesyłka tak dobrze zabezpieczona że nawet tydzień mogła leżeć na poczcie bez uszczerbku dla chmielu.

      Comment

      • el_kurczako
        Member
        • 01-2012
        • 62

        To ja tylko dodam od siebie, że uzyskałem informacje z browamator'a co do zapisów. Zapisy powinny być możliwe po 20 kwietnia.


        @marek_80 no to teraz mam dylemat czy czekać, czy też sobie zamówić.
        Na burzliwej: Tripel XXX
        Na cichej: Amber Ale,
        W butelkach: Belgian Wheat, AIPA, Porter Bałtycki, American Stout,

        Comment

        • fidoangel
          Senior
          • 07-2005
          • 3489

          Brałem kiedyś sztobry z Browamatora. Były słabe, wiele z nich nie wyrosło a te, które wyrosły mają jakąś chorobę, żółkną liście.
          Nabyte drogą koleżensko-barterową z pod Lublina pięknie rosną.
          "nie zostanę onanistką bo jestem anarchistką" :)

          Widziałem u Dori i Kopyra i też tak myślę: Browar to nie apteka :))

          Poszukujesz wiedzy na temat browarnictwa amatorskiego?
          Przeczytaj >>>>FAQ<<<<
          Sprawdź >>>Przewodnik<<<

          Comment

          • bogna1
            Junior
            • 05-2008
            • 13

            Witam. Czy jest ktoś co powie jak odróżnić marynke od lubelskiego. jedno wystaje z ziemi na ok 25 cm a drugie ledwo wyszło na 2 cm. może to coś pomoże.

            Comment

            • scalak68
              Junior
              • 05-2012
              • 10

              Uprawa chmielu

              ja swoje pierwsze sadzonki które puszczały zielone pędy miałem już w marcu. W Uk początek wiosny był naprawdę super ale potem się popsuło. chmiel trzymałem sosyć długo w szklarni. Gdy skończyły się przymrozki na dwór koło ściany domu w dużej donicy. od dach sznurek po którym będą się pieły 4 może 5 pędów maxymalnie. moje sadzonki kupowałem on line w UK i z Polski przy pomocy jednego z piwowarów który przesłał mi Marynkę i Lubelski Z Angielskich odmian choduje Target, Progress, First Gold
              Nakręciłem filmik o sadzeniu chmielu jeśli admin pozwoli to zamieszcze link
              Uprawa chmielu do domwego piwka jest prosta i nie sprawia kłopotów trzeba pamiętać jednak o podporze dla pnącego się chmielu, który może osiągnąć nawet 7m wy...


              pozdrawiam Andrzej
              Andrzej Browar EMIGRANT

              Comment

              • anjinsan
                Member
                • 05-2009
                • 63

                No i znowu napięcie rośnie, koniec sierpnia się zbliża - czyli zbiory. U mnie różnorodność w dojrzewaniu szyszek że ho-ho. Może to dla tego że wiosną moją uprawę teściowa przerobiła na ogródek warzywny i musiałem wybierać resztki tego co zostało. Przeschły przez tydzień, ale wyszło kapitalnie bo wszystko co zebrałem, każdy kawałek korzonka zasadziłem już u siebie i o dziwo urosło. Czyli ubić toto nie jest tak łatwo Z siedmiu krzaczków zrobiło się 12
                Dwa już mają ładne szyszki reszta je goni, ostatnie ledwie zawiązane szyszki. Problem że nie mam pojęcia gdzie rośnie lubelski, a gdzie marynka.

                Comment

                • bumbastic
                  Senior
                  • 08-2008
                  • 134

                  Ja co roku mam ten sam problem: rozpoznać który jest który bo po roku zapominam.
                  Jedno co zauważyłem to jeden rodzaj mi się rozrasta okrutnie, a drugi ledwo rośnie. Łodygi są cienkie, pędy krótkie ale za to szyszek relatywnie dużo więcej.

                  Comment

                  • Marusia
                    Senior
                    • 02-2001
                    • 20211

                    A ja mam chmiel dla ozdoby. Prawdopodobnie lubelski, bo niestety ofiarodawca sam nie pamiętał, jaki ma
                    Attached Files
                    Last edited by Marusia; 22-08-2012, 10:52.
                    www.warsztatpiwowarski.pl
                    www.festiwaldobregopiwa.pl

                    www.wrowar.com.pl



                    Comment

                    • jacer
                      Senior
                      • 03-2006
                      • 9875

                      Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika bumbastic Wyświetlenie odpowiedzi
                      Ja co roku mam ten sam problem: rozpoznać który jest który bo po roku zapominam.
                      spróbuj po liściach. Najlepiej wbić w ziemię tabliczkę z nazwą.
                      Milicki Browar Rynkowy
                      Grupa STYRIAN

                      (1+sqrt5)/2
                      "Nie ma (...) piwa, które smakowałoby wszystkim. Każdy browarnik, który próbuje takie przygotować, skazany jest na klęskę" - Michael Jackson
                      "Dobrzy ludzie piją dobre piwa" - Hunter S. Thompson
                      No Hops, no Glory :)

                      Comment

                      • bumbastic
                        Senior
                        • 08-2008
                        • 134

                        Próbowałem określić po liściach, po łodygach, po kolorze, po intensywności rośnięcia i w zasadzie nie mam jednoznacznych wyników. Zarówno jeden jak i drugi z jednej strony mają cechy swoje, a innym razem oponenta.

                        Czy jak zaparzę sobie taką herbatkę chmielową z takiej samej ilości jednego i drugiego to da się w smaku wyczuć różnicę? Próbował ktoś w ten sposób zrobić rozpoznanie?

                        Comment

                        • anjinsan
                          Member
                          • 05-2009
                          • 63

                          Mam to samo co bumbastic - zacierają mi się różnice
                          A jednak uratowałem 14 a nie 12, czyli z 7 (5marynka+2lubelskie) podwoiła się liczba krzaczków.
                          Tak na oko to wszystkie marynki, ale mam 4 typy które mogą być lubelskim, pomożecie?

                          Problem w tym że jak rosły u teściów to były rodzajami posadzone, ale jak na wiosnę przyjechałem to moje poletko zostało totalnie przeorane i przekopane (no bo przecież nic tam nie rosło - bynajmniej nad ziemią i nie mam gwarancji że jest tu w ogóle lubelski, zbierałem naprawdę malutkie sztoberki.

                          a następne foto, tak to wygląda już u mnie na działce, na szybko instalacja robiona bo ratowałem co się da, okazało się że nie wytrzymała obciążenia no i te 2m spowodowało że po dojściu do końca poszły na boki głównym drutem i zeszły na dół po sąsiadce, potworzyły się pary. Te z przodu to z większych karp marynki na 100%, ostatnie to z kilku cm sztobrów, za rok będzie z pewnością lepiej. No i druty będą na pewno dłuższe

                          Dziś miałem zbierać ale leje może jutro będzie trochę słońca to przeschną trochę, boję się mokre zbierać coby nie zgniły...
                          Attached Files

                          Comment

                          • anjinsan
                            Member
                            • 05-2009
                            • 63

                            Już prawie rok bez odpowiedzi, jednak chyba już zostanie mi żyć w niewiedzy gdzie jest lubelski, będzie mieszanka

                            W tym roku postawiłem 7m maszt radiowy który służy jednocześnie za podporę chmielnika.
                            Szok mamy początek lipca a już dociągnęły do końca, a niektóre zakręciły i schodzą po sąsiadach. Liczyłem że te 7m starczy na cały sezon. Może ten rok taki urodzajny.

                            Na drucie jest 3 do 4 pnączy.
                            Attached Files

                            Comment

                            • Inco
                              Member
                              • 05-2013
                              • 33

                              Witam,

                              Mam pytanie, czy zakup takiego chmielu : http://allegro.pl/chmiel-sadzonki-ch...418501831.html , i posadzenie go teraz ma jakikolwiek sens? Wiem że w tym roku już plonów oczywiście nie będzie, ale czy to w jakiś sposób zwiększy "owocność" w przyszłym sezonie?

                              Czy lepiej kupić jakos na przełomie kwietnia/maja i wtedy posadzić?

                              Comment

                              • anjinsan
                                Member
                                • 05-2009
                                • 63

                                Jeszcze z tydzień do zbioru ale u mnie dziwne rzeczy 2 krzaki mają szyszki duże, podłużne i niestety brązowieją, czyżby dojrzały przed czasem?
                                Jeden krzak nie ma szyszek wcale, tylko zawiązki?
                                Wszystkie mają ponad 6m - niektóre zeszły na dół po sąsiadach.

                                Tak z obserwacji i z tego co wyczytałem to te co dojrzały może być lubelski (brązowawa łodyga, dłuższe szyszki, brak liści w dolnej części), pozostałe jeszcze z tydzień i też do zbioru.
                                Last edited by anjinsan; 25-08-2013, 19:59.

                                Comment

                                Przetwarzanie...
                                X
                                😀
                                🥰
                                🤢
                                😎
                                😡
                                👍
                                👎